АБВ на икономическата криза :-)

  • 19 573
  • 375
# 105
Превод, моля: Какво е ССФ?
Виж целия пост
# 106
Мечо пух много хубав пост, за който бързам да ти благодаря преди да са те наскачали Рокси и дружинка и да са ти обяснили колко елементарно мислиш и как представяш сложни икономически процеси и комплексни финансови инструменти като "ори-мели-яж". Това е смъртен грях, да знаеш. Подлагаш на съмнение божествената същност на материята - едно време на клада са горяли за такива работи.

Благодаря ти! Много ми харесаха нещата, които пишеш. Аз не съм придобил усещането, че това е специализиран професионален форум и си пиша на воля.
Ми не знам дали ще бъда упрекнат в опростенчество, но нямам претенции за задълбоченост и изчерпателност Simple Smile

Аз съм писал преди половин година може би в една тема за Гърция тук. Хвърлих един поглед, надценил съм европейците тогава. Надценил съм темпото, с което ще структурират фонда (тогава нямаше изчистена идея). Всъшност европейците са много бавни. Стоя зад скептичната си прогнозата си оттогава, а именно, че ще спрат дрогата на Гърция скоро след като стресовете на банките им издържат на отписването и гърците ще го закъсат още повече.
Някои неща се промениха оттогава, заради темпото в Европа, в смисъл станаха по-лоши.
Главното е, че на сцената се появи Италия. Не само с експозицията си в гръцки дълг.
Мерките, които успокоиха бонд-маркета тогава, бяха мерките, които беше подготвил Берлускони.
Но не ги вкара. В последния момент, като класически политик, ги промени и през парламента им мина орязан пакет, всъшност нищо особено. Агенциите реагираха, лихвите запълзяха.
Втория важен фактор е Белгия. Тя нещо минава между другото, но има сериозни проблеми и беше маркирана от агенциите наскоро. Проблемът там е главно финансов и се казва Дексия.
Другият важен момент е, че погледът се спря на Франция. Това беше тригера за координираната намеса на централните банки - суаповете от преди два дни. Франция не можа да се пребори, поне засега, с Германия, в пазарлъците за бъдещите политики на фонда и на ЕЦБ.
Испания не е новина, все така зле.
Португалия е също зле, нищо че се опитва да се направи на оправяша се. Ирландия изпълзя.

Другата тревожна новина беше неуспешния търг на Германия. За малко пари беше и на нахално ниска лихва, затова мина половината. Немците тихомълком не изкараха втори аукцион за другата част, за да не бунят духовете за малко пари с висока лихва. Това не остава незабелязано дори от лаиците.

В политически аспект се случиха много неща, най-важните са суспендирането на демократичното управление на Италия и Гърция. Технократското правителство на Монти е без мандат от избирателите и се съмнявам да сдаде скоро, дано да греша. В Гърция ситуацията е офсайд - тройката викаше Папандреу на спявка. Гърция се управлява отвън тотално и вече подписано от неизбраното правителство на ЕЦБ. Това не е лошо, те са мошеници до върха на пирамидата, а като гледам последните събития - нечовешки нагли мошеници. Ще си го получат.


За Япония вероятно знаеш доста, ако съдя от ника ти.
Ще кажа следното. Япония според мен ще има страшни проблеми в средносрочен план от няколко години.
Има няколко неща. В момента харчи почти половината си бюджет за лихвени плащания, при едни ниски лихви. Просто планината от дълг е огромна. Има сериозен демографски проблем, обърната пирамида. Ти залагаш на ЯЦБ и това, че дългът се държи от японци. Не стига. В момента, в който намаляващата маса работещи не може да генерира достатъчно бюджетни приходи, Япония ще се принуди да излезе навън и тогава ще се блъсне с други лихви. 3% не е много, а ще означава целият бюжет за лихви, а застаряващата популация има още повече нужди. Та така. Друг важен проблем, който не се огласява е сериозната корупция. Големи фирми са навървени и тепърва ще видим какво са мазали в отчетите и колко не са така нещата, както се казва.
Кредитрейтинга е под наблюдение за здраво надолу.
Не изключено доминото да тръгне точно от Япония. Зависи от много фактори.

ЕЦБ купува на вторичен пазар качествени книжа, но по принцип няма мандат да интервенира на първичен. В смисъл, както го описваш, да печати за сметка на еврото. Имаше няколко случая на интервенция без стерилизация на дълга, т.е. куонтитейтив изинг, последния беше за 9 милиарда на италианския аукцион от вторник. Това не се разрешава в мандата на ЕЦБ, Германия не може да позволи и да иска без парламента й да го гласува, а Дойчо смятай как ще реагира.
Така че разни приказки по вестниците...има възможни и невъзможни неща.

ЕЦБ може да купува на вторичен, но няма да издържи дълго.

Проблемът с Италия е освен дълга и дефицита. Едни тридесет милиарда и повече бяха май. За догодина планираните емисии на Италия са за триста и кусур милиарда критични. На какви лихви ще стане това...ще видим.

Просто Италия почва да яде горчивия хляб на лузърите. Скъп и клисав.

Немислимо е в момента отписване на италиански дългове. Това е катастрофа и наистина не вярвам да се допусне скоро.
Какво могат централните банки? Могат доста. По време на предната криза, доколкото е предна, през 2008, те изсипаха координирано към 7 трилиона, като само за един ден ФЕД вкара 1.5 трилиона. Поне толкова могат да стоварят и сега, без да се колебаят.
Зад тях е МВФ, със сравнително малко пари - под трилион, специалните права за тираж и сериозен златен резерв. Зад него е бездната.
Така като гледам, до някой месец след Нова Година са закрепени нещата. Натам ще видим.
Закрепени, в смисъл има осигурена ликвидност за кекавите европейски банки.
Нищо структурно не се е променило, балансите им са пълни с джънк бондс и всякаква помия.
Не са фалирали отдавна и всички проблеми предстоят. Само 1/4 покриват Базел-3 и то при стабилни условия, без калкулация на държавни фалити. Гола вода са, ама карай.

Проблемът на проблема не е ликвидността, а платежоспособността. Това е лошото.

Ако икономиките поемат, т.е. спрат да се хлъзгат надолу И евровците се разберат за фонда и ЕЦБ бързо, има шанс.

Виж целия пост
# 107
Превод, моля: Какво е ССФ?
О ,това мога да ти кажа  Laughing -средно статистическа форумка .
Перфектна домакиня , ненаситна любовница/само на милото ,разбира се/ ,любяща и разбираща майка ,на ти с всичко от заобикалящия я свят и т.н. и т.н.
Виж целия пост
# 108
България не е обявявала фалит.

Между другото преди месец китайците предложиха да погасят всички дългове на Гърция в замяна на пристанищата й. Естествено Гърция категорично отказа.
Честно казано предпочитам негативите от едно изключване на Гърция от ЕС, отколкото да продължават да се наливат милиарди средства без никаква възвръщаемост.
Виж целия пост
# 109
Мили боже, аз си мислех, че е някакъв финансов инструмент, с неизвестно за мен значение, който ще затрудни максимално напредването ми в икономическата материя  bowuu
Виж целия пост
# 110
България не е обявявала фалит.

Луканов го обяви мисля 1990 г.
Кръстен беше "мораториум на плащанията по външния дълг".
Нещо като свинекучемагарегущер, но всъшност фалит.
Виж целия пост
# 111
O, hora, ако продължаваме така след месец ще напреднем здраво в материята и после никой няма да ни будалка от екрана  ( например).

  bouquet


Какво е ' евтино обслужване на дълг"?  Т.е да си плащаШ (ниските) лихви?

Ми да.
Ако вземеш на ниска лихва, плащаш малко пари за лихви. Така задлъжняваш евтино от гледна точка на текущия си разход, наема на парите. Главницата си я дължиш. Заем си е.
Виж целия пост
# 112
 
Бърди,радвам се,че ти хареса,ще се постарая  bouquet.

Цитат
Простете за лаишкия въпрос... Ако всички икономики са на дълг, кой го дава на заем? Откъде се вземат тези хм... средства?

 Хубав въпрос.Източници на тези средства са международни финансови институции като Световната банка и МВФ,банки,частни инвеститори-физически и юридически лица,и най-вече други държави.Объркването идва от факта,че данните за задлъжнялостта на страните най-често се показва бруто.Тоест,данните не са нетирани(от дълга на дадена страна не са извадени заетите от самата нея финансови средства).В същност,много икономики си дължат една на друга суми(например А дължи на В,тя на С,а последната не се е издължила на А).По принцип абсолютните стойности на дадени икономически данни ни дават малко информация и затова широко се използват коефициенти.При външния дълг най-често се разглежда съотношението външен дълг към брутен вътрешен продукт.Така например САЩ е най-големият длъжник,но,спрямо това съотношение,е едва на 20-то място.Други страни,които уж имат малък външен дълг,са в по-неизгодна ситуация,тоест при тях има по-голяма вероятност за изпадане в неплатежоспособност.Освен нетния размер на дълга,друго важно значение има неговата структура.

Най-големите кредитори на САЩ са Китай,Япония и Великобритания.САЩ дължат на КНР е около 1.12 трилиона долара(по темата има различни данни,но при такава сума няма да правим на въпрос някой и друг милиард).Съответно двете държави са много забавни-САЩ редовно призовава Китай да повиши стойността на валутата си и заплашва да предприеме мерки,ако това не бъде сторено,КНР от своя страна заплашва да срине икономиката на САЩ,ако въведат протекционистични мерки.После двете страни се кротват и така до след няколко месеца.Давам примера защото е показателен колко е важна структурата на дълга-в случая,Китай държи над 20% от външния дълг на САЩ и това е много по-неприятно,отколкото абсолютния размер на целия дълг.
И една готина(и много вярна) мисъл: „няма как да запазиш излишъка си,ако не финансираш дефицита на другите” Simple Smile.

 
Мен пък ме интересува кога ще падне бордът. Щото сме си вързали каруцата за мерцедеса и викаме "и-и-и, глей, дигаме 200", ама не може да е завинаги - ето и мерцедесът взе да сдава багажа...

Вероятно тогава,когато ни приемат в ERM 2(обменно валутен механизъм).Това е чакалнята преди еврозоната(или чистилището).След това имаме стоене там минимум две години,най-вероятно повече,докато отговорим на Маастрихтските критерии.Накратко,трябва да убедим Европейската Централна Банка,че не сме бомба със закъснител,която ще провали например заложените 2% инфлация.Получава се един парадокс-крайно време е да премахнем валутния борд,но не можем,защото твърде дълго сме на такъв режим и не може да се прецени как ще се справяме при плаващ валутен курс.

 
 Лоана,може би влагаме различни значения в думата нормално.Но при положение,че през последните два века е имало около двадесет кризи,да,за мен те са в рамките на нормалното.По същия начин,ако знам,че има например грипна епидемия или съм стояла някъде на течение или на студено,ще е нормално,макар и неприятно,да се разболея.Относно хипотезата за безкризистност -Кейнс например смята,че чрез правилната политическа намеса и контрол,могат да бъдат отстранени цикличните колебания на икономиката.Общо взето повечето ик.теории предписват различни способи за избягване или преодоляване на ик.кризи.В момента не мога обаче да се сетя за такава,която напълно да ги изключва-тоест да твърди,че е възможно кризи въобще да не съществуват.Ще помисля,а ако имаш нещо конкретно предвид-пиши,стана ми любопитно.


България не е обявявала фалит.

Луканов го обяви мисля 1990 г.
Кръстен беше "мораториум на плащанията по външния дълг".
Нещо като свинекучемагарегущер, но всъшност фалит.

Това щях да напиша,но ти го каза по много по-хубав начин.Мерси Simple Smile

Labrador,notar,интересно ми е,каква алтернатива на лихвите предлагате?Да уточня,не се заяждам,само питам.Наскоро един икономист,когото много уважавам,ми разви теория как трябва да бъде премахната изцяло идеята за пенсиониране.Нещо,което е почти невъзможно осъществимо,но ми допадна като размисъл.Та така,напоследък съм отворена за алтернативни теории.

Колди,успя да ми оправиш настроението рано сутринта Hug.

Виж целия пост
# 113
запис
Виж целия пост
# 114
Запис и от мен...
Виж целия пост
# 115
 
Наскоро един икономист,когото много уважавам,ми разви теория как трябва да бъде премахната изцяло идеята за пенсиониране.Нещо,което е почти невъзможно осъществимо,но ми допадна като размисъл.Та така,напоследък съм отворена за алтернативни теории.


Как така да бъде премахната идеята за пенсиониране, би ли обяснила, моля те, какво точно имаш предвид? Как ще се издържат възрастните хора, които са нетрудоспособни вече?
Виж целия пост
# 116
Мили боже, аз си мислех, че е някакъв финансов инструмент, с неизвестно за мен значение, който ще затрудни максимално напредването ми в икономическата материя  bowuu

ами то е точно тъй , ССФ е финансов инструмент /или продукт/, защото е продаван на рекламодатели. И е възможно да затруднява напредъка, тъй като всичкознаенето понякога го обърква и подава грешни сигнали без да го осъзнава Simple Smile
Виж целия пост
# 117
Мечо Пух много ти се радвам! Най-сетне един човек в този форум , с който можем да си "говорим" и обменяме възгледи без обвинения от сорта на "я си гледай манджите, какво си тръгнала да се занимаваш с икономика". Разговорът е приятен, интересен и обогатяващ.

Относно Япония - поглед отстрани е винаги много полезен и ... много различен. Аз понеже съм вътре, затова съм на обратните на теб позиции - европесимист и азиатски оптимист (ще ми се, нали се сещаш). Да започнем още от сметките по японският дълг - някои го изчисляват на 195% БВП, а други - на 120%. Та още от там има въпросителни. От друга страна - както японците имат висок дълг, така имат и много чужди облигации, а това е важно. Толкова много, че не биха могли да ги приодадат, но пък могат да си изтъргуват политически ....айде да го кажем "лостове", а не облаги. А що се касае до корупцията - тема обширна и дълбока, многопластова и сложна, само лаконично ще кажа "не е баш тъй", а ти ако искаш приемай на честна дума. Аз лично изключвам напълно вероятността домино ефекта да тръгне от там. Тъй както си има смъкнат рейтинг и негативна перспектива Япония заема на по-ниска лихва от страни с ААА - струва си да се замисли човек. А и йената е силно надценена - тази година на три пъти Банк оф джапан се намеси на пазара за да смъкне нивата й - краткотрайно, за съжаление. Ама както казах - може да съм обладама от wishful thinking.

За Китай. Българската преса, която винаги изумява с безумния си подбор на световните новини, които отразява, ме гътна за пореден път, когато пусна поредните статии от типа "едни китайски инвеститори казаха, че ще инвестират в Европа, ни съ знай къде, кога и колко" (като партенката с целия гръцки дълг и пристанищата). В същото време пропусна да забележи, че Ху Джинтао вдигна нивото на бедността от 55 цента на ден до 1 долар на ден, което засяга милиони хора в Китай, които вече ще са класифицирани като "бедни" и ще имат достъп до помощи, заеми, преквалификация и образование. Ето как Китай смята да си харчи бюджетните излишъци.
Много хора смятат, че Китай ще налее пари в Европа за да продължи тя да купува стоки.  Но се пропуска факта, че Европа се нуждае от пари , за да си покрие дълговете - т.е. това са вече похарчени пари. Т.е. европейците веднъж са ги заели на заем, купили са китайски стоки и сега се очаква Китай да им върне спечелените пари, за да си платят те дълговете. Е няма как да стане. Ако Европа имаше добри перспективи и потенциал на купувач - добре. Но пред Европа стои поне десетилетие на икономии и политически сътресения.

Именно политическите сътресения са в центъра на моя европесимизъм. Дори да приемем, че има правиелн икономически модел, верен път за изход от кризата, остава въпроса за волята, той да бъде извървян. И точно там е мътна и кървава - орел, рак и щука теглят каруцата. Освен тежките икономически изпитания, Европа буксува политически, според мен това ще я потопи. Едно е да знаеш, какво трябва да се направи, друго е да го направиш, трето е да убедиш и околните да го сторят.
Виж целия пост
# 118

Simple Smile Мерси.

Въпросът с пенсионирането е чудесен и като остане време ще пофантазирам с удоволствие и аз.
За момента само ще отбележа, че предните няколко хиляди години преди Бисмарк не е имало такова явление масово, е, със спорадични изключения за отделни хора Simple Smile

Фундаментът на проблема е  откъде да идват средства за все повече и по-дълго живеещи пенсионери - дилемата е сериозна. Темпът на нарастване на производителността е многократно по-слаб. Популацията на света расте, но не произвежда съответно. А пенсионирането конвертира произвеждащи в получаващи. Дългосрочно - неконтролиремо Понци, поне откъм покупателна сила.
Може още следващото поколение да го усети.
Виж целия пост
# 119
Мечо Пух много ти се радвам! Най-сетне един човек в този форум , с който можем да си "говорим" и обменяме възгледи без обвинения от сорта на "я си гледай манджите, какво си тръгнала да се занимаваш с икономика". Разговорът е приятен, интересен и обогатяващ.

Проектираш се в момента. Никой, поне в тази тема и съответната в Чужбинския не ти е казвал подобно нещо.
Има апели да се пишат сериозни неща. Както теб те дразни тенденциозния подбор на българската преса ( мен също, доколкото я чета), така позволи и другите да се дразнят от обобщения ан блок финансовия сектор е много лош, коренът на всички злини, икономистите- на дъното на океана при адвокатите, всякакви прозрения, които претендират в няколко страници злобни епитети или ютюбско клипче да разкриват истината за света, и т.н. Същото го има и две теми по надолу по отношение на лекарите де, направо се чудя как изобщо някой успява да умре при толкова познания и капацитет у населението. Не знам остана ли някоя гилдия пощадена от свободата на словото:)
Между другото, въпреки, че не е по темата, сега гледам наизскачаха нови конспиративни теории около Окупирай Уолстриййт и реакцията на американските власти, разбутва се зоната в Делауеър..
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия