"Родна реч, омайна, сладка..." - трудният български език

  • 85 642
  • 743
# 75
Глаголите са два всъщност - расна и раста, оттам с всичките им спрежения и времена става дълго. Най-простият, но безотказен начин е "правилото", ако има "Н", няма "т", точно както Хексе е отбелязала. Това е винаги така, без изключения, точно поради факта, че глаголите са два отделни един от друг, макар на практика да са почти припокриващи се по значение.
Виж целия пост
# 76
Глаголите са два всъщност - расна и раста, оттам с всичките им спрежения и времена става дълго. Най-простият, но безотказен начин е "правилото", ако има "Н", няма "т", точно както Хексе е отбелязала. Това е винаги така, без изключения, точно поради факта, че глаголите са два отделни един от друг, макар на практика да са почти припокриващи се по значение.

Изключително полезно!Благодаря!  Peace
Виж целия пост
# 77
омиротворявам или умиротворявам? Срам не срам Embarassed Днес доста се зачудих, в крайна сметка го писах с у...
Виж целия пост
# 78
Мисля, че е с "у".
Виж целия пост
# 79
С "у" е със сигурност  Peace
Виж целия пост
# 80
Правилно е "следобед" и "след обяд", нали?!
Виж целия пост
# 81
омиротворявам или умиротворявам? Срам не срам Embarassed Днес доста се зачудих, в крайна сметка го писах с у...

Според последния речник на БАН - Нов правописен речник на българския език - са дублети.


Виж целия пост
# 82
омиротворявам или умиротворявам? Срам не срам Embarassed Днес доста се зачудих, в крайна сметка го писах с у...

Според последния речник на БАН - Нов правописен речник на българския език - са дублети.


Което ме кара да си спомня едно от правилата за писане на представка "у" или "о" - при първата имаме насочено движение, при втората - обхващане от всички страни. Като се замисля, глаголът значи и "постигам мир", и "налагам мир върху цялата територия", например. Логично би било да са дублети newsm78
Виж целия пост
# 83
"
Това по каква логика е? Rolling Eyes "Стига" идва от "стигам" - със значение на "достатъчно", но пак си е глагол.

омиротворявам или умиротворявам? Срам не срам Embarassed Днес доста се зачудих, в крайна сметка го писах с у...

Според последния речник на БАН - Нов правописен речник на българския език - са дублети.


Което ме кара да си спомня едно от правилата за писане на представка "у" или "о" - при първата имаме насочено движение, при втората - обхващане от всички страни. Като се замисля, глаголът значи и "постигам мир", и "налагам мир върху цялата територия", например. Логично би било да са дублети newsm78

Честно казано, не вярвам много на тези правила и никога не съм ги прилагала. Например "омърлушен" в един момент стана "умърлушен" - не ми е ясно поради каква причина. Thinking
Виж целия пост
# 84
Според моя речник само умиротворявам е вярно, от 2008-ма е, явно отскоро са дублети.
Иначе по мои спомени имаше някаква смислова разлика между представките "о" и "у". Ако не греша, го обясняваха с оплитам и уплитам като първото се ползва за оплетох чорапи, а второто за уплетох интрига /или май беше обратното  ooooh!/
След обяд и следобед са правописно верни, но означават различни неща, точно както за това и затова
Виж целия пост
# 85
Знам, че има несъответствия в различните речници, но този, който цитирах, се смята за официален. Иначе не е толкова нов - от 2002 г., а новият се очаква да излезе всеки момент.

Относно следобед/след обяд – в същия речник следобед присъства и като съществително, и като наречие. Излиза, че можем да кажем следобед, но преди обяд и преди обед.
Виж целия пост
# 86
Запис и благодаря за темата!   bouquet

омиротворявам или умиротворявам? Срам не срам Embarassed Днес доста се зачудих, в крайна сметка го писах с у...

Омиротворявам – умиротворявам са дублети.  Peace
Виж целия пост
# 87
Срещала съм го и по двата начина, затова се зачудих, а аз рядко се двоумя Grinning. Та е напълно възможно. Благодаря
Виж целия пост
# 88
Уплитам и Уплетох наистина ли са правилни форми?

За "т"-то в гладолите за растеж и аз срещам трудности. Струва ми се, че не може винаги да се прилага критерият "или н или т" - например в пораствам - порасна. Или греша?
Виж целия пост
# 89
ayka, в твоя пример пораствам идва от глагола раста, а порасна - от глагола расна. Това им е разликата, затова "правилото" ако има "т" няма "н" винаги работи безотказно.  Peace
За уплитам не съм 100% сигурна, както казах имам спомен, че е за друг смисъл, в друг контекст. Ако някой знае, ще се радвам да науча  Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия