"Родна реч, омайна, сладка..." - трудният български език

  • 85 648
  • 743
# 60
Аз искам да ям ябълка.  Simple Smile
Виж целия пост
# 61
Аз искам да ям ябълка.

Това е съвсем друго изречение. И за да не спорим, ще изложа моето виждане.
Изречението е :
Яде ми се ябълка.
Тук имаме страдателен залог , както и сказуемо съгласувано по род и число с подлога (ябълка)
Виж целия пост
# 62
Аз искам да ям ябълка.

Това е съвсем друго изречение. И за да не спорим, ще изложа моето виждане.
Изречението е :
Яде ми се ябълка.
Тук имаме страдателен залог , както и сказуемо съгласувано по род и число с подлога (ябълка)


 И аз мисля така.
Виж целия пост
# 63
Хексе, няма какво друго да добавя към обяснението ти   bouquet
По принцип съгласуването подлог - сказуемо е безотказен начин да се провери кой е подлогът в кое да е изречение. В случая най-лесният вариант е да се промени сказуемото в мн. ч. - според това коя дума се променя с него - тя ще е подлогът /не става Ядат ми се ябълка, трябва да е Ядат ми се ябълки/
Виж целия пост
# 64
303 мнения по темата
Коя дума е подлог в изречението "Пие ми се бира"? Защо?

http://www.segabg.com/replies.php?id=78170&p=1
Виж целия пост
# 65
303 мнения по темата
Коя дума е подлог в изречението "Пие ми се бира"? Защо?

http://www.segabg.com/replies.php?id=78170&p=1

 Joy Joy
Виж целия пост
# 66
хехе, пък аз тука с няк'ви ябълки ви занимавам. Смирено моля за извинение и обещавам да не се повтаря  Laughing
Виж целия пост
# 67
Ето още един от любимите ми заплетени примери с подлога  /и сказуемото Simple Smile/ в изречението Mr. Green
Та, кой е подлогът в:
"Стига с тия простотии, бе тате!"
Всъщност май по-ок би било ако задачата е да се направи синтактичен разбор на изречението ooooh!
Виж целия пост
# 68
Това вече е безлично изречение - стига е сказуемото, тия простотии е непрякото допълнение, а бе, тате е обръщение, звателна форма
Виж целия пост
# 69
Всъщност изречението е безглаголно.. Стига е междуметие... Thinking
Виж целия пост
# 70
"Стига" е наречие.  Laughing
Виж целия пост
# 71
Вярно, че е така, отивам да се срамувам  Embarassed
Виж целия пост
# 72
Хм, много интересно за ябълките Simple Smile
Виж целия пост
# 73
Вместо запис - кога се пише "порасна" и кога "порастна"?
Виж целия пост
# 74
"ПорасТна" не е правилно в никой случай.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия