Новият закон за училищното образование допуска преминаване в горен клас с двойка

  • 37 157
  • 587
# 480

Аз не виждам нищо еднакво в периода 8-10 клас за различните училища. Еднакво ще е за всички до 7 клас.

Именно, какви са разликите и какви възможности предопределят? newsm78
Разликите са такива, каквито са и в момента - според профила(професионалното направление) ще се изучават по повече часове + общообразователните. Засега разлика не виждам, понеже не е споменато за промяна на учебните планове. Промяната е само в степените, по-точно отделянето на десетия клас като завършваща първа гимназиална степен. Тогава по някои предмети(физика, химия, биология) приключва обучението.

Отделно аз не поддържам идеята, че на някого като не му трябвало някой предмет да трябва да се махне нацяло от учебния план. Към момента до десети клас според мен е добре като общообразователна подготовка да са включени всички на първо равнище, а нагоре да се засилват според профила или да приключват, ако не са профил.
Виж целия пост
# 481
Тц, грешиш, Чек! Всички, които не бяха в техникуми, имаха УПК - и езикови, и математически, и обикноввени еспута. Просто някои езикови си праввеха свои упк-та с педагогическа насоченост. А от другите гимназии, особено елитните, всички отличници гледаха да се набутат в някой от смотаните техникуми за упк-то, че да изкарат висок бал и да имат времее да учат за кандидатстването.
Виж целия пост
# 482
Тц, грешиш, Чек! Всички, които не бяха в техникуми, имаха УПК - и езикови, и математически, и обикноввени еспута. Просто някои езикови си праввеха свои упк-та с педагогическа насоченост. А от другите гимназии, особено елитните, всички отличници гледаха да се набутат в някой от смотаните техникуми за упк-то, че да изкарат висок бал и да имат времее да учат за кандидатстването.

Аз бях в АЕГ и никакво УПК нямахме и в дипломата ми няма специалност. Мисля, че бяхме първия випуск, когато се появи тази дума, може после да са променили нещата.

Балът се определяше главно от оценките от гимназията, плюс оценката по литература от УПК-то, матурата и някакъв държавен изпит по специалността. БЕЛ, математика и другите изобщо не ги учеха. Като нищо обаче може и УПК-то да е претърпяло няколко модификации за кратко време.  Laughing То тогава не бяха промени, не беше чудо.
Виж целия пост
# 483
възможно е, аз бях от втория или третия випуск, по-скоро май бяхме от последния, че тъкмо завършихме, и дойде демокрацията.
Виж целия пост
# 484
възможно е, аз бях от втория или третия випуск, по-скоро май бяхме от последния, че тъкмо завършихме, и дойде демокрацията.

Те май общо бяха три випуска. Аз завърших 1988, но учих повечко заради подгответо в ЕГ.
Виж целия пост
# 485
Навремето ми се струваше голяма глупост това упека, защото си  мислех за кандидатстването, но се оказа доста полезно. Едно на ръка, че много  научих за процеси, машини и произвоствени особености и принципи и основи на икономиката (което не се учеше на други места по това време), а и си изкарвах хляба с него известно време преди да изпозакрият заводите. То си даваше занаят, та не е съвсем за изхвърляне идеята за професионалното допълнително образование. Може би проблемът е в мотивацията на учениците - един принципно мотивиран да учи човек, може да се справи с почти всичко, колкото и странен да изглежда занаятът.
Виж целия пост
# 486
То си даваше занаят, та не е съвсем за изхвърляне идеята за професионалното допълнително образование. Може би проблемът е в мотивацията на учениците - един принципно мотивиран да учи човек, може да се справи с почти всичко, колкото и странен да изглежда занаятът.

Това ми се върти с тази първа гимназиална степен - занаят, с който може да излезе човек на пазара на труда.  Ако просто си остане степен, не даваща възможност за работа - няма смисъл.

Лили, благодаря! Аз също не искам, "произволно" махане/добавяне  на предмети, по скоро такъв уч. план, който да даде възможност на тези, които искат да учат да учат, тези, които не искат да имат възможност да работят без да бъдат "осакатени".
Виж целия пост
# 487
Именно затова се опитах да дам пример как е тук
Бъдещ филолог няма нужда да учи цялата математика
Нито бъдещ инженер има нужда от цялата литература и безумните анализи, особено в Типичния им БГ вариант

                  Браво!!!! W A S P. smile3501 smile3501 moresmile

Точно това имах предвид.
 
 
Виж целия пост
# 488
Така е, но в университета. Там филолозите не учат математика, а инженерите нямат литература.
В училище поне до десети клас имат нужда от всичко, особено голямо значение имат математиката и българският.
Или предпочитате да четете - аз съм химик и правилното писане не ми трябва Mr. Green
Виж целия пост
# 489
особено голямо значение имат математиката и българският.
Или предпочитате да четете - аз съм химик и правилното писане не ми трябва Mr. Green
Точно това си помислих  newsm10  Срамота е за всеки голям човек, особено пък учител, да не може да пише правилно на собствения си език, че и да не му е неудобно от този факт. А в университетите има няколко дисциплини, които са задължителни за всички специалности, без значение от направлението им. Това са специалностите ЗНОС и АВИТО, които се държаха от всяка една специалност. Може и да са ги махнали сега, особено от втората аз полза не съм видяла. АВИТО, което всъщност е аудио- визуални и информационни технологии, е една огромна глупост, понеже там се учеше колко пътеки имала грамофонната плоча, на какви обороти се въртяла и още куп глупости, които не виждам с какво могат да бъдат полезни на мен лично. То грамофони няма вече, те за плочи ме карат да уча.
Виж целия пост
# 490
Така е, но в университета. Там филолозите не учат математика, а инженерите нямат литература.
В училище поне до десети клас имат нужда от всичко, особено голямо значение имат математиката и българският.
Или предпочитате да четете - аз съм химик и правилното писане не ми трябва Mr. Green

Нима има ученици, които се научават да пишат правилно в 9-ти клас? newsm78

Не се ли приключва с това доста по-рано?
Виж целия пост
# 491
някои и в университета влизат неграмотни. това започна да се случва все по-често, откакто се въведе тестовата форма на изпит. Навремето, когато аз кандидатствах, специално ни предупреждаваха, че се броят и правописните грешки, та да си опичаме акъла как пишем, нищо че е по някоя наука като математика, физика, химия или биология. а сега докъде стигнаха нещата - да се правят курсове по български език за първокурсниците!
Виж целия пост
# 492

Нима има ученици, които се научават да пишат правилно в 9-ти клас? newsm78

Не се ли приключва с това доста по-рано?

Не съм твърдяла такова нещо.
Но и не виждам смисъл да обяснявам на хора, които не разбират каква е необходимостта да се работи повече с българския език и литература или по-скоро за резултатите от такава работа.
Когато мисленето се ограничава в една посока, а именно за какво щяло да ни потрябва някой си анализ на творба или прочитането на книга, без да се мисли, че след време ще е много от ползва този механизъм на развиване на мисълта и огромната полза от четенето на правилен български език, то по-добре да не отговарям на подобни въпроси, въпреки, че в известна степен го сторих.
По подобен начин се разсъждава и за математиката.

П.П. В четвъртък бях квестор на олимпиада по химия и някои ученици ме умоляваха да им разреша да ползват калкулатор, защото било важно сметките им да са точни, че да им се получат изравняванията при закръгляне. Поинтересувах се какви ще да са тези сложни сметки, които налагат калкулатор в 9 клас, а то било 175/15 или нещо подобно. Викам им - браво бе деца, бързо да си ги смятате и да не се излагате... (Между другото повечето ученици бяха от МГ).
Виж целия пост
# 493
някои и в университета влизат неграмотни. това започна да се случва все по-често, откакто се въведе тестовата форма на изпит. Навремето, когато аз кандидатствах, специално ни предупреждаваха, че се броят и правописните грешки, та да си опичаме акъла как пишем, нищо че е по някоя наука като математика, физика, химия или биология. а сега докъде стигнаха нещата - да се правят курсове по български език за първокурсниците!

Да, чух за това гениално решение и недоумявам.
Как е възможно, при положение, че ОУ и СОУ дават толкова качествено образование на учениците? Thinking

Виж целия пост
# 494
не е само до образованието, а и до отношението в семейството. Моите повече критики са отнесли заради неграмотност и допускане на "форумски грешки", отколкото за разни житейски неща, които иначче се смятат за важни. За мен катто родител е срам детето ми да е неграмотно, но като гледам на много други им е добре, та дори си задават въпроса "за какво им е да учат български и литература (че и смятат наум или на ръка). както прочетохме и тук, дори има учители, които дори с гордост едва ли не, заявяват, че било по-важно, че са добри по предмета си, а не че допускат правописни грешкии! То не е само и единствено образованието, дори някой родител да е неграмотен, ако има идея и разбиране, че детето му трябва да може да пише грамотно и да се изразява грамотно, той ще намери начин да го мотивира (ако ще да е со кротце, со благо и малко кютек). Така са стояли нещата в зората на соца, и в зората на Освобождението.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия