Аз разбирам за какво говориш, но доста от четящите не знаят за какво става дума с тези абревиатури. СПТУ няма. Както са премахнали на времето ПТУ, така падна и СПТУ. Реално има 2 вида училища - ПГ /професионални гимназии/ това са бившите техникуми и ???Г /гимназии, в това число и така наречени профилирани гимназии/. Техникумите учеха 4 години, заради специалността в определана професия и не учеха всички общообразователни. Гимназиите - само общообразователни - 3 години. За какво говорят в новия закон? Гимназия - общообразователна - 5 години , за да може да кандидатства във ВУЗ, при условие, че след 10 и след 12 клас това дете няма никаква професионална ориентация т.е. то е длъжно да завърши 12 клас, за да може да придобива каквато и да е професиоална подготовка различна от тази, която дават професионалните гимназии. Трудно ми е да обясня, но за мен няма логика.
Какво значи "след 10 клас нищо не се получава"? То и след 8 клас нищо не се получава, но в закона има регламентирана разлика, без да става ясно каква точно. Идеята за две нива в средното образование според, както я разбирам: деца, които не искат да продължават образованието си в по висока от средната степен, да учат 2 години по малко. Тези които искат - 2 години подготовка.
Определено ми е объркано.
Не знам точно за какво му беше, но той го искаше и сега твърди, че в Морското училище му върши работа наученото. До 12 клас включително учиха всички предмети, след това матура, а в 13-ти само специални.