Новият закон за училищното образование допуска преминаване в горен клас с двойка

  • 37 143
  • 587
# 525

Мерси, но новите ми се щеше да видя, новите. Няма да се появят, докато не ги приемат, а после ще е късно.
И чуждоезиковото профилиране ще започвало от 11 клас, като ЕГ щели да имат право да допуснат преподаване на 3 предмета по съответния език до 11 клас. Какво се случва с подгответо? Не знам, няма къде да видя, да прочета. Как да дебатирам? Как да изкажа несъгласието си? Къде? Проблемът с МГ е частен, засега не е баш моя, но какво се случва изобщо с нормативната база, касаеща образованието? Къде е общественият интерес, родителският, по-простичко казано? Ей така ще натворят едни л**на, докато обсъждаме Вихра и Иван.
Сами да се спасяваме? Ох, бях го чувала, споделяха ми познати, остава ми само да го приема. Но защо, защо да си губим времето взаимно 12 години?!
Виж целия пост
# 526
Тъкмо минахме обжалване на подзаконов общински нормативен акт. Липсата на обсъждане и оповестяване на проект с мотиви може да бъде основание за отмяната му по съдебен ред. Подзаконовите НА се атакуват пред съда /ВАС или административните, в зависимост от НА/.  Simple Smile Стига да му се занимава на някой. За сбъркана процедура са бивали налице отмени, бивали са...
По пресния ми случай мотивът за отмяна на подзаконовата разпоредба е нарушение на чл.26, ал.2 от ЗНА:

Чл. 26. (Отм., нов - ДВ, бр. 46 от 2007 г. ) (1) Изработването на проект на нормативен акт се извършва при зачитане на принципите на обоснованост, стабилност, откритост и съгласуваност.

(2) Преди внасянето на проект на нормативен акт за издаване или приемане от компетентния орган съставителят на проекта го публикува на интернет страницата на съответната институция заедно с мотивите, съответно доклада, като на заинтересованите лица се предоставя най-малко 14-дневен срок за предложения и становища по проекта.

За профилирането и професионалното обучение по новия проект за закон изсвирих преди три седмици още, мисля.
Кои бяха Вихра и Иван? Шегувкам се, мноо са важни, мда!
 
Не знам защо си губим времето 12 години и аз. Преминах на идеята за домашно образование и други форми, не тъй време и умо губещи.
Виж целия пост
# 527
Ментова, добре дошла в "Матрицата"! Hug

Ние се озовахме там след 4-ти клас, но на вас май няма да простят и в начален.
С всеки изминал ден става все по-хубаво. Laughing


Виж целия пост
# 528
Добре, на какво основание ще искаме отмяната на новите (евентуално) програми? Те няма да противоречат на нищо, даже ще са съвсем съзвучни с европейските директиви. Единственото, на което ще противоречат е на здравата логика, ама това отдавна не е ценност, уви.

Ментова, в темата за МГ не става дума само за тях, макар те да са най-коментираните, защото са най-засегнати.
Виж целия пост
# 529
Добре, на какво основание ще искаме отмяната на новите (евентуално) програми? Те няма да противоречат на нищо, даже ще са съвсем съзвучни с европейските директиви. Единственото, на което ще противоречат е на здравата логика, ама това отдавна не е ценност, уви.

Ментова, в темата за МГ не става дума само за тях, макар те да са най-коментираните, защото са най-засегнати.

Аз писах за липсата на обсъждане и мотиви като основание за атакуване на една бъдеща наредба. Все пак мисля, че няма да скодоумничат и да не я публикуват на сайта си в съответните срокове. След това си има минимален срок за дебати /дала съм го вече/.
Спазването на процедурата не пречи на приемане на скодоумия по същество, разбира се. Даже като за нас би било по- нормално. Затова съм отсвирила почти изцяло държавното образование и съм на други идеи вече, както писах.
Виж целия пост
# 530
Добре, на какво основание ще искаме отмяната на новите (евентуално) програми? Те няма да противоречат на нищо, даже ще са съвсем съзвучни с европейските директиви. Единственото, на което ще противоречат е на здравата логика, ама това отдавна не е ценност, уви.

Ментова, в темата за МГ не става дума само за тях, макар те да са най-коментираните, защото са най-засегнати.

Аз писах за липсата на обсъждане и мотиви като основание за атакуване на една бъдеща наредба. Все пак мисля, че няма да скодоумничат и да не я публикуват на сайта си в съответните срокове. След това си има минимален срок за дебати /дала съм го вече/.
Спазването на процедурата не пречи на приемане на скодоумия по същество, разбира се. Даже като за нас би било по- нормално. Затова съм отсвирила почти изцяло държавното образование и съм на други идеи вече, както писах.

А какво ес разбира под дебати?
В съседната тема за МГ представители на родители не бяха допуснати до кръглата маса...докато пишат тук и там...и то "общественото обсъждане" минало...
Виж целия пост
# 531
Judy, сега те разбрах. Благодаря.

Даже и да приемем "всеки се спасява поединично", какво правят децата в училище? А с кого ще дружат? Учители по предмети можеш да намериш, учебници също, а как ще намериш подходящи приятели? И на тях ли да им плащаме?
Виж целия пост
# 532
Кое е "обсъждане" на законопроекта, за който се вълнуваме тук? Те го публикуваха, ние тук го обсъждаме? Също и в някоя друга новинарска емисийка, сутрешен блок? Къде тече дебатът?  Той май свърши, чакаме да го вкарат на първо гласуване? Или? Къде е позицията на учителите, техни организации? Искам да се запозная с тяхното становище, официалното. Имат ли?
Виж целия пост
# 533
Judy, сега те разбрах. Благодаря.

Даже и да приемем "всеки се спасява поединично", какво правят децата в училище? А с кого ще дружат? Учители по предмети можеш да намериш, учебници също, а как ще намериш подходящи приятели? И на тях ли да им плащаме?

Ще дружат с тези, които са им близки, дето "са им на сърце", дет се вика. Почти навсякъде могат да се намерят такива, те не са само в конкретно училище или клас. Т.к. у нас, продължавам да твърдя това, елитност няма. Няма обособени естествени елитни кръгове с традиции. Има интереси материални.
Моите си имат и приятели извън училище. Аз на това също държа много, безценно е. Така са, ако щеш, и по- независими от натресения колектив.

Ментова, говоря за обсъждане на наредбата, към която дадох линк, нали това те притесняваше, че имало нови неща, но не били публикувани още. Ами ако не ги публикуват и не спазят процедурата наредбата може да се атакува и на това, само, основание. Те го знаят, между впрочем. Защо дадоха за проекто закона 14 дни? Защото това е минимумът, без който не може.
Виж целия пост
# 534
Ето позиция на Янка Такева:

http://fakti.bg/bulgaria/32232-uchitelskiat-sindikat-kritikuva-p … -za-obrazovanieto

Ето и  участници в кръглата маса:
http://amalipe.com/index.php?nav=news&id=1087&lang=1

Ето и гледната точка на присъствал на кръглата маса:

http://humaig.blogspot.com/2012/02/blog-post_25.html

"Свидетели сме на колективно малоумие, израз на което беше и днешната кръгла маса в Народното събрание за обсъждане на проекта за Закон за предучилищното и училищното образование. В течение на повече от 3 часа бях свидетел на нещо, което мога да оприлича само на партийно събрание, на което членовете на колектива гласуват благодарствено писмо до Политбюро за поредните тезиси на Партията и декларират своето щастие, че са водени от мъдростта й."

Виж целия пост
# 535
"По думите й /на Такева/, трябва и по-често да се провеждат конкурси за директорските длъжности"-

Винаги съм намирала, че длъжността следва да е мандатна.Окопаването на ръководта бюджетна длъжност никога не е водило до нещо положително. Това затвърждава особено проявените у нас традиции на връзкарството, което пък, от своя страна, такова мамата на качеството.

"От бизнеса поискаха компетентни лица и от бизнес средите да имат право да преподават в професионалните училища, както и разработване на механизъм за публично-частно партньорство с участие на бизнеса с цел разработване на програми за професионални умения на учащите се."

Откога радея....

"В същото време не е прието едно от ключовите искания на ромските организации – включването на текст, който забранява обособяването на паралелки и училища на етнически принцип. "

Пък това е пълна глупотевина, приветствам отхвърлянето на предложението. Никой не приема на етнически принцип, за да се забрани такова нещо. Те просто не ходят или сами "етнизират" определени училища.


"Положително е и това, че се дава шанс за развитието на образованието в селските райони: чрез предвидената възможност основните училища да се превърнат в средни обединени училища (обучаващи до 10-ти клас) ще бъдат не само спасени, но и развити стотици училища в малките населени места и ще се повиши сериозно процента на младежите, които се обучават в гимназиална степен."

Така и не стана ясно за кого е полезно това, освен за онези, дето ще си запазят изкуствено работните места. Училището, за да е в полза на децата /то се създава за тях, не за учителите и училищните ръководства/, следва да ги образова /основната му функция/ и да им даде хляб в ръцете /при средната степен/. Все още виси въпросът как това се случва със завършен Х клас.

"В същото време е нужно законът и последващата го нормативна уредба да бъдат по-гъвкави към различните форми на обучение, така че да позволят по-лесното включване на децата на сезонно мигриращите в чужбина. Такива са десетки хиляди деца, които напускат за месец-два училище поради пътуване в чужбина, след което остават извън училище поради тромавата нормативна уредба. Определено е нужна по-голяма гъвкавост, защото образователната система трябва да се съобразява с динамичния съвременен живот, а не обратното, аргументира се Деян Колев."

Че се прави нещо в тази насока е дебелашка лъжа. Защо децата нямат свободен избор за форми на обучение, несвързани основно със здравословното им състояние и с ходенето по чужбините?
Виж целия пост
# 536
Само да напомня и как МОМН представи поректозакона:

„ И този труд, този огромен труд, намери израз в проекта, който днес обявяваме. Мисля, че е изключително добър, защото българското училище ще стане по-динамично, по-гъвкаво, по-автономно,  ще засилим  децентрализацията, прозрачността и гражданския контрол, което е изключително важно. Аз съм убеден, че българските деца, които ние ги виждаме сега като носители на златни медали, които печелят различни състезания, ще получат възможност за по-голямо индивидуално развитие, творчество,  участие в управление на училището.”

Не че се хващам за думите, но ми е интересно как ще засилят  "прозрачността и гражданския контрол" след като точно те демонстрираха абсолютна незаинтересованост към общественото мнение.
Нито виждам възможности в закона училището да става по-гъвкаво, нито пък по-автономно, да не говорим за децата, които печелят медали и за "възможността им за по-голямо индивидуално развитие", те са събрали над 6 000 гласа против тази така "добра" възможност.

 
Виж целия пост
# 537
Само коментари бла-бла намирам. Не се задават въпроси, не се обсъждат конкретните проблеми. Само общи приказки. Двете теми във форума са по-информативни за мен. Ще продължавам да търся.
Виж целия пост
# 538
От прочетено тук си мисля, че след приемането на закона, доволни ще са една шепа хора.
"...От Асоциацията на частните училища дойде първосигналната реакция, че с тях ще компенсират таксите за обучение.
Далеч по-разумно е за известен период средствата да се използват за инвестиции в материална база, инфраструктура и нова фирмена култура...."
Излиза, че дори субсидията на частните училища по (най-вероятно) никакъв начин не помага на родителите и няма да позволи на по-широк кръг деца достъп до тях. Каквато уж е идеята.
Виж целия пост
# 539
"По думите й /на Такева/, трябва и по-често да се провеждат конкурси за директорските длъжности"-

Винаги съм намирала, че длъжността следва да е мандатна.Окопаването на ръководта бюджетна длъжност никога не е водило до нещо положително. Това затвърждава особено проявените у нас традиции на връзкарството, което пък, от своя страна, такова мамата на качеството.

"От бизнеса поискаха компетентни лица и от бизнес средите да имат право да преподават в професионалните училища, както и разработване на механизъм за публично-частно партньорство с участие на бизнеса с цел разработване на програми за професионални умения на учащите се."

Откога радея....

"В същото време не е прието едно от ключовите искания на ромските организации – включването на текст, който забранява обособяването на паралелки и училища на етнически принцип. "

Пък това е пълна глупотевина, приветствам отхвърлянето на предложението. Никой не приема на етнически принцип, за да се забрани такова нещо. Те просто не ходят или сами "етнизират" определени училища.


"Положително е и това, че се дава шанс за развитието на образованието в селските райони: чрез предвидената възможност основните училища да се превърнат в средни обединени училища (обучаващи до 10-ти клас) ще бъдат не само спасени, но и развити стотици училища в малките населени места и ще се повиши сериозно процента на младежите, които се обучават в гимназиална степен."

Така и не стана ясно за кого е полезно това, освен за онези, дето ще си запазят изкуствено работните места. Училището, за да е в полза на децата /то се създава за тях, не за учителите и училищните ръководства/, следва да ги образова /основната му функция/ и да им даде хляб в ръцете /при средната степен/. Все още виси въпросът как това се случва със завършен Х клас.

"В същото време е нужно законът и последващата го нормативна уредба да бъдат по-гъвкави към различните форми на обучение, така че да позволят по-лесното включване на децата на сезонно мигриращите в чужбина. Такива са десетки хиляди деца, които напускат за месец-два училище поради пътуване в чужбина, след което остават извън училище поради тромавата нормативна уредба. Определено е нужна по-голяма гъвкавост, защото образователната система трябва да се съобразява с динамичния съвременен живот, а не обратното, аргументира се Деян Колев."

Че се прави нещо в тази насока е дебелашка лъжа. Защо децата нямат свободен избор за форми на обучение, несвързани основно със здравословното им състояние и с ходенето по чужбините?

Мога ли да попитам:
1. Как ще покриеш училищните липси на знания, като се предвижда обучението задължително да бъде цял ден? Може би детето ти ще учи нощем? този въпрос не е конкретно към теб, а и към всички, които разчитаха досега на извънкласното дообучение или направо цяло обучение.
Мога ли да кажа:
Ромските организации искали да се забрани обособяването на паралелки и училища на етнически принцип. Това малко не ми се вярва, защото в пловдивското циганско училище на Ландос има следните привилегии:
Училището е абсолютно ремонтирано, за разлика от повечето квартални училища с български ученици.
През студните зимни месеци училището е отлично отоплявано, за разлика от други на санитарния минимум. И ходят, на топло Mr. Green
Пак в същото училище всички възрастни роми, които желаят да се ограмотят, могат да го направят не само безплатно, но и на всеки, който посещава редовно учебните занимания ще му се плаща, мисля, че по 8 лв на ден беше..... Rolling Eyes. Парите вече са отпуснати и сега има кампания по уведомяване на желаещите.
Закуските за ромчетата, които ходят на училище, са безплатни и отговарящи на изискванията.
Как това ще се осъществява в кое да е училище, където повечето деца не са от малцинството? Или ромските организации не го знаят това? newsm78
Окоповането на директорите е практика по-стара от тези мъдреци на образователната мисъл и не само ще си остане, но и ще ги надживее Mr. Green


Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия