Последните февруарчета ги чакат нетърпеливите им майчета - 21- ва февруарска

  • 44 372
  • 734
# 345
а_tita,моите най-искрени съболезнования CryМного тежка загуба.И несправедлива...но както казвам винаги при такива ...нелепи...случаи-Бог е имал нужда от ангели,скъпа... CryМного ми е болно и много неприятно да прочета това,но ...думите са излишни.Дръж се,миличка,нали Hug Hug Hug
Виж целия пост
# 346
а_tita ,моите съболезнования.Не мога да намеря думи за случилото се и болката ти. Sad
Виж целия пост
# 347
a_tita  Hug Hug Hug   друго не мога да кажа.......
Виж целия пост
# 348
нямам думи само ..... a_tita мила  Hug  Hug Hug
Виж целия пост
# 349
a-tita  Hug .....................много съжалявам за загубата ви  Cry бъди силна........
Виж целия пост
# 350
a_tita  Hug много съжалявам за загубата ви.  smile3518
Виж целия пост
# 351
a_tita,сутринта прочетох за сполетялото те нещастие и не мога да спра да мисля за теб.Много,много съжалявам,миличка.Кураж.  bouquet
Виж целия пост
# 352

Имам важен въпрос към ЛЛЛ, който вероятно е задаван вече и много съжалявам, че още не съм изчела всичко - постарах се колкото мога да прочета назад....

Тъй... значи Ема-Никол се роди на 22ри и от тогава продължаваме да правим опити да се кърмим.... Обаче само коластра, в болницата казаха,че било нормално, но вече втори ден сме си вкъщи и още няма нормално мляко, та взех да се чудя и притеснявам... Много искам да кърмя и ще направя всичко по силите си да стане, но пък не искам да държа гладно детенцето толкова време....
Това ми е притеснението, а сега подробностите - на денонощие обикновено сменяме 1-2 накани памперса и около 3-4 напишкани, което май е по-малко от това, което е нормално, не знам, но имайки предвид, колко мъничко количество изяжда....
Опитваме се да сучем, когато поиска, но по препоръки на болницата гледам да няма паузи по-големи от 3 часа (будя я, ако спи) и да стои на всяка гърда поне по 15тина минути (което за сега е много - изморява се и заспива) - получават се средно около 8 хранения на ден - някой път повече, някой път по-малко, но са кратки и по малко.... също така започнах от вчера да се опитвам да изсмуквам с помпата по мъничко коластра, пък дано да успея да стимулирам млякото да слезе.... успявам да източа съвсем минимално количество - на дъното на бутилката. Снощи с мъжа ми не издържахме вече на напрежението да я гледаме как плаче и й дадохме 30мл АМ за дохранване след едно от късните вечерни хранения.... спа като къпана и ако се наложи пак ще дам довечера, но пък това ме притеснява защото е от шише....
Където и да чета или попитам всички казват - продължавайте да сучете колкото може по-често и точно така правим, някой път на час, час и половина интервал, но се чудя все пак колко време може да продължи това и няма ли Ема да се измори, а моите зърна са супер разранени вече и много болят- като плаче и не винаги внимавам за правилното захапване и тъй се докарах... но това ще мине.
Та това е - ако може да ми дадете някакъв съвет ще бъда страшно благодарна....


Здравей, bibilyana!

Да ви е здрава и много щастлива Ема-Никол и добре дошли у дома!

Когато мама и бебе са почти неразделни след раждането и бебето има достъп до майчините гърди често - понякога се случва мама и да не усети натежаването на гърдите от слизането на млякото. Консистенцията и цветът на зрялото мляко се формира до около 14 дни след раждане. Сигурно при теб коластрата вече е преминала в зряло мляко, но вероятно е или в по-малки количества, или бебето не успява да изсуче достатъчно.

Споделяш, че Ема-Никол е поспалива, как понякога я будиш за кърмене или се унася на гърдата докато суче. Какво ти казаха неонатолозите за общото й състояние при изписването ви от родилния дом? За бебе на възраст 1 седмица е добре да има поне 5-6 напишкани памперса и 2-5
наакани за денонощие, да суче 8-12 пъти за 24 часа и да има не повече от една дълга (4-часова) пауза за сън.

Може би е добра идея да опитате позата за кърмене, в която бебето може само да води мама в кърменето. Посредством позата може да се посъбуди бебето и да се задържи интереса му да суче за достатъчно дълго време. При тази поза може да се използват предимствата на контакта кожа-до-кожа, който помага за стимулиране производството на мляко, разбужда сетивата на бебето и спомага рефлекса за потичане на млякото. Тази поза позволява гърдата на майката е разположена в оптимална позиция, бебето да засуче добре и дълбоко, и засукването му да не разранява зърната. В това клипче можеш да видиш как става на практика това, а и аз ще се опитам да опиша накратко как можете да го направите.

* Важно е да се разположиш удобно. Можеш да полегнеш назад на леглото или дивана и да имаш добра опора на кръста, гърба и врата (може да се поставят възглавници).
* Можеш да поразсъблечеш бебето и ако се чувстваш комфортно и ти можеш да се съблечеш, или да си облечена с дреха, която се разкопчава отпред. Така ще можете да сте кожа-до-кожа с Ема-Никол (контактът кожа-до-кожа е приложим и по всяко друго време и в други пози.)
* Следва да поставиш бебето върху себе си. В тази поза бебето усеща стабилната упора под своето тяло и се чувства спокойно. Можеш лекичко да я придърпаш към себе си, да обвиеш ръце около раменцата и хълбоците й. Важно е вратлето и главичката да са свободни, за да се движат.
* Следващата стъпка е да оставиш Ема-Никол сама да намери гърдата или с малко помощ от теб. При допир на бебешката бузка с гърдата, се задейства рефлекса за търсене и тя би следвало да започне да търси зърното за да засуче. Бебета се ориентират чувствайки и помирисвайки
майчината гърда. Винаги можеш да й помогнеш мъничко, да я направиш в правилната посока. Може би тя ще започне да души наоколо, да върти главичка, или пък да я движи подобно на кълвач.

Можеш да имаш предвид и:
* Засукването на бебето следва да бъде добро без значение на позата, в която се кърмите. Коремчето му да е опряно във твоя корем, бебето да е обърнато към теб. Преди да засуче гърдата, устата следва да е широко отворена, а главата леко наклонена назад. Бебето поема не само зърното, но и 2-3 см от гърдата зад него, с езиче, издадено над долния венец и устничка, обърната навън. При доброто засукване устните са под ъгъл >120°, долната устна покрива по-голяма част от ареолата, отколкото горната. Асиметричното засукване често се постига от само себе си, като позволим на бебето да намести зърното в устата си, както му е удобно. Ако бебето не засуква гърдата добре, това трябва да се коригира. Можете да свалиш бебето от гърдата си, като внимателно нарушиш вакуума – поставяш малкия си пръст в ъгълчето на устата. След това да я слагаш да суче отново – докато се увериш, че поема гърдата добре и няма болка при теб.
* Как да се грижиш за разранените зърна. За да подобриш комфорта им можеш да ги излагаш повече на въздух; да ги намажеш с крем със съдържание на чист Ланолин, който се прилага БЕЗ измиване; да сменяш честичко кърмаческите подплънки, ако използваш такива; да оставяш след кърмене
зърната да изсъхват на въздух. Добре е да се избягва честото миене, както и използването на козметика (тя обикновено изсушава кожата). Ежедневен душ или просто измиване с чиста вода са напълно достатъчни да поддържат добра хигиена.
* Да предлагаш често на бебето да суче. Добре е да предлагаш на бебето, когато забележиш ранните белези на глад (сучещи движения на сън, облизване или смучене на устничките, смучене на ръчичките, пръстчетата) или си преценила, че е време да й предложиш гърдата. Можеш да поразсъбличаш Ема-Никол, да я вземеш на ръце, леко да погалиш челцето или ръчичките й с намокрена ръка - или да помислиш за някоя ваша хитринка да я поразбуждаш. Можеш да я поразбуждаш и ако се унася по време на кърмене. Например на едно хранене можеш да предлагаш първо да суче докато иска от едната гърда, после да смениш памперса й и да предложиш и втората гърда. Друг начин за поразбуждане на бебето и подмомагане на слизане на повече мляко е прилагането на компресия, а тук има клипче как се прилага.
* Цеденето може за стимулиране на производството на мляко. Понякога се случва майките да не могат да изцеждат много мляко от гърдите си. Това не следва да бъде показател за количествата произведено мляко. И все пак можеш да опитваш нежно да цедиш след кърмене, защото това си е удачен начин за стимулиране на производството на мляко. Изцеденото мляко от през деня можеш да събираш и предложиш при нужда вечер.
* Как да дохранванаш при нужда. При дохранване с адаптирано мляко казеинът, протеин в състава на краве млякото, образува големи буци в стомаха на бебето и създават лъжливо дълго чувство на ситост, защото трудно се обработва. Затова изкуствено хранените бебета спят дълго и непробудно след приема на мляко. Майчината кърма се разгражда за 60-90 минути и затова изключително кърмените бебета сучат по-честичко и имат нужда да го правят поне 8-12 пъти в денонощие първите седмици от живота си. Ако все пак се налага дохранване - можеш да предлагаш изцедената през деня кърма или адаптирано мляко с чашка или лъжичка, защото наистина вариантът да го правиш с шише може да не е удачен. Съвсем уместно се притесняваш, че бебето може да започне да бърка двата начина на засукване и това да повлияе на кърменето. 

Надявам се скоро да поразкажеш как са при вас нещата - как суче Ема-Никол, колко са напишканите и наакани памперси за денонощие, как се чувствате Hug
Виж целия пост
# 353
Разплаках се, a-tita  Hug  Hug  Hug
Виж целия пост
# 354
a-tita  - искренно съжалявам , бъди много силна ! Прегръщам те !

Момичета, вашите бебенца като бяха на 12 дни плачкаха ли, нашата госпожица за сега спи и яде, и примерно ако будува е само следобед за някой час , не плаче ,, изплаква рядко като стане време за ядене, по скоро пъщка и се протяга , не плаче като я къпем, не плаче като я обличаме, помня че и каката в началото така беше, но като я обличахме плачеше, сигурно като отрасне ще започне, сега да почивам !

малки пъпчици - по личицето излезнаха малки пъпчици чарвенки днес, дали от какво вашите дечица имат ли и и се бели кожата на крачетатат и на китките
Виж целия пост
# 355
Опитвам се да се сетя как се казваше другата мама, която така по жесток начин загуби бебчето си.  Cry  Тя влизаше само в началото и после не.  newsm78 Мисля че беше luni4ka, ама не съм сигурна. Старлет или Спящата ги познаваха по-добре.

RS ти в коя болница щеше да си?  Thinking Знаех, ама забравих
Виж целия пост
# 356
Момичета, вашите бебенца като бяха на 12 дни плачкаха ли, нашата госпожица за сега спи и яде, и примерно ако будува е само следобед за някой час , не плаче ,, изплаква рядко като стане време за ядене, по скоро пъщка и се протяга , не плаче като я къпем, не плаче като я обличаме, помня че и каката в началото така беше, но като я обличахме плачеше, сигурно като отрасне ще започне, сега да почивам !

малки пъпчици - по личицето излезнаха малки пъпчици чарвенки днес, дали от какво вашите дечица имат ли и и се бели кожата на крачетатат и на китките
все едно чета за моето бебе - ние сме същите, като е гладна няма да я чуеш да плаче я слимти като кученце, после задрямва и може да изкара час и отгоре така .... ама на мене ми е жал щото понякога даже не я чувам и гледам да си навивам телефона нощем за да ставам да я храня. Но пък не обичаме да сме голи - е тогава е рев голям и особено ако е супер гладна ...... За къпането е голям кеф, почва да мрънка само като спра да я плискам с вода и като заизлизаме от коритото  Mr. Green
за пъпчици и ние имаме понякога - появяват се сутринта и до вечерта са се скрили, на другия ден на друго място излизат. За беленето на кожата аз я мажа с мас вечер и й е много хубава, а а ко видя да се бели през деня слагам от лосиона за тяло на Себамед и кожата й е перфектна
Виж целия пост
# 357
Благодаря ви момичета за съпричастността!
Аз ще се съвзема някак си от този шок.
Вие пълнете темата само с хубави новини, да сте живи и здрави всички!
Пък аз тайничко ще ви чета.......и ще ви се радвам!
Виж целия пост
# 358
RS ти в коя болница щеше да си?  Thinking Знаех, ама забравих

В Токуда съм, при доктор  Илиев  Peace
Утре отивам на тонове -  започваме всеки ден.
Виж целия пост
# 359
Майчета,ние сме още със жълтеница а сме на 22 дена! Има ли някоя майка с моя проблем? Сигурна съм че жълтеницата е кърмаческа също както с баткото,но мира не ми дава като знам на какво ще ни подложи педиатърката ни. Sad
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия