КОЗУНАЦИ - 2012г. - 1

  • 100 693
  • 735
# 315
Момичета, в какво накисвате сушените боровинки?

Аз не ги накисвам. Червените ги режа на две, защото са едри и направо ги слагам в плънката.
Виж целия пост
# 316
Момичета (и момчета), в какво накисвате сушените боровинки?
в ром, в коняк ...
аз не съм киснал боровинки , но стафиди - да   bouquet
Виж целия пост
# 317
Момичета, в какво накисвате сушените боровинки?

боровинките се слагат направо, без накисване Hug
Виж целия пост
# 318
  Вкуса този път стана много добре.
Виж целия пост
# 319
  bouquet
Виж целия пост
# 320
Бонго, ако прибавиш и малко портокалов сок си е просто супер, но нали и децата си хапват от козунака, затова стафидите ги кисна само в портокалов сок и малко захар. А боровинките и аз не ги кисна.  Simple Smile
А ако кисна стафиди по Коледа,  към коняка и портокаловия сок прибавям и канела, карамфил, джинджифил, портокалови корички и... млъквам, че ми се прииска да е и Коледа Wink Wink Wink.
Аз понякога и за Великден правя козунак с така накиснати стафиди, прибавям и ябълки и това за плънка.


Горица, Hug радвам се много! Козунака и мъфините ти са прекрасни. Пухкави, въздушни и сигурно много вкусни.


НануHug радвам се, че са ти допаднали, дано съм била полезна.
Виж целия пост
# 321

Горица, Hug радвам се много! Козунака и мъфините ти са прекрасни. Пухкави, въздушни и сигурно много вкусни.

Много вкусни! Благодаря за споделеното Hug
Виж целия пост
# 322
Ще се повреди ли козунакът, ако сложа повече захар, отколкото пише в рецептата?

Простете за лаишкия въпрос, ама миналата година за пръв път правих козунаци. Бяха перфектни на форма и консистенция, но ми се видяха недостатъчно сладки. Чувала съм, че козуначеното тесто е плашливо и не съм наясно какво може да го стресне...
Виж целия пост
# 323
Фея Кръстница , със слагането на повече захар рискуваш козунака да не втаса добре и да стане по-сбит. По-добре компенсирай сладостта с повече плънка - локум, стафиди, сладко или поръси по-щедро отгоре със захар.

Аз ви моля са съвет - Както писах вчера правих козунака на Елексир с кисело мляко. Получи се чудесен- бухнал , с конци. Но днес, когато реших да нарежа за закуска ми се стори доста твърд. Искам да кажа, че вчера когато изстина прибрах това, което остана Embarassed в кърпа и след това в кесия. Дали е от това, че е само с кисело мляко или нещо съм объркала твърдоста на тестото? Аз бях замислила да го направя в петъка преди Великден, но се опасявам, че ще се изложа. Според вас къде е грешката newsm78
Виж целия пост
# 324
 За захарта искам да ви кажа,че ако е измесено хубаво тестото -няма опсаност, ако е в по-голямо количество.Аз слагам на 1кг -0.280-0.300 гр. иначе не ни есладък козунака.А и сега захарта не е така сладка както някога...
 Дани,може да е твърд козунака от това че е било тестото по- твърдо,тоес течността да му е била малко. Аз ако усетя, че не ми е меко колкото искам.добавям малко портокалов сок до тогава  до когато стане много меко. Така козунака ми е мек и ефирен повече дни. Козунака ми е с течност от комбинация- мляко прясно,вино и портокалов сок.  Simple Smile
Виж целия пост
# 325
Значи какво, слагам си още малко захар и меся до посиняване?
Виж целия пост
# 326
Аз съм решила въпроса с по-сладките козунаци, като освен захарта по рецепта добавям и стевия на прах, стават супер.

Дани, и аз хапвах чак снощи от козунака на еликсир с кисело мляко, а го правих още онзи ден, затоплих го малко в МВ и стана топличък и мекичък, като току що изваден от фурната.
Виж целия пост
# 327
Бързам да споделя резултата от прибирането на козунака още топъл в плик - много добра идея!!! Тази сутрин беше просто душичка - мекичък, свеж, като току що изпечен, без следи от засъхване. За овлажняването - както и предположих, овлажни се, но плика, а не козунака/ не бях го увила плътно/. Вече така ще си прибирам козунаците. Благодаря за съвета Hug

Алба, всяка рецепта, може би с малки изключения, става за месене и на ръка. Давай смело!

Дани, и моите така поизсъхват на следващия ден. Вече ще ги прибирам само в плик или свежо фолио, супер става!

Фея, според мен, ако прекалиш със захарта, колкото и да месиш, няма да втаса добре. Повече от 250 гр. захар за една доза според мен ще съсипе тестото. Ако нямаш други опасения, можеш да правиш като мен - понякога добавям една лъжичка подсладител. Така хем тестото бухва добре, хем е много сладко. Важното е да не се прави редовно, защото подсладителите не са полезни. Другият номер е да ползваш по-сладка плънка Peace
Виж целия пост
# 328
Аз съм решила въпроса с по-сладките козунаци, като освен захарта по рецепта добавям и стевия на прах, стават супер.

Дани, и аз хапвах чак снощи от козунака на еликсир с кисело мляко, а го правих още онзи ден, затоплих го малко в МВ и стана топличък и мекичък, като току що изваден от фурната.

Това което правя аз е разтопявам захарта в яйцата,млякото, маслото/олио/мас/маргарин и с него меся. Загрява се до около 40-50 градуса не повече. Водата която ползвам също е с около 25 градуса. Мая слагам 5 % от количеството на брашното. Захар за да ви е сладко 28-30 % от брашното. Ако брашното ви е силно няма да има проблем с бухването ако захарта е малко повече. подсладител се слага когато искаш да бухне повече и по бързо с обикновено брашно. След като замесия и тестото се измеси финно. накрая слагам есенцията (или настърганакора от лимон или портокал) +плънката+малко мазнина-стафиди,плодове,шоколад и тнтн. Отново измесвам. След което деля на парчета и оформям по желание. набучвам орехови или бадмови ядки. и пека. преди да се изпече 5-10 мин. мажа с яйце и поръсвам с захар. най меко и вкусно е когато е измесено с мас и олио 50:50. но може да се меси и с масло и олио или с масло/мас и зехтин.  хубавото брашно за козунаци поема 58-62 % вода. обикновенното 50-52 %. По малко вода=по сух козунак.
Виж целия пост
# 329
Аз съм решила въпроса с по-сладките козунаци, като освен захарта по рецепта добавям и стевия на прах, стават супер.

Дани, и аз хапвах чак снощи от козунака на еликсир с кисело мляко, а го правих още онзи ден, затоплих го малко в МВ и стана топличък и мекичък, като току що изваден от фурната.
Би ли споделила какво количество стевия добавяш и на каква доза козунак.Надявам се ,че стевията не си променя вкуса от температурата при печене.
По-рано,когато незнаех за вредата от аспартама , го бухах яко в козунаците вместо захар и те ставаха супер,защото тестото е много по-леко без захар и втасва супер .Това ме навежда на мисълта,че купените са подсладени със аспартам и затова са толкова мекички.
На мен също ми се иска да са малко по-сладки отвътре и идеята със стевията ми се струва супер!

Да допълня,че вчера правих проба с козунака на Veneta и стана супер!!!Направих и малки изменения от мен - от цялото количество на прясното мляко,махнах 2 с.л и допълних с 1 с.л. кисело мляко и 1 с.л. алкохол.Мазнината ми беше 40/60 масло с фъстъчено олио(слънчогледовото ми мирише кофти),даже другия път ще сложа повече от фъстъченото олио.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия