Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 15 част

  • 68 803
  • 770
# 210
https://docs.google.com/document/pub?id=1KPU8R-sanXbT60mDbIHQ8lt … H0xAkrF6mSpvRQEw4

като декларацията 135-410 дни има малка промяна от април.може да я намериш на сайта на НОИ.меню Указания

Elfita, mnogo polezni ukazania i syveti davash   bouquet
Виж целия пост
# 211
Elfita, и аз имам въпрос към теб. Подпълвам декларацията за остатъка от 135 до 410 дни (ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни) и по-точно т.9 "Ползвам отпуск при раждане на дете по чл. 163 КТ, считано от ......................... 20....г." Коя дата трябва да впиша тук - датата на раждане на детето или датата на първия болничен (45-дневния преди термина)? Предварително благодаря  Hug  bouquet
Виж целия пост
# 212
Elfita, и аз имам въпрос към теб. Подпълвам декларацията за остатъка от 135 до 410 дни (ЗАЯВЛЕНИЕ - ДЕКЛАРАЦИЯ за изплащане на парично обезщетение при бременност и раждане на основание чл. 50, ал. 1 и чл. 51 КСО за остатъка от 135 до 410 календарни дни) и по-точно т.9 "Ползвам отпуск при раждане на дете по чл. 163 КТ, считано от ......................... 20....г." Коя дата трябва да впиша тук - датата на раждане на детето или датата на първия болничен (45-дневния преди термина)? Предварително благодаря  Hug  bouquet
Не съм Елфита, но да кажа: попълва се датата, на която се пада 136-я ден от началото на болничния за 45 дни. Или казано по друг начин ако болничния от педиатъра изтича напр. на 10.06.2012г. там се пише 11.06.2012 г.
Виж целия пост
# 213
Елфита,искам да те питам кога трябва да ми издаде болничен педиатъра.Нали от болницата ми дават и след това педиатъра ми пише.Аз родих на 2.04.И ако сме изпуснали датата може ли да има проблем с майчинството.На 26.04 ми преведоха някакви пари,а целият май месец нищо....Въобще незнам кога трябва да ми превеждат майчинството.
Виж целия пост
# 214
Елфита,искам да те питам кога трябва да ми издаде болничен педиатъра.Нали от болницата ми дават и след това педиатъра ми пише.Аз родих на 2.04.И ако сме изпуснали датата може ли да има проблем с майчинството.На 26.04 ми преведоха някакви пари,а целият май месец нищо....Въобще незнам кога трябва да ми превеждат майчинството.

Ами,виж си кога ти изтича болничния от болницата или брои 42 календарни дни от 2 ри април.Някой си май е трябвало да ти издадат от педиатъра.Отивай да си оправяш нещата,че пари иначе няма да има
Виж целия пост
# 215
Здравейте,

Имам нужда от помощ относно един въпрос. Ще съм  благодарна , ако някой може да ми помогне.
В момента съм в отпуска по майчинство, водя се на работа в банка,  но искам да си разкрия фирма и лятото да работя. Това ще попречи ли на майчинството?Може ли да ми дадете съвет как точно да го направя, за да е най-добре за мен?
   bouquet
Виж целия пост
# 216
Здравейте, искам да попитам следното - при болничен по време на бременност пак ли си важи правилото първите три дни да се изплащат от работодателя?
Благодаря предварително  Simple Smile
Виж целия пост
# 217
Здравейте, искам да попитам следното - при болничен по време на бременност пак ли си важи правилото първите три дни да се изплащат от работодателя?
Благодаря предварително  Simple Smile

не може да имаш болничен за бременност,а да си в такава седмица.тези болнични се водят за общо заболяване и първите три дни се плащат от работадетелят,ако болничния е първичен,
Виж целия пост
# 218
Здравейте, мами 
И аз да се включа с един въпрос, надявам се да ми помогнете  Thinking
 Термина ми е за 22.12.2012. и вчера разбрах от счетоводителката ми ( аз съм управител на ЕООД) , че нямам плащани осигуровки по фонд заболяване и майчинство, което значи че не мога да взимам болнични и майчински. Питането ми е  ако от този месец бъда назначена на трудов договор в друга фирма и си плащам тези осигуровки, след изтичането на 12 месеца ( което е Юни. 2013г. ) ще започнат ли от НОИ да ми изплащат майчинските? Въпреки че вече ще съм родила ! И колко време ще ги изплащат? До навършване на 1 година на детето или до една година след Юни.2013г. ?
Виж целия пост
# 219
Здравейте, мами 
И аз да се включа с един въпрос, надявам се да ми помогнете  Thinking
 Термина ми е за 22.12.2012. и вчера разбрах от счетоводителката ми ( аз съм управител на ЕООД) , че нямам плащани осигуровки по фонд заболяване и майчинство, което значи че не мога да взимам болнични и майчински. Питането ми е  ако от този месец бъда назначена на трудов договор в друга фирма и си плащам тези осигуровки, след изтичането на 12 месеца ( което е Юни. 2013г. ) ще започнат ли от НОИ да ми изплащат майчинските? Въпреки че вече ще съм родила ! И колко време ще ги изплащат? До навършване на 1 година на детето или до една година след Юни.2013г. ?


имаш ли друг осигурителен стаж с фонд ОЗМ през живота си-колко е точно?
Виж целия пост
# 220
Не ,
Виж целия пост
# 221

лошо
не си работила никога преди това на трудов договор ли?

тогава започни на ТД някъде,като натрупаш стажа ще започнат да ти изплащат обезщетение.дотогава ще имаш право на социално майчинство+други помощи,ако отговаряш на изискването за доход 350 лв бруто на член от семейството
Виж целия пост
# 222
още от понеделник ще съм на трудов договор и ще започна да си плащам ОЗМ, но няма как да се надявам на помощите, защото декларирания ми дохода е над тези 350 лв.
а след раждането си има право на еднократната сума , независимо от плащаните осигуровки, нали?
Виж целия пост
# 223
още от понеделник ще съм на трудов договор и ще започна да си плащам ОЗМ, но няма как да се надявам на помощите, защото декларирания ми дохода е над тези 350 лв.
а след раждането си има право на еднократната сума , независимо от плащаните осигуровки, нали? ДА,250 лв за първо дете


С бащата имате ли брак?Ако имате,ще се смятат доходите и на двамата.Така може и да го докараш до под или равен на 350 лв бруто на човек.Като ще делиш на 3,защото и бебето ще се е родило
Виж целия пост
# 224
преди малко мъжа ми говори с един счетоводител и той каза че дори сега да започна на трудов договор, няма да получавам майчински през Юни.2013г., защото от НОИ смятали 12 месеца назад след раждане. Но аз не съм убедена защото вече на няколкко места чета все такива съвети дават? Незнам .....
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия