България- страна на полиглоти?

  • 17 579
  • 432
# 405
Постоянно не е едновременно, нали...
Аз не съм видяла дете затормозено от това да учи по подходящ начин чужд език.
Свидетел съм в момента на дете на което му се говори на 4 различни езика и детето е на 3 години.
Учи нематерен език в детска градина. Няма драма.
Виж целия пост
# 406
Хубаво нещо са езиците - колкото повече, толкова повече Wink

Аз съм много горда, че почти всеки в България говори някакъв език  Peace

Английският е най-важен... за втори кой каквото си избере. Според мен най-добре 2ри език да е немски, руски или испански. Не се знае накъде ще ни издуха вятъра ...
Виж целия пост
# 407
Хубаво нещо са езиците - колкото повече, толкова повече Wink

Аз съм много горда, че почти всеки в България говори някакъв език  Peace

Английският е най-важен... за втори кой каквото си избере. Според мен най-добре 2ри език да е немски, руски или испански. Не се знае накъде ще ни издуха вятъра ...

При положение, че сме в ЕС не омаловажавай френския  Peace
Виж целия пост
# 408
И френският е важен, разбира се  smile3521 newsm10

Обаче на мен ми е голям зор да го уча - пишат 7 букви, произнасят 3... Иначе много ме кефи как звучи.
Виж целия пост
# 409
Аз съм много горда, че почти всеки в България говори някакъв език  Peace

 Да, да с влашки и торлашки ми стават 6. Wink
Виж целия пост
# 410
Не съм чела цялата тема, не ми се четат спорове, бих искала да споделя моето мнение и защо аз бих искала детето ми да учи чужд език.

Мозъкът при децата е като гъба и има изключителна способност за запомняне и учене. Колкото по-рано се започне с изучаването на езици, дори и на някакво ниско ниво, толкова по-лесно ще им бъде в последствие, ако им се наложи или имат желание ще изучават един, два, три чужди езици. Те ще научат български, неизбежно е, защото са в среда, в която се говори български и научаването на думички на английски няма да им попречи да проговорят на майчиния си език.

Съпругът ми, както повечето американци говори единствено английски и никога не му се е налагало да проговаря думичка на друг език...чат-пат е чувал испански. Интелигентен човек е, грамотен (тук това е проблем), но според мен изобщо не схваща идеята за това че има други езици. Дори не мога да го обясня, може би е защото те са толкова изолирани единствено в английския си. Закача ме, че не го уча нищо на български...ами опитвах в началото...някак ми е безнадеждно. Ами ако трябва да тръгна д аму обяснявам, че имаме мъжки, женски, среден род, пълен, кратък член, падежи...изобщо толков аразличната ни граматика Crazy Абсурд на тая възраст!!

Когато се роди синът ми педиатрите ме поощряваха да му говоря колкото мога повече на български и че въпреки че трудно ще го научи, тъй като съм единственият човек в обкръжението му, който може да го прави, е много полезно за развитието на мозъка му. Казаха ми, че детето ми е късметлия да расте в многоезична среда. Освен това дори съвсем малките бебенца, които не могат да говорят имат способността да различават различната реч.

Честно казано, не виждам какво е това дърпане и възмущение от ученето на думички и чужди езици в детската градина. Нека децата използват изключителния капацитет за учене, който притежават..на никого няма да навреди. Да не говорим колко по-полезно в живота им занапред би било да поназнайват английски, за да се ориентират, най-малкото когато започнат да използват интернет. И спокойно, ще се научат и да си обуват чорапогащника в детската, няма страшно  Wink
Виж целия пост
# 411
Не знам защо винаги се дават примери за деца от двуезични семейства. Дори при такива деца резултатите са спорни, та какво остава за дете в едно езична среда.

Едно от предимствата на ранното чуждо езиково обучение е, че многото деца с чужди имена в България ще могат да изписват имената си на оригиналния език.  Whistling

Виж целия пост
# 412
Ама  нямате равни като почнете да се превземате. Едноезични е една дума-FYI  за филолозите.
Виж целия пост
# 413
Благодаря, Цонна. Използвам бутона за проверка на правопис от страх да не сгреша и да не разочаровам някого.  Sunglasses
Виж целия пост
# 414
Превзета е последното нещо което съм. Наистина не виждам нищо лошо за малките мозъчета да учатчужди думички в детската и да научават повече за света и че има и други езици. Аз от руски почти нищо не разбирам, единствено помня думичките които едно време учих в детската, като хванах последния влак от задължителното обучение по руски и за съвсем кратко имахме часове. Имам много ясен спомен и не се чувствам увредена и пренатоварена с информация заради това.
Виж целия пост
# 415
Излагане, не разочароване. Sunglasses
Виж целия пост
# 416
Мозъкът на децата може да е гъвкав (а не като гъба), но пет думи на кръст и уроци два пъти седмично в детската градина никаква работа не вършат. Ще го напиша отново - ако искате децата ви отрано да са двуезични, или се женете за чужденци, или си наемете бавачка-чужденка, или мигрирайте в чужбина! Всичко останало е мижай да те лъжем. В осми клас неучилите чуждия език ще наваксат с един замах.
Ние навремето научихме руски, защото още от трети-четвърти клас, та чак до края на гимназията имахме редовни часове, домашни и всичко, включително учихме руска литература. Това са шест-седем години редовна подготовка, и пак смея да твърдя, че малко българи знаят добре руски. Пак си остана предимството на езиковата гимназия.
Виж целия пост
# 417
Абсолютно. Три са начините да научи малкото дете (пък и не само) втори и трети език - смесен брак, чуждоезична среда или езикова гимназия. Все още не съм срещала дете или голям човек, който да е научил език от курс или с "кажи баба Тенк ю". Да, може би за някой броенетео до 10 на детето е признак за научен език или предпоставка за това, не знам.
Виж целия пост
# 418
ползвам нормално руски език благодарение на това, че съм го учила като дете. Учила съм в нормално училище, а в гимназията ползвах много руска специализирана литература, защото нямаше такава на български. Т.е. нито смесен брак, нито езикова гимназия, нито съм учила в чужбина.
Възрастен човек трудно учи.
Което е жалко, защото ако възрастните хора учеха езици с лекота, за две години висене във форума всички майчинки щяха да си оправят правописа...снощи влязох в една тема за софийско училище и се хванах за главата.

достатъчно се писа и в тази тема за отличното възприятие на децата към езиците. Свидетел съм на деца всякакви, триезични, двуезични, четириезични, които учат езици по най-невероятни начини. Няма ясно и категорично правило.


Виж целия пост
# 419
Не е вярно, че възрастен човек трудно учи! Възрастният използва други стратегии за учене в сравнение с децата. Няма категорични доказателства, че децата учат по-лесно от възрастните, дори че децата на малка възраст учат по-лесно от децата на по-голяма възраст. Също и чужд език от телевизор не се учи. Бебетата в началото имат възприемчивост към всяко звучене на всеки език, но с времето "закоравяват" и по-трудно различават и възпроизвеждат определени звуци от чужд език. Гърците кой нашенски звук не можеха да произнасят, Ц ли беше? А това е защото този звук го няма в техния език точно като в нашия. Ако с едно бебе постоянно се общува на повече от един език, то може да възприеме леко звученето, но ако не е изложено на съответния език постоянно, се концентрира върху езика, който му е по-познат.
 Не вярвайте на всичко, което чувате и четете в популярните списания и книжки, защото е повърхностно. Ужким изглежда вярно, но ако човек се разрови по-надълбоко установява, че не били компютри, а компоти!  Peace

 Възрастните имат предимството, че вече са учили правилата и могат да следят за начина си на изразяване, и ако искат да си подобрят езиковите компетентности. Не е че не могат - те просто не искат! Не си ли забелязала, че в момента, в който на някого му кажат, че пише неграмотно, той веднага скача как се заяждали с него! Това не е човек, който не може да си подобри правописа, а човек, който се смята за много грамотен и мисли, че няма нужда от допълнително учене.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия