За правните срокове при смърт

  • 161 338
  • 236
# 180
 Пак питам - какъв е този договор - дарение, замяна, покупко -продажба. Кой е прехвърлителя?

Недвижимите имоти в РБ се прехвърлят чрез договор в нотариална форма. Изключения правят недв.имоти, собственост на общините - при тях нотар.форма не се изисква, прехвърлянето на собствеността става само с писмен договор.

Какъв всъщност е вашия документ за собственост, на който вие се позовавате?
Виж целия пост
# 181
Пак питам - какъв е този договор - дарение, замяна, покупко -продажба. Кой е прехвърлителя?

Недвижимите имоти в РБ се прехвърлят чрез договор в нотариална форма. Изключения правят недв.имоти, собственост на общините - при тях нотар.форма не се изисква, прехвърлянето на собствеността става само с писмен договор.

Какъв всъщност е вашия документ за собственост, на който вие се позовавате?
договорът е дарение с право на ползване, прехвърлители са родителите ми, единият от тях почина след това
да договорът е в нотариална форма
дано не е късно, сключван е още през 2010
може ли да се каже ,че договорът е документ за собственост
може би нотариалния акт е в брат ми
възможно ли е след такава сделка, да не е издаден нотариален акт, или задължително се издава
Виж целия пост
# 182
Сделката се изповядва пред нотариуса..той пише и нотар.акт и го дава на приобритателя, в случая на надарените.

Хем е в нот.форма..хем нямало нот.акт....не бих могла да съветвам при това положение. Развален телефон става...
Виж целия пост
# 183
Да чак сега осъзнах и видях, че договорът е нотариален акт
Извинявам се
Ще подам корекция за партидите
Освен нотариалния акт, какво друго ми трябва
Удостоверение за наследници откъде се вади?
Виж целия пост
# 184
От общината по местожителство на починалия
Виж целия пост
# 185
защо ще вадите нов нотариален акт, не е необходимо. Стария нот акт и у-ние за наследници е достатъчно. Дори ако се наложи да го продадете това са документите за собственост, които се искат. Вече имота трябва да е деклариран както трябва за да излезе данъчната оценка на името на новите собственици. Проверете в данъчното, как разбрахте че се води само на брат ви?
Виж целия пост
# 186
Привет.И аз имам много въпроси.Свекър ми почина в петък.Погребението мина в събота.В понеделник беше датата за пенсия-свекърва ми отиде ,но са й дали само нейната.Във вторник е ходила до кмета -казал й,че всичките им децата трябва да се разпишат при него,че са съгласни тя да получи пенсията.Едната от дъщерите живее в Италия и заради ситуацията с вируса няма как да си дойде.Дали има друг вариант...?Къде трябва да се подадат документи за добавка  към пенсията от починалия съпруг?Има ли срок за вадене на удостоверение за наследници?
Виж целия пост
# 187
Удостоверение за наследници може да вадите когато искате и когато ви трябва. То важи 6 месеца.
За последната пенсия - дъщерята в Италия трябва да отиде в  консулския отдел към бълг. посолство и там да даде съгласие майката да получи пенсията на починалия. После да го изпрати до майка си с куриерска фирма.
Виж целия пост
# 188
Удостоверение за наследници може да вадите когато искате и когато ви трябва. То важи 6 месеца.
За последната пенсия - дъщерята в Италия трябва да отиде в  консулския отдел към бълг. посолство и там да даде съгласие майката да получи пенсията на починалия. После да го изпрати до майка си с куриерска фирма.

Благодаря за отговора.
Виж целия пост
# 189
Срокът за взимане на пенсията е тригодишен, ще изхарчат страшно много пари за тези документи, по-добре когато си идва дъщерята да я вземат
Виж целия пост
# 190
Срокът за взимане на пенсията е тригодишен, ще изхарчат страшно много пари за тези документи, по-добре когато си идва дъщерята да я вземат
А знаете ли къде и какви документи трябва да се подадат за добавка към пенсията на свекърва ми от пенсията на свекърва?
Виж целия пост
# 191
Молба образец УП1, молба за пенсия, удостоверение за наследници и банкова сметка ако ще я получава по сметка. Молбите се продават в книжарниците има ги и на сайта на НОИ, може да се разпечата от там. След като е бил пенсионер е много лесно
Виж целия пост
# 192
Здравейте и съболезнования на всички! Майка ми почина на 6.2.20г на какви помощи имаме право.. 4 деца сме от които 2 са от предишен брак и 2 (аз и 16 годишния ми брат) сме от последен брак на майка ми (баща ни също почина преди 7год) брат ми взема сирашка пенсия, какви документи и колко е срока за подаването на документите за да се преизчисли пенсията му? Какъв е срокът за изплащане на парите от второто пенсионно  ? Не ми се разправяше с бумащини, а сега искам само да разбера какви са сроковете заради кризисната ситуация в страната.  Благодаря предварително
Виж целия пост
# 193
Срокът е два месаца, за да получи пенсия от месец март, но това не значи че не може да се подадат документи и по-късно, просто ще бъде отпусната от датата на подаване на заявлението. Ако майка ви е пенсионерка е лесно, но ако не е ще трябва да съберете всички документи за да я пенсионирате, за да може да се изчисли пенсията на брат ви. От написаното ми се струва, че само той е непълнолетен. Пенсия може да се получава до 26 годишна възраст ако учиш и висше, разбира се трябва да е редовно обучение. Ако има имот също трябва да подете декларация, от името на един наследник, като трябва да опишете другите, не подава всеки самостоятелно декларация. Същото е и за пенсията описват се всички в едно заявление. Срокът е 6 месечен за имотната декларация. https://www.noi.bg/pensions/grantpensions/423-np това е сайта на НОИ, където са описани наследствените пенсии.
https://www.nssi.bg/pensions/grantpensions/4344-pravilapensii тук са описани сроковете
Съветът ми е ако ще трябва да я пенсионирате да спазите 2 месечния срок, да подадете каквито документи имате и в движение да ги добавяте, за да може да се получи пенсията от датата от която се полага. Ако след 1997 г не можете да откриете нещо ще подпишете декларация, че сте съгласни с данните от персоналния регистър и ще се получат нещата, важното е преди 01,01,1997 г да съберете документите, ако не е работила с актовете за раждане те също се зачитат за стаж спрямо майчинството, което се е полагало в момента. За втория пенсионен стълб ще трябва удостоверение за наследници и бакова сметка на всички наследници, там не са двумесечни сроковете, дори съветват да се изчака няколко месеца ако лицето до последно е било на работа да може работодателите да преведат парите на НАП и НАП да ги преведе съответно на дружеството. Не пишете дали майка ви е била работеща.
Виж целия пост
# 194
Срокът е два месаца, за да получи пенсия от месец март, но това не значи че не може да се подадат документи и по-късно, просто ще бъде отпусната от датата на подаване на заявлението. Ако майка ви е пенсионерка е лесно, но ако не е ще трябва да съберете всички документи за да я пенсионирате, за да може да се изчисли пенсията на брат ви. От написаното ми се струва, че само той е непълнолетен. Пенсия може да се получава до 26 годишна възраст ако учиш и висше, разбира се трябва да е редовно обучение. Ако има имот също трябва да подете декларация, от името на един наследник, като трябва да опишете другите, не подава всеки самостоятелно декларация. Същото е и за пенсията описват се всички в едно заявление. Срокът е 6 месечен за имотната декларация. https://www.noi.bg/pensions/grantpensions/423-np това е сайта на НОИ, където са описани наследствените пенсии.
https://www.nssi.bg/pensions/grantpensions/4344-pravilapensii тук са описани сроковете
Съветът ми е ако ще трябва да я пенсионирате да спазите 2 месечния срок, да подадете каквито документи имате и в движение да ги добавяте, за да може да се получи пенсията от датата от която се полага. Ако след 1997 г не можете да откриете нещо ще подпишете декларация, че сте съгласни с данните от персоналния регистър и ще се получат нещата, важното е преди 01,01,1997 г да съберете документите, ако не е работила с актовете за раждане те също се зачитат за стаж спрямо майчинството, което се е полагало в момента. За втория пенсионен стълб ще трябва удостоверение за наследници и бакова сметка на всички наследници, там не са двумесечни сроковете, дори съветват да се изчака няколко месеца ако лицето до последно е било на работа да може работодателите да преведат парите на НАП и НАП да ги преведе съответно на дружеството. Не пишете дали майка ви е била работеща.
да, беше работеща.. в училище работеше. За сега той взима от баща ми пенсия, та няма да бързам да тичам по институции в това време, защото съм и с бебенце на няколко месеца.  Благодаря Ви много. Желая Ви здраве!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия