Да започнем заедно да се храним здравословно

  • 61 371
  • 742
# 360
Сивила, пишеш, че много глупости си прочела тук и затова те питам кои са те....умните пък неща са в кавички...

При Средизем. диета, може би начин на хранене е по-точно, извлечената мазнина е единствено и само зехтин.Много богат на омега 6 и беден на 3. Не знам как компенсират с тройката, може би с рибата.

Живяла съм в Гърция (Атина) 2 години и общо взето е така както Адриана описва Солун. Вярно твърде кратък период, за да си правя каквито и да е изводи.
Но пък тяхната кухня тогава ми допадаше и съм научила и взаимствала много неща.
Виж целия пост
# 361
Средиземноморската диета е много риби и много зехтин и маслини
а не много въгл., както консумират сега
всеки път като ходя в Гърция се стряскам от кръглите им жени, пълни с мас
та ... точно сегашната им диета не бих рекламирала много

в моите рецепти вчера писах една тукашна рецепта за маринована сьомга
която според мен си е точно здравословна рецепта

Вери, малко офф, но ми е приятно да те чета
и полезно понякога
 Hug
Виж целия пост
# 362
Зехтинът е основно омега 9, така че 6 и три са в много малки количества. 3 явно идва от рибата и от зеленолистните зеленчуци.

Виждала съм стари снимки от България, мога да кажа че е мит че хората тук са били слаби едно време. Та и за гърците се съмнявам. Според мен това, което те имат, са човешките взаимоотношения, както и много добре развито изкуство - особено музикалното. Това би трябвало да ги поддържа вкл. и здравословно, въпреки че са нация, която яде огромни количества храна.
Виж целия пост
# 363
 Laughing
То и аз там се позакръглих + целулит точно от техните пастички, банички и подобни по магазините.
Харесваше ми това, което опитах като домашно приготвена храна.
Вярно е, че обичат да ядат.
Но пък още преди да се върна в България, успях да влезна в релси като си бях всеядна. Така че може да се живее там и без да се напълнява.  Laughing

Зехтинът е основно омега 9, така че 6 и три са в много малки количества.
Да, права си. Извинявам се.
Слънчогледовото олио е богато на омега 6.

W'A'S'P', Кате, благодаря! Simple Smile
Виж целия пост
# 364
Средиземноморието е доста обширна територия и не се изчерпва с Гърция.  Wink
Като цяло за района е доста характерно чревоугодничеството. Така че това, че живеещите по тези ширини са дебели, няма връзка с качеството на "диетата" им. Просто е нужно да се прилага разумно.

Виж целия пост
# 365
    Но пък никога не можеш да ме убедиш,че с тлъстини и хапване по 3000 кал./дневно се отслабвало. Peace

Е не мога да се сдържа Simple Smile Количеството калории си зависи от човека и натоварването му. Ако тренираш яко и с 3000 Ккал няма да напълнееш.
А за "тлъстините", първо -важно е какви са. Второ, не мога да не споделя менюто на приятеля ми, който обаче тренира почти всеки ден с големи тежести и няма излишни мазнини по себе си. Яде само вечер (тъй нареченото циклично хранене, intermittent fasting). Стандартното му хранене включва 6 яйца с краве масло с 200 гр. заквасена сметана 30% масленост. около 500-600 грама месо - пилешко или свинско, заедно с около 150-200 гр краве масло. Вече покрай мен хапва от време на време и нещо зеленчуково-плодово, както и черен шоколад, но малко. И не пълнее. Simple Smile

Аз не спазвам високомазнинното хранене в момента, но не избягвам мазнините и не прекалявам с въглехидратите. Калориите не си броя, но не оставам гладна (щото не понасям), и не преяждам.

И за пореден път - всеки си намира начина на живот/хранене, с който се чувства най-добре. За всеки най-доброто може да е различно. Нека да не се нападаме и да не се засягаме. Simple Smile Подчертавам - нямам нищо против "средиземноморската диета" и Гърция Simple Smile
Виж целия пост
# 366
Скариди,калмари,октоподи диетични ли са....
Виж целия пост
# 367
     цитат : Цитат на: W'A'S'P' в Четв., 05 Ян. 2012, 10:37
Цитат на: sivila в Вт., 03 Ян. 2012, 08:30
      ...    Ако не го разберат пишещите и четящите,че се отслабва с отрицателен калориен баланс е безсмисленно да се коментират и обсъждат всякакви видове диети....

ставаш смешна
това може да важи за някои хора, но не е универсално правило
иначе как ще обясниш факта, че има дами на Дюкан, свалили по 50кг с дневен прием над 3000Ккал?
  - Katerina R., направих копи пейст от поста на съфорумката.Изводът си е твой. Peace  
    
Скариди,калмари,октоподи диетични ли са....
 
            Ядат ги тук,но заради повишеното количество на холестерин ги отбягват.Но имат празници,в които включват и морските дарове,това е няколко пъти в годината само.  Peace. Имам в пред вид в Гърция.  Peace
Виж целия пост
# 368
Sivila, ето ти пример
http://www.skaldeman.se/
Тозя човек на 65 г свали 65 кг именно с около 3000 ккал дневно, предимно мазно свинско
И не само това, но направи собствено журн. Разследване как точно действа този метод, написа книги и заедно с лекар помагат годишно на  над 2500 хора със свръхнаднормено тегло да бъдат отново здрави и стройни
Всичко е документирано, свържи се с него, щом толкова те е впечатлило мнението ми


Бтв, ето. Затова вече се пазя от такива теми
Все ще изкочи някой нов месия

Здраве, разум и хармония от мен  Hug


Вери, мечта ми е откакто като пубер ми попадна едно негово оръфено книжле в библ.
За съжаление плановете ни за тази година за гръцко се промениха заради. Усложнена смейна ситуация в Бг
Дано догодина да успеем


П.с. Сори за грешките, но ми е още тръдно цъкането по таблета  Embarassed
Виж целия пост
# 369
W'A'S'P', пожелавам ви да се разрешат усложненията по най-благоприятния начин! Simple Smile

Като става дума за калории, ето една мома, която също стига до 3000 на ден, но....с яко ядене на плодове. И май май бая се движи/спортува.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=s2QNcP1URF4

По принцип не поддържам идеята.
Досега не съм забелязала някой от това течение да говори за здравето си. Може и аз да съм пропуснала. И са ми малко приповдигнати, сигурно са целодневно опиянени. Wink
Също така ми е интересно какво става с цикъла при жената и  въобще с репродуктивното здраве.
Не съм търсила инфо, не съм на тази вълна в момента.
Виж целия пост
# 370
Аз предлагам да се върнем към добрия тон. Благодаря на Сивила за информацията. Аз също много харесвам Гърция. Животът ме срещна с много гърци.
WASP хубаво е, че и ти пишеш тук.
Мисля, че може да се отслабва с 3000 калории ако човек се храни разделно, например. ВМ НВД май е именно такова хранене. В крайна сметка не съм Господ Бог че да разбирам всички процеси в организма и сигурно правя много грешки в това отношение, но от личен опит знам че може да се отслабне така. Макар че определено ми е тежко на организма. Освен това, хората с увеличено тегло имат нужда от по-висок калориен баланс за поддържане на килограмите си. Ето защо в началото отслабват по-бързо и по-лесно.
 newsm51
Виж целия пост
# 371
Като заговорихте за средиземноморска диета, аз намирам следната статия за много интересна:
http://www.kimberlysnyder.net/blog/2012/01/31/the-mediterranean- … bad-and-the-ugly/
Не е лошо човек да прочете няколко мнения по даден въпрос и тогава да си прави изводи! Simple Smile
Във връзка с Омега 3 в рибата четох, че при топлинна обработка тези мастни киселини се окисляват и тези които си мислят, че ги приемат са в дълбоко заблуждение. И тук бих искала да спомена, че рецептата на WASP e наистина здравословна, сьомгата е препоръчително да е дива, сурова, след това замразена за обепаразитяване и след това маринована и консумирана в суров вид. Само така могат да се извлекат полезните свойства от рибата. Другият начин е студено пушена сьомга, но пък незнам доколка е полезна в този вид. Може би съвсем малко количество инцидентно би било достатъчно. Четох статия на един немски доктор-суровояд, който препоръчва или 50гр.такава риба на седмица или 1 сурово яйце. /по-скоро цял сайт има доктора/ За съжаление в България се внася само сьомга от развъдници, която пък няма никакви Омега 3, защото я хранят само с ГМО-зърнени.
Виж целия пост
# 372
И аз харесвам суровите риби. Важно е да се купят дълбоко замразени или да ги замразим за около месец и половина за обезпаразитяване. За сьомгите от развъдници съм гледала американски изчисления че имат достатъчно омега-3, макар и по-малко. За европейските не знам. Единственият плюс на тези от развъдници е, че от антибиотиците в тях няма паразити. Месо и млечни продукти от животни, които са пасли, също имат омега 3. Наскоро купих в Карфур овче сирене от Испания от сурово мляко. Интересно че на българския етикет пишеше, че е пасторизирано, но погледнах испанския надпис 'leche cruda de oveja'. Омега 3 има и в сушените свински бутове и плешки от Испания, но само тези които са хамон иберико де бейота. Те са от иберийски прасета, които се отглеждат на открито и се хранят с жълъди. В БГ не съм виждала, на килограм е доста скъпо, но например чорисо от иберико де бейота не е скъп. Тук сме се събрали все хора живущи и живяли тук и там. Аз доста съм живяла в Испания, освен в САЩ, и ходя там редовно и затова съм запозната. Омега 3 би трябвало да има и в новозенландските и автстралийските овце, както и в аржентинските и бразилските говеда. В Лидъл, например, има новозенландско овче месо. Май ще почна оттам да купувам. Омръзна ми в другите супермаркети и магазини да купувам месо с дъх на препарат за почистване.
Скумрията е дива риба с по-високо съдържание на мазнини и омега 3 и доста по-евтина от сьомгата. Струва ми се, че същото важи за херингата.
Мариновам с лимонов сок и подправки.
Писахте за перки от сьомга, аз съм се ориентирала към главите. Пристрастена съм към тях.

Във връзка с полемиката около фруктозата  Simple Smile, мисля че нещата не са толкова страшни. Днес изядох 450 г. череши. Купих нарочно недозрели и недорасли. Харесаха ми, понеже не ям сладко, така че нямам нужда от захар. Сладняха, макар че не бяха сладки и бяха ароматни и свежи.
В таблиците на фруктозата видях че кайсиите са с под 1 г. фруктоза на 100 грама, а прасковите 1,5 г. Т.е. човек може да си хапне 1,5 кг. кайсии на ден или 1 кг. праскови без да си навреди ако цели 15 г. на ден. По принцип избирам не толкова узрели плодове и български, защото не са сладки. На есен, когато се появят българските дини, ще купувам от тях, понеже никак не са сладки. Не вярвам да имат кой знае коко фруктоза.  Simple Smile
Виж целия пост
# 373
Все си мисля, че много си зависи как се приготвя рибата. Има разлика между дълбокото пържене и готвене на пара, примерно. Така поне знам аз от времето, когато ядяхме всичко и се интересувах. Ядяхме главно скумрия, пъстърва и сьомга - или на фурна или на пара. Правила съм и на тиган без допълнителна мазнина, за кратко и слагах капак, който махах малко преди да дръпна от котлона.
Да, ще се разруши омега 3 при топлинна обработка, но при една щадяща такава не ми се вярва всичко да отиде на кино.

Правили сме и веяна скумрия. Родителите на мъжа ми са от морски град и често приготвяха или веяна или маринована сурова риба.
Правили са и рибена супа, но с главите.

Приготвяли сме и разбит суров хайвер, но след като е добре "опечен" в сол.
Ето какво намерих на български:

http://lubomirivanov.com/2913/

"Тъй като омега 3 мастните киселини са много неустоичиви на висока температура, трябва да готвите такава риба при по-ниска температура – до около 100-120 градуса."

"Както пише, такава риба трябва да се приготвя по-дълго време при температура до 120 градуса, за да не се прецакат омегите. Не мисля, че печенето на плоча отговаря на тези условия. Аз бих заложил на печене във фурна или приготвяне на пара."

Същото инфо намерих и на английски....
Примерно тук, че другите ги затворих:
http://weightloss.about.com/od/eatsmart/a/bleatomega3.htm

Виж целия пост
# 374
Здравейте Simple Smile Много рядко пиша, а и чета, но тази темичка я следя, понеже има доста ценни неща и според мен добра информация. Имам един въпрос и той е свързан с мазнините и готвенето. Знам, че има специални теми за това. Преди време четох една доста дългичка такава, но мисля, че повече се обърках вместо да се ориентирам  Confused Това, което до момента разбрах от темата , че кокосовото масло/олио(кое от двете?) и животинската мазнина издържат нагряване - т.е. може да се ползват при варене, тъй като там така или иначе течноста не се нагрява чак толкова много. Но аз от скоро следвам съвета на момичета тук и слагам мазината след като приключи готвенето. Т.е. за да е сурова. Но се чудя при печене и така нареченото задушаване какво се случва? Тези мазнини издържат ли нагряване, примерно на 180 градуса във фурната. Пробвах да печа без мазнина- и ориз, и картофи. Доста странен вкус - за мен поносим, но за гостите и мъжа ми отвратителен. А изобщо задушаване в мазнина и вода не е ли пържене ? (Аз от доста време го правя само във вода;)).Много ще съм благодарна ако някой ми обобщи с 2-3 думи без да разводняваме темата Simple Smile   bouquet Благодаря
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия