Имуществени застраховки.

  • 855
  • 3
Напоследък, около земетресенията, твърдо реших да застраховам жилището. Със застраховките на автомобили съм наясно, но с имуществените не съм. Моля, тези от вас, които са "в час", които са доволни или недоволни от дадено застрахователно дружество, да споделите тук. Какви са "подводните камъни" на които можем да се натъкнем при сключване на застраховката, на какво трябва да обърнем внимание? Накратко - дайте акъл.
Виж целия пост
# 1
Аз лично правя застраховка на жилището и на имуществото от 4 години. Само и единствено в Интерамерикън. Един път съм ползвала да ми изплащат, добри са, не се правят на интересни.
Много е елементарен процеса, аз лично с нищо не съм се чувствала измамена или подведена, дават доста добри отстъпки в последствие, а и можеш да разсрочиш на две плащания, което е много удобно.
Ние имаме покрити всички рискове, дори допълнителните, защото сме с ипотека.
Отделно си правим и застраховка на всички уреди и техника, както и някои неща против кражба--примерно мебелите (пожар и кражба). Тоест доста са гъвкави според мен, а и не се опитват да ти продадат повече, отколкото искаш, даже ти дават съвет как да спестиш, а не да застраховаш двойно всичко. Поне в офиса, в който правя тази година са така, много мила дама (аз самата се занимавам с продажби на услуга, и никак не ми допадат агресивните търговци, така че определено мога да я похваля за такта й).
Виж целия пост
# 2
При избора на застраховка следва да се има предвид следното:
1. Покрити рискове - внимателно прочети всички клаузи, които се предлагат. Обикновено Природните бедствия не включват Земетресение, то се предлага отделно. Обикновено общата застраховка на имуществото не покрива стъкла и прозорци - застраховат се с отделна клауза.  Обърни внимание какво ще се впише като застраховано имущество - дали само жилището или и имуществото, което се намира в жилището. Обърни внимание какви са изискванията по клауза Кражба - дали се изисква да имаш СОТ, каса или друг вид защита, какъв е лимита на отговорност и как ес доказва собствеността на имуществото - дали по опис, представен от теб, или чрез фактури за закупуването на вещите.
2.  Обърни внимание дали има клауза Отговорност към трети лица - съветвам те, да сключиш и такава. Това е за случаите, когато ти си навредила на имуществото на трети лица и те предявят иск към теб - например ти си наводнила съседите от долу, и вместо ти да обезщетиш вредите, ще го направи застрахователя.
3. Самоучастие - по някои клаузи е неизбежно, за съжаление Земетресение е такава клауза. Варира от 2 до 5 % обикновено. Но има застрахователи, които поставят самоучастие и при клаузи Кражба например. Провери как точно се изчислява самоучастието - по правилота на first loss или quota share  - т.е. при щета дали до определен лимит всички щети са за твоя сметка или независимо от размера на щетата ти се приспада опредеен процент за твоя сметка.
4. Начини на плащане - може ли да се разсрочи на вноски и ако да - какво е оскъпяването.
5. Срокове за изплащане на обазщетение и необходими документи - тук много внимателно. Съгласно КЗ застрахователното обезщетение се дългжи в 15 дневен срок от завеждане на щетата и това ще ти кажат и застрахователите, но любезно ще премълчат, че щетата се смита за заведена и сроковете текат тогава, когато са предоставени всички необходими документи. В този случай ако за кражба се иска постановление за спиране на наказателното преследване това са ти най - малко още два месеца.

Успех!
Виж целия пост
# 3
Много ви благодаря за отговорите.   bouquet
atenan, даде ми полезни съвети.  Hug
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия