Застраховка " Домашно имущество".

  • 8 643
  • 21
# 15
Застраховайте се там, където имате познати.
Повечето фирми имат самоучастие при земетресение, но не и при кражба, наводнение и т.н.
Виж целия пост
# 16
Малко със закъснение, но пък никога не е късно човек да се замисли за застраховка на къщата. Понеже с това се занимавам по занятие, мога да твърдя, че няма еднозначен и лесен отговор- е там е най- добре. имам кофти примери за хвалени компании и добри за критикувани и обратното. Важното е да знаете какво купувате за да може полицата да сработи както очаквате.

Принципното решение за избор на компания и продукт би трябвало да съобрази

1.За какво трябва полицата
Въпросът е коя е най голямата опасност за която търсите застраховка? Ако е пълната щета (да падне къщата) задължително избирате застраховка на действителна/ възстановителна стойност. Такава имат всички компании на пазара.  Това е да го нарече голяма полица. Има своите предимства, но недостатъци- скъпа е и изисква относително точна оценка на имуществото, което ще се застрахова. Защото ако къщата струва 100 000, а я за застраховате за 80- ще бъде под застрахована и при щета ще ви платят с 20% по- малко.
Пълната щета обаче е малко вероятна. От доста малко причини жилището може да стане трайно необитаемо. Повечето рискове водят до частични щети. например от пожар трудно щетата на недвижимото ще е по- висока от 30%. Ако решите, че по- важни за вас са частичните щети взимате полица на лимит. И тя се предлага от всички компании почти. При нея не се избира застрахователна сума, а число- граница до която застрахователят ще бъде отговорен. В примера по- горе например къщата за 100 000 застраховате за 30 000. Тези (малки) полици задължително имат покритие на първи риск. Това означава, че първата щета се плаща в пълен размер, но не повече от лимита. В много случай тези полици са рекламираните по брошурите за 30-40-50лв 
До тук избирате типа продукт.

2.За кои опасности
И двата продукта покриват едни и същи рискове. Задължителен е пожара. Към него се добавят една или повече. най- общо бих ги класифицирала пожар, природни бедствия (вода, вятър сняг), земетресение (факт е, че е природно бедствия, но се застрахова отделно), зла умисъл на трети лица (вкл. вандализъм, палеж и/или взривяване), кражби (с взлом, техническо средство или грабеж), отговорност към трети лица и други (по екзотични покрития, които варират между отделните компании).
С това избирате покритите рискове

3.Какво е изключено
Две са нещата, които трябва да се съобразят-
3.1.Има ли изключено имущество. Обикновено има. Варира между отделните компании. Такива са малките и скъпи предмети- антики, картини, пари в брой, разни други ценности, включително лаптопи, мобилни телефони  и т.н.   Вторият вид изключено имущество могат да бъдат допълнителни постройки на адреса на имота- например лятна кухня, градинска къща, гараж, таван, селскостопански постройки и т.н.
3.2.Има ли изключени обстоятелства? Обикновено компаниите имат изисквания за обитаемост. И поставят ограничението ако жилището е необитаемо над определен брой дни покритието по даден риск да не важи. Предлагането също варира в широки граници но за над 30 дни трудно ще ви покрият за кражба.

4.Кога няма да ми платят всичко?
Кога ще ви платят е ясно от покритите рискове. Обаче! За част от тях е възможно да има под лимити или самоучастие. Стандарт е самоучастието по земетресение. 2% от застрахователната сумата. Има доста изключения напоследък. Самоучастието е частта от щетата, която остава за ваша сметка. В горния пример за къщата от 100 000 самоучастието е 2 000. Значи за щета до 2000 нищо няма да платят. За щета от 2100 ще ви платят 100.
Подлимитите са допълнителни ограничения в рамките на един лимит.  И пример застраховате движимо имущество за 3000, но по условия има подлимит за електроника от 30%. Значи за телевизори, компютри и т.н няма да платят повече от 1000лв.

Ако компанията с даден продукт покрие изискването ви до тук- няма никакво значение коя е. Добрите впечатления са само плюс, не правило за избор. защото добрите впечатления не са условията, които подписвате по договора нали?! Wink
Виж целия пост
# 17
Благодаря за подробните ориентири за избор на застраховател от предния пост. Но исках да напиша нещо за самоучастието. Пре автокаското няма такъв филм - застрахователна сума толкова и пълна застрахователна защита. Точка. Затова там застраховането върви с пълна сила, а тук при недвижимото имущество крета. Защото помислете наистина - защо трябва да застраховам, ако при щета 2100 само 100 са за сметка на застрахователя? И ако имам щета за 6000, а ми се признае като щета за 2000 какво става? Застрахователят си измива ръцете, така ли? Ми то така сега без застраховка като ми се случи "случката" си вадя парите от джоба и поне главоболия и висене по офиси на застрахователи няма.
Виж целия пост
# 18
Има и при каското Simple Smile
Обикновено самоучастието цели да избегне исковете за малки суми, защото са свързани със значителна администрация. По имуществено има доста компании при които самоучастие няма въобще или е фиксирано като брутна сума или процент от щетата. При половината компании обаче покритието на земетресение е със самоучастие от 2% от застрахователната сума. Този риск е специален защото щетите при него засягат много на брой обекти при едно събитие. Без самоучастие покритието би било по- скъпо.
Самоучастието, ако има такова, е само за определени рискове (това са случаите на проценти от застрахователната сума). Ако е за всички рискове по полицата- ако го има въобще е с малък лимит, например 100лв. Целта е да се избегне администрирането на малки щети. 
Ако имате щета за 6000 няма как да се признае за по- малко. Нали ще покажете, че има разрушени части от имуществото за 6000.
Виж целия пост
# 19
Не бих искала да споря с професионалист, но категорично моят договор за автокаско с Бул инс НЕ включва самоучастие. Даже имах възможността да се възползвам от договора си - никаква сума не са ми искали. Дават възлагателно писмо и след това се разплащат изцяло със сервиза. Така че информацията Ви за самоучастието при автокаско не е вярна.
Виж целия пост
# 20
Не казах че каското при всички компании включва задължително самоучастие. Има такова при някой застрахователи. Същото е и при имуществените застраховки.
Целта на коментара ми е да обясня (ако  е полезно за някого) как и кога работят имуществените полици. Защото общото мнение, че където имаш свои хора е най- добре, е изключително погрешно.  Все пак преценката е лична....
Виж целия пост
# 21
Здравейте !  Искам да ви кажа колко излишно и измислено е всичко в "Уника", а да не говорим за "Уника и Хенди" тогава вече ства мазало... имах застраховка на телефона си, таксуваха ме 20% от стойността, а идиотите накрая си измиват ръцете, да не говорим, че така и не получих какъвто и да било отговор защо застрахователят ми отказва. Изобщо стойте далече от тях!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия