„Бий дупе, да да не биеш гъзище”

  • 90 248
  • 1 799
# 165
Възпитанието без бой, не означава пълна свобода, лигавене и никакви граници.
Родителя е основен авторитет за детето и той поставя границите в ежедневието, на първо място е въпроса с безопасността и там компромиси не се правят. На детето също трябва да се дава и право на избор, така то израства уверено и със самочувствие. Например то може само да избере синята или жълтата тениска да облече и т.н.
В името на спора искам някой да ми посочи аргументи ,които имат някаква научна обосновка в подкрепа на шамара, пляскането по дупето и прочие. Твърдения от типа на "аз го ударих, той не повтори" са  несериозни.
За така нареченото тръшкане или " temper tantrum" има страшно много изписано, това е етап и той отминава, но насилие в такъв момент само влошава нещата.
Детето трябва да разбере ,че всяко негово действие носи своите последствия, например ако пипне горещата печка то ще се изгори и повече няма да повтори. Така постепенно се изгражда и самодисциплина.


Научна обосновка в полза на шамара няма да видиш в съвременната европейско-англо-саксонска наука, но виж, в китайската и изобщо в източната може и да има. С риск да разбуня духовете, много близко до легитимиране на шамара е обикновеното създаване на връзка между стимул и реакция, любимо на бихейвиористите (conditioning). Най-елементарно казано, ще свърже действието "пресичане на червено" с шамара като реакция и следващия път ще се сети за неприятното усещане за болка и ще помисли дали е готов да го изпита пак. Този тип възпитание чрез санкция се прилага много успешно и в голям мащаб, но с глоби и затвор - караш на червено-глоба, откраднеш - затвор; закъснееш за работа - дисциплинарно наказание. Така че, не се е променила модата във възпитанието - не се е намерил кой "научно" да обясни и шамара! Психолозите и те имат деца да хранят, едно критично количество от тях се влияе от господстващата доктрина или от промените в настроенията на евентуалните си клиенти! Затова много внимавайте на кого ще повярвате! Може да се натъкнете на кореннопротивоположни възгледи, при това най-научнообосновани.
Виж целия пост
# 166
  Аз пък си мисля, че тоя дето ще приучва чрез шамари детето си, че на червен светофар не се минава просто му е кеф да бие.
Виж целия пост
# 167
А защо на учителя трябва "да му пука",че детето на Пенка е невъзпитано и изтървано? Той може да си каже мнението,да посъветва,но На края именно Пенка ще бере плодовете на невъзпитаното си отроче.

Де да беше така.. Целият клас му бере плодовете.. Tired
Виж целия пост
# 168
Възпитанието без бой, не означава пълна свобода, лигавене и никакви граници.
Родителя е основен авторитет за детето и той поставя границите в ежедневието, на първо място е въпроса с безопасността и там компромиси не се правят. На детето също трябва да се дава и право на избор, така то израства уверено и със самочувствие. Например то може само да избере синята или жълтата тениска да облече и т.н.
В името на спора искам някой да ми посочи аргументи ,които имат някаква научна обосновка в подкрепа на шамара, пляскането по дупето и прочие. Твърдения от типа на "аз го ударих, той не повтори" са  несериозни.
За така нареченото тръшкане или " temper tantrum" има страшно много изписано, това е етап и той отминава, но насилие в такъв момент само влошава нещата.
Детето трябва да разбере ,че всяко негово действие носи своите последствия, например ако пипне горещата печка то ще се изгори и повече няма да повтори. Така постепенно се изгражда и самодисциплина.


Научна обосновка в полза на шамара няма да видиш в съвременната европейско-англо-саксонска наука, но виж, в китайската и изобщо в източната може и да има. С риск да разбуня духовете, много близко до легитимиране на шамара е обикновеното създаване на връзка между стимул и реакция, любимо на бихейвиористите (conditioning). Най-елементарно казано, ще свърже действието "пресичане на червено" с шамара като реакция и следващия път ще се сети за неприятното усещане за болка и ще помисли дали е готов да го изпита пак. Този тип възпитание чрез санкция се прилага много успешно и в голям мащаб, но с глоби и затвор - караш на червено-глоба, откраднеш - затвор; закъснееш за работа - дисциплинарно наказание. Така че, не се е променила модата във възпитанието - не се е намерил кой "научно" да обясни и шамара! Психолозите и те имат деца да хранят, едно критично количество от тях се влияе от господстващата доктрина или от промените в настроенията на евентуалните си клиенти! Затова много внимавайте на кого ще повярвате! Може да се натъкнете на кореннопротивоположни възгледи, при това най-научнообосновани.
Андариел, позволи на челите повече от теб по темата също да назнайваме нещо. Простата логика не работи при сложните машини. Шамара може да свърже на принципа стимул- реакция и това работи чудесно при дресировката на животни, но при децата то става и модел на поведение, който се копира. След това е много трудно да обясниш и то на несъзнаваното на детето, че шамара не е полезна импулсивна реакция при уплаха и не е адекватно средство да коригираш чуждото поведение, когато не го одобряваш. Т.е. спора не е дали шамара е ефективно средство, а дали цената му е приемлива. За съвременната наука не е приемливо, и не само за англосаксонската наука, а за световната. Само от социологическа гледна точка мога да ти изброя поне 20 минуса, които струват скъпо и буквално на общество, в което се възпитава с шамари.
Виж целия пост
# 169
Твърдения от типа на "аз го ударих, той не повтори" са  несериозни.
Така ли и защо? Нали целта е постигната - кое е несериозното?

За така нареченото тръшкане или " temper tantrum" има страшно много изписано, това е етап и той отминава, но насилие в такъв момент само влошава нещата.
При мен, когато съм била малка, шамарът по дупето е дал мигновен ефект. Съжаление в мен будят майките на такива хлапета, като започнат "Моля те не прави така, хайде, мами, бла, бла...". При положение, че това е 250-тото тръшкане и е ясно, че от молби и обяснения няма смисъл.
Добре, че нашите едно време не са чели "страшно много изписаното", а са ме направили човек. Praynig

Виж целия пост
# 170
 Аз пък си мисля, че тоя дето ще приучва чрез шамари детето си, че на червен светофар не се минава просто му е кеф да бие.


След като съм обяснила 348 хиляди пъти, че на червено не се минава , и то се дръпне и хукне, такъв шамар ще му извъртя.  Предпочитам го унижено, но живо.
Виж целия пост
# 171
Забравила си историята. Идеята за небоя е твърде млада, няма и петдесет години. Както е ставало въпрос в други теми, не е нужно да шамаросваш детето си, за да го травмираш или тормозиш - достатъчно е да му се усмихваш и да го щипеш или да се държиш студено с него, да му отнемаш личните вещи, да си непоследователна в разрешаването и забраняването. Просто шамарът се вижда, а останалото остава скрито от чуждите погледи, те виждат усмивката и тихото говорене на майката, но пропускат щипането, както и не могат да чуят какво точно казва майката през усмивка, извън зрителното поле. А и както се вижда, който се е осмелил да каже нещо, е било за инцидентен шамар или дърпане при екстремна ситуация, а не за система на възпитание чрез шамари и бой. Няма нужда да преувеличавате и да правите от мухата слон!
Виж целия пост
# 172
  Е, не знам тогава, аз докато не разбираше и се дърпаше, си го държах за ръка, от доста време вече различава зелено от червено и без да го бия.
  По често срещаното обаче шляпотене съвсем няма такива дълбоко обмислени педагогически цели и стратегии, а е просто израз на нервност, нетърпение или крайна степен на издразване на родителя - което е съвсем обяснимо, и той е човек.
 
Виж целия пост
# 173
Не смятам да си "мерим" четенето! Изказах мнение, че стига някой да иска, може да намери научно обяснение на всичко. Психологията не е математика, там сивото поле е значително по-голямо като квадратура от бялото и черното, а това е благодатна почва за спекулации.
Виж целия пост
# 174
Забравила си историята. Идеята за небоя е твърде млада, няма и петдесет години. Както е ставало въпрос в други теми, не е нужно да шамаросваш детето си, за да го травмираш или тормозиш - достатъчно е да му се усмихваш и да го щипеш или да се държиш студено с него, да му отнемаш личните вещи, да си непоследователна в разрешаването и забраняването. Просто шамарът се вижда, а останалото остава скрито от чуждите погледи, те виждат усмивката и тихото говорене на майката, но пропускат щипането, както и не могат да чуят какво точно казва майката през усмивка, извън зрителното поле. А и както се вижда, който се е осмелил да каже нещо, е било за инцидентен шамар или дърпане при екстремна ситуация, а не за система на възпитание чрез шамари и бой. Няма нужда да преувеличавате и да правите от мухата слон!
Не правим от мухата слон, но не разбирате, че поне аз коментирам принципа, а не вас лично и вашите деца, шамари и прочее. Просто твърдя, че шамаросването не е възпитание, възпитанието е система от други неща и там се търси най- малкото вреда за всички, а не за определен единичен случай.
Тук всички се подхлъзват по частните случаи и то своите и затова разговора не върви. На тази база се подхлъзва и българската детска психология и педагогига, като целта е родителя да остане доволен днес, да реши въпроса с пресичането на този светофар, а голямата картина се изпуска от поглед, защото "кой знае какво ще излезе от детето като порасне". За единичните случаи не се знае, наистина, но глобално, за преобладаващия процент са изведени принципи и то на база на дългогодишни достоверни изследвания.

Не смятам да си "мерим" четенето! Изказах мнение, че стига някой да иска, може да намери научно обяснение на всичко. Психологията не е математика, там сивото поле е значително по-голямо като квадратура от бялото и черното, а това е благодатна почва за спекулации.
Не говоря за психология,  а за социология. Сивото поле не е толкова голямо, колкото се опитваш да представиш. По- горе обясних защо. Аз не мога да знам какво ще излезе от моето дете, както и ти от твоето, но това не ми пречи да знам принципно нещата и да мога да говоря за тях като за процес.
Виж целия пост
# 175
Бояна,права си. Проблемът е,че когато учителят съвсем добронамерено каже на Пенка,че има проблем,да обърне внимание на детето си,Пенките в 99,9 от случаите реагират така"Тоя-Тая ли ще ми каже на мен,моето дете  е агънце златно,нарочили са го и т.н.И отрочето попада в обществото и се държи по същия изтърван начин просто защото така е научено. И да,и класът и околните са потърпевши,но би трябвало на Пенчето да и е най-трудно,защото това е нейното дете и нея я боли най-много.
Виж целия пост
# 176
Бояна,права си. Проблемът е,че когато учителят съвсем добронамерено каже на Пенка,че има проблем,да обърне внимание на детето си,Пенките в 99,9 от случаите реагират така"Тоя-Тая ли ще ми каже на мен,моето дете  е агънце златно,нарочили са го и т.н.И отрочето попада в обществото и се държи по същия изтърван начин просто защото така е научено. И да,и класът и околните са потърпевши,но би трябвало на Пенчето да и е най-трудно,защото това е нейното дете и нея я боли най-много.
Познавам такива Пени и признавам, че дори когато са ми близки ми е безкрайно трудно да обясня защо проблема е и ще остане в семейството и главно негова отговорност. Още от яслена възраст и тук чета как в яслата и/или градината, училище детето ще бъде възпитавано, научено на как да се държи и тн. В ЕС вече са се предали и затова опитват да привлекат всички деца над 3 в ДГ, за да заместят отсъстващите родители и да създадат единна норма на поведение и поглед към света. И там някак успяват да го направят без бой и почти без наказания. Скептична съм към бъдещето на тази мярка, но разбирам, че тя е плод на отчаяние и цели да намали поне финансовите загуби от погрешното възпитание или липсата на такова.
Виж целия пост
# 177
Училището би трябвало да е някакъв коректив на Пенкиното възпитание.  Но при положение, че учителите нямат никакви права, трудно ще стане.
Виж целия пост
# 178
Училището би трябвало да е някакъв коректив на Пенкиното възпитание.  Но при положение, че учителите нямат никакви права, трудно ще стане.
Дори и да упражнят малкото си права, ако Пенка говори в къщи - "Тъп даскал, той ще ти каже !"- пак няма да стане.
Виж целия пост
# 179
Общо взето поговорката отразява народопсихологията, която още е доминирана от схващането, че боят е равен на възпитание или по-точно, че липсата на бой е равна на липса на възпитание.
А за това, че историята на "не-боя" е кратка - така е, но какво ни е донесло предишното столетие? Две световни войни, например? (сега нали няма да ме изтълкувате буквално - войните се причиняват от плясване по дупето). Аз искам да възпитавам детето си по "мирен" начин, не само, за да не го травмирам и тъй нататък, а защото ми се иска да възпитаваме едни бъдещи членове на едно бъдещо общество, "закърмено" с идеите на демокрацията и толерантността, в което агресията е неприемлива и нетолерирана и тъй нататък.  
А егоисти и разглезени деца е имало по всяко време. Достатъчно е да прочетем някоя приказка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия