„Бий дупе, да да не биеш гъзище”

  • 90 248
  • 1 799
# 90
На децата не може да им се има особено доверие да се грижат за безопасността си, особено ако са малки. Ако можеше, то тогава нямаше ние да сме отговорни за тях, а щяхме да ги пуснем по широкия  бял свят още като проходят с по една лична карта в джоба.

Правилно. Нашата роля като родители е да ги научим, но не чрез бой. Аз наказвам, не ме разбирай погрешно. Не съм привърженик на абсолютното раеенство между родители и деца. Много съм лоша даже! И "не" употребявам, и повишавам тон, дори съм плясвала, много, много рядко, но не мисля, че с пошляпване се постига добър резултат. Отчитам го като проява на безсилие от моя страна. По-скоро се унижава детето, с което се постига лъжливо доминиране на родителя - аз съм физически по-силен, затова ще ме слушаш.
Виж целия пост
# 91
Тази тема за преброяване на идеалните майки, извадени като от книга за възпитание на деца от американска авторка или автор, които през живота си нито едно дете не са отгледали собственоръчно, но са много наясно как се възпитават чуждите ли е?
Ето това е най- големият проблем и на тази тема и на повечето подобни във форума- малцина успяват да гледат на нещата принципно, повечето ползват дискусията за съревнование. От това никой не печели, пък ако някога се вслушате в противоположното мнение на някой потребител вместо да се опитвате да заемете челна позиция в конкурса Майка на година е възможно да имате много повече полза.

"Он па че ми каже" не е репликата довела човека към прогрес.
Виж целия пост
# 92
Говоря за себе си - няма как да се вслушам в мнение на потребител, защото никой не знае кое, как и накъде е с детето ми. Бих послушала единствено специалист, педагог или психолог, който познава детето ми.
Както и не бих си позволила да дам мнение на някого как да си възпитава детето.
Виж целия пост
# 93
едва ли чак за бой става въпрос. Горе-долу стана ясно, че се случват някакви екстремни ситуации, в които не е изключенода звънне някой шамар, и макар да не е правилно, е често срещано. Аз лично не смятам да се извинявам и чувствам виновна за това, че ударих едното си дете, когато изневиделица се отскубна от ръката ми и замалко да го блъсне кола. Буквално за две крачки, а детето не беше бебе, на 4 години беше. Минаха толкова много години, аз го помня, но детето не.
Виж целия пост
# 94
Ха! Колко интересно - и аз за това съм удряла шамар.
Не се е повтаряла повече случката с отскубването. И през ум не ми е минавало да се чувствам виновна или безсилна.
Виж целия пост
# 95
Говоря за себе си - няма как да се вслушам в мнение на потребител, защото никой не знае кое, как и накъде е с детето ми. Бих послушала единствено специалист, педагог или психолог, който познава детето ми.
Както и не бих си позволила да дам мнение на някого как да си възпитава детето.
Че кой ти дава акъл как да си гледаш детето?! Нали това се опитвам да обясня откакто водим такива дискусии тук- можем да си говорим принципно, да сравняваме частните случаи е безпредметно, защото нито има как да сме обективни, нито сравнението ще е от някаква полза. Ако принципно разсъждаваме върху ползата от това да храним децата с кренвирши, например, ще научим много повече за храненето на децата, ако всяка седне да се състезава и сравнява по ежедневното меню. Има много такова полезни теми, но те стават полезни, когато се надскочи съревнованието и ужаса, че вероятно някой ти дава акъл. В крайна сметка всеки от нас изключва компютъра и прави най- доброто, на което е способен за детето си.

едва ли чак за бой става въпрос. Горе-долу стана ясно, че се случват някакви екстремни ситуации, в които не е изключенода звънне някой шамар, и макар да не е правилно, е често срещано. Аз лично не смятам да се извинявам и чувствам виновна за това, че ударих едното си дете, когато изневиделица се отскубна от ръката ми и замалко да го блъсне кола. Буквално за две крачки, а детето не беше бебе, на 4 години беше. Минаха толкова много години, аз го помня, но детето не.
Много хубав пример. И не разбирам защо тук всички изтрисат вината си или страха от нея? Всеки от нас прави грешки, за някои сме виновни, за други дори не знаем, че са грешки, който е ангел да вдигне ръка. Въобще, защо не можем като зрели хора да си говорим, а все някакви истерии трябва да има?
Виж целия пост
# 96
Вина вероятно имам, но не се чувствам виновна за тази случка. Наистина, повече отскубвания нямаше - не зная от шамара ли, от това че усетиха колко съм уплашена ли, но на мен дълго време ми се свиваше сърцето и стисках ръцете на децата като трябваше да пресичаме. Не исках да изживявам повторно този ужас. Добре, че човекът в колата караше съвсем бавно. Като стана случката с онова момиченце, май Марина, 9-гоишното, дето го блъсна кола и беше в реанимацията, буца ми заседна в гърлото.
Виж целия пост
# 97
едва ли чак за бой става въпрос. Горе-долу стана ясно, че се случват някакви екстремни ситуации, в които не е изключенода звънне някой шамар, и макар да не е правилно, е често срещано. Аз лично не смятам да се извинявам и чувствам виновна за това, че ударих едното си дете, когато изневиделица се отскубна от ръката ми и замалко да го блъсне кола. Буквално за две крачки, а детето не беше бебе, на 4 години беше. Минаха толкова много години, аз го помня, но детето не.
Хм, и на мен ми се е случвало съвсем същото с дъщеря ми. Големия тази зима си "заработи" няколко шамара по д..то. След като бързам да излезем за да приберем каката от училище, а той се инати, че трябва да излезе по бельо и пантофи. След около 40 мин разговори и увещания, накрая го облякох насила. Малкия досега не ме е докарвал до там.
Виж целия пост
# 98
Ето това е най- големият проблем и на тази тема и на повечето подобни във форума- малцина успяват да гледат на нещата принципно, повечето ползват дискусията за съревнование. От това никой не печели, пък ако някога се вслушате в противоположното мнение на някой потребител вместо да се опитвате да заемете челна позиция в конкурса Майка на година е възможно да имате много повече полза.

"Он па че ми каже" не е репликата довела човека към прогрес.

Че кой ти дава акъл как да си гледаш детето?!

Горното как да го разбирам тогава? newsm78
Виж целия пост
# 99

Пипи, да разбереш и осмислиш другата гледна точка, не е даване/взимане на акъл.
Виж целия пост
# 100
Така ми звучат някои гледни точки, като най-меродавни и даване на акъл.
Виж целия пост
# 101
Моите родители никога не са ме удряли. Аз съм плясвала, но го отчитам като грешка на безсилие в ситуацията. Но никога не съм удряла в момент, в който детето и без друго е в стрес от грешката си - и моето се е отскубвало два пъти на косъм да го блъсне кола, както и се е губило веднъж. Точно в тези моменти през ум не ми е минало да наливам допълнително стрес и да го сплашвам, а по скоро да го успокоя.

И понеже явно когато все пак се е случвало да го плесна е било някакво символично такова, оня ден ми прави някакви номера детето и аз му казвам да си избере наказанието, защото такова ще има и той ме застрелва с предложение - ами напляскай ме.  Crazy  Това му се сторило по приемливо, отколкото да кажа без компютър или тв.
Виж целия пост
# 102
не, първо го дръпваш с вик "не", а после идва и шамарът. В прединфарктно състояние си, гърлото те стяга, а сърцето бие толкова силно, че всеки момент може да спре. Виждаш всичко на забавен кадър. Толкова силен страх не си изпитваала преди.

Софимамаспенсър, невинаги родителят е виновен, че не е обезопасил. Колкото и да обезопасява, не може да обезопаси цялата къща за всички случаи. Случват се неща и на една педя от възрастния, дори след като до умопомрачение си обясвяла какво може и какво не може. как ще обезопасиш всичко за някое 4-годишно, което вече ходи и по други места? А ако децата са две какво правиш?
+1 Naughty
Виж целия пост
# 103
Например пляскане през ръцете, ако посяга към контакти, които милиони пъти си обяснявала, че не бива да се пипат. Embarassed
И като го плеснеш, то научава каква е опасността от токов удар и не опитва да рови контакта в твое отсъствие, за да избегне наказанието? Сигурна ли си?!

Би ли споделила как точно обясняваш на 1-2-3 годишно за опасността от токов удар. Бъди сигурна,че щом го дръпнеш от контакта първата ти реакция ще бъде да го шляпнеш по дупето. Чак когато се успокоиш ще можеш да реагираш адекватно.
Виж целия пост
# 104
Така ми звучат някои гледни точки, като най-меродавни и даване на акъл.
Ти си тип "Право, куме, у Очи", Пипи, не ги разбираш тия не толкова елегантни намеци за вина, безпомощни майки и най-доброто, на което са способни за децата си. Laughing
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия