„Бий дупе, да да не биеш гъзище”

  • 90 270
  • 1 799
# 375
Значи си е вярна поговорката, в пубертета никога не ми е идвало да ударя шамар.
Ето, тук те поздравявам, Трещи! Hug

Пипи, не е толкова трудно. Вярвай на инстинктите си, повече отколкото на модерната литература.
Виж целия пост
# 376
Интересно е, че на млади години дори и да са удряли децата си, после внуците си глезотят до немай къде. За шамари абсурд.  Simple Smile
Виж целия пост
# 377
Значи си е вярна поговорката, в пубертета никога не ми е идвало да ударя шамар.
Ето, тук те поздравявам, Трещи! Hug

Пипи, не е толкова трудно. Вярвай на инстинктите си, повече отколкото на модерната литература.
Да, Трещи, и аз го усещам така. Peace

Интересно е, че на млади години дори и да са удряли децата си, после внуците си глезотят до немай къде. За шамари абсурд.  Simple Smile
Е, ама внуците са при бабите за малко и предимно, за да им се радват. Възпитанието си е основно грижа на родителите.
Имала съм доста случаи, когато са се налагали корекции вкъщи след няколкодневен престой при свекървата. Crazy
Виж целия пост
# 378
Интересно е, че на млади години дори и да са удряли децата си, после внуците си глезотят до немай къде. За шамари абсурд.  Simple Smile

Отношенията към внуците са съвсем различни. Имат си родители да ги възпитават. Бабите сме да ги глезим.
Виж целия пост
# 379
Сигурна бях. Бая работа за специалистите се отваря, като гледам по площадки и градинки. Sunglasses

Защо от целият ми пост стигна до този велик извод, че и всички след теб те повтарят. Виж, моля те, какво точно съм написала и ми обясни, ако ти е удобно как стана така, че единственото, което си разбрала е, че се отваря работа за специалистите?

И когато детето не се трогва, че му взимаш играчките, че го отстраняваш от ситуацията или ефектът е прекалено кратковременен, като цяло посигат се незадоволителни резултати, какво следва?

Търсиш грешката, първо в поведението на родителите, паралелно и в здравето на детето. Казват, че детето е симптом на семейството, често или един от родителите дава лош пример или грешно разтълкуван от детето пример, или има генерирано напрежение между двамата родители и детето го усеща и реагира по такъв начин. Другите варианти са самото дете да преживява нещо, за което не може да говори, или страда от нещо, което води до такова поведение или не позволява друго ( едно скрито възпаление на средното ухо, например може да накара детето да се държи като такова с СХДВ без да има подобна диагноза). Като цяло децата са умни и не се  хабят в безполезни ходове, вършат всичко, защото ще имат някаква полза.

И тук не е въпрос само в това дали толкова ще травмираш детето ако го набиеш щом друго не помага, а дали няма да подтиснеш проблем, който ще избие по още по- неприятен начин след време или на друго място.

Трещи Като се бръкне на мястото на дупката на предпазителя за контакт се тел няма да се случи нищо. На практика и за самия контакт детето трябва да бръкне с двата пръста едновременно и в двете дупки, за да го хване ток. А отгоре на всичко има предпазители, които са без дупки и няма как да бръкне с тел в тях. Иначе и с бой вариантите да бръкне си остават.
Виж целия пост
# 380
Отчасти по темата: казват, че каквото е твоето отношение към родителите ти, такова ще е и това на твоите деца към теб. Е, опитвам да го опровергая с всички средства. Шамарчетата не са сред тях.

Значи ти си от случаите, когато насилието не ражда насилник. Известен процент са така , останалите  - обратно. 

Дано не съм от малкия процент. Другото би означавало отказ от отговорност и пускане по допирателните "аз съм жертва" и "действам от безсилие, по инерция".
Виж целия пост
# 381
Но и не може да се разчита само на вътрешната мотивация, иначе хич не би трябвало да има престъпления! А за поемане на рискове да не говорим! Всичките все осъзнати щяха да ходят!

Не знам кой на какво разчита, Андариел. Факт е че външната мотивация от наказания не е е ефективна в много случаи и е нож с две остриета. Няма по силена мотивация за самоконтрол от това да си вътрешно убеден, че нещо е неправилно. Аз като родител искам да възпитам у децата си точно второто. Не се обира банка, не защото ще те пратят в затвора, а защото това са парите на други хора, не твоите! Най-лесно е да перна два шамара на децата си и да си мисля, че съм си свършила работата, ама не е това "добро родителстване" според моите критерии!
Виж целия пост
# 382
Няма как всеки да бъде с вътрешна мотивация за всички социални, правни и какви ли не норми на поведение. Затова се използват външни. Да не говорим, цели групи хора вярват в различни неща, които често са в разрез с правните норми, но ги спазват в някаква част, именно под външен натиск.
 Колкото повече порастват децата ми, толкова по-малко категорична съм в какви вътрешни мотивации искам да ги подтиквам и възпитавам. Когато бяха малки като твоите, и аз приказвах като теб, после нещата с възгледите ми и линията на възпитание взеха да се променят с всяка година.
Виж целия пост
# 383
Сигурна бях. Бая работа за специалистите се отваря, като гледам по площадки и градинки. Sunglasses

Защо от целият ми пост стигна до този велик извод, че и всички след теб те повтарят. Виж, моля те, какво точно съм написала и ми обясни, ако ти е удобно как стана така, че единственото, което си разбрала е, че се отваря работа за специалистите?

И когато детето не се трогва, че му взимаш играчките, че го отстраняваш от ситуацията или ефектът е прекалено кратковременен, като цяло посигат се незадоволителни резултати, какво следва?

Търсиш грешката, първо в поведението на родителите, паралелно и в здравето на детето. Казват, че детето е симптом на семейството, често или един от родителите дава лош пример или грешно разтълкуван от детето пример, или има генерирано напрежение между двамата родители и детето го усеща и реагира по такъв начин. Другите варианти са самото дете да преживява нещо, за което не може да говори, или страда от нещо, което води до такова поведение или не позволява друго ( едно скрито възпаление на средното ухо, например може да накара детето да се държи като такова с СХДВ без да има подобна диагноза). Като цяло децата са умни и не се  хабят в безполезни ходове, вършат всичко, защото ще имат някаква полза.

И тук не е въпрос само в това дали толкова ще травмираш детето ако го набиеш щом друго не помага, а дали няма да подтиснеш проблем, който ще избие по още по- неприятен начин след време или на друго място.

Репликата ми е към по-горен коментар. Твоите бла-бла ги подминавам, говорят сами за себе си.
Виж целия пост
# 384

Репликата ми е към по-горен коментар. Твоите бла-бла ги подминавам, говорят сами за себе си.

Разбирам.  Peace
Виж целия пост
# 385
Няма как всеки да бъде с вътрешна мотивация за всички социални, правни и какви ли не норми на поведение. Затова се използват външни.

Естествено, че се използва външнат мотивация и естествено, че има някакъв ефект при някои хора и деца... поне до едно време - краткотрайно, обикновено. Но това ни най-малко не променя факта, че вътрешната мотивация е тази, която би ти дала най-добрите резултати, при това без негативни последствия! И аз като родител, се стремя именно към това. Между впрочем моите лични впечатления са, че точно при "трудните деца", заплахи, наказания, бой и т.н имат най-малко ефект и при тях точно действа поговорката "бий магаре, по-магаре!"! Именно моят "труден син" ме учи на страшно много неща!
Виж целия пост
# 386
Отвратителна поговорка,особено ако се приеме буквално! SickДокато е тийн, детето тъй или иначе ще стане бунтар и социопат,а ако не стане,значи волята му е скършена.
Виж целия пост
# 387
Аз прекършена воля съм наблюдавала най-често не при деца, получили по няколко шамара през живота си, а при такива, чиито властни майки гордо тръбят, че с пръст не са ги докоснали.
Срещала съм такива жени, наистина не са посягали с ръка на децата си, но са им причинили много повече вреди с думи.
Брат`чедката получи един единствен шамар от баща си, ама съвсем навреме, тамън да я вкара обратно в правия път.

Възпитание редовно с бой си е физически тормоз, но за мен по-опасен е психическият тормоз, защото не се набива в очи, прилага се тихо, кротко и постоянно, завоалиран все зад "добри намерения".

Виж целия пост
# 388
Колкото повече порастват децата ми, толкова по-малко категорична съм в какви вътрешни мотивации искам да ги подтиквам и възпитавам. Когато бяха малки като твоите, и аз приказвах като теб, после нещата с възгледите ми и линията на възпитание взеха да се променят с всяка година.

Ох, и аз така. Много трудна работа  Tired
Виж целия пост
# 389
А защо на четенето се гледа с лошо око и пренебрежително? За мен пък е загадка откъде дълбокото убеждение, че всяка една майка, със самия факт на раждането става най-компетентното, безгрешно и прочее същество на света и най-добре знае как да постъпи с детето си?
Ако например пред мен стои някакъв професионален въпрос/ проблем - ще потърся нещо по въпроса и ще чета. Ще намеря вероятно повече от едно мнение. За някои ще кажа - "айде стига глупости" и ще отхвърля, но пак може да ми дадат някоя идея. Други няма да са точно по моя въпрос. Накрая може да направя нещо трето, но ще ми е от полза. А за да придобия тази професия съм учила доста време и съм положила бая изпити. А никой не ме е питал ставам ли за майка.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия