Има ли бъдеще християнското семейство в България

  • 25 664
  • 583
# 90
И християнството, и мюсюлманството са авраамистически религии. Имат един корен.
Виж целия пост
# 91
И християнството, и мюсюлманството са авраамистически религии. Имат един корен.

И не само те двете си приличат така.....Основата на всяка религия почива върху един и същ морален и духовен кодекс.....
Виж целия пост
# 92
Да де, ама ислямът става екстремистки поради Кръстоносните походи. Т.е. поради християнството.
По време на тези походи рицарите за изклали милиони мюсюлмани в името на християнския бог по пътя за освобождаване на Божи гроб. Ами нормално е да им се изроди религията на хората.

тц , тц , затова станал екстремистки , да не повярваш ...
защо не са станали като ортодоксалните християни , които никога не са правили походи и ортодокса  всъщност е оригиналното християнство ?
а и кръстоносният период на католиците е бил 2-3 века , няма и толкова , а екстремисткият период на исляма дали ще свърши ...
Виж целия пост
# 93
И християнството, и мюсюлманството са авраамистически религии. Имат един корен.

И не само те двете си приличат така.....Основата на всяка религия почива върху един и същ морален и духовен кодекс.....
С което оборваме тезата на авторката за уникалността на християнското семейство Mr. Green
Виж целия пост
# 94
по всичко са различават , както се вижда и с просто око при съответните държави и общества ...

Говоря ти за същност на религията, а ти ми говориш за проявления...
Кое е това всичко. Един пример ми дай.

Когато четох корана, забелязах удивителна подобност с библията Whistling

Прочети го пак, но не като книжка с приказки и наистина ще я забележиш. Историята е различна, идеята е абсолютно същата. С нагодени за географските ширини на проповядване "инструкции" разбира се. Ние си имаме пости преди тъпченето с месо, на тях пък им е забранен алкохола и свинското. Нормално. Ако на 50 градуса жега жулнеш 2 ракийки с една вратна пържолка, директно си при създателя, който и да е той. А резултатите от перманентното тъпчене със свинско, удвоено, дори утроено по Коледа, можеш да ги видиш ежегодно в Пирогов по съответното време на годината.
Виж целия пост
# 95
Ана Каренина, нама да обяснявам исторически факти. Има книги, а има и интернет.
Можеш да цъкаш с език колкото искаш. Това не променя нещата.

И като подхващаш темата за ортодоксални християни срещу католици, дали Иисус е искал църквата Му да се дели така?  Wink Едните да са уж по-истински християни от другите? Едната църква над другата? Казал е "На този камък ще съградя църквата си". Бас държа обаче, че не е имал предвид нито католическата, нито ортодоксалната такава. Интересно защо изопачавате учението Му вие, които се имате за истински християни?
Виж целия пост
# 96
Да де, ама ислямът става екстремистки поради Кръстоносните походи. Т.е. поради християнството.
По време на тези походи рицарите за изклали милиони мюсюлмани в името на християнския бог по пътя за освобождаване на Божи гроб. Ами нормално е да им се изроди религията на хората.

тц , тц , затова станал екстремистки , да не повярваш ...
защо не са станали като ортодоксалните християни , които никога не са правили походи и ортодокса  всъщност е оригиналното християнство ?
а и кръстоносният период на католиците е бил 2-3 века , няма и толкова , а екстремисткият период на исляма дали ще свърши ...

Това не е вярно. Екстремисти в ортодоксалното християнство също има. Не са само католиците луди, моля, моля. А за това дали ортодоксалното е оригиналното, поспори с Папата, ако те влече.

Екстремиският период на християнството взима не по-малко жертви. Просто Големите са все "християни" от някой вид и затова имат повече трибуна да плюят. Това е. Случващото се в Сирия например не е по-различно от случилото се в други държави по света. Но понеже Сирия в главата на обикновения зрител е мюсюлманщина, затова се предава като чудовищно издевателство. А истината е, че Сирия е 50 на 50. Това е една от най-християнските арабски държави. От друга страна доста европейци са направили много по-жестоки и отвратителни неща. Ама тогава е нямало телевизия да предава репортажи ежедневно...
Виж целия пост
# 97
какво като имат един и същ корен ? различни ли са - да !
евреите и мюсюлманите още повече се доближават , но различни ли са и воюват ли -да !

хората и  маймуните имаме един и същ корен - но какво от това ?
Виж целия пост
# 98
Аз израстнах в такъв. Играехме навън до полунощ и не заключвахме вратите.
За социалистическо време ли говориш? Трябва ли тогава да сложим знак за равенство между социалистически и християнски ценности?

България не е държава на християни. Целуването на попски ръце и икони, кръстенето, паленето на свещи и боядисването на яйца не са християнски/морални ценности. Твоето християнско семейство има бъдеще само дотолкова, доколкото това зависи от теб и мъжа ти.

Ако търсиш съмишленици, най-удачно ще е да направиш това по време на неделните служби в църквата, която посещаваш, а не в Клюкарника.
Виж целия пост
# 99
какво като имат един и същ корен ? различни ли са - да !
евреите и мюсюлманите още повече се доближават , но различни ли са и воюват ли -да !

хората и  маймуните имаме един и същ корен - но какво от това ?
Ма, мамина сладка Mr. Green
Виж целия пост
# 100
Спорът става излишен, когато в него участват недобре запознати страни.
На мен математиката не ми вървеше в училище, та затова не бих спорила с математици. На някои явно не им е вървяла историята. Нищо лошо, разбира се, стига да не спорят с по-запознати. То си е за тях, де, вижда се колко знаят.
Виж целия пост
# 101
какво като имат един и същ корен ? различни ли са - да !
евреите и мюсюлманите още повече се доближават , но различни ли са и воюват ли -да !

хората и  маймуните имаме един и същ корен - но какво от това ?

Воюват за територия, не на религиозна основа.

Ти ако си дълбоко свързана с корените си, аз съм еволюирала. Ако изобщо приемем Дарвин на сериозно, разбира се.
Виж целия пост
# 102
Християнството определено е загадка за мен, въпреки че съм християнка. Например не знам как се казва нашия Бог. Shocked
Виж целия пост
# 103
Хексе, това за името на Бог е много интересно. В християнството Той няма име (затова и не може да се наруши заповедта да не се споменава напразно името Му - тя си се отнася за юдеите, които са си написали Стария Завет).
Иначе в Стария Завет първото място, на което Бог се разкрива кой е, е при горящия храст (хм, къпина ли беше), който вижда Моисей. Тогава Моисей пита "кой си ти" и отговорът е "Йод хе вав хе" (на иврит), т.е. " аз съм този, който съм". Т.е. "аз съм този, който бях, съм и ще пребъда", "вечнсоществуващият". На иврит това се изписва с 4 букви и се смята за името на Бог. То е забранено да се произнася (и заради него е съответната божа заповед). Нарича се тетраграма или тетраграм(м)атон. Заради това евреите имат множество други имена, с които наричат Бог. Например простичкото Ел. Това значи просто "бог". Присъства като окончание на множество имена - Габриел, Рафаел, Самуел и пр.
Елохи, Елохим, Елохай, Ел Хай Шадай и пр. също са божии имена. Всички те се срещат в самата Библия (Стария Завет). Но в преводите няма как ясно да бъдат упоменати.
Виж целия пост
# 104
Християнството определено е загадка за мен, въпреки че съм християнка. Например не знам как се казва нашия Бог. Shocked

Мииии....той дали е имал майка да го кръсти? А баща? И как се е появил изобщо? Айде, синът му е заченат без секс. Ама той пък е по-отгоре. Появил се е без износване дори. И после църквата заклеймява ин-витрото...

Това не е сериозно, разбира се. Всяка религия има пропуски. Проблема не е в религията. Проблема е в update-та. Нищо статично не е вечно, независимо от отправените обещания и заплахи.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия