Има ли бъдеще християнското семейство в България

  • 25 664
  • 583
# 405
Защо правят такива псевдоисторически предавания, нямам отговор.


Споделям мнението на Зимна роза, че историята се пише от силните на деня. Не е проблем да се скрият исторически извори или да се преиначат. Чак срам ме хваща, колко малко знаем за миналото си
Офф топик - гледах наскоро филм за Спартак по Хистъри ченъл. Изкараха го пълен некадърник, не че е невъзможно да е бил такъв, но беше представено доста тенденциозно.

Всъщност историята на Исус е много класическа, съществува в 5 други митологии, създадени хиляда години преди това. Роденият от девица, син на бога, разпънат на кръст и възкриснал на третия ден са елементите, които се повтарят в митовете от региона в продължение на стотици години.
Каква е вероятността един ден такава история наистина да се случи, обаче поради някаква причина да няма исторически сведения за нея. Просто се замисли Simple Smile

В кои други митологии я има тази история?
Виж целия пост
# 406
Не съм го гледала,но толкова поумнях от темите за Красивата и Грозната,че искам да ръся мозък по всички теми. Joy
Виж целия пост
# 407
В кои други митологии я има тази история?

В римската, например - бог Митра.  Simple Smile
Виж целия пост
# 408
И Озирис умира и възкръсва,ама той по много пъти.
Виж целия пост
# 409
Защо правят такива псевдоисторически предавания, нямам отговор.
За съжаление качеството на Discovery много се влоши в последните десетина години. Не знам за европейските клони същото ли е, но поне тук така е деградирало че не мога да го гледам. Простотията е надделяла и се правят такива плиткоумни, популистки и сензационалистки предавания, че да се чудиш кой канал гледаш. Явно целта е да се завземе по-голям дял от аудиторията и да се спечелят и посредствените хорица които не отбират много много от наука и познание и искат да гледат сеир... Жалко.
Виж целия пост
# 410
В кои други митологии я има тази история?

В римската, например - бог Митра.  Simple Smile
Във всички. Богинята зачева, ражда син, отглежда го, жени се за него, той умира и хайде пак отначало. Всяка година. Християнството просто пропуска пикантните подробности Mr. Green
Виж целия пост
# 411
Всъщност в християнството има доста заемки от египетската митология.
Това по повод Озирис.
Виж целия пост
# 412
В кои други митологии я има тази история?

В римската, например - бог Митра.  Simple Smile
Във всички.

А в Исляма?
Виж целия пост
# 413
Говоря за предмонотеистичните  (нова дума? Wink) езически религии. В исляма Бог е един, няма начало и край, няма жени и деца.
Виж целия пост
# 414
Тоест политеистичните? Че там бъка от богове, бетер сапунка са.  Mr. Green С което не споря с теб, просто при количеството божества (в хиндуизма, например), няма начин да няма история, която да се употреби в християнството. При Митра приликите са доста, ама доста много, бях искрено учудена от броя им.
Виж целия пост
# 415
Говоря за предмонотеистичните  (нова дума? Wink) езически религии. В исляма Бог е един, няма начало и край, няма жени и деца.

Е  то и в Християнството е така, Исус не е Бог в крайна сметка.

В кои други митологии я има тази история?

В римската, например - бог Митра.  Simple Smile
Във всички. Богинята зачева, ражда син, отглежда го, жени се за него, той умира и хайде пак отначало. Всяка година. Християнството просто пропуска пикантните подробности Mr. Green


Ммм това е друга история, според мен.
Виж целия пост
# 416
Тоест политеистичните? Че там бъка от богове, бетер сапунка са.  Mr. Green С което не споря с теб, просто при количеството божества (в хиндуизма, например), няма начин да няма история, която да се употреби в християнството. При Митра приликите са доста, ама доста много, бях искрено учудена от броя им.
Да, политеистичните. Навсякъде я има светата троица, само че са майка и баща/син, а не баща, син и the other guy.
Не съм си у дома, иначе щях да ти цитирам една книжка, която проследява в детайли развитието на християнството от митраизма.
Разбира се, че не спорим - на едно мнение сме Hug

http://video.google.com/videoplay?docid=-65173645159783472
Много информативна лекция на Leonard Schlain за митологията. Самата книга сигурно си струва да се прочете, но още не съм успяла да си я открадна Wink
Виж целия пост
# 417
Говоря за предмонотеистичните  (нова дума? Wink) езически религии. В исляма Бог е един, няма начало и край, няма жени и деца.

Е  то и в Християнството е така, Исус не е Бог в крайна сметка.


Всъщност Е Бог, защото е неделима част от Триединството. Християнството не го разглежда отделно. Нарича го "Божи син", но реално е втората част на божественото проявление.
Виж целия пост
# 418
Цитирай ми я като се прибереш, моля. Интересно ми е.
Виж целия пост
# 419
Ммм това е друга история, според мен.
А, не, същата си е. Питала ли си се защо, след като Исус е роден през лятото (някой беше изчислил точната дата по разположението на звездите, но не си я спомням), християните честват рождението му на Коледа?
Всички големи християнски празници съвпадат с езическите такива. Предполагам, това е било направено с цел по-лесно да се преглътне християнското хапче.

Пуци, направо ще ти я пратя, но след една седмица, като се завърна (не е книгата на Шлейн, друга е - видях, че съм се изразила двусмислено).
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия