Раждане в Окръжна Болница "Св.Анна" град София

  • 277 077
  • 2 198
# 1 875
nelitaank, аз родих и двете си деца при Дачева, много съм доволна. Болницата като цяло доста подкрепя естественото раждане и кърменето. Все пак обаче, бих те посъветвала ако не искаш да ти предизвикват раждането при преносване без конкретна причина и ако не искаш окситоцин, да обсъдиш това предварително и настоятелно с лекаря, който избереш. Моите впечатления са, че окситоцин слагат рутинно. Ще ми бъде много интересно ако някой има различни впечатления по въпроса, или пък ако са променили тази практика през последните години. Епизотомия имах с първото раждане, зарасна много добре и е може би по-добре, че я направиха, за да се избегнат разкъсвания. С второто равдане нямам епизотомия, не се наложи.
Виж целия пост
# 1 876
nelitaank, аз родих и двете си деца при Дачева, много съм доволна. Болницата като цяло доста подкрепя естественото раждане и кърменето. Все пак обаче, бих те посъветвала ако не искаш да ти предизвикват раждането при преносване без конкретна причина и ако не искаш окситоцин, да обсъдиш това предварително и настоятелно с лекаря, който избереш. Моите впечатления са, че окситоцин слагат рутинно. Ще ми бъде много интересно ако някой има различни впечатления по въпроса, или пък ако са променили тази практика през последните години. Епизотомия имах с първото раждане, зарасна много добре и е може би по-добре, че я направиха, за да се избегнат разкъсвания. С второто равдане нямам епизотомия, не се наложи.
ayka, благодаря ти за коментара Simple Smile Аз ходих на отворени врати и в общи линии останах с добри впечатления (като изключим фактът, че се наложи да чакам пред отделението 50 мин на крак - часът беше обявен за 12:00,а ни отвориха в 12:50,след това поне 10 мин чакахме като наказани в началото на коридора-отново без никакво инфо защо чакаме. След 5 минутна обиколка из предродилна и родилна се наложи да чакаме пред неонатологичното поне 15-тина минути (оказа се, че чакаме мацката-дистрибутор на детска козметика да си поговори с неонатоложката Simple Smile е, все пак ние сме бременни, каква ни е работата освен да чакаме прави в жегата, а пък дистрибутирката е заета жена, не можеше да ни изчака 5 минути да видим неонатологичното Simple Smile). 
Абстрахирайки се от това, че цареше неорганизираност и отношение като към неканени натрапници, имам надежди, че поне лекарите, които ще израждат са на ниво. Видях в коридора др Жекова и я попитах кога мога да ида за първи преглед и тонове и тя ми каза за средата на август. Стори ми се много отзивчива. Само не уточнихме дали точен ден и час и трябва ли да нося някакво направление за прегледа, но предполагам на регистратура ако звънна ще ми кажат.
Относно окситоцина и упойката, ще поговоря с избрания лекар за раждането и ще преценя как да процедирам. Все пак зависи и от времето за преносване и от състоянието на бебо. За сега върви седмица назад и вероятно ще е поне седмица след термин и ако се наложи окситоцин ще остискам в името на бебчо Simple Smile
Виж целия пост
# 1 877
Няма да е зле да си уговориш консултант по кърмене предварително, да ти дойде на посещение още първите дни. Неонатоложките са малко иди ми-дойди ми, нищо не показват за кърмене, но за сметка на това шишето с добавката е винаги налице. И моят съвет е, колкото и зле да се чувстваш след раждането, гледай бебето постоянно да е при теб и да ти виси на гърдите, хем по-бързо да слезе кърмата, вместо да се дърпаш с помпата. Аз допуснах грешката да го давам по-често в неонатологията, уж да си почивам "за последно", видиш ли, сега втори месец с кървави сълзи се боря да спасявам кърменето... Закърми си бебенцето докато е време  Wink
Иначе от мен още един глас в полза на Дачева  Peace Само от Братоева стой настрана, неприятна и безцеремонна е. Пък ако попаднеш на Иво Димитров, все едно джакпота си ударила!
Колкото до окситоцина, на мен ми го поставиха когато имах вече епидурална упойка, та усетих силните болки чак когато вече изтече действието на упойката и имах голямо разкритие, та не можеше повече упойка да се слага. Раждах 9-10 часа, а без окситоцин сигурно 24 нямаше да ми стигнат.
Виж целия пост
# 1 878
Няма да е зле да си уговориш консултант по кърмене предварително, да ти дойде на посещение още първите дни. Неонатоложките са малко иди ми-дойди ми, нищо не показват за кърмене, но за сметка на това шишето с добавката е винаги налице. И моят съвет е, колкото и зле да се чувстваш след раждането, гледай бебето постоянно да е при теб и да ти виси на гърдите, хем по-бързо да слезе кърмата, вместо да се дърпаш с помпата. Аз допуснах грешката да го давам по-често в неонатологията, уж да си почивам "за последно", видиш ли, сега втори месец с кървави сълзи се боря да спасявам кърменето... Закърми си бебенцето докато е време  Wink
Иначе от мен още един глас в полза на Дачева  Peace Само от Братоева стой настрана, неприятна и безцеремонна е. Пък ако попаднеш на Иво Димитров, все едно джакпота си ударила!
Колкото до окситоцина, на мен ми го поставиха когато имах вече епидурална упойка, та усетих силните болки чак когато вече изтече действието на упойката и имах голямо разкритие, та не можеше повече упойка да се слага. Раждах 9-10 часа, а без окситоцин сигурно 24 нямаше да ми стигнат.
Абсолютно съм съгласна за кърменето Simple Smile помпата и добавките са най-големия враг на кърменето Peace Само на гърда - колкото често иска - толкова често даваш. Първия месец е трудно, след това е песен Simple Smile
Виж целия пост
# 1 879
Много добре ще бъде, ако наистина можеш да поговориш с консултант по кърмене в родилното. Обаче пък за помпата не мога да се съглася. При мен, ако не се цедях след кърмене щях да гръмна, а единствено помпата успя да ме изцеди и да ми отпуши каналчетата. Нито ръчно цедене, нито малката хапваше достатъчно, за да ми олекне. Важното е да се ползва умерено.
Виж целия пост
# 1 880
И да добавя, макар че леко се отклонихме от темата - НИКАКВИ биберони! Ама никакви. И да се запасиш с дактарин, че ние се прибрахме гъбясали от болницата. Кой ги знае как мият там шишетата....
Виж целия пост
# 1 881
Здравейте, бих искала да попитам дали някой ще ражда през октомври месец в окръжна. Терминът ми е за 10 октомври и съм при д-р Стоев
Виж целия пост
# 1 882
Здравейте, бих искала да попитам дали някой ще ражда през октомври месец в окръжна. Терминът ми е за 10 октомври и съм при д-р Стоев
Моят термин е 20 октомври и смятам да родя в Окръжна болница Simple Smile
Виж целия пост
# 1 883
Моят термин е за последните дни на септември, но вървим поне със седмица назад и вероятно ще пренося и ще вляза в октомври. Честно казано се колебая дали да избера екип и ако да - кой... Страховете ми са, че ако пренося ще трябва да индуцират раждане (пукане на мехур, окситоцин, връзване на колани и др. екстри), а при избора на екип ще се включи епидуралната, която се надявам да облекчи това насилствено положение. Иначе ако тръгне раждането нормално въобще не бих избирала екип, но...
Относно кърменето - момичета, благодаря за съветите. Надявам се да се справя, но ако не срещна помощ, ще се обърна към консултант. На 100% ще искам като си го родя бебчо, веднага да ми го дадат на гърда, ще искам да е с мен през цялото време в стаята, за да не вземат вечерта да го натъпчат с АМ.
Виж целия пост
# 1 884
Здравейте!
На 13.07 родих дъщеричка с избор на екип д-р Дачева. Синът си също при нея съм раждала, но без избор. Много съм доволна и благодарна, държах си на  самостоятелна стая и упойка, но само от стаята успях да се възползвам, тъй като отидох в болницата с почти пълно разкритие. Много експедитивно ме приеха, бяха много мили и ме разсейваха на последните болки. Платих избор без анестезиолог.
Неонатологичните акушерки държаха да слагам на гърда преди АМ и всички изглеждат много доволни, когато питат вечер да взимат ли бебето и отговарях, че остава при мен.
Виж целия пост
# 1 885
Моят термин е за последните дни на септември, но вървим поне със седмица назад и вероятно ще пренося и ще вляза в октомври. Честно казано се колебая дали да избера екип и ако да - кой... Страховете ми са, че ако пренося ще трябва да индуцират раждане (пукане на мехур, окситоцин, връзване на колани и др. екстри), а при избора на екип ще се включи епидуралната, която се надявам да облекчи това насилствено положение. Иначе ако тръгне раждането нормално въобще не бих избирала екип, но...
Относно кърменето - момичета, благодаря за съветите. Надявам се да се справя, но ако не срещна помощ, ще се обърна към консултант. На 100% ще искам като си го родя бебчо, веднага да ми го дадат на гърда, ще искам да е с мен през цялото време в стаята, за да не вземат вечерта да го натъпчат с АМ.

Ако имаш сили, направи го. Имай предвид, че първите 1-2 дни от раждането ще постои малко гладничко и може да плачка, но нека виси по гърдите  ти "на празна ясла", ако трябва. Ако родиш нормално, кърми легнала, да не те боли.
Колкото до екипа, ако имаш финансите, не се колебай. Епидуралната упойка е направо благодат! И ще имаш възможност да си поставиш исканията предварително. Избери Дачева или Иво Димитров. Жекова също е вариант, ако не те притеснява, че била малко строга и грубичка на моменти, все пак е шеф на отделение, много е опитна.
Виж целия пост
# 1 886
Благодаря, Despicable_me Simple Smile Ще направя всичко по силите си в името на доброто на детето. Това беше и една от причините да избера ОБ, иначе щеше да е частна болница (за жалост тази, в която се следя е на почит секциото, а бебовците се взимат вечер и се дохранват...). Истината е, че не съм претенциозна към себе си, единственото, което ме влудява е третирането на родилките като болни същества без право на информиран избор (масова практика в БГ както в частни, така и в държавни болници).
Иначе скоро влизам в 45 дневния, знаете ли кога мога да започна запис на тонове в ОБ и как стои въпросът с часовете там? Досега съм се следила в частна болница (т. е. не съм ползвала ЖК по НЗОК). Трябва ли да поискам направление, за да отида на запис на тонове в ОБ или прегледът се води платен? Как стои въпросът със записването на часовете - на регистратура ли се обаждам предварително или директно отивам в отделението?
Виж целия пост
# 1 887
Здравейте, скоро е моят ред и съм избрала Окръжна болница по няколко причини - насърчаване на естественото раждане с различни пози и разходки докато стане напечено, възможността таткото да присъства, добрите отзиви за лекарите.
Терминът ми е на 11 август. Ако някоя бъдеща мама е наоколо - ще се радвам да обменим опит (и тревоги) Simple Smile
Към вече родилите имам два въпроса:
- какво включва комплектът за изписване на бебето?
- има ли раждали без избор на екип, но с присъствие на бащата? (Ясно ми е вече, че трябва първо да имам късмета да няма друга родилка в момента)

Благодаря!
Виж целия пост
# 1 888
Иначе скоро влизам в 45 дневния, знаете ли кога мога да започна запис на тонове в ОБ и как стои въпросът с часовете там? Досега съм се следила в частна болница (т. е. не съм ползвала ЖК по НЗОК). Трябва ли да поискам направление, за да отида на запис на тонове в ОБ или прегледът се води платен? Как стои въпросът със записването на часовете - на регистратура ли се обаждам предварително или директно отивам в отделението?
Ами ще ти кажа при мен как беше. Когато се обадих на Дачева за уговорка за раждане с екип и в последствие се видяхме наживо, тя започна да ми казва кога да ходя за тонове. Те ти казват дата и час кога да отидеш, като включително можеш да ходиш вечер, защото нали дават и нощни смени и даже така е по-добре, няма толкова навалица и не се пречи много на родилките. Не се плаща нищо, не звъниш по регистратури - щом имаш уговорка с лекаря, избран да ти води раждането, отиваш и се тропосваш на вратата да те пуснат, като само казваш "Здравейте, аз съм за доктор еди-кой си". Направления не трябват, нужна е само задължителната документация, която трябва да я имаш - изследвания кръв, урина, влагалищен секрет, там разните направления за хоспитализация, които се дават на родилките от проследяващите, а мене включително ме пратиха и на очен преглед, че съм с очила.
Виж целия пост
# 1 889
Приключи и моят престой в Окръжна болница планирано секцио без избор на екип, на смяна беше д-р Дачева. Като цяло позитивна жена, направи ми лошо впечатление с разни неща обаче. Който казва, че секциото е лесният вариант и за пациента и за лекаря обаче греши. Със сигурност всички лекари предпочитат естественото раждане. Приеха ме на 21.07 в 9 часа и започнаха с оформянето на документите, това го направи операционната сестра, за съжаление не си спомням името й, от много емоции и притеснение го забравих. Много позитивна жена. Проследяват тоновете на бебето, гледат го с ехограф, след това обсъждат секциото със завеждащият отделението. Правят ти клизма и отиваш в предоперационна пускат система и пак проследяване на тонове за 20 минути. След това веднага те карат в операционна. Слагат катетър, болезнено е, но скоро след това идва анестезиолога и ти слага упойка в гърба трябва да седнеш и да наведеш глава и да я държиш докато не ти каже. Той разказваше разни неща да ти отвлича вниманието, но самото слагане на упойка не боли, не се усеща. Или може би след слагането на катетъра и опита да ти направят поне един пръст разкритие вече не усещаш. Лягаш и усещаш как вече започваш да не си чувстваш краката и изтръпват и вече съвсем забравяш, че е боляло. Допир усещаш, да не се притеснявате, но самите разрези и ваденето на бебето и т.н. не, така че не се плашете. Продължава около 30-40 минути операцията. Ако ви стане лошо, доповръща ви се или каквото и да е, задължително кажете на сестрата която постоянно ви седи до главата. Показват ви бебето за малко и като свърши операцията ви пращат в реанимация. Дават обезболяващи на няколко часа, така че въобще няма да ви боли. На следващият ден идват рехабилитатори да ви помогнат да се раздвижите и това не е толкова болезнено леко парене се усеща на самият белег, но не е непоносимо, защото така или иначе са ви дали обезболяващо. Преди да ви раздвижат носят бебенцето да го видите и после вечерта пак го носят. На следващият ден сутринта го носят да го нахраните, обясняват как трябва да се накърми, дават и адаптирано мляко защото след секцио кърма не тръгва веднага и да не седи гладно. На всеки час и половина е хубаво да го слагате на гърда. Ако имате проблем със зърната си вземете от силиконовите. Иии след като вече е при вас бебето си го оставят в стаята да си го гледате и само вечерта идват да ги къпят и да им мажат пъпчетата. Вечерта пак си спи при вас ако искате може и да го дадете в неонатологията, те ще дойдат да ви питат, но по- добре си го оставяйте при вас. Ценен опит е. От неонатологията са мили, въпреки, че прочетох мнения, че не са много разговорливи. Помагат доста и обясняват всичко. Престоя без усложнения е 4 дни на 5 те изписват, но това при положение, че са направили секциото на обяд. От парична гледна точка- аз лично не съм платила нищо, самото секцио се поема от здравната каса, защото е по медицински причини късогледство с диоптър 11, при такова късогледство естественото раждане не е вариант въобще и никой доктор няма да рискува да го направи. Болничен престой също не съм плащала. Сега вече на изписването всеки сам си преценява дали ще дава пари на доктори, сестри. Малко дълъг се получи поста,но ако някой има въпроси може да пита!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия