Защо хладилникът от времето на социализма още работи.

  • 28 151
  • 295
# 30
Miele, както и Siemens доколкото ми е известно прилагат т.н. sixth sigma, която не допуска дефекти в 99.99966% от произведеното. Т.е. не целят дългосрочност, а гаранция за липса на дефекти, която логично се изразява в по високо качество и дълъг живот. И по висока цена:)

В по-високата цена на по-качествените изделия се крие ключът.
Качеството е егати скъпото удоволствие. Отгоре на това е експоненциално,
а не линейно. Всяка милиминка на повишаване на качеството е планина в
повишаване на стойността. А скъпото не се продава така, както евтиното.
Иначе нямаше да има магазини за един лев.

Не зная какъв % от населението пазарува от магазините за 1лев. Всъщност и в тях доста неща не са за 1лев. Но всичко в тях е от боклук нагоре.
Виж целия пост
# 31

Виж за телевизори и компютри нещата не стоят така.

Защо?
Виж целия пост
# 32
Точно там им е проблема на старите уреди, работят но не са функционални. Не се сещам как ако пазарувам за седмица напред, защото нямам време и възможност да ходя на пазар всеки ден, както е било навремето, ще набутам всичко в един мраз.
Виж целия пост
# 33
Точно там им е проблема на старите уреди, работят но не са функционални. Не се сещам как ако пазарувам за седмица напред, защото нямам време и възможност да ходя на пазар всеки ден, както е било навремето, ще набутам всичко в един мраз.

Ами тогава имаше и ЗИЛ и други големи.
Виж целия пост
# 34
Никой ли не разбра, че темата не е за хладилници и заглавието е метафора? ooooh!
Виж целия пост
# 35
Е аз разбрах, освен това май съм и единствената, която е гледала филма, в/у който се разсъждава в темата:)))
Виж целия пост
# 36
контролирано остаряване се казва това - за да се купува повече .

Това е утопия. Утопия е вградено умишлено ниско качество, което да издържи едва до появата на следващия модел. Не е умишлено. Получава се закономерно. От една страна е поради стремеж за ниска цена, но от друга, което е по-важното, поради лозунга "живей тук и сега".
Виж целия пост
# 37
http://mqsto.bg/video/11342
Виж целия пост
# 38
Пазарната икономика се развива благодарение на идеята , че е възможен  безкраен и устойчив растеж, което е мислене, което е възникнало в миналото, когато на ресурсите се е гледало като на безкрайни. Очевидно това в 21в. е катастрофално мислене няма нужда да обясняваме защо.
Въпросът за мен стои в това как да се ограничи свръх- ( потребление, производство) и замърсяването,  и това да е процес произтекъл от промяна на мисленето.

В чужбинският подфорум има една тема, която малко засяга този момент - какво се случва в главите ни сменили средата и как потребяваме. Много хора са всмукани от консуматорството и дори не разбират защо това не е ОК. Тонове излшни дрехи, храна, вещи. А изхвърлянето или даване за 'благотворителност" е сякаш още един повод за хвалба и демонстрация на самочувствие.
Човекът за съжаление разви склонност да гради самочувствие и самоуважение според вещите, които притежава.  И това беше показано/казано и във филма - че това е резултат от загубата на идентичност , която сме получавали от отношенията си с хората и земята, и което консуматорството премахва.
Идеята на филма е точно в това - каква промяна ( наричат го отрицателен растеж) да произтече в главите така, че вместо ненужности да се създават дълготрайни  ценности , като знанието, отношенията м/у хората. Тука ще скочите на комунизъм ( знам), но не мисля, че в 21в. такова мислене няма резон. Аз лично не мога да приема принципът, че един икономически растеж трябва да се случва задължително и да продължава безкрайно - последствията ги виждаме.
Все някъде трябва да мине линията на баланса, така че хем да сме в пазарна икономика, хем да не залитаме към утопии.
Виж целия пост
# 39
За работене, работят, но някой правил ли си е труда да види разликата в потреблението на енергията на един хладилник МРАЗ и един нов от клас А или А+ примерно (което е максимално достъпната ценова категория)? Но не на хартия, като изчислено потребление, а реално, в левчета и стотинки, платени към ЧЕЗ или който там ви е доставчика?
Наскоро го правихме това упражнение в едно жилище - подмяната на 3 уреда (готварска печка, хладилник и пералня) при никаква друга промяна в ежедневието на живеещите, свали месечните сметки за сравним период с около 40%. Да не говорим, че старият МРАЗ беше с далеч по-малка вместимост от новия хладилник (ниска ценова категория)...
Нещата никога не са еднозначни.
Виж целия пост
# 40
За работене, работят, но някой правил ли си е труда да види разликата в потреблението на енергията на един хладилник МРАЗ и един нов от клас А или А+ примерно (което е максимално достъпната ценова категория)? Но не на хартия, като изчислено потребление, а реално, в левчета и стотинки, платени към ЧЕЗ или който там ви е доставчика?
Наскоро го правихме това упражнение в едно жилище - подмяната на 3 уреда (готварска печка, хладилник и пералня) при никаква друга промяна в ежедневието на живеещите, свали месечните сметки за сравним период с около 40%. Да не говорим, че старият МРАЗ беше с далеч по-малка вместимост от новия хладилник (ниска ценова категория)...
Нещата никога не са еднозначни.
Както казах хич не са функционални, но се опасявах, че ако спомена този факт, ще ме обвинят в сметкаджийство.
Виж целия пост
# 41
За работене, работят, но някой правил ли си е труда да види разликата в потреблението на енергията на един хладилник МРАЗ и един нов от клас А или А+ примерно (което е максимално достъпната ценова категория)? Но не на хартия, като изчислено потребление, а реално, в левчета и стотинки, платени към ЧЕЗ или който там ви е доставчика?
Наскоро го правихме това упражнение в едно жилище - подмяната на 3 уреда (готварска печка, хладилник и пералня) при никаква друга промяна в ежедневието на живеещите, свали месечните сметки за сравним период с около 40%. Да не говорим, че старият МРАЗ беше с далеч по-малка вместимост от новия хладилник (ниска ценова категория)...
Нещата никога не са еднозначни.


Чак пък с 40%....
Това с класовете е една мъгла....Не пишат консумираната мощност, а ни баламосват с класове. Грамотни сме и можем да си изчислим консумираната ел.енергия. Обаче трябва да знаем мощността на изделието.

 Един по-нов модел хладилник може да бъде по-икономичен, ако неговият ел.двигател е с по-малка мощност. Дали тогава ще върши същата работа??? Освен това зависи на какво охлаждане сме го нагласили. Същото се отнася и за печките.
Виж целия пост
# 42
Да охлаждаш с амоняк не е като да охлаждаш с фреон ... напримерно.
Виж целия пост
# 43
За работене, работят, но някой правил ли си е труда да види разликата в потреблението на енергията на един хладилник МРАЗ и един нов от клас А или А+ примерно (което е максимално достъпната ценова категория)? Но не на хартия, като изчислено потребление, а реално, в левчета и стотинки, платени към ЧЕЗ или който там ви е доставчика?
Наскоро го правихме това упражнение в едно жилище - подмяната на 3 уреда (готварска печка, хладилник и пералня) при никаква друга промяна в ежедневието на живеещите, свали месечните сметки за сравним период с около 40%. Да не говорим, че старият МРАЗ беше с далеч по-малка вместимост от новия хладилник (ниска ценова категория)...
Нещата никога не са еднозначни.


Чак пък с 40%....
Това с класовете е една мъгла....Не пишат консумираната мощност, а ни баламосват с класове. Грамотни сме и можем да си изчислим консумираната ел.енергия. Обаче трябва да знаем мощността на изделието.

 Един по-нов модел хладилник може да бъде по-икономичен, ако неговият ел.двигател е с по-малка мощност. Дали тогава ще върши същата работа??? Освен това зависи на какво охлаждане сме го нагласили. Същото се отнася и за печките.

Е толкова е, нека си ме баламосват, аз нали плащам по малко на ЧЕЗ, пък те с класовете да си правят каквото искат.
Виж целия пост
# 44
Е как да не пишат консумираната енергия и  мощност. От години на етикета (и в придружаващата документация) производителите/търговците са длъжни да вписват консумираната енергия за цикъл, като обикновено вписват и при какви условия е измерена тя ( да  кажем Т 20 градуса или входяща Т на водата и т.н.). По мои наблюдения се спазва 100%.
Освен това старите технологии не винаги са безопасни, на прима виста живачните термометри, оловните бои от преди 1980 и т.н.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия