Защо хладилникът от времето на социализма още работи.

  • 28 153
  • 295
# 45
Е как да не пишат консумираната енергия и  мощност. От години на етикета (и в придружаващата документация) производителите/търговците са длъжни да вписват консумираната енергия за цикъл, като обикновено вписват и при какви условия е измерена тя ( да  кажем Т 20 градуса или входяща Т на водата и т.н.). По мои наблюдения се спазва 100%.
Освен това старите технологии не винаги са безопасни, на прима виста живачните термометри, оловните бои от преди 1980 и т.н.

Именно, консумираната мощност често отсъства. Не ни трябва консумираната енергия за цикъл. Явно, че така са си направили разпоредбите, за да се оправдаят, че има нещо написано. Баламосват хората, а каква е истината....Мъгла.....
Скоро чух, че оловният миниум бил забранен. Използвам го, върши добра работа. А за грундовете не се знае. Може да се случи качествен, но може да бъде и пълен боклук.
Имаме живачни термометри и ги ползваме. Досега не сме чупили такива.
Виж целия пост
# 46
Да добавя още един аспект: ако всички си купуваме уреди веднъж в живота, какво ще се случи с милионите хора, заети в производството им?
Виж целия пост
# 47
Да добавя още един аспект: ако всички си купуваме уреди веднъж в живота, какво ще се случи с милионите хора, заети в производството им?

Да, този е най-важният въпрос. Заводите трябва да действат. Но тук в Бг съзнателно ги унищожиха.
Виж целия пост
# 48
Да добавя още един аспект: ако всички си купуваме уреди веднъж в живота, какво ще се случи с милионите хора, заети в производството им?

Това е ребус, който ако решиш ще получиш Нобелова награда.
След голямата депресия в САЩ се пръква радикалната идея за ограничения живот на продуктите, и дори има проектозакон, че ако ползваш един хладилник Х време, го връщаш за унищожаване.
Този закон не е минал, но за сметка на това идеята се развива не задължавайки към консумация, а съблазнявайки към нея. започва разцвет на дизайна , нови и нови примамливи продукти и капана щраква. Вече не е нужно човек да има най-добрия продукт. А да се съблазнява към нови продукти. М/у другото подобен филм като този в 1вия постинг съм гледала и за индустрията на детските филмчета и продукти и е потресаващ!

Според мен задачата ще бъде решена, ако икономиката се качи в/у ценностите на рециклирането,незамърсяването и възобновимите ресурси. От там ще се развиват нови и нови технологии, а продуктите няма да вредят и да опоскват планетата. И икономиката ще се превърне в перпетум мобиле:)))
Виж целия пост
# 49

Според мен задачата ще бъде решена, ако икономиката се качи в/у ценностите на рециклирането,незамърсяването и възобновимите ресурси. От там ще се развиват нови и нови технологии, а продуктите няма да вредят и да опоскват планетата.

Нали натам върви работата.
Виж целия пост
# 50

Според мен задачата ще бъде решена, ако икономиката се качи в/у ценностите на рециклирането,незамърсяването и възобновимите ресурси. От там ще се развиват нови и нови технологии, а продуктите няма да вредят и да опоскват планетата.

Нали натам върви работата.

Много трудно и бавно, да.
Пример - това лято искахме да слагаме соларни батерии, къщата ни беше кандидат, перфектен кандидат. Сметката е сложна, но като извод на нас инвестицията ни щеше да е 0 след Х години. Та, Италия бе дала някаква 'цел' да докарва 30% от фотоволтаици, който план беше изпълнен в първата година примерно и то само от частни домове( не знам детайлите, т.е може да не е точно така). Оказва се, че Италия може да се качи на соларни панели веднага и да елиминира нещо като сто процента от ел. индустрията. Само покривайки пустоща на една Сардения ще е достатъчно за 30-40% от страната. Тази година какво стана, усетиха се големите корпорации и спряха процеса.
30тте процента са достигнати и повече не ни трябват  Sunglasses
Виж целия пост
# 51
Защо хладилникът от времето на социализма още работи.

Те и сега хубавите продукти работят дълго.  Колко заплати струваше един хладилник тогава ? 
Направете пропорционално сравнение със сегашните хладилници купени за толкова заплати.
Имам 14 години LIEBHERR  Comfort който работи безотказно. Доколкото знам това е фирмата която прави хладилниците на  Мiele.
Например моторът на пералня Мiele трябва да издържи около 30 000 часа, докато моторите на другите перални издържат около 10 000 часа средно. Затова и цената, както и качеството са по високи.
Виж целия пост
# 52
Много точно напомняне. И за телевизорите се отнася същото. Сега са твърде евтини.

Преди 25-30г. струваха 800-1000лв., а заплатите бяха около 200лв. Даже "София 81" струваше 1500лв.
Виж целия пост
# 53
В една пазарна икономика, ако човек желае може да е еко. Има доста евтини пустеещи земи по света, където няма никаква индустрия в километри наоколо и свободно може да се засели там. Има вече електромобили (пак плод на острялата пазарна икономика  Wink), има доволно био продукти за хранене, козметика, дрехи от 100% естествени тъкани и т.н. Има и соларни батерии както се разбра.....

Та въпросът ми е при една еко-икономика, човек ще има ли някакъв избор (да бъде еко или не  Wink), защото ако нямам избор какъв да бъда в едно общество, то много вероятно това общество е тоталитарно  Wink.

Поради това много анализатори намират, че еко идеята е новото модерно ляво. Методите, които "еколозите" използват (блокиране на площади, акции за забрана на всичко, което им се вижда не "еко", и всичко, което правят от greenpeace) също много напомнят на партизанските похвати  Wink. Т.е. грубо се погазват всякакви закони в името на "еко"-то.

Пропагандата им е толкова силна, че дори на мислещи и интелигентни хора, 30% от фотоволтаици им се вижда обидно малко.  Wink.   bouquet

Икономиката казват е за хората, а те не са еднакви  Peace

Виж целия пост
# 54

Всъщност, "еко"-то на соларите и фото-волтаиците е силно преувеличено.
Би било такова, ако се реши проблемът със съхранението на енергията.
Виж целия пост
# 55

Според мен задачата ще бъде решена, ако икономиката се качи в/у ценностите на рециклирането,незамърсяването и възобновимите ресурси. От там ще се развиват нови и нови технологии, а продуктите няма да вредят и да опоскват планетата.

Нали натам върви работата.
Да бе, а това ще свие производството и печалбите на отраслите производство на суровини и енергия, което няма да се хареса на капиталистите. Пролетариатът от тия отрасли ще остане на улизата, и няма да консумира, а това също не се харесва вече на всички капиталисти. Банките на безработни потребителски кредити не дават.

Перлата работи 25 години енергоемко, но индезитките ги сменям на всеки три години, така че като теглиш кертика, на потребителя му остават ядовете и мъкненето на индезитки по стълбите.
Виж целия пост
# 56
Да, но създаваш работа на пролетариата. Я да чака 25 години да си смениш перлата.
Виж целия пост
# 57
Да, но създаваш работа на пролетариата. Я да чака 25 години да си смениш перлата.

е това очевидно не може да стане в пазарна икономика. в планова да
Виж целия пост
# 58
Който е прочел "Капиталът" на К. Маркс е станал социалист, а който го е приложил - капиталист!  Mr. Green

Виж целия пост
# 59
ЗИЛ-ът на баща ми се развали това лято. Двайсет и три годишен. Купи нов и аз му викам: " ами ето за двайсет години напред няма да мислиш за хладилник." А той:" Момчетата в магазина ми казаха, че като им изтечала гаранцията все се разваляли." Mr. Green
Мразът на село още работи , но му правиха някакъв малък ремонт.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия