Защо хладилникът от времето на социализма още работи.

  • 28 153
  • 295
# 75

Мисля. Мисля, че ако се направи вечен хладилник, хората просто няма да си купят нов.
Имаше едно филмче, където направиха вечен молив и предизвикаха световна катастрофа. Mr. Green
Това съвсем не е вярно. Замяната на една стока с друга не става само при повреждането на първата, иначе доста хора щяха да са с хладилници Мраз, перални Перла 05 и автомобили Лада.
Виж целия пост
# 76
Интересно, как се знае кога ще се бъгне дадена програма?
Не по-малко интересно е да се знае кога ще се счупи даден вид метал Simple Smile.
За бъгването на чиповете също е интересно.

Ако има някой, който може да знае такива, доста нобели ще трябва да получи.


Не си напрягай мозъка, няма да се сетиш.
За това си има специалисти. Да, някои от тях са със степени и награди, други не са.
За "Технология на металите" чувала ли си?
И това е специалност отпреди 20-30 години, ако не и повече.
Виж целия пост
# 77
Добре, така ще сторя.
Виж целия пост
# 78

Мисля. Мисля, че ако се направи вечен хладилник, хората просто няма да си купят нов.
Имаше едно филмче, където направиха вечен молив и предизвикаха световна катастрофа. Mr. Green
Това съвсем не е вярно. Замяната на една стока с друга не става само при повреждането на първата, иначе доста хора щяха да са с хладилници Мраз, перални Перла 05 и автомобили Лада.
Вярно е, но не за посочените от теб марки  Simple Smile
Нашите имат хладилник филипс от 1987 г. С два компресора за двете отделения, не прави излишен лед, не шуми, бучи и прочие "екстри". Единствената му поправка е лепене на пластмасова лайстна на дръжката. Нямат намерение да го сменят.
Виж целия пост
# 79
Анна е права. Казва, че смяната не става САМО при повреда.
Има и други варианти. Мода, смяна на свързаната технология (примерно появата на HD), по-висока икономичност (ако ти пука), промяна в статуса на семейството (раждат се деца и по-малката пералня вече не върши работа) ...
Виж целия пост
# 80
По скоро се прикланям към това мнение. Говорил съм с мой приятел, собственик на сервиз и той потвърди тази тенденция сред ниският и среден клас уреди.
Затова когато  избирах вградени уреди взех горен клас като условието ми беше да са от страната производител.  Да чукна на дърво всичко работи все още нормално.

Относно класовете ще дам за пример Електролукс, която е собственик на по долу споменатите марки:
долен клас - Зануси
среден  - Електролукс
горен - АЕГ
Виж целия пост
# 81
Те затова и "горните класове" марки дават по-дълги гаранции, ако сте забелязали.
А разговор със сервизаджия на днешно време май е най-сигурния метод да си избереш здрав уред.
Да си ти каже човека - кои марки идват често на поправка, кои по-рядко.
Виж целия пост
# 82
Интересно, как се знае кога ще се бъгне дадена програма?
Не по-малко интересно е да се знае кога ще се счупи даден вид метал Simple Smile.
За бъгването на чиповете също е интересно.

Ако има някой, който може да знае такива, доста нобели ще трябва да получи.


Не си напрягай мозъка, няма да се сетиш.
За това си има специалисти. Да, някои от тях са със степени и награди, други не са.
За "Технология на металите" чувала ли си?
И това е специалност отпреди 20-30 години, ако не и повече.


Видях, че си редактирала. Да, чувала съм. И за стареене съм чувала. Това, което казвам е, че не можеш да предвидиш и да направиш с УМИСЪЛ нещото да се повреди/счупи/бъгне след края на гаранционния срок. Да, съзнателно можеш и се прави именно това, да вложиш материали с ниско качество и ниска трайност. В повечето случаи повредите настъпват и преди края на гаранционния срок. Поне при мен е епидемия някаква. Преди години не пазих гаранционните карти на уредите, а сега се прибират надлежно, щото почти няма нещо, което да не е поискало ремонт.
Виж целия пост
# 83
И при мен е ужас.
Да, не могат точно да го направят до месец, но поне до няколко месеца-половин година го улучват.
Количката ми е купувана ноември. С 1 г. гаранция. Евтина.
Изкара следващия ноември и зимата и то защото не излизах с нея.
 Но пролетта се счупи носеща "греда".
Виж целия пост
# 84
А разговор със сервизаджия на днешно време май е най-сигурния метод да си избереш здрав уред.
Да си ти каже човека - кои марки идват често на поправка, кои по-рядко.
И аз така направих. По принцип е препоръчително да се избира известна фирма като не е за пренебрегване и държавата производител. Освен това има фирми които са много добри при дадени уреди а останалите им са  средна ръка. Например микровълновите печки на Whirlpool са най добрите, което не може да се каже за останалите им уреди.  По принцип е хубаво да си купувате уреди произвеждани в страната домакин или в "избрани" страни  Wink (Германия, Холандия, скандинавските, Япония) а не в задграничните им филиали в посткомунистическите страни, Турция и пр.

Това са само съвети - основноте е финансовото състояние. на клиента
Виж целия пост
# 85
А разговор със сервизаджия на днешно време май е най-сигурния метод да си избереш здрав уред.
Да си ти каже човека - кои марки идват често на поправка, кои по-рядко.
По същия начин вече се процедира и при покупката на автомобил - консултация с механик.
Моят ме е посъветвал да забравя за всички марки и модели, произведени между 2001-2010 г.
Дори Мерцедесите вече не са това, което бяха, в Балканстар примерно е пълно с коли от гореописаната група за ремонт, а съвсем отделен е въпросът за уменията на механиците им.
Виж целия пост
# 86
Като питате дали работи, питайте и колко ни струва такова "работене".
Това, че соц.хладилника още работи, не означава, че е добре за собственика му — нали харчи двойно и тройно, като така "изяжда" печалбата от дълголетието си. Който още ползва амонячен хладилник, да сподели колко му е полезния обем и колко ток харчи. И аз изхвърлих работещо Жигули, ама спестения бензин ми покри цената на новата (стара, капиталистическа, планирана да остарее бързо... ) кола.
 В една конкурентна среда, бързото остаряване на техниката, дава предимството да ползваш най-новата достъпна технология. "Правец"-а още работил, ама не пишеш постовете от него, нали? Mr. Green
Виж целия пост
# 87
Като питате дали работи, питайте и колко ни струва такова "работене".


Това е вярно, но ние ставаме все по зависими от новите технологии, а консумацията на ел.енергия и на бензин не е намаляла, напротив - увеличава се. Прогресът е хубаво нещо, но също има цена, която дори да не искаме плащаме.
Виж целия пост
# 88
Че то какво го има я. Къде е заводът за резистори в Айтос, заводът за интегрални схеми в Ботевград, не знам какво стана с Ворошилов в София и заводът за кондензатори в Кюстендил. А Правец и компютрите? А заводът за телевизори в Търново?  Дори фурните у нас работят с турска мая за хляб.
Най-голямото недоразумение за мен е как японците се научиха да произвеждат и консумират българско кисело мляко, докато у нас спря да се произвежда.

Ворошилов бил съборен от багерите! Заводът за кондензатори в Кюстендил отдавна не действа, а внасят предимно от Китай.  В Търново сглобявали някакви китайски телевизори.
Заводът за мая в Русе беше затънал в някакви афери преди години. Не зная какво стана с него накрая. А заводът за подови настилки и дунапрени също беше съборен от багерите!
В Ботевград произвеждаха и доста видове транзистори, а сега внасят подобни на тях.

В Италия нашето кисело мляко и сирене ги произвеждат и ги наричат гръцки. Хубави са, за разлика от тези, които виждаме тук в Бг. В Гърция също ги произвеждат и са хубави. Аз не се наемам да бъда арбитър на това дали са наши тези продукти или гръцки. Тоест не зная къде са създадени. Може и да са наши, но може и да са ни лъгали през годините. Всъщност киселото мляко рядко се случваше да бъде хубаво и през Т.Живковите години. А пропагандата се побъркваше да ни обяснява, че такова нямало по света! Е, вярно май никъде няма такъв боклук. И защо е така? Защото все се опитват да крадат. И сигурно ще кажат за толкова пари-толкова. А колко трябва да струва, за да бъде качествено? Май отговорът става сложен. Според мен колкото и да струва все ще се опитват да правят шашми.
Виж целия пост
# 89
Имаше клипче в Ютюб, статии и друга тема тук.
Не ми се търсят сега.
Днешните електроуреди УМИШЛЕНО се правят, за да се развалят след определено време /гаранционния срок/, за да може потребителите да купуват още и още.
10 години е добре, на нас предния телевизор ни се развали точно 1 месец след 2те години гаранция.
Дадохме го на сервиз, а там беше пълно с такива телевизори!
После не го взехме от сервиза, а си купихме нов ТВ, не баш последен модел, но поне е с 5 години гаранция.

Това с 5-те години гаранция е накаква шашма, измама. По закон са 2. Не е изключено, ако се развали през 3-тата година да започнат да ви разиграват.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия