Защо хладилникът от времето на социализма още работи.

  • 28 153
  • 295
# 90

Мисля. Мисля, че ако се направи вечен хладилник, хората просто няма да си купят нов.
Имаше едно филмче, където направиха вечен молив и предизвикаха световна катастрофа. Mr. Green
Това съвсем не е вярно. Замяната на една стока с друга не става само при повреждането на първата, иначе доста хора щяха да са с хладилници Мраз, перални Перла 05 и автомобили Лада.
Вярно е, но не за посочените от теб марки  Simple Smile
Нашите имат хладилник филипс от 1987 г. С два компресора за двете отделения, не прави излишен лед, не шуми, бучи и прочие "екстри". Единствената му поправка е лепене на пластмасова лайстна на дръжката. Нямат намерение да го сменят.

Когато се повреди единият компресор, бързо ще го сменят, защото ще се окаже, че смяната струва колкото нов.
Виж целия пост
# 91
Няма как да се създават уреди с УМИСЪЛ да се развалят след гаранционния срок.
Така се получава по ред причини. И по-горе писах за това. Масовото производство е такова - бързат и гледат да е минимална цената. Пък и това, мисленето, е много трудно нещо.

Има как. Оставят ги непрекъснато да работят с месеци, а понякога и години. Например някога в търновския завод оставили някакъв телевизор непрекъснато да работи 5г.!

След месеци непрекъсната работа се появяват различни дефекти, ако изделието не е качествено. Прави се апроксимация с нормалното му използване в домашни условия. Тяхната цел е да не хлътват в гаранционно обслужване. После какво ще се случи не ги е грижа.
Виж целия пост
# 92
Ворошилов бил съборен от багерите! Заводът за кондензатори в Кюстендил отдавна не действа, а внасят предимно от Китай.  
Съвсем закономерно е .Социалистическата "икономика"  беше изключително материалоемка, енергоемка и с много ниско качество  поради ниското си технологично ниво. Всичките ни "модерни" машини бяха стари западни. Като се има предвид и дефицита при който тя непрекъснато работеше е ясно че ограниченото и количество (на някои стоки) ще намери пазар поради затворената икономика и липсата на реална конкуренция.

Това с 5-те години гаранция е накаква шашма, измама. По закон са 2. Не е изключено, ако се развали през 3-тата година да започнат да ви разиграват.
Без да визирам конкретният случай има такава практика. На някои детайли фирмите дават по голям гаранционен срок. В момента е така с компресорите на хладилниците на някои фирми, моторите на пералните и пр. Освен това срещу допълнително заплащане можеш да си удължиш гаранционния срок на купеното изделие.
Виж целия пост
# 93
 vl, то за 5 години ще трябва да са въвели поне още 3 нови технологии при телевизорите. Как ще го продават после?
Виж целия пост
# 94
Интересно, как се знае кога ще се бъгне дадена програма?
Не по-малко интересно е да се знае кога ще се счупи даден вид метал Simple Smile.
За бъгването на чиповете също е интересно.

Ако има някой, който може да знае такива, доста нобели ще трябва да получи.


Не си напрягай мозъка, няма да се сетиш.
За това си има специалисти. Да, някои от тях са със степени и награди, други не са.
За "Технология на металите" чувала ли си?
И това е специалност отпреди 20-30 години, ако не и повече.


Не! На повече от 100г. е. Да не казвам 150. Заводите "Круп" съществуват вече около 150г. Без развита такава специалност не биха могли да произвеждат нищо.
Виж целия пост
# 95
vl, то за 5 години ще трябва да са въвели поне още 3 нови технологии при телевизорите. Как ще го продават после?

Те тези телевизори ги продаваха доста повече години. Поне 10. После приминаха към по-нов модел. Но в онези години пазарът не беше наситен с всякакви телевизори.
За 5г. технологиите при телевизорите не се променят много.
Виж целия пост
# 96
Уф, бе, vl ...
Между другото, само като предположение, искам да кажа, че точно в Круп най-вероятно са се блъскали над проблема колко години да изтрае металът БЕЗ да се счупи, а не как да се счупи след 2-3-5 години (в зависимост от гаранционния срок). А това са две противоположни парадигми.
Виж целия пост
# 97
Уф, бе, vl ...
Между другото, само като предположение, искам да кажа, че точно в Круп най-вероятно са се блъскали над проблема колко години да изтрае металът БЕЗ да се счупи, а не как да се счупи след 2-3-5 години (в зависимост от гаранционния срок). А това са две противоположни парадигми.

Да, особено ако става въпрос за машини с тежки динамични натоварвания. Затова има по-качествени стомани-легирани. Но оправдано ли е винаги да бъдат използвани те?
Виж целия пост
# 98
Имат си научни институти за всичко, е, не колкото при социализма. За какво им е в една пералня да вкарат супер здрав и съответно суперскъп метал.
Виж целия пост
# 99
Не знам дали си спомняте, но навремето имаше телевизори "Електрон" ако не се лъжа, които се произвеждаха с ъс съветски или японски екрани . Съветските едва изкарваха и една година, избледняваха и на 2-3 година свършваха, докато японските надживяваха телевизора.
Виж целия пост
# 100
Явно зле се изразявам.
Планирам утре да изгрее слънцето. Планирам ли всъщност? Не, то ще си изгрее и без моята намеса. Така и с уредите. Не планират производителите уредите да се развалят след срока на гаранцията. Те просто влагат такива материали, които са евтини и недълговечни. Поради това, напълно естествено и без тяхна умисъл уредите се бъгват.
Виж целия пост
# 101
Естествено, че планират. То домати ,като садиш, пак планираш. 
Виж целия пост
# 102
Не знам дали си спомняте, но навремето имаше телевизори "Електрон" ако не се лъжа, които се произвеждаха с ъс съветски или японски екрани . Съветските едва изкарваха и една година, избледняваха и на 2-3 година свършваха, докато японските надживяваха телевизора.

Ама какви лъжи дрънкаш само за Електрона ooooh!
Виж, за японския си прав - нашето Сони е на 23 години и досега има само едно изгоряло бушонче като дефект.

п.п. Казва се кинескоп, не екран.
Виж целия пост
# 103
Ворошилов бил съборен от багерите! Заводът за кондензатори в Кюстендил отдавна не действа, а внасят предимно от Китай.  
Съвсем закономерно е .Социалистическата "икономика"  беше изключително материалоемка, енергоемка и с много ниско качество  поради ниското си технологично ниво. Всичките ни "модерни" машини бяха стари западни. Като се има предвид и дефицита при който тя непрекъснато работеше е ясно че ограниченото и количество (на някои стоки) ще намери пазар поради затворената икономика и липсата на реална конкуренция.

Това с 5-те години гаранция е накаква шашма, измама. По закон са 2. Не е изключено, ако се развали през 3-тата година да започнат да ви разиграват.
Без да визирам конкретният случай има такава практика. На някои детайли фирмите дават по голям гаранционен срок. В момента е така с компресорите на хладилниците на някои фирми, моторите на пералните и пр. Освен това срещу допълнително заплащане можеш да си удължиш гаранционния срок на купеното изделие.

Заводът в Кюстендил произвеждаше кондензаторите по японски леценз. Същите кондензатори виждахме и като отворим Хитачи.

За 5г. гаранция е така. Оказва се, че тя не включва всички елементи на изделието, а само най-здравите. Обаче тази "подробност" се спестява като се рекламира изделието. Да не говорим, че вече няма никаква гаранция за всякакви откачащи се части от изделията! Напр. кабела и маркуча на прахосмукачка, мрежичката и ножа на самобръсначка и др. И идва моментът още в 2г. гаранция, когато клиентът разбира, че е сериозно измамен! Тези откачащи се елементи не са споменати конкретно в гаранционната карта, а съвсем бегло. Мъгла.....
Виж целия пост
# 104
Не знам дали си спомняте, но навремето имаше телевизори "Електрон" ако не се лъжа, които се произвеждаха с ъс съветски или японски екрани . Съветските едва изкарваха и една година, избледняваха и на 2-3 година свършваха, докато японските надживяваха телевизора.

Така е, но тези с японските кинескопи бяха твърде малко. Преобладаваха другите. И това се случи при моделите "Е-н 382" и "Е-н 423". При по-старите модели нямаше такова нещо. Напр. при "Е-н 738", "Е-н 714", "Рубин 714", "Рубин 202", Рубин 208", "Рубин 280", "Темп 714", "Темп 280", "Радуга 719" и др.
Първите два бяха с диагонал на екрана 51см, а всички останали със 61см. По-малки и по-големи нямаше.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия