Има ли радикален ислям в България?

  • 26 612
  • 672
# 315
в Египет има много християни
Виж целия пост
# 316
м/у другото аз съм влизала в джамии в Египет и никой не ме е с спирал, а ако сте гледали новините тази вечер са доста далеч като крайност от българските мохамедани.
Така че да е прекаляваме с легендите за някакви забутани места с хиляда души тот население , които не пуснали някоя си в селската кръчма и айде веднага крайните ислямисти заплаха за родината  Laughing
В Родопите не е прието жена да се моли в джамия. Няма никава религиозна забрана за това, просто такъв е обичаят. Не виждам защо трябва да врещим "Дискриминацияяяяя!" заради това.
Виж целия пост
# 317
м/у другото аз съм влизала в джамии в Египет и никой не ме е с спирал, а ако сте гледали новините тази вечер са доста далеч като крайност от българските мохамедани.
Така че да е прекаляваме с легендите за някакви забутани места с хиляда души тот население , които не пуснали някоя си в селската кръчма и айде веднага крайните ислямисти заплаха за родината  Laughing
В Родопите не е прието жена да се моли в джамия. Няма никава религиозна забрана за това, просто такъв е обичаят. Не виждам защо трябва да врещим "Дискриминацияяяяя!" заради това.
В нашият град има отделен кът за жени, но те липсват, явно нямат практика да ходят често.Laughing
А и не е задължително за жената.
Виж целия пост
# 318
 Оф, аз пък никого не мразя!  Crossing Arms И арменци познавам, имам една позната еврейка, и турци ( ама и те като мен - над всякакви религии, а един си е женен за българка, а синът му се казва Иван  Grinning ) За какво да ги мразя ? Работят си хората, ходят по заведения, плащат си данъците и сметките - също като мен. Не виждам и някой друг да ги мрази. Честно казано, чак ми е странно за каква омраза се говори, особено в големите градове, където всички са меко казано атеистично настроени и се ходи на църква само по празниците просто - ей така, за ''шоуто'', да пообиколим малко със свещите около църквата по Великден, например; или яко като я окъсаме и само Бог ни остане като крайна надежда.
 Не съм живяла в смесен район, не знам как е там - мразят ли се, обичат ли се... Но, ако някой цял ден ми дудне  - Аллах това, или Господ онова...., прави това или не прави онова, обличай се така, иначе онова..., е, ще люпна някого с тиганя и никак няма да гледам поп ли е, имам  ли е. Мразя религиите! Вярвам в Висшата сила, но не вярвам в приказките на никой религиозно заблуден, който е назубрил 5 000 страници трала-ла- ци.
 Трой, честно казано от твоите постове също лъха омраза ( всъщност, силно казано омраза, но доста, как да кажа - отрицание, озлобеност, граничещи с омразата ). Четох те внимателно. Не знам как ви са ти подбудите и защо пишеш по такъв грозен начин за България и българите по принцип, но ще подчертая, че е грозно. Аз съм българка и ми става тъпо някой роден в България ( особено, ако също е българин ) да говори и пише по подобен начин. Това, че имаш някакви конкретни впечатления от шепа хора с които си контактувала, не слага всички българи под общ знаменател и не прави масата българи нетолерантни, зли или шовинисти. Засегна ме, признавам и ми направи лошо впечатление, защото аз познавам други хора и те ми харесват.
  А, иначе , чета темата, ама вече не знам за радикален ислям ли говорим или кое е по гадно и войнстващо - християнството или мюсюлманството?
Виж целия пост
# 319
Оф, аз пък никого не мразя!  Crossing Arms И арменци познавам, имам една позната еврейка, и турци ( ама и те като мен - над всякакви религии, а един си е женен за българка, а синът му се казва Иван  Grinning ) За какво да ги мразя ? Работят си хората, ходят по заведения, плащат си данъците и сметките - също като мен. Не виждам и някой друг да ги мрази.
Абе и аз така се заблуждавам. Wink Аз съм смесена, детето ми е още по-смесено, приятелите ми са от всички цветове на дъгата... смея ли да мразя. И уж нямам проблеми, но тъкмо когато си повярвам, че всичко е мир и любов - и се появява някой да ме смъкне на земята с брутален коментар. Когато даскалувах, са ме посрещали с "Хайл Хитлер", вместо "Клас стани!", а една пИрфектна (за щастие -вече банната) ССФ не пропусна да обиди чадото. Свиква се...
Виж целия пост
# 320
 И тъй като предният ми пост стана прекалено дълъг, а от опит вече знам, че дългите постове не се четат или се четат по диагонал, искам да подхвана ново разклонение на разговора ( пак не по конкретната тема, но и без това се подхвана, по-добре да се изясни и да не спамим излишно).  Когато говорим за етноси в България, най често ги делим на такива именно по религиозната им принадлежност. Религията е вяра не само в конкретна Висша сила - дали Аллах, дали Бог, но и определя навиците, правилата, житейските принципи и вярвания в дадена група, като я обединяват и до голяма степен обуславят ежедневието и съществуването й. В случая, за България - Исляма е по консервативен, а нашето до голяма степен ''празнично'' Християнство либерално, да не кажа твърде разкрепостено. Това поражда логично раздалечаване на етносите, поради взаимно неразбиране и съответно неприемане.На няколко пъти се писа от различни съфорумки, че предпочитат бурка или фередже пред развяти паласки и вафли на съвременните български кифли. Защо трябва да се предпочита едното или другото? И двете са форма на абсолютно безумие - едното продукт на една сексистка извратеност, наложена от религията, а другото от абсолютна глупост и лошо възпитание. Е, аз, честно, не предпочитам нито едното, нито другото. И едното, и другото са крайности в различни посоки. Не може никой да ме убеди, че нещо , наложено като религиозна повеля и прието само, защото не ти се дава друг избор, е нещо хубаво и рационално.
 Ако има някаква непримиримост между два етноса, тя на първо ниво е чисто битова и поведенческа, защото се живее по различни правила и те взаимно остават неразбрани. Когато религиозните предубеждения изчезнат, както при мен и моите приятели, аз разлики не виждам. Те по навик празнуват Байрям и ми носят баклава и от курбана, аз пък нося червени яйца и подарявам на детето им нещо за Коледа.  Това са моите възгледи, нека не става поредния грандиозен спор  Peace
Виж целия пост
# 321
не са двете крайности, в разголването няма нищо противоестествено, всеки човек се ражда гол и в крайна сметка не може да покаже нещо, което така или иначе го няма! Докато стремежът да покрие всичко и сакън някой мъж да не види "голямата хубост" си е доста айде да кажем странно!
Виж целия пост
# 322

 Трой, честно казано от твоите постове също лъха омраза ( всъщност, силно казано омраза, но доста, как да кажа - отрицание, озлобеност, граничещи с омразата ). Четох те внимателно. Не знам как ви са ти подбудите и защо пишеш по такъв грозен начин за България и българите по принцип, но ще подчертая, че е грозно. Аз съм българка и ми става тъпо някой роден в България ( особено, ако също е българин ) да говори и пише по подобен начин. Това, че имаш някакви конкретни впечатления от шепа хора с които си контактувала, не слага всички българи под общ знаменател и не прави масата българи нетолерантни, зли или шовинисти. Засегна ме, признавам и ми направи лошо впечатление, защото аз познавам други хора и те ми харесват.
  А, иначе , чета темата, ама вече не знам за радикален ислям ли говорим или кое е по гадно и войнстващо - християнството или мюсюлманството?

Трудно ми е да мразя, просто изпитвам нетърпимост кам тесногръдието, расизма и всички останали изми  Wink
Живея в страна където никой не го интересува кой си и каква религия изповядваш, по скоро гледат какъв си и какво умееш, докато българина в Англия ще нарича чернокожите негри , пакистанците пакита, индийците цигани , без да се усеща какво грозно впечатление прави.
Няколко страници по назад разказах какво ми се случи съвесем на скоро и как англичаните с които седяхме на маса се изнесоха с възмущение, когато една българка заяви че хомосексуалистите са на едно ниво в убийците !.. та когато видиш истинското лице на българина в чужбина може и да разбереш какво всъщност изпитвам ... Laughing
Виж целия пост
# 323

Абе и аз така се заблуждавам. Wink Аз съм смесена, детето ми е още по-смесено, приятелите ми са от всички цветове на дъгата... смея ли да мразя. И уж нямам проблеми, но тъкмо когато си повярвам, че всичко е мир и любов - и се появява някой да ме смъкне на земята с брутален коментар. Когато даскалувах, са ме посрещали с "Хайл Хитлер", вместо "Клас стани!", а една пИрфектна (за щастие -вече банната) ССФ не пропусна да обиди чадото. Свиква се...
Делфина, не пиша често във форума, не съм те и засичала, може би, поради този факт, така че не знам за ''шареността'' ти. Това, че си шарена, ми е повече интересни и любопитно, а не поражда някакви негативи по произхода ти. Сигурно ще се намерят хора, които да те сметнат за твърде различна, но се надявам, че на фона на цялото,ще са твърде малко. Навсякъде има олигофрени, те също придават цвят на  света, макар и леко черен, ама какво да се прави. Не може всички да са ''бели и добри''  Wink  Grinning
Виж целия пост
# 324
На няколко пъти се писа от различни съфорумки, че предпочитат бурка или фередже пред развяти паласки и вафли на съвременните български кифли. Защо трябва да се предпочита едното или другото? И двете са форма на абсолютно безумие - едното продукт на една сексистка извратеност, наложена от религията, а другото от абсолютна глупост и лошо възпитание.
Хм...  newsm78
Няма да се ядосвам, няма да се ядосвам, няма да се ядосвам, омммммммммммммм Peace

Добре, че невежеството се лекува лесно - само малко четене трябва Mr. Green
Виж целия пост
# 325
Примерите за джамиите бяха относно наличието на дискриминация, а не доказателство за радикален ислям. Всеки, който ги вади от контекста, бърка.
Виж целия пост
# 326
Примерите за джамиите бяха относно наличието на дискриминация, а не доказателство за радикален ислям. Всеки, който ги вади от контекста, бърка.


Само за сведение , при евреите е същото но гледам никой не е ревнал, че еврейките са дискриминирани:)
Когато ходят на синагога, жените са отделени от мъжете с преграда (или са на различни етажи)и не могат да ходят всеки ден, ходят само кога правят Бармитцва Wink 

П/с това твое мнение ли беше или пак копи и пейст от нета Wink гледам още не си сложила линк към оня ти пост Simple Smile
Виж целия пост
# 327

Хм...  newsm78
Няма да се ядосвам, няма да се ядосвам, няма да се ядосвам, омммммммммммммм Peace

Добре, че невежеството се лекува лесно - само малко четене трябва Mr. Green

 Казах, това е мое мнение, още повече , че съгласи се - фереджето и бурката са тясно свързани с конкретна религия. Като човек, който намира религиите за глупост, пък и е попрочел доста, напълно логично е да смятам за не особено умно някой да се увие като какавида по своя собствена воля и да претендира, че има разсъдък. Защо мъжете в такъв случай не носят и те бурки или фереджета, а е запазена цялата тази ''прелест и щастие'' за жените? Какво лошо има човек да диша свободно без да е увит като египетска мумия и в 30 и повече градусова жега, например?
 И ако нещо не съм разбрала, моля те обясни ми го. Мисля, че съм доста далеч от невежеството, но все пак... Отворена съм за всякаква информация  Peace
 
Виж целия пост
# 328

Като човек, който намира религиите за глупост, пък и е попрочел доста, напълно логично е да смятам за не особено умно някой да се увие като какавида по своя собствена воля и да претендира, че има разсъдък. Защо мъжете в такъв случай не носят и те бурки или фереджета, а е запазена цялата тази ''прелест и щастие'' за жените? Какво лошо има човек да диша свободно без да е увит като египетска мумия и в 30 и повече градусова жега, например?
 И ако нещо не съм разбрала, моля те обясни ми го. Мисля, че съм доста далеч от невежеството, но все пак... Отворена съм за всякаква информация  Peace

Жените, които са избрали бурките, са свикнали с тази дреха от малки. Традицията и обичаят в семейството им е бил такъв и в никакъв случай не го приемат като наказание или принуда. Това е нещо нормално за тях и се смята като символ за добросъвестност и морал. Това също им спестява дългите вратове Laughing, които надават мъжете от заглеждане, както и всякакви поводи за неприлични предложения.
Мъжете също имат съответното облекло, онази дълга, често бяла дреха. В Голфа, СА мъжете също си покриват косата с техните традиционни дрехи. А примерно при туарегите, които са в Северна Африка имат обичая да се увиват целите в шамии и само очите им се виждат. Laughing Докато жените(бербери) са по отворени и някъде дрехите им доближават нашите носии.
Виж целия пост
# 329
Troy, не можеш да сравняваш една нация - англичаните, която е господствала над останалите нации /пакита, индийци и т.н/ с българите - хора, чиято история е минала под религиозно господство и то ислямско.

 Хайде да бъдем искрени, лицемерието на англичаните е всеизвестно, но не случайно напоследък националистическата им партия набира все по-висока скорост. Това е точният пример, че и тяхната "английска толерантност" е въпрос на интерес.

Колко примера за нетолерантност на база религиозна принадлежност в последните 15 години из България можеш да дадеш? Като изключим изпълненията на Атака, кога е имало насилие? Българите попържват и псуват, но като цяло са миролюбиви.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия