Защо пишете "някоЙ хора"?

  • 46 934
  • 1 116
# 405
Флу, и това го има, да, но в частния случай, който описвам, май е водеща инерцията. Така си е свикнал човекът, така си кара.
Виж целия пост
# 406
Онова изречение намирам за изключително. Не ми пука за грешки в него. Има някаква магия, лек полъх.
Виж целия пост
# 407
Не си ме разбрала или не си пожелала да ме разбереш. Нямаше нужда от заядливия тон, ще приема, че е нормално за такъв тип теми, където се очаква да се разпише една групичка потребителки с претенциЙ за най-грамотни, които се надпреварват да си повдигат егото (включително и една на друга). В случая с 'мене' и 'тебе' това беше аргумент, който приведох в полза на моята теза. Но очевидно не си пожелала да го възприемеш като такъв, а си видяла само възможност да заявиш, че ти обаче си наясно кое как е, при положение че не съм показала и най-малкото съмнение в знанията ти. Което потвърждава написаното по-горе от мен, че подобни теми се използват за себеизтъкване.

Вече написах, че споделих мимоходом мнението, че английският влияе на българския и (се опитва да) влияе на българските правила, като не очаквах, че ще стане такъв голям въпрос. Но ако позволиш, направи ми впечатление, че и ти самата си под влияние на английския. Ограждаш 'обаче' със запетаи и от двете страни, което се обяснява с английско влияние.


Не, Крем карамел, очевидно ти не си ме разбрала, затова ще го напиша максимално ясно. Не показвам съмнение в знанията ти. Нямам потребност да изтъквам своите. Показвам съмнение в необходимостта от назидателния тон към всеки един потребител, коментирането на всеки пост, все едно е домашно по български, при това постове на хора, с които до момента не си общувал по никакъв начин. Нямам предвид себе си, направиха ми впечатление коментарите ти към други потребители.

Ако позволиш, ще цитирам правилата за поставяне на запетаи по речника на БАН от 2002г:

53.2.7.3. Ако вметната част се намира между частите на простото изречение, тя се огражда със запетаи.

Цитат
Винаги си затрайвам, обаче, освен в споменатите 3 случая.

Несъмнено има езикова интерференция и при мен, колкото и да се опитвам да я сведа до минимум. Не съм убедена, че се отнася и до "обаче"-то.
Виж целия пост
# 408
crazychick, за нищо на света не бих си причинила това – да се опитвам да ти обяснявам каквото и да било, това е труд, хвърлен напразно. Затова и написах да потърсиш някого извън форума. Както казах, във въпросната тема 2 потребителки се опитаха безуспешно. А за темата съм сигурна, че се сещаш коя е, достатъчно обясних какво се е обсъждало (ако някой прояви интерес, на лично ще му дам линк). Остани си убедена в смехориите, но не ги разпространявай по форумите. Пак казвам, потърси човек, който разбира, за да ти обясни. След като познаваш толкова много лингвисти, не би трябвало да ти е проблем. А моите теории не са мои, нито пък са теории, а както написах – основни понятия. Да беше се поразровила да потърсиш информация, да беше прочела някоя граматика. Спирам да ти отговарям, нямам какво да си кажа с теб.
Виж целия пост
# 409
Не си ме разбрала или не си пожелала да ме разбереш. Нямаше нужда от заядливия тон, ще приема, че е нормално за такъв тип теми, където се очаква да се разпише една групичка потребителки с претенциЙ за най-грамотни, които се надпреварват да си повдигат егото (включително и една на друга). В случая с 'мене' и 'тебе' това беше аргумент, който приведох в полза на моята теза. Но очевидно не си пожелала да го възприемеш като такъв, а си видяла само възможност да заявиш, че ти обаче си наясно кое как е, при положение че не съм показала и най-малкото съмнение в знанията ти. Което потвърждава написаното по-горе от мен, че подобни теми се използват за себеизтъкване.

Вече написах, че споделих мимоходом мнението, че английският влияе на българския и (се опитва да) влияе на българските правила, като не очаквах, че ще стане такъв голям въпрос. Но ако позволиш, направи ми впечатление, че и ти самата си под влияние на английския. Ограждаш 'обаче' със запетаи и от двете страни, което се обяснява с английско влияние.


Не, Крем карамел, очевидно ти не си ме разбрала, затова ще го напиша максимално ясно. Не показвам съмнение в знанията ти. Нямам потребност да изтъквам своите. Показвам съмнение в необходимостта от назидателния тон към всеки един потребител, коментирането на всеки пост, все едно е домашно по български, при това постове на хора, с които до момента не си общувал по никакъв начин. Нямам предвид себе си, направиха ми впечатление коментарите ти към други потребители.

Ако позволиш, ще цитирам правилата за поставяне на запетаи по речника на БАН от 2002г:

53.2.7.3. Ако вметната част се намира между частите на простото изречение, тя се огражда със запетаи.

Цитат
Винаги си затрайвам, обаче, освен в споменатите 3 случая.

Несъмнено има езикова интерференция и при мен, колкото и да се опитвам да я сведа до минимум. Не съм убедена, че се отнася и до "обаче"-то.

Ако е имало назидателен тон, той е бил в отговор на реакцията на първата потребителка, за която писах. След това и други се включиха в хора, това предизвика пък моята реакция.

Относно обаче: http://kaksepishe.com/zapetaya-obache/
Виж целия пост
# 410
Спирам да ти отговарям, нямам какво да си кажа с теб

Прекрасна идея, напълно я подкрепям! Защото така и не разбрах какво ми обясняваш, в какво ме обвиняваш, за какви теории говориш и изобщо, какво искаш от мен. Възнамерявам да продължа да разпространявам теориите си, въпреки страховитата ти анонимна възбрана. Надявам се, че няма да твърде да страдаш. Остани със здраве и нека Силата бъде с теб! Амин.
Виж целия пост
# 411
Понеже скоро съм търсила обсъжданите правила, ще пусна извадка от предния правописен речник, валиден допреди няколко дни.
Бях на противоположното мнение, но се оказа, че е допустимо:

Цитат
Заб. Ако някоя въвеждаща част се противопоставя по-силно на останалия текст на из-
речението, поради което се произнася и с друга интонация, тя функционира като
вметната част и се отделя със запетаи, напр.:
След като те му предложиха доста подоходна работа, той, естествено,
не отказа.

Иначе и аз не обичам прекалено много запетайки и ограждам само мисля, разбира се, да кажем и т.н., при които е задължително да се постави запетая.
Виж целия пост
# 412
Понеже скоро съм търсила обсъжданите правила, ще пусна извадка от предния правописен речник, валиден допреди няколко дни.
Бях на противоположното мнение, но се оказа, че е допустимо:

Цитат
Заб. Ако някоя въвеждаща част се противопоставя по-силно на останалия текст на из-
речението, поради което се произнася и с друга интонация, тя функционира като
вметната част и се отделя със запетаи, напр.:
След като те му предложиха доста подоходна работа, той, естествено,
не отказа.

Иначе и аз не обичам прекалено много запетайки и ограждам само мисля, разбира се, да кажем и т.н., при които е задължително да се постави запетая.

Елице, и аз мислех да цитирам същото, но реших да се спра на по-краткото, не ми се набираше.  Mr. Green

Крем, мерси за линка. Не разполагам с помагалото, посочено като източник, ще го потърся, изглежда полезно. Междувременно продължавам да съм раздвоена относно коментираното мое изречение.
Виж целия пост
# 413
След като те му предложиха доста подоходна работа, той, естествено,
не отказа

Aз също знам, че в горния случай трябва да има запетая.
Виж целия пост
# 414
Предлагам за запетайките или нещо лесно, или нищо  Mr. Green да не си говорим. Имам проблем с тях и разговора приемам лично. Моля.
П.С. С "обаче" драмата ми е на път да прерасне в трагедия. Обикновено грижливо го обграждам от двете страни, да не ми избяга пущината  Mr. Green
Виж целия пост
# 415
След като те му предложиха доста подоходна работа, той, естествено,
не отказа

Aз също знам, че в горния случай трябва да има запетая.
Не, не е задължително, но може да се постави. Те пък откъде знаят как го произнасям и колко силно го противопоставям? Crossing Arms
В по-стария речник пак имаше два примера, които да илюстрират разликата, която ъ-ъ-ъ... аз не схванах. Flutter
Виж целия пост
# 416
Не, не е задължително, но може да се постави. Те пък откъде знаят как го произнасям и колко силно го противопоставям?

Хм, защо ми се струва, че ако се лишим от тези запетаи, ще се промени смисълът на изречението?  Rolling Eyes

На мен изобщо не ми звучат еднакво "Той, естествено, отказа" и "Той естествено отказа", ама може и да си въобразявам.
Виж целия пост
# 417
Не си въобразяваш.
Виж целия пост
# 418
Различни са, така е.
Виж целия пост
# 419
Е, да, ако приемем, че е възможно да откаже неестествено. Crazy

Дайте да залагаме - карамела даскалица ли е? Thinking
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия