Защо пишете "някоЙ хора"?

  • 46 923
  • 1 116
# 420
Хм, защо ми се струва, че ако се лишим от тези запетаи, ще се промени смисълът на изречението?  Rolling Eyes

На мен изобщо не ми звучат еднакво "Той, естествено, отказа" и "Той естествено отказа", ама може и да си въобразявам.

Не си въобразяваш.
Виж целия пост
# 421

Дайте да залагаме - карамела даскалица ли е? Thinking

Да. Поне по душа.
Виж целия пост
# 422
Дайте да залагаме - карамела даскалица ли е? Thinking

Не. 
Учителките обясняват кратко, точно и ясно, не страдат от логорея. Когато една учителка обяснява, нейната цел е да я разбереш, а не да ти покаже колко си жалък в осъдителното си невежество, и да се извиси над теб с високопарни слова.
По-скоро нещо неосъществено... Неосъществен писател, неосъществен преподавател...
Виж целия пост
# 423
Да, ама аз виждам разлика между учител и даскал. "С даскалски тон" носи едно такова неприятно чувство. В този смисъл залагам на даскал, да.  Grinning

Елице, заради теб спрях да слагам запетайки около 'обаче', в заблуда ме вкара.  Crossing Arms Харесва ми обаче цитираното правило за акцентирането, шси го ползвам.

Лоана, за какво изречение говорите с колегата? Mr. Green
Виж целия пост
# 424
Значи, в по-стария речник от 95-та, се изтъква именно избягването на двусмислие и е обяснено по-добре. Обаче примерите са... Crazy

Тя би могла да вземе това наистина.
Тя би могла да вземе това, наистина.


Ето по такъв начин ние се измъкнахме от затруднението.
Ето, по такъв начин, ние се измъкнахме от затруднението.


Иначе:

Цитат
Не се пише запетая при следните въвеждащи думи и изрази:
обаче, например, според мен, по мое мнение, може би, наистина, по мое мнение, следователно, вероятно, сякаш навярно, очевидно, като че ли, всъщност и др.


ПП. Айде сега, аз виновна... Нали с теб го обсъждахме, че е допустимо. Точно пък с обаче не виждам как ще се получи двусмислие. Виж, за интонацията и акцентирането вече - може.
Виж целия пост
# 425
Хм, тук не виждам някаква сериозна смислова промяна. Акцентът обаче пак влияе.  Thinking
Виж целия пост
# 426
Пуц, ето за това изречение говорех, вероятно и Лоана:  Mr. Green

Цитат
Винаги си затрайвам, обаче, освен в споменатите 3 случая.

Вече си изколекционирах няколко правила, 2-3 от моя речник, 1-2 от стария на Елица, едно от http://kaksepishe.com/zapetaya-obache/ , за капак си спомням визуално различни интерпретации в българската художествена литература, та общо взето, вече мога да защитя ефективно и двете възможни позиции по диспута.  Mr. Green
Виж целия пост
# 427
Да, да, помня ги тия примери, особено тези от цитата. Те ми бяха пътеводна светлина до днес.  Mr. Green Да, нямаше как да има двусмислие, но не стана тогава дума за акцента, а аз се опасявах от езиковата интерференция, за която спомена Ники.  Laughing Не бях се замисляла, че запетайките могат да имат и такава функция.

А, мерси, колега.Акцент има, безспорно.  Mr. Green
Виж целия пост
# 428
Във форумите най-често се води диалог (честно, на мен писания безадресни, не ми допадат), та затова акцентирането, поемането на дъх, многозначителните паузи и подобни  Mr. Green, са си част от списването.
Виж целия пост
# 429
Акцента там не го споменават, наличен е в следващия от 2002. Аз не помня вече какво точно  измислихме тогава.
Ето - за по-бързи справки.
Виж целия пост
# 430
Във форумите най-често се води диалог (честно, на мен писания безадресни, не ми допадат), та затова акцентирането, поемането на дъх, многозначителните паузи и подобни  Mr. Green, са си част от списването.

Помагат наистина, но точно във форума трудно се ориентирам понякога. Сигурна съм, че и ти си чела постове от десет реда без нито един препинателен знак.  Mr. Green
Виж целия пост
# 431
Не. 
Учителките обясняват кратко, точно и ясно, не страдат от логорея. Когато една учителка обяснява, нейната цел е да я разбереш, а не да ти покаже колко си жалък в осъдителното си невежество, и да се извиси над теб с високопарни слова.
Да, в един идеален свят  Simple Smile

Виж целия пост
# 432
Това е потока на мисълта, пък ти, Све. Незнайни Улфки и Фокнъровци се подвизават, не стига, че незнайни, ами и недооценени от съвременниците си.

Колега, и аз с акцент някак си го представях.  Mr. Green

Елице, мерси за бързите справки, веднага отива в "Отметки".  Mr. Green
Виж целия пост
# 433
А, Светлице, аз защитавам моите си запетайки, които вероятно са все в повече, а и имам досадния даже и за мен навик да слагам "...". Със сигурност липсата на препинателни знаци не спомага разбирането, но и излишъкът им дразни.
Виж целия пост
# 434
Умереност си трябва във всичко.

И аз мерси за линка. Simple Smile
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия