"За" или "Против" образователни компютърни игри

  • 5 522
  • 45
Въпросът ми е дали смятате за полезни тези образователни игри, които учат на смятане, писане и т.н. Чудя се кое е с по-голям превес - вредата от компютъра или ползата от разнообразните възможности, които предлага.
Вие предлагате ли да на децата си определени игри, ако могат да ги образоват.Или са си по-добре книжките и тетрадките? Днес чух нещо по радиото за електронни учебници - това ли е бъдещето?
Виж целия пост
# 1
Аз определено съм ЗА. Това са неща, които навлизат със страшна сила в ежедневието ни и няма къде да се скрием от това. Да не кажа, че вече направо искаме не искаме сме зависими от компютрите и всичките тези технологии. Моето дете ползва компютър, но чете и книжки.
Виж целия пост
# 2
"Аналоговите" образователни игри имат едно неоспоримо предимство пред дигиталните - контакта между дете и възрастен, тече постоянна обмяна на опит между знаещ и обучаващ се. Компютърните игри могат да ги научат да четат и смятат, но не могат да ги научат на общуване. А ученето, особено в ранна възраст, винаги е общуване.

Смятам, че нямат място преди 7-годишна възраст. В училищното обучение - имат. Но поначало времето на децата пред екран - за сметка на истинския живот - е добре да бъде ограничено Simple Smile Поне до момента, в който ще започнат сами да налагат волята си в това отношение.
(каза човек, който от 18 години насам е по 12 часа дневно пред екран  hahaha)
Виж целия пост
# 3
Аз определено съм ЗА. Това са неща, които навлизат със страшна сила в ежедневието ни и няма къде да се скрием от това. Да не кажа, че вече направо искаме не искаме сме зависими от компютрите и всичките тези технологии. Моето дете ползва компютър, но чете и книжки.

Подкрепям.  Peace
Ние също четем книжки, но и компютър ползваме. На 5 години вече можеше да чете и да пише. Научи се за едно лято, като беше при баба (е, буквите си знаеше отпреди  Simple Smile ). Общувахме чрез скайп и за игра писах му някакви думи/изречения, а той ми връщаше отговори. Понеже му беше много интересно - много бързо се научи  Mr. Green

Има и едно НО... За компютър има определенно време - 2-3 часа през почивните дни. А и да не казвам какво е страшно наказание да ги отменя   Twisted Evil
Виж целия пост
# 4
На моите деца засега достъпът им до компютъра е ограничен, но пък и те не налитат. Може би защото нито аз, нито баща им играем игри те не подозират, че съществуват и такива неща. Предпочитам реалните образователни игри - книжки, пъзели, конструктори, настолни игри. Сега например и двамата се учат да шият. Подарихме им по един комплект за изработване на плюшена играчка и сега всяка вечер с наша помощ се занимават. Ще им отнеме поне седмица докато успеят да изработят играчките. Онази вечер пускаха самолети. Искам да се научат да правят истински неща със собствените си ръце. Нещо, за което трябва да се потрудиш, можеш да го пипнеш, да поиграеш с него. Компютрите така или иначе няма да им избягат. Ще имат достатъчно време и за тях.
Виж целия пост
# 5
Или са си по-добре книжките и тетрадките? Днес чух нещо по радиото за електронни учебници - това ли е бъдещето?
Не мисля, че двете неща са взаимоизключващи се. В този смисъл не е или/или, а и/и. Компютъра предлага разнообразие, различни методи, който подпомагат и улесняват учебния процес. Това не изключва нито книгите нито тетрадките нито обмяната на опит между родител и дете докато тече процеса на ограмотяване/обучение. От друга страна можеш да общуваш с детето си и докато заедно играете на Буквенка и др. подобни или да не общуваш с него докато то само пише в хартиени тетрадки.

Колкото до втория ти въпрос - Да, това е бъдещето и го очаквам с огромно нетърпение. За съжаление докато дойде в България моите деца най-вероятно вече ще са се изучили. Един електронен учебник предлага много повече възможности от хартиения, за него не се изисква да се отсекат сума дървета и не тежи.
Виж целия пост
# 6
"Аналоговите" образователни игри имат едно неоспоримо предимство пред дигиталните - контакта между дете и възрастен, тече постоянна обмяна на опит между знаещ и обучаващ се.

Вярно е, но обикновено гледам с него и обсъждаме всичко.

Компютърните игри са просто средство и няма как да сме "за" или "против". От значение е предимно как и кой ги използва. Оттам се съди дали е правилно.  Peace
Виж целия пост
# 7
Много съм за Peace..

Дъщеря ми има IPad от Коледа, без интернет, само образователни игри и 2-3 филма ...

Apple имат много разнообразна библиотека за игри, качваме постоянно по нещо ново.... съобразено с какво правят в училище, преди само такива за деца на 3-4 години.

Тук децата тръгват на училище на 4.5, вчера бях на родителска среща, ами то компютърът е задължителен, дадоха ни сайтове, одобрени от министерство на образованието, за подготовка по четене и писане, фонетика и също математика, дадоха ни пароли за всяко дете и там ще си пишем домашните, учителките ще поглеждат периодично и ще взимат резултатите...

Не знам как е на други места, но явно нещата вървят в тази посока и компютърът е необходимост... На ден ни се събират по около 30 минути работа с него, плюс 1-2 филма през уикенда, на общия фон не мисля, че е много

Писането на тетрадка с редове и четенето на истински книжки според мен си остава и е в паралел на компютъра, Kindle за сега не предвиждам да купуваме Simple Smile

Виж целия пост
# 8
И аз мислех, че няма лошо в такива игри - имам предвид точно такива за учене на букви и цифри, за смятане и писане и то за по-малките, на които ние позволяваме или забраняваме компютъра. На нашите за сега им е забранен откъм занимателни игри, но мисля да им позволявам отвреме на време да пускат някакви образователни именно защото има много повече възможности, а хартиените книжки са си скъпи и не мога да им осигуря такова разнообразие.
А в този дух можете ли да споделите хубави такива, които мога да си изтегля или да играят онлайн?
А за бъдещето - явно че в други страни то е станало настояще... за добро или не
Виж целия пост
# 9
Аз съм ЗА.Важното е да е с мярка,макар понякога да си затваряме очите.
Виж целия пост
# 10
Не виждам компютъра каква вреда може да причини.  Rolling Eyes
Виж целия пост
# 11
Аз също не виждам смисъл, от стоенето на малки деца пред монитор, таблети и подобни. Изобщо не предизвиква радост в мен, колко добре се оправяли. За всичко си има време и без това ще дойде момента, като станат на по 10-12, в който ще залепнат за всякаквите устройства.
И моите деца се научиха да четат без таблети и образователни апс. Големият продължава да усвоява математиката на хартия.
Като и с яденето на боклуци, мярката е много разтеглива и тук, за всеки е различно. Момчетата ми изкараха 2 седмици без никакви екранни облъчвания и смея да твърдя, че това им се отрази доста благоприятно.
Имаше статия за едно английско изследване наскоро, според което, до 7 г. възраст, децата вече имат една пълна година от стоене пред екрани. Учените тепърва започват да свързват и откриват рисковете, до които води това. Ясно е че не можем да избягаме от технологията, но можем да поспестим част от облъчването в ранна детска вързаст.

Виж целия пост
# 12
Моето дете много се забавлява с този сайт, разбира се с моя помощ.
http://www.abc-bg.be/indexn.htm
Виж целия пост
# 13
Определено съм за игрите. Дори от училище са създали сайт с образователни игри, които са съобразени с училищната програма.
Друг е въпросът, че ограничаваме достъпът до компа/играта, т.е. не всеки ден е позволено да се играе.
Виж целия пост
# 14
ПРОТИВ в ранна детска възраст.

Нищо не може да замени книгата, а изследвания доказват, че мозъкът става по-"мързелив" от гледане на филми, вместо четена например.
Игрите стават прекалено "лесни" с компютър, но изморяват по-бързо също. 

Физическата активност в детска възраст не може да се замени с нищо, най-малкото с висене пред компютъра.

ЗА eлектронни учебници в университета и гимназията, но не по-рано.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия