Висши учебни заведения в САЩ

  • 9 666
  • 80
Здравейте, нов съм в сайта и все още не съм много запознат с това къде трябва да пускам теми за да отговарят на правилата, моля да бъда извинен за което.
В момента съм 10ти клас, уча в гимназия в гр. Пловдив и съм с хуманитарен профил. (ако това е от значение).
Твърдо съм решил след като завърша средното си образование да продължа обучението си в чужбина или по-конкретно в САЩ. Искам да ви помоля за малко информация относно това; какво ми е нужно за да кандидатствам за там; кога трябва да го направя; как ; къде мога да видя списък с учебните заведения...? А бе, общо взето всичко. : Mr. Green

Благодаря предварително на всеки който се заеме да ми помогне или поне се опита. : )
Виж целия пост
# 1
Това "всичко" го има из нета, трябва да го събереш. Няма как да получиш в смлян вид информацията, защото:
Цитат
В САЩ има 1 646 двугодишни колежа и 2 325 четиригодишни колежа и университета. Над 1 700 от тях са изследователски университети и предлагат магистърски и докторски програми.
Като за начало:
http://studyabroad.bg/countries/item/%D1%81%D0%B0%D1%89
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=595944.0
http://bulgarian.bulgaria.usembassy.gov/study_usa.html
Обща информация
Също можеш да провериш и на сайта на Фулбрайт и още стотици сайтове и сайтчета.
Виж целия пост
# 2
И в бгхелп има теми за образованието в САЩ, а тук е обсъждано много пъти. Мисля, че в Деца в училищна възраст има тема за обучение в САЩ. Можеш и с търсачката да потърсиш.
Виж целия пост
# 3
Първо, трябва да наблегнеш на езика за да ти е по-лесно като заминеш. Първата година ще те задължат да учиш английски и да държиш изпити за да ти разрешат да продължиш. Това е общо за всички университети.

Второ, избери си специалност която искаш да следваш в САЩ. Имай в предвид, че различните специалности понякога има голяма разлика в таксите.
Говорейки за пари, имаш ли достатъчно? Как смяташ да се издържаш там? Говорим за около $ 10-15 000 на година само за два семестъра. Отделно имаш квартира и други разходи. Помисли дали ще ти се наложи да работиш.

Трето, прецени в кой щат би искал да следваш/живееш. Реномираните университети и големите градове са много по-скъпи. От друга страна, по-евтино понякога означава живот "на село" и/или диплома която няма да се признава от всички щати/работодатели.
Помисли добре за какво ти е тази диплома. Дали искаш да учиш в САЩ просто като извинение да заминеш, искаш да си специалист в областта си, имаш намерение да останеш там или да се върнеш в Б-я.

След като вече имаш представа какво търсиш ще ти е по-лесно да намериш университет. От тук на сетне е лесно. Търсиш университет с определената специалност в избрания от теб щат, на сайта им ще намериш всичко което ти е необходимо за кандидатстване както и сроковете им за подаване на документи.

Успех!
Виж целия пост
# 4
Първо, трябва да наблегнеш на езика за да ти е по-лесно като заминеш. Първата година ще те задължат да учиш английски и да държиш изпити за да ти разрешат да продължиш. Това е общо за всички университети.


Извинявам се, но това не е вярно. Аз кандидатствах от България и завърших колеж в САЩ, а момента правя магистратура. Бих искала да направя някои поправки по казаното.

При кандидатстване се държи ТОЕФЛ и с това показва, че владее езика. Ако има нисък резултат, никой няма да го приеме. На място в университета може да го задължат да вземе допълнителен курс, ако му е нужно, но като цяло от него ще се очаква да е на сходно ниво с местните.

Второ, избери си специалност която искаш да следваш в САЩ. Имай в предвид, че различните специалности понякога има голяма разлика в таксите.

Това е вярно по-скоро за ниво магистратура. Колежите за четиригодишно образование, където се получава бакалавърска степен, струват общо-взето от 20 до 55 хиляди долара на година, като са нужни допълителни суми за издръжка. Какво учиш няма голямо значение, освен ако може би помагалата и учебниците за определена дисциплина са по-скъпи.

Реномираните университети и големите градове са много по-скъпи. От друга страна, по-евтино понякога означава живот "на село" и/или диплома която няма да се признава от всички щати/работодатели.

Бакалавърските степени от акредитирани университети се признават навсякъде и от всички работодатели. Няма проблем да завършиш малък забутан университет и да си търсиш работа, където желаеш. Естествено, да завършиш известен университет носи своя престиж. Има фирми, които съзнателно набират служители само от определени университети, но и това е по-скоро на ниво магистратура.

Стратегията на повечето българчета, които заминават, е да кандидатстват в частни университети и колежи, които дават пълни или почти пълни стипендии на чуждестранни студенти. Не се ограничавай с един щат. Ето това са реномираните колежи на САЩ, а университетите са в отделен списък на съшия сайт. http://colleges.usnews.rankingsandreviews.com/best-colleges/rank … ral-arts-colleges

Българи със стипендии има в почти всеки клас на първите 20-25 колежа. Успех!

Виж целия пост
# 5
Нямам против поправки на написан пост, но не виждам смисъл да се поправя нещо като де факто се повтаря вече написаното  newsm78  Ако ще се добавя информация, то това не е поправка и не означава, че написаното по-рано е грешно!
Виж целия пост
# 6
Аз не видях да се повтаря написаното. Хиър обяснява защо тези неща не са верни, когато говорим за бакалавърска степен:

Цитат
Първата година ще те задължат да учиш английски и да държиш изпити за да ти разрешат да продължиш.


Цитат
Имай в предвид, че различните специалности понякога има голяма разлика в таксите.

Цитат
Говорим за около $ 10-15 000 на година

Цитат
От друга страна, по-евтино понякога означава... диплома която няма да се признава от всички щати/работодатели.
Виж целия пост
# 7
Не искам да разваляме темата на човека за това само ще кажа, че ако не е вярно за някой, не означава, че не е реалност за друг който също може да говори от опит  Peace
Виж целия пост
# 8
Не искам да разваляме темата на човека за това само ще кажа, че ако не е вярно за някой, не означава, че не е реалност за друг който също може да говори от опит  Peace

Сподели подробно опита си - в кои университети постъпват както си описала и дипломите им не се признават извън щата? Разнообразието в учебните заведения на САЩ е голямо и не бих се очудила да има университети, които те държат една година само на английски. Другите неща, които си написала, са ми много странни. Аз съм се изучила и живея вече повече от 10 години тук и за пръв път чувам за тях.
Виж целия пост
# 9
Може би Киара има предвид 2-годишен колеж (community college). Тогава нещата, за които пише не са толкова странни, ако съдя по това, което съм чувала - различни такси за различни специалности; по-ниска такса, но за сметка на това няма много стипендии за международни студенти, ако изобщо има някакви; вместо Тойфел може да взимаш класове по английски при тях (обикновено ако вече се намираш в САЩ) и т.н.

Според мен това е една добра възможност за някой с не много добри оценки от БГ и на изпитите, но който разполага с някаква сума пари или има познат/роднина тук, който може да стане гарант за заем. Така първите две години могат да се изкарат сравнително евтино, а след това да се прехвърлиш в 4-годишен колеж за последните 2 години.

Аз също не разбирам защо да не се признава дипломата, но е вярно, че за някои работодатели, ако името на колежа не говори нищо, все едно не съществува.


Виж целия пост
# 10
Може би Киара има предвид 2-годишен колеж (community college). Тогава нещата, за които пише не са толкова странни,

И за 2-годишен колеж не важи информацията на киара. 2-годишните колежи са акредитирани училища и кредитите от тях могат да се прехвърлят в почти всеки 4-годишен университет, който приема трансфер студенти. Студентите от моя 2-годишен колеж могат да си прехвърлят кредитите в Харвард, ако щат. 2-годишните колежи предлагат два типа обучение - за университетски кредити, при което се получава Асошиейт диплома, с която след това може да се търси прехвърляне в бакалавърска програма, или сертификатно професионално обучение. Разлика в заплащането има между професионалния сертификат и дипломата, но не и между различните направления в самата диплома. Освен това, в къмюнити колидж почти няма стипендии - ако има, те са често еднократни малки суми и само за местните студенти, защото са обвързани с ФАФСА.

Да не се признава дипломата на един университет означава той да не е акредитиран от регионалната си асоциация на колежите и университетите. Такива университети има сред така наречените фор-профит колежи, които предимно предлагат обучение онлайн. Техните дипломи понякога не важат, така е, с тях трябва да се внимава. Всички щатски университети и колежи, които предлагат федерално финансиране на студентите си, са акредитирани. Иначе не им отпускат пари. Няма такова понятие "дипломата важи само в щата" - акредитира се на национално ниво, така че важи най-малко във всичките щати.

Друг е въпросът наистина, че някои работодатели гледат подозрително на дипломи от неизвестни им университети. Но това е рядко срещано. Пък и знаете, че тук дипломата е само един елемент от кандидатурата за работа и често други неща са решаващи. В края на краищата, ако му е важен на човек престижът, има куп класации - избор бол.

П.П. Много от най-известните университети в САЩ са "на село". Централното разположение в голям град не е непременно критерий за качество.
Виж целия пост
# 11
Да, може би си мисля за разлика между професионалния сертификат и дипломата. За разлика в цената имах това предвид от един местен 2-годишен колеж:

Spring 2013 Tuition Rates and Fees
$160.60 per credit

Programs with differential tuition
Dental Assisting – $184.65 tuition per credit plus applicable fees
Dental Hygiene – $184.65 tuition per credit plus applicable fees
Nursing – $194.85 tuition per credit plus applicable fees

Обаче като се замисля каква е ралзиката, в 4г колеж, който е непоредствено до този 2годишен цената на един кредит а над 1000. Не казвам, че 4г колеж не си заслужава, но разликата в цената е поразителна.
Виж целия пост
# 12
За съжеление нямам много време за дълги обяснения, за това и написах нещата телеграфно.

Признаването е сред някои професии, за това и казах на момчето да си реши какво иска да учи и защо го учи. На пример дипломи от някои университетти не са достатъчни за да практикуваш като счетоводител. В различните щати имат различни изисквания и това може да се провери ако някой го интересува подробно.

Момчето пита м ного общо, за това получава и общи параметри. Когато стесни кръга от търсене и желание, ще можем да сме по-полезни  Peace

За цените... Не може никой да ме убеди, че Харвърд е същата цена като никому неизвестен университет някъде по Алабама (на пример). Аз в цената не включвам само таксата за кредит. Има си и други такси които образуват семестреалната такса. Отделно квартирни и подобни си се наслагват и става доста солено. Тук пак опираме до предпочитания и какво точно иска автора на темата.

Съответно и за работодателите един възпитаник на Харвърд ще е къде къде по-високо в листата на евентуалните служители,  пред този завършил в Алабама

Ето и линк с цени и то с елементарно търсене в гугъл. Трябва да се има в предвид че автора ще плаща като чужденец - по-скъпите тарифи

http://www.graduateshotline.com/costs.html


Обаче като се замисля каква е ралзиката, в 4г колеж, който е непоредствено до този 2годишен цената на един кредит а над 1000. Не казвам, че 4г колеж не си заслужава, но разликата в цената е поразителна.

Имай в предвид, че за един клас само, в най-честите случаи се заплащат 3 кредита  Wink
Виж целия пост
# 13
Kiara, aз така и не разбрах за какъв вид училища пишеш тази информация?

Да, един клас е 3-4 кредита, предполагам това е за информация на питащия, защото тези от нас, които са учили в САЩ го знаят.

В нормален колеж - 4г, цената за обучение да кажем е към 30-35000 на година. Но много малко от студентите плащат пълната сума, обикновено имат някаква комбинация от стипендии, заеми и работа в колежа. Мой приятел пише софтуер, който ти изчислява на база успех, оценки от изпити, ФАФСА и т.н. колко да очакваш да платиш за опреледен колеж. Ще попитам дали страницата му е пусната вече и ще я споделя. Той каза, че много студенти се отказват от по-скъпи колежи само заради цената, а реално това не е цената която ще плащат. На мен ми се стори доста интересна идея. Малко като цените на дрехите - в момента, в който влезнат в магазина ги намалят с едно 30%. Почти нiкой не плаща sticker price.
Виж целия пост
# 14
За университети пиша - общо защото така е зададен въпроса.

Това, че в САЩ тези неща си се знаят, не означава, че всеки потенциален студент е на ясно. Не се заяждам, просто констатирам, защото на много хора наистина не им е ясно как работи системата в САЩ.

За намаленията също знам, обаче, аз лично не бих записала университет с надждата да получа някакво намаление или стипендия. Аз съм на принципа: подготви се за най-лошото, за да се радваш на това което ще бъде реалността. Сиреч, сметни и си приготви сумата или начин за придобиването И за да ти е по-лесно на място, защото винаги изникват непредвидени разходи.

Дано питащия се появи с нещо по-конкретно за да сме по-полезни защото по този начин хич не сме му в полза.
Няма да мога да влизам често и да пиша на дълго и широко, но с удоволствие бих помогнала (на автора) стига да мога. Радвам се, че и вие се включихте за да има повече примери. Ще ми е интересно да видя тази програма за намаленията, звучи интересно. Имай в предвид обаче, че в повечето случаи студента е този който трябва да знае къде какво да търси и от къде да му намалят таксите и много или не знаят за тези възможности или не им се занимава или ... де да з нам, друго. Мой познат разбра че има право на някакво намаление едва последната година и то случайно докато поработваше в един от офисите им. Ако не беше забелязал и съответно питал, никой нямаше да му каже "ето тук ти връщаме половината защото си заслужил за успех"

Иначе, аз съм кандидатствала в университет в САЩ, но в последствие се отказах. Отделно може да се каже че изучих един студент там, чак до магистратура и в различни щати. Страшно много време отделих на разучаването и търсенето на университет, а отделно от това сравнявах възможностите за работа в щата и като цяло в САЩ с определената диплома/степен. От там знам за различнията и трудностите с които се сблъскват хората. Като видях още колко сертификати или изпити и някои други подробности ми трябват за приравняване в друг щат и ми стана лошо.... Специално за счетоводство и финанси се интересувах. Да, има си една база данни които трябва да си ги имаш като познания, но и щатите си имат техните си малки разлики и закончета които ако не ги знаеш, няма как да практикуваш. Понеже тази професия е малко по-специфична споменах, че зависи какво автора търси. При лекарите също има различия и до колкото помня не във всеки щат имат право да опражняват професията, ако нямат съответния лиценз разбира се. Май и при учителите е така... За общ бизнес обаче едва ли има значение къде си завършил, освен ренумето на университета.

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия