За частното образование, за частните училища (2)

  • 79 665
  • 1 311
# 660
Принципно сте прави, Дани. Но нещата не са само черни и бели. Най-малкото моментът е крайно неподходящ. А и дори да си получите субсидията, таксите пак ще набъбнат до предела на възможностите ви. Нещо ми подсказва, че това не е в интерес на родителите, но за да се получи, трябва да излезе от тях. Ако мислите, че е важно за вас, успех!
Виж целия пост
# 661
Разбира се, че го отчитам. Ето едно нещо, в което родителите могат да вложат парите си: занималня. Евентуално транспорт, училищен стол. Всяко държавно училище си има стол - можете да му смените масите и столовете, ако не ви харесват, примерно. Но помещението си го има, храната е евтина - ако не ви харесва, коригирате финансово. Т.е. държавата е осигурила база и надграждането излиза много по-евтино, отколкото самостоятелното съществуване.
Това, което пиша, се отнася за родителите, за които държавната субсидия е от значение. Просто оставете частните училища на тези, които могат да си ги позволят, за които 1000 лева не са от значение. Приемете държавната субсидия в натура и се възползвайте от възможността, която ви дават парите, да си създадете едно хубаво училище Simple Smile
Има училища, чиято база не позволява да имат занимални. Запълнени са всичките им стаи. И родителите пращат децата си на частни. Като се добавят и уроците по англ. език, отново решение за някои семейства се оказват ЧУ.
А не зная как си представяте подобряването в столовете. Въпросът не е само до масите и столовоте, а до качеството на поднасяната храна.
А и защо да нямат право на избор хората къде да учи детето им дали в частно или държавно. А лишаването от държавна субсидия на детето е форма на дискриминация по финансов признак.
Виж целия пост
# 662
Принципно сте прави, Дани. Но нещата не са само черни и бели. Най-малкото моментът е крайно неподходящ. А и дори да си получите субсидията, таксите пак ще набъбнат до предела на възможностите ви. Нещо ми подсказва, че това не е в интерес на родителите, но за да се получи, трябва да излезе от тях. Ако мислите, че е важно за вас, успех!


Сега погледнах статистиката на НСИ.
Мнооого интересно!

От 604 773 ученика в бг образованието само 6 510 са в ЧУ.

Голяма икономия се прави като се вземат парите на децата от ЧУ, нали?!
Виж целия пост
# 663
Сега погледнах статистиката на НСИ.
Мнооого интересно!

От 604 773 ученика в бг образованието само 6 510 са в ЧУ.

Голяма икономия се прави като се вземат парите на децата от ЧУ, нали?!

Да, в ЧУ 1,1%. Ако дават субсидия - да кажем +50%, 9-10 хил.

Химикал, точно защото действам по твоя модел - в ДУ + надграждане, смятам, че ЧУ трябва да вземат същата субсидия. Като каза занималня - ами частните занимални в ДУ, това е нечистоплътно.

В първи клас имаше и частна (ЧЗ) и държавна занималня (ДЗ). Бяхме стимулирани от училището за частната. Аз съм си устата, но ми отне 2-3 месеца, докато разберат, че няма да им стана клиент и да прекратят промо кампанията. Ето историята накратко (промоция + мои въпроси).

1. ЧЗ беше в най-хубавата стая - ремонт, маси, кукликча. Аз попитах как е взето решение да се даде тази стая - отг. педагогически съвет. Въпрос: за чия сметка е бил ремонта. Отговор не получих.

2. ЧЗ работеше до 18.00, ДЗ - до 17.00. След проверка на някакви наредби от моя страна, удължиха ДЗ до 17,15 и оставяха децата в коридора при  охраната. Това ме устройваше.

3. Учителката от сутринта, преподаваше в ЧЗ. Жената я разбирам, ниски заплати, търси доходи. Обаче се случи на контролни да даде задачи, които са решавани само в ЧЗ. Когато обърнах внимание, се разбрахме. Каза, че не се е усетила, тя е чудесен педагог и съм склонна да й вярвам. Не се повтори.

4. Финансиране. На родителска среща дойде лично собственичката на фирмата, която предоставяше услугата ЧЗ. Умна жена, дават я понякога по ТВ. Попитах я как се разпределят таксите. Отговор - 1/3 за училището, 1/3 за учителя и 1/3 за тях. Попитах щом стаята е на ДУ, учителят е от ДУ, те за какво точно вземат 1/3? Отговор за системата и ноу-хауто.

Та така натискът приключи. Въпросите как е избрана точно тази фирма, какво е това "ноу-хоу", защо имат и офис в сградата останаха незададени. Целта ми беше да ме оставят на мира. В интерес на истината около 60% от родителите предпочитаха ЧЗ, което е тяхно свещено право.

Аз казвам, не благодаря на такова надграждане.

Но пълно щастие няма. В 3-ти клас закриха ДЗ - нямало пари. Децата бяха пораснали и  минхаме без занималня. Но и в частната вече ходеха много по-малко деца.
Виж целия пост
# 664
Принципно сте прави, Дани. Но нещата не са само черни и бели. Най-малкото моментът е крайно неподходящ. А и дори да си получите субсидията, таксите пак ще набъбнат до предела на възможностите ви. Нещо ми подсказва, че това не е в интерес на родителите, но за да се получи, трябва да излезе от тях. Ако мислите, че е важно за вас, успех!


Сега погледнах статистиката на НСИ.
Мнооого интересно!

От 604 773 ученика в бг образованието само 6 510 са в ЧУ.

Голяма икономия се прави като се вземат парите на децата от ЧУ, нали?!

Значи, това щеше да е вярно, ако държавата лишаваше децата от достъп до държавно училище по финансов признак. Тогава щеше да е дискриминация и недоволството щеше да е основателно. Нещо подобно се получава с детските градини - няма места и някои деца буквално са лишени от нещо, което им се полага. Но, поне засега, държавни училища има. И всяко дете има право на достъп до тях. Разходите, които се правят, са предвидени за всички деца. Примерно отопление на сградата - разходът е един и същ за 500 и за 700 деца. Ако 200 от тези седемстотин деца не се възползват от отоплението в тази сграда, разходът няма да стане по-малък. Не може да се иска държавата да финансира два пъти едно и също нещо.
Може би ако от раждането на детето родителят заяви, че при никакви обстоятелства няма да ползва услугите на държавното училище, тогава държавата няма да предвиди разходи за това дете в държавното образование, а ще насочи средствата директно към частните училища. Но иначе се получава двойно финансиране.

Дискриминация е случаят с детските - при такъв доход нямаш право на детски. Донякъде (не знам какви са критериите за приемане в детска градина) е същото и с детските градини - не си в неравностойно положение, чакаш. Но с училищата все още въпросът не стои така.
Виж целия пост
# 665


Ако се "разходиш" до съседната тема за сдружение "Шилер", ще установиш, че в 55-то училище се приемат само деца, одобрени от това частно сдружение ?!
Значи, ако живееш до това училище, но "Шилер" не одобрят детето, то не може да учи там Нищо, че уж има право на достъп. . За сметка на това там може да учи дете, което живее доста по-далеч от въпросното училище, но е одобрено от въпросното сдружение.
Съвсем доскоро и в 145-то училище май било така.
Две държавни училища, в които само определени /неясно за държавата как/ деца са с право на достъп.

Да, това е несправедливо. Местоживеенето трябва да е водещ критерий. За това си струва човек да се бори.
Виж целия пост
# 666


Ако се "разходиш" до съседната тема за сдружение "Шилер", ще установиш, че в 55-то училище се приемат само деца, одобрени от това частно сдружение ?!
Значи, ако живееш до това училище, но "Шилер" не одобрят детето, то не може да учи там Нищо, че уж има право на достъп. . За сметка на това там може да учи дете, което живее доста по-далеч от въпросното училище, но е одобрено от въпросното сдружение.
Съвсем доскоро и в 145-то училище май било така.
Две държавни училища, в които само определени /неясно за държавата как/ деца са с право на достъп.

Да, това е несправедливо. Местоживеенето трябва да е водещ критерий. За това си струва човек да се бори.

Май доста хора са подавали жалби. Безрезултатно. Защо тогава човек да не се насочи към частно училище и детето да получи парите, които му се полагат ?! Или сме на принципа "на подарен кон зъбите не се гледат" ?! Държавното ще го търпим такова, каквото е, независимо от неуредиците му.
Виж целия пост
# 667
Химикал, по въпроса за дискриминацията юристът най-добре го е обяснил http://conf.uni-ruse.bg/bg/docs/cp12/7/7-9.pdf

Виж целия пост
# 668
Подкрепям изказаното тук, но си поставям по-малки цели.
Както се вижда, принципа "парите следват детето" има различни тълкувания и поражда много спорове.

Случай на ЯВНА дискриминация - ученици на частни училища не получават държавни стипендии за особени успехи.
Например - победител в Национална Олимпиада има право на държавна стипендия за успеха си ако е ученик на държавно училище.
И няма право на такава ако е ученик на частно училище.

Тук не може да става въпрос за две гледни точки и за спонсориране на частници! Този закон дискриминира детето.
Отнякъде трябва да се почне, това е най-лесното нещо, което може да бъде зачекнато. Ако то се оправи... ще е някакво начало.
Виж целия пост
# 669
kodbg, мерси за това мнение! На мен също ми е адски-адски обидно точно заради това.
Няма значение сумата, важното е, че децата вече се усещат и питат "Защо?".

Виж целия пост
# 670
Проф. Клисарова категорично каза,че приоритетите ще са насочени към държавните училища. На този етап това са възможностите на държавата. Факт е,че не само децата на мутри,фолк певици и подобни учат в частни училища,но  все пак броят на такива "възпитаници" там е най-голям.Хората някак си не са съгласни да се дават пари на частни предприятия.Аз също не вярвам,че таксите ще намалеят ако се получават субсидии от държавата. Просто ще измъкнат парите от родителите под друга форма. Държавата е осигурила средства за всяко дете,но не е длъжна да плаща за всяка прищявка. Мисля,че е по-разумно да се инвестират тези средства за работа с даровити деца,отличници от олимпиади,международни състезания,които са показали своите умения и таланти.
Виж целия пост
# 671
...няма места и някои деца буквално са лишени от нещо, което им се полага. Но, поне засега, държавни училища има. И всяко дете има право на достъп до тях.

Химикал, ти си разумен опонент и ще ти дам пример. Как определяме, дали има място в ДУ. Ако живея в Младост и ми предложат свободно място в Банкя или Надежда за 1-ви клас, ОК ли е?
 
125 СОУ Младост 1, София. Има добра репутация. За 1-ви клас чакат поне 1 нощ. Моя приятелка, която живее през 2 блока, беше отишла в 6 сутринта и не успя да класира детето. Най-близо, на 100-200 метра има частно училище - мисля, че е ЕСПА. Защо в този случай държавата да не даде субсидията и детето да учи близо? Сега детето е записано някъде в центъра, на 10-15 км. от дома.

Да не решите, че защитавам ЕСПА - в никакъв случай. Те също пред 1,5 години проявиха дискриминация към децата от ДУ - главно въпросното 125-то. Организирано общо състезание по математика. Викат ни 0,5 ч. по-рано. Температурата около нулата. Отиваме още по-рано. На входа стоят 2 деца 7-8 клас и пускат на топло само децата от ЕСПА. Децата от ДУ зъзнат скупчени в двора. Отидох при охраната в 1 будка, каза ми, че няколко учителки си пият кафето и той няма да ги безпокои. Освен дискриминация е безотговорно в двора да има 100-на деца, а те да си пият кафето. Помислих си да счупя прозорец, за да дойде възрастен, но се отказах да развалям кафепиенето. След състезанието нашите деца масово се разболяха. Сигурно ни отмъщаваха за субсидията newsm78
Виж целия пост
# 672
Проф. Клисарова категорично каза,че приоритетите ще са насочени към държавните училища. На този етап това са възможностите на държавата. Факт е,че не само децата на мутри,фолк певици и подобни учат в частни училища,но  все пак броят на такива "възпитаници" там е най-голям.Хората някак си не са съгласни да се дават пари на частни предприятия.Аз също не вярвам,че таксите ще намалеят ако се получават субсидии от държавата. Просто ще измъкнат парите от родителите под друга форма. Държавата е осигурила средства за всяко дете,но не е длъжна да плаща за всяка прищявка. Мисля,че е по-разумно да се инвестират тези средства за работа с даровити деца,отличници от олимпиади,международни състезания,които са показали своите умения и таланти.

Образованието не е изключителна държавна дейност, гарантирана като монопол за държавата.  В тази връзка насочване на държавни средства приоритетно към един сегмент на пазара представлява нерагламентирана държавна помощ и по същество е незаконна, а за това има европейски санкции.  Както не може да се дават повече пари на частници, така не може да се дават повече на държавните еквивалетни субекти.

Проф. Клисарова явно не е консултирала правния отдел в министерството.  Аз всъщност уважавам, че за нея ще е трудно да каже нещо различно като политик, но не може да не знае за какво става дума. 

Химикал, не разбирам какъв е момента?  Ще стартираме Белене, ще стартираме Бургас - Александруполис, но иначе никакви пари няма.  Аз казвам моментът е наш за промяна без значение кой е на власт.
Виж целия пост
# 673
Мими ""В тази връзка насочване на държавни средства приоритетно към един сегмент на пазара представлява нерагламентирана държавна помощ и по същество е незаконна, а за това има европейски санкции. "

И аз мисля, че е така.
Бих добавила, че нарушава свободната конкуренцията, която също е европейско право - пише го в договора на ЕС.
Още ли не сте сезирали някоя Главна дирекция. Писмата се приемат и на български.
А европейският съд за правата на човека. Затворникът Петров вече е печелил дело срещу България.
Може да намерите съюзник - някое НПО за частно образование.

Успех
Виж целия пост
# 674
Не се ядосвайте, ще се оправим след 50-60 години, виждам шанс!

А аз бих попитала г-жа Министърката, къде отиват 10-те милона лева, които трябва всяка година да се дават на децата в ЧУ, а не се дават. Къде потъват?

Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия