За частното образование, за частните училища (2)

  • 79 665
  • 1 311
# 645
"...ако частното училище сподели наравно с останалите бюджетното субсидиране, това ще улесни значително възможностите на родителите да изберат частното училище, защото ще могат да си го позволят финансово.."

Колко е субсидията? 1000 лв. на година? Дали наистина това ще улесни значително родителите да изберат частното, защото вместо по 8000 лв., ще плащат по 7000 лв. на година? Не ми звучи много убедително като аргумент.

Много родители декларират, че ще ги облекчи. Едно е да плащаш за градина за около 700 лева, а друго е за около 500-550 или ако сега си плащал за около 500 лева, със субсидията ще е 350 лева.
Зависи Вие къде се класирате. Ако сте на границата, определено ще Ви касае. А ако са две деца, вярвайте ми, 3000 лева доста ще се усетят.
Виж целия пост
# 646
Тази седмица изялзоха резултатите на НВО по БЕЛ и МАт и на училите в частните училища - в едно от тях резултатите бяха много високи, по-восоки от нормално у-ще, а останалите 3 и 4, че и 2 имаше
Виж целия пост
# 647
Тази седмица изялзоха резултатите на НВО по БЕЛ и МАт и на училите в частните училища - в едно от тях резултатите бяха много високи, по-восоки от нормално у-ще, а останалите 3 и 4, че и 2 имаше

Можеш ли да ни насочиш къде да гледаме?
Виж целия пост
# 648
Не зная дали голд е имала предвид това, но аз мисля, че резултатите на 7-класниците са много добри!

http://www.parvamatematicheska.com/news-bg/99-rezultati-nvo-7-klas-2013.html
Виж целия пост
# 649
Аз останах с убеждението, че става дума за цялостна класация или резултати и на ЧУ.
Ако някой някъде мерне или има такава информация, нека да я сподели с нас.
Аз отправих запитване във второ писмо от петък до МОН, ще видим дали ще ми предоставят резултатите за 4,7 и 12 клас от матурите.
Виж целия пост
# 650
Аз съм за в частните училища да получават субсидия за всяко дето равна на тази държавните. Детето ми учи в държавно.

Виждам, че отборът е стабилен, ще се опитам да помогна само с идеи.

1. Статистика официална - вижте в НСИ http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=23&a1=15&a2=16&a3=671#cont. По друг повод правех анализи, но видях, че броят ученици намалява, а в ЧУ се увеличава. И огромен брой деца отпадат от училище.

2, Мисля, че тази практика е чиста дискриминация. Защо не проучите европейските тълкувания и практика.  Например има интересен документ на български "Наръчник по европейско право в областта на дискриминацията" (чичко Гугъл го намира от раз).

Успех
Виж целия пост
# 651
имах проблем да отворя линка в НСИ; с biborana обсъдихме и ако и вие имате такъв проблем разгледайте тук:
http://www.nsi.bg/otrasal.php?otr=23

групата във ФБ и писмото там са много добри; ще спести индивидуални инициативи.  според мене предложението за писмо от мен погоре вече не е толкова актуално, защото няма смисъл да им искаме статистики при положение, че ги има.

идеята ми беше да получим официален отговор и със статистиката на министерството да се обърнем към Омбудсмана.  така сме аргументирани, но се губи време.
Виж целия пост
# 652
"...ако частното училище сподели наравно с останалите бюджетното субсидиране, това ще улесни значително възможностите на родителите да изберат частното училище, защото ще могат да си го позволят финансово.."

Колко е субсидията? 1000 лв. на година? Дали наистина това ще улесни значително родителите да изберат частното, защото вместо по 8000 лв., ще плащат по 7000 лв. на година? Не ми звучи много убедително като аргумент.

В повечето частни гимназии таксата е около 2000-2500 евро на година /ПЧМГ, Иван Апостолов, Първа частна английска гимназия, Ерих Кестнер, Образователни технологии/. В гимназиалната степен субсидията наистина би направила много по-достъпно частното образования.
Виж целия пост
# 653
"...ако частното училище сподели наравно с останалите бюджетното субсидиране, това ще улесни значително възможностите на родителите да изберат частното училище, защото ще могат да си го позволят финансово.."

Колко е субсидията? 1000 лв. на година? Дали наистина това ще улесни значително родителите да изберат частното, защото вместо по 8000 лв., ще плащат по 7000 лв. на година? Не ми звучи много убедително като аргумент.

Много родители декларират, че ще ги облекчи. Едно е да плащаш за градина за около 700 лева, а друго е за около 500-550 или ако сега си плащал за около 500 лева, със субсидията ще е 350 лева.
Зависи Вие къде се класирате. Ако сте на границата, определено ще Ви касае. А ако са две деца, вярвайте ми, 3000 лева доста ще се усетят.

Това за градините е така. Но за училищата наистина звучи несериозно, че 1000 лева са голямо облекчение за родител, готов да даде 8000. Още по-несериозно звучи, че 2000 лева са облекчение за родител, готов са плати 15-16 000 за две деца (или дори по-малко, според отстъпката за второ дете). Който не е склонен да даде 8000 лв за алтернативно училище, няма да е склонен и за 6000-7000. Още повече, че частните училища все още не са такава атракция, че да ги предпочита човек, за когото 1000 лева са от значение.
Пак казвам, ако имате излишни пари, финансирайте държавните училища (за неща, които според вас им липсват) - много по-евтино ще ви излезе, а ползата за децата е безспорна. Така ще имате така желаната държавна субсидия, а вие само ще внасяте корекции за неща, които държавата или общината не може да поеме.
Виж целия пост
# 654
Химикал, ми то какво излиза - за градините е така, за гимназиите е така, значи за периода 1ви-4ти клас само не е така. А това, че има семейства, в които и двамата родители са с работно време от 09:00 до 18:00 часа и им е непосилно да се "вместят" в учебното време на държавните училища и занималните към тях, дали го отчиташ? В тези случи, точно когато детето е в периода 1-ви-4-ти клас,  родителите намират решение в частните училища, без непременно парите "да ги бият през ръцете". И субсидията изобщо няма да им е излишна, защото обикновено изборът им е свързан с други органичения. Такива семейства не са единици.
Това е в отговор на въпроса доколко субсидията би улеснила семействата, които биха се насочили към частно образование.
Но не по-маловажен е въпросът: Къде всъщност "потъват" тези пари?
Виж целия пост
# 655
Химикал, ми то какво излиза - за градините е така, за гимназиите е така, значи за периода 1ви-4ти клас само не е така. А това, че има семейства, в които и двамата родители са с работно време от 09:00 до 18:00 часа и им е непосилно да се "вместят" в учебното време на държавните училища и занималните към тях, дали го отчиташ? В тези случи, точно когато детето е в периода 1-ви-4-ти клас,  родителите намират решение в частните училища, без непременно парите "да ги бият през ръцете". И субсидията изобщо няма да им е излишна, защото обикновено изборът им е свързан с други органичения. Такива семейства не са единици.
Това е в отговор на въпроса доколко субсидията би улеснила семействата, които биха се насочили към частно образование.
Но не по-маловажен е въпросът: Къде всъщност "потъват" тези пари?

Разбира се, че го отчитам. Ето едно нещо, в което родителите могат да вложат парите си: занималня. Евентуално транспорт, училищен стол. Всяко държавно училище си има стол - можете да му смените масите и столовете, ако не ви харесват, примерно. Но помещението си го има, храната е евтина - ако не ви харесва, коригирате финансово. Т.е. държавата е осигурила база и надграждането излиза много по-евтино, отколкото самостоятелното съществуване.
Това, което пиша, се отнася за родителите, за които държавната субсидия е от значение. Просто оставете частните училища на тези, които могат да си ги позволят, за които 1000 лева не са от значение. Приемете държавната субсидия в натура и се възползвайте от възможността, която ви дават парите, да си създадете едно хубаво училище Simple Smile
Виж целия пост
# 656
"...ако частното училище сподели наравно с останалите бюджетното субсидиране, това ще улесни значително възможностите на родителите да изберат частното училище, защото ще могат да си го позволят финансово.."

Колко е субсидията? 1000 лв. на година? Дали наистина това ще улесни значително родителите да изберат частното, защото вместо по 8000 лв., ще плащат по 7000 лв. на година? Не ми звучи много убедително като аргумент.

Много родители декларират, че ще ги облекчи. Едно е да плащаш за градина за около 700 лева, а друго е за около 500-550 или ако сега си плащал за около 500 лева, със субсидията ще е 350 лева.
Зависи Вие къде се класирате. Ако сте на границата, определено ще Ви касае. А ако са две деца, вярвайте ми, 3000 лева доста ще се усетят.

Това за градините е така. Но за училищата наистина звучи несериозно, че 1000 лева са голямо облекчение за родител, готов да даде 8000. Още по-несериозно звучи, че 2000 лева са облекчение за родител, готов са плати 15-16 000 за две деца (или дори по-малко, според отстъпката за второ дете). Който не е склонен да даде 8000 лв за алтернативно училище, няма да е склонен и за 6000-7000. Още повече, че частните училища все още не са такава атракция, че да ги предпочита човек, за когото 1000 лева са от значение.
Пак казвам, ако имате излишни пари, финансирайте държавните училища (за неща, които според вас им липсват) - много по-евтино ще ви излезе, а ползата за децата е безспорна. Така ще имате така желаната държавна субсидия, а вие само ще внасяте корекции за неща, които държавата или общината не може да поеме.

Благодаря за съвета!
Добре е да прочетете научният труд от предната страница за дискриминацията и това, че се опитвате да ни наложите избор.
Да, смятали сме кое колко ни излиза. Само за обучението по английски, за да го докараме до това ниво, което сега получаваме, ни излиза почти половината такса за ЧУ.
Всеки има различни разбирания за качество.
Виж целия пост
# 657
"...ако частното училище сподели наравно с останалите бюджетното субсидиране, това ще улесни значително възможностите на родителите да изберат частното училище, защото ще могат да си го позволят финансово.."

Колко е субсидията? 1000 лв. на година? Дали наистина това ще улесни значително родителите да изберат частното, защото вместо по 8000 лв., ще плащат по 7000 лв. на година? Не ми звучи много убедително като аргумент.

Много родители декларират, че ще ги облекчи. Едно е да плащаш за градина за около 700 лева, а друго е за около 500-550 или ако сега си плащал за около 500 лева, със субсидията ще е 350 лева.
Зависи Вие къде се класирате. Ако сте на границата, определено ще Ви касае. А ако са две деца, вярвайте ми, 3000 лева доста ще се усетят.

Това за градините е така. Но за училищата наистина звучи несериозно, че 1000 лева са голямо облекчение за родител, готов да даде 8000. Още по-несериозно звучи, че 2000 лева са облекчение за родител, готов са плати 15-16 000 за две деца (или дори по-малко, според отстъпката за второ дете). Който не е склонен да даде 8000 лв за алтернативно училище, няма да е склонен и за 6000-7000. Още повече, че частните училища все още не са такава атракция, че да ги предпочита човек, за когото 1000 лева са от значение.
Пак казвам, ако имате излишни пари, финансирайте държавните училища (за неща, които според вас им липсват) - много по-евтино ще ви излезе, а ползата за децата е безспорна. Така ще имате така желаната държавна субсидия, а вие само ще внасяте корекции за неща, които държавата или общината не може да поеме.

Благодаря за съвета!
Добре е да прочетете научният труд от предната страница за дискриминацията и това, че се опитвате да ни наложите избор.
Да, смятали сме кое колко ни излиза. Само за обучението по английски, за да го докараме до това ниво, което сега получаваме, ни излиза почти половината такса за ЧУ.
Всеки има различни разбирания за качество.
Така де, това имах предвид. А другата половина е за?
Виж целия пост
# 658
Утре вестник "Сега" ще публикува в хартиеното си издание статията ми. Днес получих мейл от главния редактор и дадох разрешение за препечатване.

Преди две-три страници ме бяха питали кои медии бих препоръчала, ако се изпращат индивидуални писма. Препоръчвам в. "Дневник" и в. "Сега".
Благодаря им за подкрепата!

Благодаря и на модераторите в бгмама, че ни разрешават да водим дискусия и тук!
Виж целия пост
# 659
"...ако частното училище сподели наравно с останалите бюджетното субсидиране, това ще улесни значително възможностите на родителите да изберат частното училище, защото ще могат да си го позволят финансово.."

Колко е субсидията? 1000 лв. на година? Дали наистина това ще улесни значително родителите да изберат частното, защото вместо по 8000 лв., ще плащат по 7000 лв. на година? Не ми звучи много убедително като аргумент.

Много родители декларират, че ще ги облекчи. Едно е да плащаш за градина за около 700 лева, а друго е за около 500-550 или ако сега си плащал за около 500 лева, със субсидията ще е 350 лева.
Зависи Вие къде се класирате. Ако сте на границата, определено ще Ви касае. А ако са две деца, вярвайте ми, 3000 лева доста ще се усетят.

Това за градините е така. Но за училищата наистина звучи несериозно, че 1000 лева са голямо облекчение за родител, готов да даде 8000. Още по-несериозно звучи, че 2000 лева са облекчение за родител, готов са плати 15-16 000 за две деца (или дори по-малко, според отстъпката за второ дете). Който не е склонен да даде 8000 лв за алтернативно училище, няма да е склонен и за 6000-7000. Още повече, че частните училища все още не са такава атракция, че да ги предпочита човек, за когото 1000 лева са от значение.
Пак казвам, ако имате излишни пари, финансирайте държавните училища (за неща, които според вас им липсват) - много по-евтино ще ви излезе, а ползата за децата е безспорна. Така ще имате така желаната държавна субсидия, а вие само ще внасяте корекции за неща, които държавата или общината не може да поеме.

Благодаря за съвета!
Добре е да прочетете научният труд от предната страница за дискриминацията и това, че се опитвате да ни наложите избор.
Да, смятали сме кое колко ни излиза. Само за обучението по английски, за да го докараме до това ниво, което сега получаваме, ни излиза почти половината такса за ЧУ.
Всеки има различни разбирания за качество.
Така де, това имах предвид. А другата половина е за?

Субсидията за децата от ЧУ би била само за задължителното им обучение. Те са задължени да учат по програмата на МОН и държавата ги контролира за това.
Другите екстри, например високото ниво на английски, са за сметка на родителите им.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия