За частното образование, за частните училища (2)

  • 79 666
  • 1 311
# 585
Що се отнася до аргументите за купуване на дипломи в ЧУ, има резон. От всяко дърво свирка не става и децата с потенциал са 10-20%. Те и сега са обхванати в добри училища. Ако ЧУ удвоят броя си за новите ЧУ няма да има достатъчно деца с потенциал, а плащащите родители ще изискват резултати както във водещите ЧУ. И тогава какво? То и сега има много ЧУ, където резултатите не са блестящи.

Според мен не трябва да се обобщават ЧУ, а да се конкретизира образователната степен, която те покриват. Нямам поглед върху частните гимназии след 7-ми клас. АК прави изключение. Но за нивото в  гимназии като "Асен Златарски", "Иван Апостолов", гимназията на "Обр. технологии", "Банкеръ" , "Евростандарт" и др.  нищо не мога да кажа.
Но познавам началното частно образование в известна степен. Категорично децата с потенциал в един клас от средно 15 ученика надвишава 60-70 %, поне в училищата, с които аз съм имала досег. Това са масово деца на родители завършили елитните навремето езикови и математически гимназии и които имат визия за подобно развитие на децата си.  
И местата в тези училища са запълнени, което не означава, че няма и други деца с потенциал извън тях.
Има още нещо. До 4-ти клас ЧУ са с целодневна форма на обучение, което им позволява известна гъвкавост по отношение на учебната програма. Има часове за самоподготовка, които се ползват доста смислено (докато други деца например ритат топка навън в това време).
Признавам обаче, че в част от тези добри в началната си степен ЧУ, нещата се променят в периода 5-7 клас. Част от децата напускат /особено тези с изявен интерес към математиката/, класовете стават малки или се допълват от деца, идващи от други ЧУ. Изключение правят  ПЧМГ и Св.София, които имат много високо ниво и в прогимназиалната си степен (не знам как е в Ерих Кестнер, Дорис Тенеди и Петър Берон).
Виж целия пост
# 586
А какво значение има колко деца са в клас и колко е добро едно частно училище?
Нали всички плащаме данъци - къде отиват парите ни?
Нали всички деца са равни? Или тези деца в ЧУ не са деца за държавата?
Що за изродщини са това?
Значи, има пари за децата на малцинствата, които масово нямат легални доходи и не плащат нищо на държавата, но са в държавни училища, макар и едва минавайки от клас в клас, а няма за едното ни дете, което е в ЧУ, при условие, че аз и мъжът ми сме изрядни данъкоплатци от 15 години.
По-голямото ни дете е в държавно училище - е, поне за него ще има. Но явно малкото не е дете, то не съществува за МОН, така ли?
Къде отиват тогава парите, които се отделят от държавата за всяко дете? Кой и за какво използва парите на децата от частните училища?
Ето на тези въпроси да отговори госпожа министърката!


П.П. Аз не съм много наясно, но има Държавна агенция за закрила на детето, има Омбудсман, има медии - мисля, че може да се направи нещо, ако хората с деца в ЧУ сериозно се хванем с проблема.
Не може да има такава дискриминация! Това е престъпление и срещу децата ни, и срещу нас като данъкоплатци.
Виж целия пост
# 587

П.П. Аз не съм много наясно, но има Държавна агенция за закрила на детето, има Омбудсман, има медии - мисля, че може да се направи нещо, ако хората с деца в ЧУ сериозно се хванем с проблема.
Не може да има такава дискриминация! Това е престъпление и срещу децата ни, и срещу нас като данъкоплатци.


Още през 2009 г. КЗД излиза с решение, че подобна политика е дискриминационна спрямо децата посещаващи частни учебни заведения и препоръчва на Министъра на образованието да предложи промени в Наредбата за финансиране на учебните заведения, обаче от това последва едно голямо нищо.  Confused  Ето интересна статия от 2010 г. с аргументи ЗА и Против, ако на някой му се чете
Виж целия пост
# 588
А какво значение има колко деца са в клас и колко е добро едно частно училище?
Нали всички плащаме данъци - къде отиват парите ни?
Нали всички деца са равни? Или тези деца в ЧУ не са деца за държавата?
Що за изродщини са това?
Значи, има пари за децата на малцинствата, които масово нямат легални доходи и не плащат нищо на държавата, но са в държавни училища, макар и едва минавайки от клас в клас, а няма за едното ни дете, което е в ЧУ, при условие, че аз и мъжът ми сме изрядни данъкоплатци от 15 години.
По-голямото ни дете е в държавно училище - е, поне за него ще има. Но явно малкото не е дете, то не съществува за МОН, така ли?
Къде отиват тогава парите, които се отделят от държавата за всяко дете? Кой и за какво използва парите на децата от частните училища?
Ето на тези въпроси да отговори госпожа министърката!


П.П. Аз не съм много наясно, но има Държавна агенция за закрила на детето, има Омбудсман, има медии - мисля, че може да се направи нещо, ако хората с деца в ЧУ сериозно се хванем с проблема.
Не може да има такава дискриминация! Това е престъпление и срещу децата ни, и срещу нас като данъкоплатци.

за съжаление в някой/ няколко джоба и това е вече 25 години. Явно им харесва и затова сега отмениха закона.
Виж целия пост
# 589
В. Дневник е публикувал статията ми. Благодаря им за съдействието!

http://www.dnevnik.bg/analizi/2013/06/07/2076910_ot_blogovete_bi … o_otpada_ideiata/
Виж целия пост
# 590
В. Дневник е публикувал статията ми. Благодаря им за съдействието!

http://www.dnevnik.bg/analizi/2013/06/07/2076910_ot_blogovete_bi … o_otpada_ideiata/

Danybon, статията ти е страхотна, надявам се да можем да направим някаква подписка и да я разпространяваме по всички медии, не е редно да отпада този закон
Виж целия пост
# 591
В. Дневник е публикувал статията ми. Благодаря им за съдействието!

http://www.dnevnik.bg/analizi/2013/06/07/2076910_ot_blogovete_bi … o_otpada_ideiata/

Danybon, статията ти е страхотна, надявам се да можем да направим някаква подписка и да я разпространяваме по всички медии, не е редно да отпада този закон

Благодаря! Нямам сили в момента да я чета. Дано наистина да е добра. Когато съм бясна, пиша бързо, емоционално и действам смело. Чакам още реакцията от МОН. Надявам се да реагират или поне в бъдеще да се отнасят с уважение към децата от частните училища.

ПП Страшни ли са коментарите под статията?
Виж целия пост
# 592
ПП Страшни ли са коментарите под статията?

Покъртителни  Tired
Виж целия пост
# 593
Данибон, поздравления за статията!   bouquet

ПП Страшни ли са коментарите под статията?

Покъртителни  Tired

Ето един от тях:
"Не мога да разбера, ЗАЩО въобще държавата трябва да финансира какъвто и да е частник?"
Тотално изкривяване на нещата ... и това за жалост е като че ли позицията на болшинствата от хората, невникващи в същността на темата  Tired
Виж целия пост
# 594
Данибон, поздравления за статията!   bouquet

ПП Страшни ли са коментарите под статията?

Покъртителни  Tired

Ето един от тях:
"Не мога да разбера, ЗАЩО въобще държавата трябва да финансира какъвто и да е частник?"
Тотално изкривяване на нещата ... и това за жалост е като че ли позицията на болшинствата от хората, невникващи в същността на темата  Tired

защото всички ние живеем и плащаме данъци в тази държава! Къде отиват парите newsm78 в нечии джоб, не съм съгласна с това. По-добре да отиват за децата.
Виж целия пост
# 595
Ето един от тях:
"Не мога да разбера, ЗАЩО въобще държавата трябва да финансира какъвто и да е частник?"
Тотално изкривяване на нещата ... и това за жалост е като че ли позицията на болшинствата от хората, невникващи в същността на темата  Tired


Държавата ли? Че нали в държавата сме и ние, родителите на децата в ЧУ и парите на държавата се събират и от нас? И с нашите пари се издържат държавните училища, а за нашите деца няма.
Това е равносметката засега!
Виж целия пост
# 596
Прочетох коментарите към статията и в едно нещо противниците са прави - не е редно държавата да налива пари в частния бизнес. И съм съгласна, че няма никаква гаранция какво ще направи едно ЧУ след като получи субсидията за ученика - дали ще свали таксите (както се надявате) или ще ги преведе в банковата сметка на собственика. Затова справедливостта може да се установи по друг начин, като се избегне директното финансиране на частната фирма ( каквато е училището). И това е всяко дете да получи ваучер за определена сума. И после ако се запише в ДУ да си плати с този ваучер. Ако пък се запише в ЧУ да плати част от цената с този ваучер. Тогава наистина децата ще са подпомогнати да си платят и никой няма да може да упрекне никого в лобизъм за частния бизнес. А ЧУ ще си се конкурират с таксите точно както е сега.
Виж целия пост
# 597
Черна станция, много разумно предложение.
Имаше и един коментар в статията - за да се избегне риска парите да отидат в "частника", да се промени закона и въведе форма на данъчно облекчение за родителя, което също е вариант.
Виж целия пост
# 598
Ето интересна статия от 2010 г. с аргументи ЗА и Против, ако на някой му се чете


Много добра статия! Тъкмо и аз я прочетох и щях да напиша, че и тук трябва да въведат образователни ваучери за всеки ученик, както е в развитите европейски държави. Но Черна станция го е написала вече.
Така ще е справедливо - дават ваучер на всеки ученик, а семейството му да реши къде ще го ползва.
Да се види и почерпи опит от цивилизованите държави, хората са го измислили вече, няма защо да откриваме топлата вода.
Виж целия пост
# 599
Тези идеи от години се обсъждат и всички ги приемат. Единствено, когато дойде моментът да се реализират, всички се отмятат.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия