СМГ "Паисий Хилендарски" - тема 2

  • 83 285
  • 744
# 300
Хайде, хайде. Има напъване и напъване. Едното е с учене, другото е с помагане да се постигне резултат.

Подобни изказвания би следвало да бъдат незабавно трити от форума.
А потребителите, които са ги изказали да бъдат съответно наказани. Който си позволява подобни съждения е редно да ги подкрепи с някакви доводи. Обсъждали сме резултати на Евростар от математически състезания и да, там има косвени доказателства за нередности.
Веднъж вече се опита да се прокрадне безумната, с нищо подкрепена идея, че видиш ли, резултатите на Св. София трябва да бъдат поставени под съмнение защото били много високи, в момента отново се отправят недостоверни обвинения, с идеята, че не би следвало да бъдат санкционирани след като не са конкретизирани.

Аз имах предвид, че външното оценяване не беше превърнато в самоцел и фикс идея, която да създава напрежение.

Не схващам как външното оценяване може да не е фикс идея в 7-ми клас???
По-нататъшното образование на детето зависи само и единствено от това оценяване. (Не взимаме предвид дребни изключения като АК) Това е един от най-важните етапи на образованието - ако човек се провали на кандидат студентски изпит - има право да опита след година пак. Ако дете се провали при прием в МГ след 4-ти клас, може да поправи това след 7-ми.
Но провалът на НВО след 7-ми клас води до липсата на добро образование в гимназиалния етап. Как да не се превърне във фикс идея? Това би следвало да е цел на учителите в прогимназиалния етап.

А както виждаш и Черна Станция не те е разбрала след като визира два типа напъване...


Черна Станция, извини ме, но не мога да се съглася с теб. Какво означава това, че едни резултати са следставие от учене, а други от подпомагане.. По БЕЛ и математика квесторите са външни навсякъде и условно примемаме, че там всеки е показал реални знания и можем съответно да правим някаква съпоставка. Казвам условно, защото дори и при тази схема с външни квестори пак на места се констатират немалко  нередности с допускане на подсказване и подпомагане между децата. Но стигнем ли до останалите ВО, бозата вече е пълна. Навсякъде  квесторите са учители от самото училище, няма разпределение по стаи като на другите 2..Как тогава си убедена, че на места резултатите от тази откровена проформа са обективни , основани на знания, а на други - следствие от външна помощ? Каквата е вероятността да се подскаже на деца  или да липсва нужният контрол и учениците да се възползват   във всяко едно друго училище, точно такава е и в СМГ, и в Света София.  Та лично аз на НВО по останалите предмети не гледам като на  показател за  знание, независимо за кое  иначе елитно училище става дума.
Виж целия пост
# 301
Не схващам как външното оценяване може да не е фикс идея в 7-ми клас???
По-нататъшното образование на детето зависи само и единствено от това оценяване. (Не взимаме предвид дребни изключения като АК) Това е един от най-важните етапи на образованието - ако човек се провали на кандидат студентски изпит - има право да опита след година пак. Ако дете се провали при прием в МГ след 4-ти клас, може да поправи това след 7-ми.
Но провалът на НВО след 7-ми клас води до липсата на добро образование в гимназиалния етап. Как да не се превърне във фикс идея? Това би следвало да е цел на учителите в прогимназиалния етап.

Да, точно така е. ОБАЧЕ по-нататъшното образование и бъдещето на детето зависят САМО И ЕДИНСТВЕНО  от оценките на ВО по БЕЛ и МАТ. Останалите оценки на практика нямат никакво значение. И затова много пъти писах, че те са важните оценки. Освен това САМО НА ИЗПИТИТЕ ПО БЕЛ И МАТ има външни квестори и строга дисциплина. На ВО по останалите предмети квесторите са учителите от конкретното училище Wink
Ето тук идват и косвените доказателства (съмнения по-скоро). Нормално е СМГ да имат най-добри резултати по МАТ - съгласна. Но СМГ имат най-добри резултати и по БЕЛ (другия предмет с добра организация на изпита). Как да се обясни това, след като БЕЛ уж не се учело изобщо здраво в СМГ? И как масово ЧУ изведнъж изкарват супер резултати на другите ВО?
Виж целия пост
# 302
Абсолютно вярно и точно казано! И не само на добро образование в гимназиалния етап, ами в голяма степен ще повлияе и висшето образование. Почти забрави за образование в чужбина, ако не си от топ-училищата.
Само заради това, родителите с деца и в най-добрите училища се презастраховаме. Понякога и 1 стотна е решаваща за това, дали ще си над или под чертата.


Охххх, защо не вземете да се запознаете малко по-добре с материята, преди да давате оценки и съвети...

Жасмин, кои оценки от НВО 7-ми клас влизат в бала за кандидатстване в "най-добрите училища"?

Виж целия пост
# 303
kodbg, от написаното от теб става ясно, че знаеш в детайли как се определя балът за влизане след 7-ми клас (в АК включително).

След като знаеш, кажи как ще реагираш, ако детето ти е в седми клас и 3 дни преди изпита по математика или БЕЛ трябва да преговаря зверски по история или география или биология? Дали няма да ругаеш учителя тогава? Ще ти бъде ли важна тази оценка? Аз лично бях казала на моето дете, че резултатите от тези НВО ама хич, хич не ме интересуват. И не сгреших.


Разбира се, визирах БЕЛ и математика. Извинявайте, но никъде не беше уточнено, че става въпрос за липса на натиск само по другите дисциплини. Ето цитати на написаното, аз явно съм недосетлив, но не виждам да се учточнява къде и по какво има и няма натиск:


И хич не ги пресираха със заплахи колко са важни и фатални тези НВО, просто си им преподаваха нещата много съвестно, правеха си контролните редовно и даже много толерантно постъпиха, като малко ги отпуснаха в края на април и в началото на май.

Това е полезно уточнение. Няма натиск и напъване за високи резултати с рекламна цел. Колко изкарали, толкова. Не се прави никаква ПР кампания с резултатите.
[/i][/size]



При добавеното уточнение, че по БЕЛ и математика е имало натиск, по другите дисциплини не - всичко вече съвпада с моя мироглед и съм напълно съгласен с него.
Само че, тогава възниква въпросът - защо пък се смята, че някъде другаде натискат децата по други дисциплини - хората навсякъде си държат на двата основни предмета...
http://alekdimitrov.com/downloads/7klas_maturi.pdf
Ето ги матурите, тук един е по-напред, там друг, резултатите са съпоставими. Не виждам някакъв особен бум по допълнителни предмети спрямо СМГ!
Сравнение м/у 2-ия и третия - СМГ и ПЧМГ показва, че по допълнителните предмети, СМГ има по-високи оценки, освен по ЧЕ - предполагам, че е чужд език. Така че, не мисля, че където и да е има съществен натиск за чест и слава. Всеки набляга на важното.


Но СМГ имат най-добри резултати и по БЕЛ (другия предмет с добра организация на изпита). Как да се обясни това, след като БЕЛ уж не се учело изобщо здраво в СМГ? И как масово ЧУ изведнъж изкарват супер резултати на другите ВО?


Как да си го обясним - като случайност - отличен учител - г-жа Велчева е подготвяла този випуск. Следващите два нямат този късмет, а думата късмет не би следвало да присъства в елитно училище.

КОИ са тези супер резултати?
По-горе направих сравнение м/у 2-ри и 3-ти - СМГ и ПЧМГ. Къде е съществената разлика - в езика. Нормално...
Виж целия пост
# 304
Каквата е вероятността да се подскаже на деца  или да липсва нужния контрол и учениците да се възполазват   във всяко едно друго училище, точно такава е и в СМГ.  Та лично аз на НВО по останалите предмети не гледам като на никакъв показател за  знание, независимо за кое училище става дума.

1. И аз десет пъти казах, че и за мен ВО по останалите предмети не е показателно. Т.е. как не ме разбираш, като и аз казвам същото?

2. Вероятността, по-скоро възможността да се подсказва на ВО по останалите предмети е еднаква на всякъде, обаче за СМГ знам със сигурност, че не е ставало когато ние сме държали ВО. Освен това именно, защото ВО по тези предмети не е идея фикс на СМГ, няма смисъл да се подсказва. Ще подсказва този, за когото тези оценки са важни (виж точка 3).

3. Съмненията ми са породени от факта, че където има контрол СМГ са първи, а където контрол няма са изместени от много ЧУ. А също и от факта, че тези ЧУ веднага подеха ПР кампания в пресата. Явно са се готвили за това.
Виж целия пост
# 305
Написала съм, че се презастраховаме, имах предвид по БЕЛ и мат, като ходим по школи и уроци.
Виж целия пост
# 306
kodbg, от написаното от теб става ясно, че знаеш в детайли как се определя балът за влизане след 7-ми клас (в АК включително).

След като знаеш, кажи как ще реагираш, ако детето ти е в седми клас и 3 дни преди изпита по математика или БЕЛ трябва да преговаря зверски по история или география или биология? Дали няма да ругаеш учителя тогава? Ще ти бъде ли важна тази оценка? Аз лично бях казала на моето дете, че резултатите от тези НВО ама хич, хич не ме интересуват. И не сгреших.


Разбира се, визирах БЕЛ и математика. Извинявайте, но никъде не беше уточнено, че става въпрос за липса на натиск само по другите дисциплини.


Факт. Не беше уточнено защото разговорът тръгна преди доста страници, които е нормално да си пропуснал.
А това с натиска в други училища е само на база слухове и оплаквания от други форуми . Аз факти нямам в подкрепа на такова твърдение, но и не съм казвала, че някъде има такъв натиск. Казах, че  в текущия випуск на  СМГ нямаше.
Виж целия пост
# 307
Каквата е вероятността да се подскаже на деца  или да липсва нужния контрол и учениците да се възполазват   във всяко едно друго училище, точно такава е и в СМГ.  Та лично аз на НВО по останалите предмети не гледам като на никакъв показател за  знание, независимо за кое училище става дума.

1. И аз десет пъти казах, че и за мен ВО по останалите предмети не е показателно. Т.е. как не ме разбираш, като и аз казвам същото?

2. Вероятността, по-скоро възможността да се подсказва на ВО по останалите предмети е еднаква на всякъде, обаче за СМГ знам със сигурност, че не е ставало когато ние сме държали ВО. Освен това именно, защото ВО по тези предмети не е идея фикс на СМГ, няма смисъл да се подсказва. Ще подсказва този, за когото тези оценки са важни (виж точка 3).

3. Съмненията ми са породени от факта, че където има контрол СМГ са първи, а където контрол няма са изместени от много ЧУ. А също и от факта, че тези ЧУ веднага подеха ПР кампания в пресата. Явно са се готвили за това.

Това, че във вашата стая не се е подсказвало, не показва по принцип  нищо обобщаващо, както за СМГ като цяло, така и ако е твърдение на родител за  някое друго училище. За справка погледни в темата за 91 НЕГ и 73 СОУ. На външното по езика след 8 клас в една стая, доколкото разбрах, са оставени телефони, допуснато е ползване на нет, имало е подсказване.. В съседната -  упражнен строг контрол, събрани телефони, никакво подсказване. И сега си представи, че твоето е било във втората, а нечие друго в първата.

И кое те кара да мислиш, че в други училища има натиск за останалите НВО?
Виж целия пост
# 308
Ето ги матурите, тук един е по-напред, там друг, резултатите са съпоставими. Не виждам някакъв особен бум по допълнителни предмети спрямо СМГ!
Сравнение м/у 2-ия и третия - СМГ и ПЧМГ показва, че по допълнителните предмети, СМГ има по-високи оценки, освен по ЧЕ - предполагам, че е чужд език. Така че, не мисля, че където и да е има съществен натиск за чест и слава. Всеки набляга на важното.

Сравни първите 5-6 училища. Ще видиш, че по повечето "други" предмети тези 5-6 училища имат по-високи оценки от СМГ. В т.ч. и широко рекламираното ЧУ на първо място дължи това първо място на оценките по другите предмети, а не по важните БЕЛ и МАТ. Повече няма да пиша, защото няма какво повече да кажа.
Виж целия пост
# 309
Това, че във вашата стая не се е подсказвало, не показва по принцип  нищо обобщаващо. както за СМГ, така и ако е твърдение на родител за друго училище За справка, погледни в темата за 91 НЕГ и 73 СОУ. На външното по езика след 8 клас в една стая, доколкото разбрах, са оставени телефони, допуснато е ползване на нет, имало е подсказване,.. В съседната -  упражнен строг контрол, събрани телефони, никакво подсказване.

И кое те кара да мислиш, че в други училища има натиск за останалите НВО?

1. ВО по език след 8 клас е девета дупка на кавала и не може да се сравнява с ВО след 7 клас по БЕЛ и МАТ.  До колкото е възможно изпитите по БЕЛ и МАТ след 7 клас са най-строго охраняваните и възможно най-обективните. Затова приемам, че никъде не се е подсказвало масово и резултатите са честни и реални.

2. Това, което ме кара да мисля, че има натиск е рязко подобрената успеваемост на други училища на "неохраняваните " изпити.
Виж целия пост
# 310
Сравни първите 5-6 училища. Ще видиш, че по повечето "други" предмети тези 5-6 училища имат по-високи оценки от СМГ. В т.ч. и широко рекламираното ЧУ на първо място дължи това първо място на оценките по другите предмети, а не по важните БЕЛ и МАТ. Повече няма да пиша, защото няма какво повече да кажа.

Така е, бях се загледал само в резултатите на ПЧМГ и СМГ. Наистина има други училища с относително ниски БЕЛ и Мат и несъразмерно високи други. Не визирам Св. София - там всички са високи, учили са децата, браво за което.

Но в крайна сметка... лошо няма.
Хайде да не се лъжем - оценки по неважни предмети се завишават навсякъде, в това число и в СМГ.
Не знам какво е на матурите, но нека да не се лъжем - тази година детето ми има шестици по музика, изобразително изкуство и фичическо възпитание Simple Smile
За мен е правилно това завишаване на оценките, но... определено не мисля, че са реални.
Виж целия пост
# 311
Сравни първите 5-6 училища. Ще видиш, че по повечето "други" предмети тези 5-6 училища имат по-високи оценки от СМГ. В т.ч. и широко рекламираното ЧУ на първо място дължи това първо място на оценките по другите предмети, а не по важните БЕЛ и МАТ. Повече няма да пиша, защото няма какво повече да кажа.

По английски децата в това училище наистина са на по-високо ниво от СМГ. Учат английски всеки ден по 10 часа.
Виж целия пост
# 312
Сравни първите 5-6 училища. Ще видиш, че по повечето "други" предмети тези 5-6 училища имат по-високи оценки от СМГ. В т.ч. и широко рекламираното ЧУ на първо място дължи това първо място на оценките по другите предмети, а не по важните БЕЛ и МАТ. Повече няма да пиша, защото няма какво повече да кажа.

По английския в това първо училище мога да напиша следното - децата наистина са на по-високо ниво от СМГ. Дъщеря ми учи английски 3 години в детската градина, 5 години в училище и 5 години ходи на целогодишни курсове по английски в школа (тази година покри ниво В1) и пак беше оценена с 4,85 на изпита в Св.София. Което не е чудно - там децата от ПУК учат по 10 часа седмично английски, има много да ги догонваме. Така че поне матурата им по английски е съвсем точна.
За другите предмети ще мога да кажа догодина.
Но гледам какви деца учат там - детето на Данибон, друго дете на познати, което е там, тази година е на 8 или 9 място за София по успех на матурите и влезе в НЕГ. Така че няма как тези деца да не са добри и по другите предмети.

Няма как, наистина, за разлика от СМГ....

И как така е на 8-9 място тази година и как е влязло в НЕГ, след като още не е излязло първото класиране?
Виж целия пост
# 313
Е, Obsolete, все едно не си минала по този път.. Hug
Тази година статистиката е  разбита на  твърде малки интервали и е повече от лесно да се разбере на коя позиция е детето, особено пък, ако е такова  с  много високи оценки. Имам позната седмокласничка с 6,00 по БЕЛ и 5,93 по мат. Ако майка й каже, че дъщеря й е приета  в  което и да е от първите училища, нищо,  че няма излязло класиране,  ще излъже ли?
Виж целия пост
# 314
Че английският не е на високо ниво, го прочетох от родители с деца в СМГ. За другите премети нямам никаква идея - история, география, биология и т.н. СМГ е номер 1 за математика, безусловно, там бих се усъмнила, ако някой ги изпревари.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия