Автоимунен тиреоидит на Хашимото (28)

  • 78 069
  • 740
# 660
Е, щом вода може няма да е кой знае какво да издържа без кафето сутринта. Четох сега в сайта на Цибалаб, че пролактина се взима 2 часа след ставане. Освен тат мат и тсх има ли други показатели, които се изследват за щитовидна жлеза, които да си пусна и да мина с едно боцкане? Аз совен тях и пролакти, кр. захар и мисля и хемоглобин да пусна, но да не би да има нещо, за което да не се сещам?
Виж целия пост
# 661
Е, щом вода може няма да е кой знае какво да издържа без кафето сутринта. Четох сега в сайта на Цибалаб, че пролактина се взима 2 часа след ставане. Освен тат мат и тсх има ли други показатели, които се изследват за щитовидна жлеза, които да си пусна и да мина с едно боцкане? Аз совен тях и пролакти, кр. захар и мисля и хемоглобин да пусна, но да не би да има нещо, за което да не се сещам?
За щитовидната: ТСХ, ФТ4, ФТ3, ТАТ и МАТ ( принципно за поставяне на диагноза може и без ФТ3, може и само ФТ4, ама ако искаш пусни всички, че да ги знаеш накъде са)
ПКК ( пълна кръвна картина) - в нея се изследва и хемоглобина. Около 5-6 лв излиза, пак в зависимост от лабораторията. В някои лаборатории 7-8 показателя от ПКК струват 5 лв, в други 22 показателя струват 5 лв.
Пролактин
Кръвна захар ( само на гладно ли ще пускаш или ще правиш профил) ?
Какво е видяла толкова в изледването - обременяване с глюкоза докторката ти, че казва, че е странно?
Сподели резултата.

За други изследвания, зависи какви са ти оплакванията.
Някои, особено ако правят кръвно-захарен профил пускат и липиден профил и чернодробни показатели.
Липиден профил:
- Тотален холестерол;
- HDL;
- LDL;
- Триглицериди.
В зависимост от лабораторията, цените са различни. Аз последно го пуснах в една лаборатория, където беше с намаление и ми излезе - 10 лв.
Чернодробни - Асат-Алат ( често ако се пускат двете излизат към 3-4 лв)

Най-добре, преди изследванията 12-14 часа да не си се хранила - заради кръвната захар. Вечерта по-добре не яж месо.
Тук там за пролактина се споделя това за месото. За всеки случай - не казвам, че е вярно, нямам идея, но просто се споделя в някои теми, освен задължителните - без секс преди изследването, без докосване на гърдите, и покой 15-20 мин преди да ти вземат кръв.

trada, аз пия рибено масло. Много е полезно. Peace
Виж целия пост
# 662
Защото, когато болен от Хашимото влезе в ремисия и антителата влязат в нормални стойности, той не престава да е болен от Хашимото, а просто е в ремисия и заболяването не е активно. То може пак да се отключи, може и да не се отключи. Може първоначално да е започнало с хипофункция, да достигне ремисия и след години да се отключи с хиперфункция.
Защото някои имат скрит тиреоидит и антителата им са в норми, но имат всички симптоми на заболяването.
Защото заболяването при всички има различна изразеност и само опитен ендокринолог може да постави диагноза и да предприеме адекватно лечение, без да разчита само на хормонални изследвания, които примерно за дадения момент са в норми.
Защото антителата понякога спонтанно спадат, без прием на лекарства и добавки, които евентуално да ги понижат, а с промяна в начина на живот.
Защото не е задължително да са повишени и двете ( Анти тро и Анти тг).
Защото не е задължително да са повишени с голяма стойност. Понякога и само граничен резултат на едното подсказва, за какво заболяване се касае, но не може да се предвиди хода му ( дали ще се увеличат още антителата, дали ще спаднат, дали ще се отключи хиперфункция или хипофункция)

Примерно!
Peace даже може и въобще да не са повишени ТАТ и МАТ и пак да има Хашимото,в такива случаи  ехографията се използва за диагностициране, жлезата има специфична структура, аз лично познавам няколко такива дами.
Виж целия пост
# 663
В понеделник , вторник ще правя тсх, тат, мат , пролактин и кр. захар. Та да питам за тези изследвания мога ли да пия вода? Обременяванет беше и на гладно и жадно, но за тук нве разбрах.
За тсх, фт4, тат и мат може да пиеш вода, за другите не мога да кажа. В началото и аз не смеех да пия и вода и един път лаборантката ми се скара защо не съм пила, кръвта едвам течеше, така се беше сгъстила....
Виж целия пост
# 664
Защото, когато болен от Хашимото влезе в ремисия и антителата влязат в нормални стойности, той не престава да е болен от Хашимото, а просто е в ремисия и заболяването не е активно. То може пак да се отключи, може и да не се отключи. Може първоначално да е започнало с хипофункция, да достигне ремисия и след години да се отключи с хиперфункция.
Защото някои имат скрит тиреоидит и антителата им са в норми, но имат всички симптоми на заболяването.
Защото заболяването при всички има различна изразеност и само опитен ендокринолог може да постави диагноза и да предприеме адекватно лечение, без да разчита само на хормонални изследвания, които примерно за дадения момент са в норми.
Защото антителата понякога спонтанно спадат, без прием на лекарства и добавки, които евентуално да ги понижат, а с промяна в начина на живот.
Защото не е задължително да са повишени и двете ( Анти тро и Анти тг).
Защото не е задължително да са повишени с голяма стойност. Понякога и само граничен резултат на едното подсказва, за какво заболяване се касае, но не може да се предвиди хода му ( дали ще се увеличат още антителата, дали ще спаднат, дали ще се отключи хиперфункция или хипофункция)

Примерно!
Peace даже може и въобще да не са повишени ТАТ и МАТ и пак да има Хашимото,в такива случаи  ехографията се използва за диагностициране, жлезата има специфична структура, аз лично познавам няколко такива дами.
Това пък съвсем забравих да го напиша.  Hug
Виж целия пост
# 665
Ммда, ехографията си е задължителна.
Виж целия пост
# 666
Merelenda, има толкова много видове рибено масло в нета.Ти от кой вид пиеш и по колко на ден?
Виж целия пост
# 667
Merelenda, има толкова много видове рибено масло в нета.Ти от кой вид пиеш и по колко на ден?
От това си взимам аз, че ми е по джоба. Другите ми идват скъпо.  Peace
РИБЕНО МАСЛО капс. 150 мг. * 60 ФОРТЕКС
http://apteka.framar.bg/30011926/%D1%80%D0%B8%D0%B1%D0%B5%D0%BD% … D0%B5%D0%BA%D1%81

По 2 на ден пия. Пише от 1 до 3 таблетки.
В нета е около 6 лв, от нашата аптека ми излиза 5 лв. Една опаковка за 1 месец.
Виж целия пост
# 668
Благодаря, Мереленда!
Странното на изследването е, че инсулина ми е висок само на гладно т.е. при първото теглене на кръв. И то беше към 27-8 като стойност, не много високо. Всички останали стойности са в норма и на кр. захар и на иснулин. Преди години съм рпавила няколко пъти обременяване и изследванията ми си бяха съвсем като по учебник с инсулин повишен след обременяването. Тогава и кръвната ми захар беше на горна граница. В колата ми са изследваниата, ще ги напиша тия дни.
Виж целия пост
# 669
Благодаря, Мереленда!
Странното на изследването е, че инсулина ми е висок само на гладно т.е. при първото теглене на кръв. И то беше към 27-8 като стойност, не много високо. Всички останали стойности са в норма и на кр. захар и на иснулин. Преди години съм рпавила няколко пъти обременяване и изследванията ми си бяха съвсем като по учебник с инсулин повишен след обременяването. Тогава и кръвната ми захар беше на горна граница. В колата ми са изследваниата, ще ги напиша тия дни.
Ами това не говори ли за нарушена гликемия на гладно?
С една дума - сутрин захарта е висока, а след обременяването в норми.

Аз съм така. Сутринта беше висока, а след глюкозата в норми. Simple Smile
Пия си хапчетата чинно 7-ми месец и сега сутрин ми е 4,9 захарта, а обед и следобед е 4.4. - последната контрола отпреди 4-5 дена.
Преди това няколко месеца я държах над 5 с хапчета.
Виж целия пост
# 670
Захарта ми е в норми само инсулина е повишен.
Виж целия пост
# 671
Захарта ми е в норми само инсулина е повишен.
Извинявай, би ли пояснила, че не съм наясно?
Значи, с обременяване с глюкоза, веднъж може да се измери кръвната захар след час и после след 2, и отделно да се измери инсулин? Така ли да го разбирам, че изобщо не ми е ясно?

Цитат
Обременяване с глюкоза

Вероятно най-разпространеният метод за определяне на глюкозната толерантност, за диагностициране на захарен диабет тип 2, както и за определяне на инсулиновата чувствителност. Изследването се провежда рано сутрин, като последният прием на храна е бил предишната вечер. След първоначално измерване нивата на кръвна захар на гладно на пациента се дават 75 г глюкоза, разтворена във вода, и нивата на кръвната захар се проследяват за период от 2 часа. Стойности на гладно ≥ 6.1 mmol/L са признак за проблеми с гликемичния контрол и наличие на инсулинова резистентност, а ≥ 7 mmоl/L – за наличие на захарен диабет. Същото се отнася и за стойности съответно ≥ 7.8 mmоl/L и ≥ 11.1 mmоl/L 2 часа след обременяването с глюкоза.

Източник: Как да определим инсулиновата си чувствителност
Питам, защото аз правих ОГТТ, но на изследването пишеше: Глюкоза, а не инсулин.Самата стойност определя дали се касае за инсулинова резистентност може би, или за инсулин се определя отделно?
От прочетеното по-горе аз не намерих разлика, затова и питам. Simple Smile

Аааа, имало и инсулин на гладно:
Цитат
Инсулин на гладно

При този метод серумните нива на инсулин се определят на гладно, най-често рано сутрин, като последното хранене е било преди лягане. Прието е стойности над 60 pmol/L (10 mU/L) да се считат за признак на инсулинова резистентност.
Аз не разбрах, че си правила такова, а ОГТТ. Пък може и пак да бъркам. Simple Smile
Виж целия пост
# 672
Обременяване с глюкоза се казваше изследването. Измерват се кръвната захар и инсулина на гладно, пие се глюкоза, след час пак се тегли кръв, след това се пие само вода и пак се тегли кръв Много често пускат изследването само на гладно и на 180 мин. Предполагам, че защото си е скъпичко.Инсулина е 20лв. 3х20 и кр. захар и стъпва на 70 и отгоре лв.

На мен само инсулина на гладно ми беше висок, но сега като не знам мерната единица и не мога да се ориентирам в това, което си написала. Ще видя утре. Но лекарката каза, че пак се късае за ИР.
п.п.Сетих се, че ги имам в пощата  Crazy

Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод
ОГТТ-0,60,120                          
     Глюкоза         5.6        mmol/l     2.8 - 6.1    
     Глюкоза         5.7       mmol/l         
     Глюкоза         6.6        mmol/l     3.5 -7.8    
Хормони
Име на теста(изследване)         Резултат       Единици    Референтна стойност    Метод
ОГТТ-0,60,120                          
     Инсулин    H     28.79        uIU/ml     2.6 - 24.9    
     Инсулин         27.90        uIU/ml         
     Инсулин         17.25        uIU/ml     2.6 - 24.9    

Виж целия пост
# 673
Ясно, вече разбрах.  Simple Smile
Благодаря ти!
Бе, питаха ме в темата за Сиофор, дали съм правила за инсулин, ама тогава не схванах много, за какво иде реч.
Докторът ми пусна само ОГТТ - глюкоза - тук излиза към 8 лв с таксата за взимане на кръв.
И кръвно-захарен профил.

При мен ОГТТ излезе в норми, а при кръвно-захарен профил излезе проблем.
Нарушена гликемия на гладно ми каза доктора, че имам. Неправилно усвоявам въглехидратите, доколкото разбрах. Нарушен въглехидратен толеранс. На хапчета съм сега.

Интересно ми стана, че в лабораторията, в която аз правих ОГТТ - 3 кратно измерване е с една и съща референтна граница.
При мен също беше двукратно. Докторът каза, че е достатъчно двукратното измерване и вече по-често го правят така. На гладно и на 120 мин.
В друга лаборатория видях, че е на гладно, на 60 мин и на 120 мин, като на 60 мин имаше по-висока референтна граница, а на 120 мин по-ниска референтна граница, но не по-ниска от тази на гладно.

Така или иначе ще ходиш при ендокринолог ще си готова с изследванията за него.
Виж целия пост
# 674
Mika,и захарта на гладно ти е височка...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия