ХИПЕРИНСУЛИНЕМИЯ - да я победим заедно! Тема №10

  • 59 905
  • 751
# 510
На мен от кисело мляко, плодове ( без банан, пъпеш, грозде) не ми се вдига инсулина.
eldass и аз като теб- месо почти не ям, само като няма друго, но затова пък млечни, яйца хапвам и добре ми се отразяват. Иначе и аз пия клеева тинктура, а содата почнах да пия с лимонов сок, но пуст мързел в последно време не си правя. Отделно пия чай от джоджен за завишен тестостерон.

Не знам дали аз се вманиачавам, но така както от доста време спазвам режим, хапна ли нещо въглехидратно, веднага усещам инсулина и кръвната захар как се покачват. На вас случва ли ви се newsm78
Виж целия пост
# 511
На мен от кисело мляко, плодове ( без банан, пъпеш, грозде) не ми се вдига инсулина.
Изследвала ли си инсулина преди и след консумация на тези храни? Или как точно разбираш, че не ти се вдига инсулина?  newsm78
Виж целия пост
# 512
Е, не знам на кого биха изследвали след всяка храна инсулина...все пак е 15-20 лв. цената му на хормона, освен в болница. А и съм сигурна, които се познава знае кое как му влияе.
Виж целия пост
# 513
Все тая и двете са въглехидрати. Аз не бих го правила. От него само ще скочи инсулина и ще си гладна по цял ден. Но все пак ти си решаваш.  Simple Smile
Въглехидрати, но въпреки всичко и без тях не можем. Не знам кой би издържал без абсолютно никакъв въглехидрат.
Дори типов, черен и другите хлябове смятам, че ще вдигнат повече инсулина отколкото 100 грама жито за цял ден. А житото е много по-ценно от хляба. След обработката вече се губят ценните вещества.
Аз с въглехидратите гледам да се ограничавам и си познавам организма как реагира на въглехидрати.
А и лекарката каза, че никовъглехидратни /демек с нисък гликемичен индекс/може. Особенно каза, че няма против да се взимат овесени ядки и трици, но не в големи дози естествено.
Също ми казаха, че въхлехидратите най-добре сутрин се усвоявали и ако се ядат да е на закуска и на обед. Вечерно време било хубаво да не се яде въглехидрат.
Виж целия пост
# 514
Не може без никакъв въглехидрат, разбира се, но пък на мен моята лекарка ми обясни, че въглехидратите първо трябва да с бавни, и второ - да не се приемат самостоятелно. Т.е. - ако се консумират въглехидрати, да са не повече от 25-30 % от количеството, което се яде.
Дори ме увери, че ако много ми се яде нещо сладко - може да хапна лъжица сладко, но нмазан върху филия пълнозрнест хляб.
Овесените ядки и особено овесените трици са много подходящ въглехидрат в нашия случай.
Виж целия пост
# 515
А тогава житото към кои въглехидрати спада? Би трябвало да е към бавните. newsm78

Сега проверих. Има среден гликемичен индекс.
http://www.hera.bg/s.php?n=1782
Даже по надолу си пише, че е с по нисък ГИ от хляба.
Виж целия пост
# 516
При всеки е различно в зависимост от режима на хранене. Лично аз за една година съм свалила 14 кг. и то само съм ограничила сладкото. Тоест преди да разбера за ИР доста си подслаждах живота Laughing
Колкото до другото винаги съм гледала разделно когато мога и цял живот съм яла типов, черен или пълнозърнест хляб. Единственото ми сладко вече е сутрин с кафето слагам две лъжички малки кафява захар или една малка мед. И си имам натурален шоколад в шкафа от който хапвам по едно или две блокчета, но не всеки ден. Ама така като седи в шкафа и ми действа успокояващо и често не го пипап с дни и даже със седмици. Разбира се на РД-то си имах торта и на нова година. Но по едно парче.
Виж целия пост
# 517
 Elora Danan и аз съм горе долу като теб- като ми се прияде сладко по малко черен шоколад. От него нищо не ми става. По повод си позволявам нещо сладко, ако е почерпка.

 
Изследвала ли си инсулина преди и след консумация на тези храни? Или как точно разбираш, че не ти се вдига инсулина?  newsm78
Ами първо, че след толкова ограничаване почнах да усещам разликата, когато ям нещо с висок гликемичен индекс. Второ имам външни белези- със Спкя съм и ми излиза акне от храните, които ми вдигат инсулина.  Но от кисело мляко и плодове нищо ми няма( консумирам ги в достатъчно големи количества, където би се проявило), освен това и са полезни.  Peace
Виж целия пост
# 518
Е, щом отслабвате, подобрявате си инсулиновата чувствителност и се чувствате по-добре, тогава си яжте бавните въглехидрати.  Peace На мен не ми действат добре, за това предпочитам да ги ограничавам.  Simple Smile Пък знае ли човек...Може дори да се окаже, че гладуването с жито, мед и ябълки е най-полезното лечение при ИР.  Wink

Второ имам външни белези- със Спкя съм и ми излиза акне от храните, които ми вдигат инсулина.  Но от кисело мляко и плодове нищо ми няма( консумирам ги в достатъчно големи количества, където би се проявило), освен това и са полезни.  Peace
Акнето се дължи на висок тестостерон обикновенно. Не съм чувала да има връзка с инсулина.  Peace
Ще се радвам, ако ми дадеш някакви линкове, за да прочета по въпроса! Hug



Виж целия пост
# 519
Jana Ina, при СПКЯ нещата са много по-тясно свързани. Високият инсулин се свързва с повишените нива на андрогените, дори тестостеронът като абсолютни стойности да е в норма. Акне има по-скоро при завишаване нивата на андрогени.

Ibsena_, подозирам, че и при теб ИР е доста слабо изразена.
Виж целия пост
# 520
Jana Ina
не мога да намеря сега инфо на български макар и да съм чела. Тук е на английски.

Скрит текст:
Insulin Resistance leads to the release of more and more insulin, a condition called hyperinsulinemia. The ovaries of women seem to be particularly sensitive to high blood levels of insulin and respond by overproducing male hormones (androgens) like testosterone, which cause PCOS symptoms such as infertility, excessive hair growth, male pattern baldness and acne. Hyperinsulinemia can also lead to higher levels of "bad" cholesterol, which increase the risks of a heart attack.

Аз съм с доста завишен тестостерон оттам и акнето, а инсулиновата резистентност е в дъното. Според мен, ако преди две- три години знаех за инс. резистентност нямаше да развия симптоми на СПКЯ. Сега ако почна пак да ям тестени и сладко става много по- зле.

KayRenn ами не мога да се сравня респективно други, но я има. Имам надеждата, че с добро хранене, спорт чувствителността ще се подобри.
Виж целия пост
# 521
Ibsena_, подобряват се нещата значително. При мен положително се отразиха бременностите и продължителното кърмене. В тези периоди метаболизмът ми сработваше перфектно, а при последващо изследване, резултатите показаха, че има значително подобрение. Инсулинът пак се движи леко над нормата на 60 и 120 мин., но е много по-добре отколкото преди 8 години.
Виж целия пост
# 522
Аз за себе си пределно ясно знам от кое ми се качва инсулина - като ми се качи инсулина, моментално ми пада кръвната захар и по това разбирам. На всички ОГГТ, които правих, щях да умра заради тези хипогликемии на 2я час. Други проблеми нямам, но заради това и страшната нервност отидох на лекар. Така съм от повече от 17-18 години, отидох на лекар едва преди 2.
Та, като съм яла каквото не трябва, мога да кажа кога точно ще ми прилошее - ако е било напълно забранено като нещо сладко - примерно парче кекс, половин парче торта, половин вафла и т.н. - точно 2 часа по-късно съм полуприпаднала. За два часа получавам хипогликемия и от кафе, то също явно ми качва инсулина. Ако е някой бавен въглехидрат, употребен самостоятелно, става ми зле 3 часа по-късно. Най-добре се чувствам, ако на всяко хранене хапвам основно пресни зеленчуци (салата) или леко сварени или зеленчуци на пара/скара (карфиол, броколи, червено цвекло, тиквички), повечко протеини и съвсем малко бавен въглехидрат (филия истински пълнозърнест хляб или половин картоф, или две лъжици пълнозърнеста паста). Но пък и правилно да съм се нахранила, повече от 4-5 часа не мога да издържа, започва леко да ми прилошава (не внезапно и брутално като при бързия въглехидрат) и ако не хапна, все си стигам до хипогликемия, макар и по-лека.
И хем пределно ми е ясно кое и как ми действа, хем нали съм жив човек, на моменти имам периоди, в които тотално нарушавам режима и си страдам ежедневно.
Виж целия пост
# 523
Аз съм явно някакво изключение, защото нямам никакви необичайни усещания, чрез които да разбера дали ми се е повишил инсулинът и кръвната захар. Понякога, ако хапна нещо по-сладко след дълъг период на въздържание, се усещам някак преситена от сладост. Но това е по-скоро вкусово усещане, а не някакво типично неразположение. Нямам хипогликемични кризи слава Богу, не ми се доспива, уморена съм от грижите покрай децата и недоспиване с тях. Въобще, липсват всякакви различими симптоми, че нещо не е наред. Обаче като пусна изследвания, се хващам за главата. Всъщност ако не беше първата бременност, когато АГ се усъмни за гестационен диабет заради скоростното и несъразмерно нарастване на плода, сигурно още нямаше да знам за ИР при мен.

Аз не мога без въглехидрати, старая се поне да са от бавните. Имам шоколад с фруктова захар, от който хапвам понякога и едно диетично сладко от горски плодове. Сутринта си търсих глюкомера ей така контролно да измеря захарта, но хлапетата явно са го пипали и не го открих. Иначе по едно време ми лепнеше устата нощно време и ставах до тоалетна. От известно време ги нямам тези оплаквания. Кой знае, може да съм се подобрила  Mr. Green, макар че не ми се вярва особено.
Виж целия пост
# 524
Отдавна искам и  друго нещо да питам - как сте с ПМС и нервите като цяло?
Преди да почна да пия МФ, бях страшно, страшно зле, нон стоп, не само по време на ПМС. Избухвах от най-малкото, сама не можех да се понасям, непрекъснато ме тресеше вътрешно някаква нерва. После като бях на високата доза - 3х850, нещата се подобриха рязко, бяха добре и на 3х500. Сега съм на 2х500, и не през цялото време, но по време на ПМС, е някакъв ад. И иначе непрекъснато съм в някаква тревожност, но по време на ПМС избухвам и се засягам от най-малкото, непрекъснато ме избива на рев, и за десерт - непрекъснато ми се яде сладко. Ако някой страда по същия начин - как се справяте? Зная, че хромът успокоява глада за сладко, магнезият е подходящ при нервно напрежение, а канелата регулира нивата на кръвната захар. В тази връзка, мислите ли че този препарат е добър за нас - Диабекан с хром и магнезий? Дават го особено подходящ пир Диабет тип II, ама ние не сме точно там.
А нещо билково за ПМС да препоръчате? Положението е наистина критично, съвсем сериозно. Винаги има по 2 дни в месеца, в които с мъжа ми сме пред развод, обикновено предизвикано от моята свръхчувствителност.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия