Православието като начин на живот

  • 32 387
  • 739
# 120
е, сега ме вкара в размисъл newsm78 Мислех, че само ника ти е мъжки Shocked Нищо аз съм руса и ми е простено Embarassed
Виж целия пост
# 121
Ами ако видиш другата подобна тема"пости" ще се чудиш наистина дали е мъж- такива вкусотии прави ooooh!

Еех, дядо Хаджия защо не живееш в Търново, един етаж под нас newsm22
Виж целия пост
# 122
Ами ако видиш другата подобна тема"пости" ще се чудиш наистина дали е мъж- такива вкусотии прави ooooh!

Еех, дядо Хаджия защо не живееш в Търново, един етаж под нас newsm22

е, точно за това, никога не съм допускала, че си имаме съфорумниК Embarassed

Виж целия пост
# 123
[Изтрито от автора, за да не дразни определени участници в дискусията !]
Виж целия пост
# 124
Привет на всички вече постоянни посетители на темата Hug
Връщам се от отпуск и едвам успявам да ви изчета.

Ще се радвам, ако Жени Калчева обявява темите за всяка седмица Peace. Аз съм "за"!
Събраха се доста интересни въпроси и ако не се придържаме към една главна тема ще се получи нещо много хаотично и далеч от разбирането ми за дискусия. Така например докато четях написаното през изтеклата седмица не успях да разбера коя точно тема се дискутира Rolling Eyes

Приветствам "вкусното" и топло присъствие на дядо хаджия сред нас, пък и на другите представители от мъжки пол Simple Smile Доколкото знам в профила на всеки потребител има опция, в която задължително се посочва дали лицето е от мъжки или женски пол (означено с розово и синьо) - така няма опасност да се объркаме Laughing

Дядо хаджия, много хубави неща си приготвил за Задушница. Аз преди малко се върнах от път, а утре съм дежурна целия ден, затова сега варя жито, за да раздам за "Бог да прости" утре на колегите. В храма няма да мога да отида. Но знам, че Църквата се моли за душите на всички починали преди нас с вяра в бъдещото възкресение, така че няма да бъдат забравени и нашите близки. Бог да ги прости!

Много ме заинтригува споделеното от вас във връзка с това как участваме в св. Литургия.
Би ми се искало да обсъдим тази тема в някоя от следващите седмици - Жени ще реши кога точно. Ще следя темата редовно и ще чакам с не/търпение Hug.
Виж целия пост
# 125
Здравейте, на черешова задушница кога не се ходи? До една година от смъртта ли или след първата? Много се извинявам за лошия въпрос, но намирам всичко за тази задушница, но не и точно това. И още един въпрос ако може... Каза ли са на майка ми, че до една година не трябва да ходи на никаква задушница. Това вярно ли е и само за нея ли важи или за всички роднини?
Виж целия пост
# 126
Здравейте, на черешова задушница кога не се ходи? До една година от смъртта ли или след първата? Много се извинявам за лошия въпрос, но намирам всичко за тази задушница, но не и точно това. И още един въпрос ако може... Каза ли са на майка ми, че до една година не трябва да ходи на никаква задушница. Това вярно ли е и само за нея ли важи или за всички роднини?

vitalitykoki, да се почитат мъртвите е дълг на всеки християнин. Не съм чувала за църковни правила, които да освобождават някого от задължението да се моли за душата на починалите и да прави приноси. В този смисъл това, което са ти казали е несъстоятелно.

Това, което си чула са част от често разпространяваните сред нашето, уж православно население, "бабешки басни" - сбор от забрани и препоръки, предавани от уста на уста, но нямащи нищо общо с църковното учение. Подобни "препоръки" можеш да чуеш всякакви.

Най-добре да потърсиш от църковните магазини някоя добра книжка, която разяснява всички православни обичаи, свързани с почитта към починалите. Там са опровергани и по-голяма част от т.нар. суеверия, широко разпространени сред нашето население.

Има една малка книжка на Иван Николов "Какво можем да сторим за нашите покойници". Намерих я за теб и в PDF формат- тук.
Надявам се да отговори на повечето ти въпроси  Hug
Виж целия пост
# 127
Много ти благодаря, отворих книжката и сега ще я прочета. Наистина много полезна информация. Благодаря  Hug
Виж целия пост
# 128
[Изтрито от автора, за да не дразни определени участници в дискусията !]
Виж целия пост
# 129
Е, успях!!  Laughing
Ама то очи, дето гледат трябвало  Grinning. Аз търся да пусна анкетата от първия пост, а то на всяка страница ми излизал бутон.

Със забавяне, но пуснах темичките Hug.

Понеже ще трябва време да се решим кое ще е интересно за следващият месец дадох срок на анкетата 10 дни.
Изключих първата тема (предложението на simpatikonia), защото коментирахме, но и не ми се искаше да я изваждам от списъка, защото дискусия в истинския смисъл на думата като че ли нямаше. Какво мислите - да я върна?

Ако мислите, че нещо не е наред - пишете, ще го оправя.
Линковете от последните две страници ще кача в почивните дни, че вече душичката ми спи.

Лека и спокойна нощ желая на всички!
В случай, че не успея утре - Бог да прости покойните Ви близки  bouquet!
Виж целия пост
# 130
Полезна тема. Значи се ходи на гробища на задушница преди да е минала година? А какво се носи
И има ли нещо определено, което да се прави?
Виж целия пост
# 131
[Изтрито от автора, за да не дразни определени участници в дискусията !]
Виж целия пост
# 132
Благодаря ти, Дядо Хаджия, прекрасен и изчерпателен отговор!

Аз искам само да разсея и последните останали съмнения около забраната за задушници през първата или следваща година. Думата "задушница", всъщност е сложна дума, смисълът на която се крие в израза - "молитва за душата на покойния". Покойните на този ден очакват нашите молитви за техните души, тъй като те вече не могат да се помолят за себе си. И за това, тези дни се считат за задължителни в годината, без изключение. Независимо от каквито и да било времена... А те са всичко ва всичко три такива дни - задушници - в годината.

БОГ ДА ГИ ПРОСТИ!
Виж целия пост
# 133
[Изтрито от автора, за да не дразни определени участници в дискусията !]
Виж целия пост
# 134
Чак сега виждам темата и се радвам да се запиша.   bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия