Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Кои са някои от специалистите по детска очна грижа в България?
Какви са някои от често срещаните очни проблеми при децата?
Какви са някои препоръки за родители, чиито деца трябва да носят очила?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Кои са някои от специалистите по детска очна грижа в България?
В България има няколко специалисти по детска очна грижа, включително д-р Алеко Топов в болница „Токуда“, д-р Иван Константинов в Очна клиника „Ден“, д-р Росица Лолова в МБАЛ „Св. Анна“, д-р Галя Димитрова в Детската очна клиника на Александровска болница, д-р Илиян Шандурков в Клиника "Акад. Пашев" и д-р Виолета Чернодринска в Специализирана очна клиника "Визус".
-
Какви са някои от често срещаните очни проблеми при децата?
-
Какви са някои препоръки за родители, чиито деца трябва да носят очила?
За родителите, чиито деца трябва да носят очила, е важно да изберат удобни и леки рамки. Също така децата трябва да се насърчават постепенно да носят очилата си за по-дълги периоди от време. Важно е също така да се обърне внимание на възможността за нараняване при игра на открито, като се избират устойчиви очила.
-
Кои са важните фактори при избора на очила за деца с очни проблеми?
-
Какво представлява мидриазата и какво може да причини значително разминаване в интервала между дилатациите?
!
.
/ сме почти закъснели с операцията.Трябвало е да се направи отдавна.Но все още има шанс.
Дотогава да си носила очилата и да чакаме.Още тогава ме осъмни, но хайде.След една година смени диоптрите и детето започна да криви дори и с очилата/ преди това поне не кривеше с тях/.
Дано да се оправят децата, че се поболявам като ги гледам.А малката сигурно едвам вижда 
Предварително се извинявам, ако сте писали по този въпрос, но са ви длъжки темите. През 2011г. януари, дъщеря ми както играеше, каза, че виждала две мами (тогава беше на 5г.) Ходихме на очен тук в Разград, лекарката каза, че има кривогледство и изписа козметично по +0.5 диоптъра на двете очи с препоръка след 6м. да отидем пак и, ако няма подобрение, да започнем закриване на окото. Още на следващия ден малката сложи очилата, носеше ги постоянно, но започна да се оплаква, че я боли глава. Изчакахме около 2 месеца и пак при офталмоложката, която каза, че било нормално главоболието, докато свикне с очилата. Септември същата година тръгнахме на консултации в клиниката на Таскови в Търговище, но след няколкомесечно ходене, лекарят там каза, че нямало нужда да носи очила, защото двойното виждане не било от диоптрите. Махнахме очилата и така до май месец 2012г. Тогава отидохме във Варна при др.Барбукова. От тогава до 29.04.2014г. ходехме все при нея, като два пъти вдигна диоптрите, последно бяха +2.75 и +1.95, но дъщеря ми продължава да си вижда двойно. Др.Барбукова първо спомена за някакви коригиращи лещи, търси ги тук и там след което каза, че нямало смисъл да ги слагаме, след това спомена, че ще се прави операция и накрая ни предложи това лято да лежим в болницата, където да малката да прави някакви упражнения за очите. През всичкото това време двойното виждане си остана, аз няколко пъти питах няма ли да прегледа нерва дали не е увреден, а тя казваше, че няма нужда. На 29.04.2014г. отидохме в клиниката св.Петка във Варна при др.Янева. След обстоен преглед каза, че се съмнява за нарушения на рефракцията. Прогнозните диоптри при разширени зеници са +3.25 - дясно око и +2.75 на ляво. На 13.05.2014г. сме на консултация при др.Филева и тогава ще се реши какво да се прави. Тъй като не исках малката да губи от училище, а и тя не иска, питах дали може да отидем в началото на юни, но др.Янева каза, че нямало време да се чака. Не разбирам нищо от очни проблеми, сериозна ли е тази диагноза и как така другите смъкват диоптри, а дъщеря ми от +0.5 стигна до +3.25?
!