Париж 7

  • 65 104
  • 745
# 735
но с нея не можах да платя в http://www.fnac.com/  ooooh!


Дали бързо се изчерпват още в деня на пускане на продажба? Rolling Eyes


И аз от сума време все проверявах за билети и системата ме отлагаше, и като се отнесох,та не проверих тогава,когато щяха да започнат продажбите за нашите дати,а след около 3 дни и едва се доредих за второ ниво,беше останал само  един свободен час от 5-те възможни дни за нашия престой. Peace На другия ден проверявах пак-и това нямаше.Така че гледай да букнеш навреме.
Потвърждавам , аз също едвам успях за единствения останал час да купя.
Виж целия пост
# 736
Роца, подготвям новата тема и се питам дали не можем да напишем по нещо за всеки квартал, подобно на това, което е в цитата? Помагай, моля те!  Hug

Накратко за кварталите
...
Париж 01 - удобно място, почти няма да ви се наложи да ползвате транспорт за основните забележителности;
Париж 02 - също прилично място, макар и в не най-любимия ми квартал, пешеходно разстояние до забележителностите; rue Montorgeuil, която е наблизо е търговска улица с разнообразни магазини за храна (месо, риба, хлебарници, но не супермаркети), кафенета и ресторанти.
Но и двата квартала са доста оживени откъм парижани, жители на предградията, туристи, заведения. Ако апартаментът гледа към улицата и не е добре изолиран може да бъде шумно.
Париж 10 - кварталът е доста мулти-култи и етнически разнообразен... не е от най-любимите ми и не е особено привлекателен, особено вечер;
Париж 15 - любимият ми квартал в Париж, живях на следващата спирка на метрото в продължение на 4 години. Спокоен и чист, на 15 минути пеша от Айфеловата кула, но ще ви се наложи да ползвате транспорт
Париж 18 - също доста мулти-култи квартал, по-отдалечен от центъра
Париж 20 - кварталът е приятен, доколкото си го спомням  newsm78
...
Виж целия пост
# 737
Мимии, аз да си кажа мнението  Embarassed

Хубаво би било да има описание на кварталите, защото доста често се пита за тях (аз нали последния месец изчетох всичките 7 теми). Даже и аз питах веднъж и повече ми беше неудобно да питам (само за тях не си водих записки от прочетеното) Embarassed

Знам, че ще отнеме време   bouquet
Виж целия пост
# 738
Bobolina , картата, с която си плащала на коя банка е? Rolling Eyes Явно ще е голямо дебнене за билети, сложих си 3 римайндера на телефона  Laughing Mr. Green
Виж целия пост
# 739
Мимии, ще се опитам утре вечер да напиша нещо за кварталите (може да добавя и кои от монументите в кой квартал са... поне основните) и ще го пусна, тук или в новата тема. В краен случай, може и да помолим някой от модовете да го добави.
Виж целия пост
# 740
Роца, аз ще пусна новата тема сутринта и до другата сутрин ще можем да добавяме неща.
Аз съм добавила новите от тази тема вече.  Hug
Виж целия пост
# 741
Bobolina , картата, с която си плащала на коя банка е? Rolling Eyes Явно ще е голямо дебнене за билети, сложих си 3 римайндера на телефона  Laughing Mr. Green
Моята е на ДСК.
Виж целия пост
# 742
Мимии, мерси, че ме изчака  Hug
Обещаното за районите (май стана доста дълго  newsm78):

Скрит текст:
Малко за парижките райони
От 1795 година насам, Париж е разделен на райони (arrondissements), отначало 12 на брой, с разрастването на града достигат до 20 в наши дни. Номерирането започва с една от най-старите и централни части на Париж, около Лувъра и върви по посока на часовниковата стрелка, във формата на черупка на охлюв. Номерата на районите фигурират и в пощенския код на парижките адреси. Например, 75015, означава, че търсената улица е в 15ти район (75 е номерът на департамента Париж).

Накратко за районите:

Париж 01 – централен, с много линии на метрото, голяма част от забележителностите са на пешеходно разстояние. Сравнително скъп. Аз лично не харесвам района около спирката на РЕР  Chatelet-Les Halles. В района са намират: Лувърът, Тюйлери, Пале Роял, площад Вандом, Борсата, бившите Хали (Les Halles) с търговския център, както и половината от остров Сите (със Сен Шапел и Консиержери).

Париж 02 – също централен, с добре уреден транспорт, няма големи забележителности, но има малки улички с хубава атмосфера. Известна улица е Сен-Дени (със секс-шопове), но не препоръчвам човек да замръква натам. По-добре се разходете по съседната улица, rue Montorgeuil, която е пешеходна и търговска (ресторанти, бакалници, хлебарници, месарници и т.н.)

Париж 03 – влизаме в част от Маре (делят си го с 04). Хубава атмосфера, малки и живописни улици, много хора, оживено и многолико. Централен район, удобен за разходки. В него се намират музея на Пикасо и Консерваторията по изкуства и занаяти (Conservatoire des Arts et des Métiers), където е една от отливките на статуята на Свободата, както и музеят Carnavalet (безплатен, с хубава градина).

Париж 04 – втората половина на Маре, малки улички, доста туристи, гей-френдли. Разделя ги rue des Francs-Bourgeois, където има доста малки магазини за дрехи и обзавеждане. На rue des Rosiers има много еврейски пекарни и правят хубави фалафели. Основни забележителности: площад Вож, центърът Помпиду, фонтаните зад него на площада  и Кметството (Hôtel de ville). Без да забравяме и част от остров Сите с Нотр-Дам и остров Сен-Луи. До Нотр-Дам се намира най-старата парижка болница, Hôtel Dieu (основана през 651 г.).

Париж 05 – Латинският квартал, със Сорбоната, университетите „Пиер и Мария Кюри” и „Дени Дидро”, както и доста други. Един от най-старите квартали в Париж. Rue St Jacques, която минава през него е построена (и развила се) около древноримски път през града. Централен, с добър транспорт, ресторанти, нощен живот и доста млади хора. Забележителности, освен университетите: Пантеонът, Музеят по Естествена история с галерията на Еволючията и една от ботаничаските градини (Jardin des Plantes), музеят на Средновековието (Cluny), Муеят на Арабския свят (Institut de monde arabe).

Париж 06 – навлизаме в по-„аристократичните” квартали. Централен, хубав и удобен за придвижване. Спокоен, в някои части оживен. В него са Люксембургската градина, Сенатът, църквата Сен-Сюлпис, абатството и църквата Сен-Жермен де Пре, както и някои от най-добрите майстори-сладкари. По rue de Rennes има много магазини за дрехи и обувки.

Париж 07 – също от „аристократичните” квартали. Доста по-жилищен, по-малко търговски. Спокоен и скъп. Главна забележителност – „Желязната дама” (Айфеловата кула), Марсовите полета, Военното училище, (Ecole Militaire), Инвалидите, музеят Орсе, Парламентът (Assamblée Nationale). Както и българското посолство, точно срещу моста Pont d’Alma, където стана катастрофата с принцеса Даяна.

Париж 08 – туристическият Париж – Шанз-Елизе, Триумфалната Арка, Гран и Пети Пале, църквата св. Мария-Магдалена (по-известна като „Мадлената”), Елисейският дворец, площад Конкорд, паркът Монсо. Скъп, туристически квартал, с удобен транспорт.

Париж 09, Париж 10, Париж 11 – дълго време част от тях, особено 10ти, бяха не от най-престижните квартали. В последните години, покрай бума с цените на недвижимото имуществ, търсенето им започна да се повишава. Основно жилищни квартали, спокойни, с добър транспорт и по-далече от туристическата тълпа. Основни забележителости: в 9ти район – Операта Гарние, в 10-ти район – каналът Сен-Мартен, който е хубаво място за разходка, особево при слънчево време. В 11-ти район е площадът на Републиката, който наскоро го обновиха. Частите около булевард Poissonière, булевард Starsbourg, метрото Château d’Eau и около Гар дьо Нор са доста мулти-култи и могат да стреснат непрививикналото око. Площадът на Бастилията е на границата на 11ти и 4ти райони.

Париж 12, Париж 13, Париж 14 и Париж 15 – основно жилищни квартали, добри за отсядане, но по-далече от забележителностите (не са на удобно пешеходно разстояние), но пък има метро. В 13ти район, от Place d’Italie, надолу по avenue d’Ivry и avenue de Choisy, е китайският квартал, където има много азиатски ресторанти. В 14ти район, точно до площад Данфер-Рошро (Denfert-Rochereau) се намира rue Daguerre, която е пешеходна и оживена, с много малки магазини и  ресторанти. В Париж 12 се намира залата Берси и до нея нещо като търговски център, с магазини и ресторанти.

Париж 16 – един от най-„тузарските” райони, стара буржоазия, доста скъп, но може да се намерят и добри места за отсядане. Доста жилищен, няма много „обикновени” магазини и супермаркети. Основни забележителности – Трокадеро, музеят на Модата (Musée Gaillera).

Париж 17 – също основно жилищен, в частта около площад Клиши (Place de Clichy) е доста мулти-култи. Няма особени забележителности.

Париж 18 – Монмартър, площад Пигал, Мулен Руж, кабарето Le Lapin Agile. Като цяло, аз лично, го препоръчвам за разглеждане денем, но не и за отсядане и късно прибиране вечер. Има и по-добри места, но са или на самия хълм, където и цените са по-високи, или около метро Abbesses. Доста встрани от повечето забележителности (тоест, недостъпни на пешеходно разстояние).

Париж 19 и Париж 20 – също основно жилищни райони. 19ти район навремето е бил работническият и беден квартал (в частта около Белвил). Вече не, макар и да има по-„обикновено” изглеждащи части и също мулти-култи. Основна забележителност в 19ти район – паркът Buttes-Chaumont, хубаво място за разходка, както и La Villette – Градчето на науката – с парк и музей. Основна забележителност в 20ти район – гробището Пер-Лашез.

Като цяло, централните райони са по-удобни за разходка, но за настаняване могат да бъдат по-скъпи, както и по-шумни, ако са на по-туристическо място. Жилищните райони са по-спокойни, със сравнително по-малко хора, но пък малко по-встрани от основните забележителности.
Ако някой се сеща други неща - да добавя Simple Smile.
Виж целия пост
# 743
Роца, благодаря ти от името на всички четящи тази тема за труда и времето, които си отделила.   bouquet
Сутринта ще пусна новата тема.
Виж целия пост
# 744

Обещаното за районите (май стана доста дълго  newsm78):


БРАВО
МНОГО , много ценно.!!!
Виж целия пост
# 745
Заповядайте в НОВАТА ТЕМА !
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия