Q&A
Обобщени въпроси и отговори от темата *
Защо само четирима ученици завършиха Veda Montessori тази година?
Какви са разликите в резултатите от зрелостните изпити между ЧГ Веда и държавните гимназии?
Какви са предимствата на НЕГ и далеч не само по резултати от изпити?
* Предложените въпроси и отговори се генерират машинно от автоматизиран езиков модел на база потребителските мнения в темата. Генерираното съдържание може да е непълно, неактуално, подвеждащо или неподходящо. Вашите оценки спомагат за подобряване на модела и неговото усъвършенстване.
-
Защо само четирима ученици завършиха Veda Montessori тази година?
Причините за малкия брой дипломирани студенти в Veda Montessori тази година могат да бъдат многобройни. Една от тях е, че училището се класира на четвърто място след 7-ми клас, което гарантира влизането на учениците след 7-ми клас в желаните гимназии. Някои ученици може да са избрали други училища, като държавни гимназии, за да имат повече контакти или за да учат английски на високо ниво. Освен това изборът на училище може да е повлиян от желанието за подготовка за сертификати и обучение, което може да бъде предимство на други училища.
-
Какви са разликите в резултатите от зрелостните изпити между ЧГ Веда и държавните гимназии?
Резултатите от зрелостните изпити могат да бъдат един от показателите за разликите между ЧГ Веда и държавните гимназии. Например, миналата година 4 ученици завършиха ЧГ Веда, докато в държавните гимназии броят беше значително по-голям. Това може да е индикация за разлика в качеството на образованието и подготовката, предлагани в двете типа училища. Освен това е важно да се отбележи, че държавните гимназии имат квоти за равен брой момчета и момичета, което може да повлияе на приема на ученици с различни нива на представяне.
-
Какви са предимствата на НЕГ и далеч не само по резултати от изпити?
НЕГ предлага няколко предимства, като например по-голям брой контакти и възможности за обучение. Например, учениците могат да получат диплома за средно образование както в България, така и в Германия (DSW), което автоматично се признава като завършен гимназиален етап на образование в Германия. Това е особено полезно за тези, които планират да учат или работят там. Освен това НЕГ предлага силна паралелка с френски език, осигуряваща висококачествено езиково обучение.
-
Какви са разликите между обучението в частните и държавните гимназии?
-
Какво е мнението на родителите за поемането на образованието на децата?

Майтапа на страна, нашата идея беше, тъй като от догодина ще е в друго училище и ще учи друг език, да се яви за сертификат по руски език (тя учеше руски), като един завършек на един положен труд. А не се знае един ден дали няма да й потрябва този сертификат. Макар че г-жата имаше известни резерви, каза, че не е много готова за В2, но пък В1 за нищо не върши работа, та решихме все пак да се пробва на В2. А и таксата за изпита е доста по-прилична от тази за изпитите по английски. Скоро излязоха резултатите, всъщност детето много добре се е справило, на някои от тестовете дори отлично, с изключение на частта с писане на съчинение. Спомням си, че детето беше доста притеснено какво е писало, защото темата била нещо за това как вижда издигането си в кариерата.
Имала проблем и с лексиката в другите компоненти на изпита, защото изпитът е направени за големи, не за деца, и някои неща на нея й били напълно непонятни.
После за какво може да върши работа такъв сертификат освен наистина за учене в чужбина в гимназиален етап.
Ако детето продължава да учи въпросния език, и на мен ми се губи смисъла с явяването за сертификат за ниските нива. С другото дете се отказахме да се яви, макар че в школата, в която учи, ме убеждаваха, че е добре подготвен и трябва да се яви. Нали догодина продължава, ще се яви направо за по-високо ниво. Реших тия пари, дето сега ще ги дам за изпит, по-добре да ги вложа в обучение.