Университети в Германия и в други държави с немски език

  • 109 973
  • 725
# 450
Петя, така е, вярно е. Може една година, може един семестър да се учи предварително. Нека се изкажат и мамите с повече стаж по детайлите. Принципно тази опция не се смята за много добра, защото ученикът удължава следването си с една година и си увеличава разходите, но го има.
Виж целия пост
# 451
За да се запише езиков курс и да е детето със статут на студент, което значи да ползва привилегиите за безплатен транспорт, здравно осигуряване, разрешителни за работа, общежитие и не се сещам какво още, при кандидатстването се избира университет, предлагащ такива курсове при това условие. Доста са, но по мои впечатления, по-елитните не се занимават с това (може да греша). При попълване на документите за кандидатстване се отбелязва желанието да се подготвиш за изпит DSH. По идея е хубаво да се кандидатства за специалност, която няма ограничение или така наречения NC. Нали все пак целта е да се изкара езикова година и след успешно положен изпит да се кандидатства вече за желаните специалности в желаните университети.
Важно е да се следи от кое ниво нагоре се предлагат курсове, за да не се прецака кандидатстването. Давам пример за да обясня: университетът в Котбус предлага езикова година на студентите си, ако са представили документ за владеене на немски на ниво В1. Ако имате такъв за В2, единственото което предлагат, е да се запишете на курс за DSH и за изпита.
Почти всички курсове са платени (този в Котбус не не) и цените са различни. За Магдебург през изминалата година, цената беше 340 евро за ниво. Парите се връщат, ако продължиш в техния уни - пак казвам че това е инфо от 2012/2013 учебна година от Магдебург.
Виж целия пост
# 452
Петя, моя съвет е всичка казано от консултанта да се провери лично. Пишете до университета, обадете се по телефона, най-добре е да имате писмен отговор. Всичко сигурно го има и в сайта на конкретния университет, но ако човек се лута и не е сигурен, най-добре да пита.
Мисля, че има вариант и паралелно да се учи език и да започне следването /въпреки, че е това е доста тежко/.
Успех!
Виж целия пост
# 453
За да се запише езиков курс и да е детето със статут на студент, което значи да ползва привилегиите за безплатен транспорт, здравно осигуряване, разрешителни за работа, общежитие и не се сещам какво още, при кандидатстването се избира университет, предлагащ такива курсове при това условие. Доста са, но по мои впечатления, по-елитните не се занимават с това (може да греша).

Не съм сигурна в това. В големите градове (имам наблюдения от Кьолн и Хамбург) такива курсове се провеждат само в един от университетите. Специално в Кьолн това е FH шулето, а имам познати момичета, завършили курса и с които дъщеря ми учеше първата година в университета. Не само това, но езика учеха в Кьолн и тъй като веднъж ги скъсаха на изпита, отидоха да държат изпит в университета в Аахен, където било по-лесно и го взеха. Това пък ме навява на мисълта, че въпросният изпит не е централизиран като тези, които се провеждат у нас.

Принципно тази опция не се смята за много добра, защото ученикът удължава следването си с една година и си увеличава разходите, но го има.

Не  е така. Почти всички студенти започват да се издържат сами след първата година и вече не тежат на родителите си. Освен това ако езикът се научи на място със сигурност това дава по-добър старт на следването и студентът се справя за по-малко години. Не е тайна, че трите години бакалавърство често се учат за 5-6, че и повече години. Wink
Виж целия пост
# 454
Да, изпита DSH не е централизиран, провежда се от университетите в различни дати, по идея има единен формат и части, но е факт че е различно труден на различните места.
Затова съветвам да се избере по-спокойно място да се мине курса и изпита и тогава да се действа по същество. Освен това, ако целта е да се вземе изпит и да се научи език, може това да е град с по-нисък стандарт за да се спестят разходи.
Децата наистина започват да си допълват доходите още от първите месеци, ако имат настройката затова, разбира се. Освен това става и постепенно привикване към нравите и административния ред в държавата, който, повярвайте ми, може да скъса нервите на всеки, идващ от нашата държава. Имам предвид мудния ред за изваждане на всеки документ - винаги трябва да се получи по пощата и никога на гише, времето, което трябва да си предвидите за откриване на банкова сметка (ако не попълните онлайн формуляр, час за служител на гише има след 2 седмици), преводите за зареждане на сметка стават на машина и все такива странни за нашата култура неща, дето деца без опит трябва да преодоляват.
Естествено всеки, кой по-лесно, кой по-трудно се справя.
Виж целия пост
# 455
Аз съм чувала само положителни отзиви за тази езикова учебна година - в смисъл, че не е толкова натоварена откъм учене и децата спокойно могат и да работят, като ползват всички студентски права /синковецът, например, ми изтърси неотдавна, че точно така смятал да процедира като му дойде времето/.
В зависимост от нивото изпитът по немски можел да мине още някъде през края на зимата или пролетта, а след това със сертификатът в джоба да се кандидатства и в друг университет, както и в друга специалност. Мисля, някъде по форумите бях чела, че няма как специалността да е с NC, трябвало да е свободна, но това не е никакъв проблем, ако може да се смени следващата година.
Да уточня, че всичко написано по-горе не ми е информация от първа ръка и трябва да се провери. Със сигурност не всички университети поддържат такива езикови курсове и изискванията за началните нива са различни.
Виж целия пост
# 456
Някъде в темата имаше инф, че освен езикови  може да се запишат и нещо като подготвително-приравнителни курсове по математика, физика и т.н., което тогава ме накара сериозно  да обмисля тази възможност, а към днешна дата все повече ми харесва.
Предполагам, че не става дума за общо правило, т.че по някое време ще направим запитване в избраните уни.
Виж целия пост
# 457
Много ми е неудобно, че се изказах неподготвена, обаче помня как дъщеря ми и съучениците напъваха да влязат в ДСД паралелка, защото тя спестявала годината за учене на език в Германия. Децата около нас наистина не искат да я губят тази година, друг е въпросът доколко това има резон.  Аз лично трябва да обмисля тази възможност, ако евентуално се насочим към Хамбург.
Виж целия пост
# 458
Blanka, дъщеря ти /както й тази на Ironic или на Мама Тин или на останалите мами/, може да е една целеустремена девойка, която не само учи систематично и събира инф. от всичко и по много, а е с висок боен дух, организирана и самостоятелна. Тази встъпителна година просто не й е нужна.

Моят син е друга вселена – хаос с проблясъци Mr. Green, затова за него конкретно едно по-плавно навлизане в реалността би било само от полза. така и така ще трябва да работи след първата година, важното е да стигне до финала
Виж целия пост
# 459
Според мен за деца, учили немски като първи чужд език, не е проблем да прескочат езиковата година. Ако детето се е занимавало сериозно с езика тук, няма смисъл да "повтаря" там. Думата ми беше за тези, за които немският е втори език или изобщо не го учат в училище.
Пак да дам пример с моя синковец - той с немския е доникъде, а не му се нрави идеята да ходи на допълнителни курсове, за да не се мори, горкичкият #2gunfire
pergola, искрено ти завиждам за проблясъците Simple Smile При бъдещия десетокласник у нас е само хаос.
Виж целия пост
# 460
Според мен за деца, учили немски като първи чужд език, не е проблем да прескочат езиковата година. Ако детето се е занимавало сериозно с езика тук, няма смисъл да "повтаря" там. Думата ми беше за тези, за които немският е втори език или изобщо не го учат в училище.
Пак да дам пример с моя синковец - той с немския е доникъде, а не му се нрави идеята да ходи на допълнителни курсове, за да не се мори, горкичкият #2gunfire
pergola, искрено ти завиждам за проблясъците Simple Smile При бъдещия десетокласник у нас е само хаос.
Е голяма работа , ако не му се отдава и харесва  немския няма да учи в германия и готово. Peace
Виж целия пост
# 461
Ирена, не е точно така. И при двете дъщери немският е от немска гимназия, и двете взеха ДСД -то с максималната оценка. Голямата обаче е с по-добро владеене на езика и винаги е била по-мотивирана. За нея проблем нямаше, макар и да признава, че първите 1-2 месеца на лекциите не е разбирала всичко. Малката определено не знаеше немски колкото сестра си и в комбинация с нерешителния ѝ характер, резултатът изобщо не беше добър. Ако се беше записала на курса, щеше да научи "хамбургския" немски без сътресения, щеше да е сред чужденци, които също търсят контакти като нея и поне първоначално докато свикне с обстановката можеше да има някакви познанства и на следващата година/семестър щеше да е уверена когато отиде в университета. Опитах се да ѝ го кажа още миналото лято, но за нея това беше обида. Винаги е страдала от сравненията със сестра ѝ. И в този случай реши, че я подценяваме.  Sad

Скрит текст:
Да ви споделя за аналогичен случай, но "наопаки".  Grinning  Имам нещо като племенница от Хамбург, която реши, че ще учи в България. Тази година беше записана на такъв езиков курс (български език) към НБУ. Невероятно добре се чувства. В групичката има гърци, поляци, сърби и след училище са навсякъде заедно. Правят си и екскурзии в съседните държави. Бяха на гости и в сърбина, и в някой от гърците. От време на време се опитваме да я видим, но винаги е заета с ангажиментите си с колегите.  Laughing И никога не е споменала, че това е загубена за нея година. Този израз май само у нас го има.  Wink Българският език вече ѝ е идеален. 
Виж целия пост
# 462
Ironic, поздравления за успеха на дъщеря ти. Hug Наистина това е повод за голяма гордост. Simple Smile

Чета те със засилен интерес, защото моите и двамата засега са се запътили към вашата специалност. Но като гледам какъв зор ги чака, се чудя да се радвам ли за амбициите им, или да се страхувам от тежкото следване. Confused

Иначе големият започна да се подготвя отсега за DSD изпита, защото е наясно че му трябва много висок резултат на изпита с оглед желанието му за медицина.
paleto, ako наистина това е тяхното призвание, то няма никакъв проблем, защото въпреки трудното следване ще учат с интерес и хъс. Peace
Моята "чиракува" при ЛЛ през ваканцията, за да може по-добре да прецени наистина ли тази професия е за нея.
И моля, дъщеря ми не е това, което описвате - напълно нормално средностатистическо дете с всичките му кусури. Просто се залага високо темпо още от началото, с което децата свикват и не го усещат като голяма тежест, по подобие на разликата между темпа в училищата до 7. клас и ЕГ след това.
За езиковата година не мога да преценя дали си заслужава. Със сигурност по-евтино ще излезе да изкара интензивен курс тук и да отложи с година приема в университет.
Виж целия пост
# 463
Тaня67, разбира се, че не оценката от сертификата, а реалното ниво на владеене на езика е по-важно. Може би не съм се изразила много точно, но имах предвид горе-долу същото - за децата, които са "натискали" тук на езика и за тези, които по една или друга причина не са го направили. При всички случаи според мен няма как да са на 100 % подготвени, защото и през езиковата година се учи общ немски, а не насочен към конкретната специалност. Винаги има термини, начин на изказ, та даже и особености в говора на преподавателите, с които ще се сблъска неминуемо на първо време, поне аз така разсъждавам.
Моята дъщеря казваше в първия месец, че на лекции разбира езика около 90 %, колкото разбирали и колегите й германци. След това нямаше проблеми.

Markrit, работата е там, че той самият има намерение /засега/ да учи в Германия, ама не му се учи немски Laughing
Виж целия пост
# 464
Куфарът е стегнат, билета купен, утре ще се изпращаме по гарите в София Cry. Толкова ми е притеснено, че не знам нощес дали ще успея да заспя Cry.  Така и не получихме отговор от Берлин и Аахен ни очаква Simple Smile.  Подробности ще дам в понеделник вечерта като се чуем по скайп. Да живее интернет! Peace
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия