Частното образование - коментари, плюсове, минуси, разсъждения, гледни точки

  • 84 679
  • 1 308
# 720
Черна станция ти сериозно ли за изпита в АК...и СМГ...шегуваш се...
Няма начин...изобщо не си в час.

За какво не съм в час точно, би ли пояснила?
Виж целия пост
# 721
Ама разбира се, че няма смисъл от олимпиадите сами по себе си. Но когато едно ЧУ ми казва, че е по-добро от едно ДУ, аз как да разбера, че е така? Как да разбера, че отличникът от ЧУ знае повече от отличника от ДУ, респ. че ЧУ дава повече и по-качествени знания, по-ценни насоки, по-високо ниво на обучение? Да ги оставим олимпиадите, но има ли друг начин на сравнение?
Виж целия пост
# 722

Според теб, успехът им се дължи на факта, че ходят по олимпиади по математика, а не на безкрайните часове нормална и състезателна математика в СМГ?  Stop  
Чак пък безкрайни Laughing Все пак децата от СМГ трябва да изучат и целия материал по всички предмети, а денонощието има само 24 часа. Наистина учат повече математика, но не е чак толкова повече като брой часове.
И да не ходят по олимпиади, пак ще разбият изпита по мат., така че не виждам логиката.
Не виждаш логиката, защото не си запозната със състезанията - психика, тактика, трикове и чалъми се учат от явяване на състезания. Прочети малко в темата за математическите състезания и може да ти се изясни.
А за тях олимпиадата е, за да се класират за нац.отбор, а не нещо за уплътняване на свободното време: http://www.minedu.government.bg/opencms/export/sites/mon/left_me … _math-4-8klas.pdf
Децата се явяват на олимпиада заради тръпката и предизвикателството най-вече. Към националния отбор се стремят десетина деца. А останалите?
Погледнах и задачите, които се дават на общински и областен кръг, значи не са само от изучавания материал, последната задача винаги е СИП - нещо, което го има май само в МГ. Тоест, набутваме се между състезателите, за да докажем какво и на кого? Никога такава олимпиада не е печелена от дете, което не е в МГ, нали?

А и за какви уроци говориш, нали са в МГ? На тях уроците им са в училище, по няколко часа дневно обикновена и занимателна математика + още школи за състезателите. И няколко години подготвителни модули към СМГ преди това. За какво са им още платени уроци, не можах да разбера?
Ми нали в АК се влиза супер трудно, след специални уроци, струващи майка си и баща си. Децата от другите училища се скъсват да ходят и да плащат.


Знаеш ли, няма да споря с теб. Никога не си пращай детето на състезания, да не се преумори. Прати го за пръв път в живота му на самия изпит и съм убедена, че ще изкара 80%. Късмет Peace
Виж целия пост
# 723
И аз като Петя. Интересни са ми различните гледни точки, въпреки че накрая всеки избира според собствените си критерии.
Виж целия пост
# 724
Боже, колко нещо сте изписали днес в другата тема!
Русалка, аз също ти харесвам постовете и за някои се съгласявам с теб.

Какво ще кажете да поговорим за селективните у-ща?
Има ги и при ЧУ (Св. Сф., ПЧМГ, АК...), и при ДУ (СМГ, 91НЕГ и другите елитни гимназии). И точно те са начело.
В някои държави са твърдо ЗА, в други - ПРОТИВ.
Наблюденията ми у нас показват, че са доста работещ модел.
Виж целия пост
# 725
Към потребителката , писала за 91НЕГ, май Hope for Two: Хубаво е да се информирате по-добре преди да поднасяте подвеждаща информация.

Минималният бал за прием на момиче в  91 НЕГ тази година и на второ класиране е над 35. Това означава две оценки над 5,75 на двата изпита. Някоя от приетите там  девойки в последствие примерно е била приета сред последните резерви на АК, в резултат на което е освободила място. Или е заминала за чужбина, или нещо друго е променило плановете й. Въпросното място се разиграва на  трето класиране, което е твърде рисково, тъй като решилите се да участват деца следва да се откажат от сигурното си място другаде. И много хора играят на сигурно и не рискуват, което е позволило на това момиче с оценки, много по-ниски от на останалите, да бъде прието. Огромен късмет просто, а не достатъчен бал за прием. Разликата между късмета и долния праг за прием  е огромна. От години назад в  91НЕГ след второ класиране местата се запълват. На практика конкуренцията за това училище е в пъти по-голяма отколкото тази за АК.

Парашутисти има навсякъде в добрите  гимназии. Но в  91 НЕГ има квота за прием на чужди граждани срещу заплащане и тя е надпланова. Това означава само, че такива деца влизат над план-приема на Министереството. Има и деца със заболявания.  Парашутистите не са единствените,  от които паралелките набъбват. И тук сте значи в грешка.
Виж целия пост
# 726
Ми, хубаво, който иска да ходи на олимпиади! Но засега това е единственият що-годе обективен критерий как се развиват училищата. Смотаните училища дори не си правят труда да казват на децата за олимпиадите, сигурно защото и за учителите това е безсмислен труд. Но кой знае защо именно най-желаните държавни училища има добро представяне на всички олимпиади в основен курс. И за гимназиитее също може да се каже и се вижда, че най-желаните гимназии пак са с постоянно присъствие на олимпиадите по всички предмети. По-посредствените гимназии и професионалните са или със скромно участие, или хич ги няма.

Нищо чудно това дете с четворката да  е влязло на четвърто класиране, а там съвсем е руска рулетка, и не е показателно за общия бал. За надплановия прием на МОН за чуждите граждани не знаех. А това с болестите и др. пътеки също е вид парашутизъм, но законен, и то за всички желани училища.

Дани, в основен курс е СМГ само, и то си е с отделен прием и изпиити. И училищата по изкуствата. Други държавни няма. Гимназиите са с НВО,на което се явяват всички деца, единствено НПМГ и пак училищата по изкуствата са с отделен прием. За тях какво да кажем, от държавното не могат да те изключат за слаб успех, ако ще да завършиш с тройка в дипломата. Професионалните колко са? Досега от ЧУ съм чула за Златарски и АК. Останалите ми се губят.
Виж целия пост
# 727
Е, предполагам, че Жасмин нямаше предвид състезанията изобщо, а само въпросните олимпиади, на които задълбахме в темата. Без да знам какво й е в главата, не мога да говоря от нейно име, но предполагам, че ще си праща детето на пробни изпити и други подобни във връзка с кандидатстването в АК. Ама това не значи да учи състезателна математика и да ходи по олимпиади.

Накрая за второ място ми дадоха една репродукцийка в рамчица 10х13  Crazy
Общо взето за мен тези мероприятия са класирани под мотото "Кипи безмислен труд!"

Ха, ха. Как забравих - понеже засегнахме олимпиадната тема. Без да съм сигурен, вероятно олимипиадите са съветска измислица. Защо - ами че аз забравих, че като студент в Русия ходих на олимпиада. Не искам да го пиша, че ще звучи ужасно самохвално, ама спечелих първо място на олимпиада по руски- просто преподавателката каза, че който иска отличен по предмета, трябва задължително да отиде- ние чужденците имахме руски вместо английски. Е, ходих на първи кръг - институтски, после на втори кръг - градски, и накрая на трети кръг - областен. Там имахме съченине на тема от руската литература. Как станах първи на областния кръг, с толкова явили се руснаци, акълът ми не го побира, ама станах. Имам и диплома за това, с образа на Пушкин. Бих я сканирал да я кача тук, ама ще си наруша анонимността, че ще ми се видят имената и ВУЗа:) Подариха ми сервиз за чай:) E, да не би да съм знаел руски повече от руснаците? Та случва се. Нямаше дотогава случай чужденец да стане първи. Едвам измолих преподавателката да не ходя на всесъюзен кръг, нямах време за такива работи. Та затова си мисля, че олимпиадите са съветска изгъзица. Имам и диплом от олимпиада по философия във втори курс, той пък е с образа на Ленин:)
Та толкоз за олимпиадите. Толкова никога не ми е потрябвало в живота това постижение, че даже го бях забравил.


А и с друго да ви провокирам - математиката, колко била важна, и как била безкрайна, а езикът не бил. Ми на мен в живота никога не ми е изпотрябвала математика. В работата ми ми трябват четирите аритметични действия. А виж, езици много ми трябват, ако ги знаех, сега щях да съм в чужбина или пък тук щях да съм на много по-висока позиция. Винаги са ми трябвали езици - западни, а не руски! - а математиката никога. Колегите ми инженери в момента са продавачи. И във фирмата, в която работя, инженерите ни са продавачи.

Жена ми е много зле с математиката, не може да реши и задача за 4 клас. Ама е преводач и с езиците си изкарва повече пари от мен и винаги е изкарвала повече. Дето съм математик. Обичам математиката, ама това е положението - от личен опит.

Така че математиката ли е по-важна или езиците - според мен езиците са много по-важни, като сме в държава, чийто език не е световен.

А с математика в България гладен ще умреш. Освен преподавател, друго не можеш да станеш. Нима всички деца -математици мислите, че ще отидат да следват в Бръшляновата лига или Оксфорд или Кеймбридж? Пък езици тук трябват за всяка добре платена позиция.
Виж целия пост
# 728
Езикът е средство за комуникация, а не фундаментално знание. Като  изключим преводачите, едното голо знааене на език нищо не храни, а е добавка към някакво друго професионално знание и умение - на инженера, лекаря, учителя, дори шофьора на такси, който трябва да познава улиците на града (тук нашенските таксиджии хич не ги и мисля за знаещи). Лекарят и да не знае английски, пак е лекар, докато еддин знаещ само английски и нищо друго, ще си остане гладен.
Виж целия пост
# 729
Езикът е средство за комуникация, а не фундаментално знание. Като  изключим преводачите, едното голо знааене на език нищо не храни, а е добавка към някакво друго професионално знание и умение - на инженера, лекаря, учителя, дори шофьора на такси, който трябва да познава улиците на града (тук нашенските таксиджии хич не ги и мисля за знаещи). Лекарят и да не знае английски, пак е лекар, докато еддин знаещ само английски и нищо друго, ще си остане гладен.

Ми ще информирам жена ми, че горката е трябвало да си остане гладна с единия език:) Че срам не срам, ама винаги е изкарвала повече от мен. Че и други хора такива познавам доста.
Виж целия пост
# 730
Вече написах, че преводачите са изключение. Без някакво друго умение или знание, младежите се озовават в кол-центровете, защото малцина стават преводачи. Един инженер може да научи английски за няколко месеца дотолкова, че да си върши работата, но един знаещ само английски няма как за няколко месеца да стане инженер.
Виж целия пост
# 731
Andariel, моето дете никога не е ходило на олимпиада, нито ще ходи. От какъв зор му е, като иска да учи в АК?

Интересувала ли си се как се представят на изпита за АК децата от СМГ, които редовно ходят по олимпиади? Разбиват го този изпит като на майтап и то без никакви уроци. Пък ти си мисли, че от олимпиадите няма полза Mr. Green

Много деца от СМГ, ходеха на курсове за АК, заедно с дъщеря ми. Имаше и такива от ПЧМГ.
Виж целия пост
# 732
Черна станция, вярно е, че децата се явяват на олимпиада заради тръпката и предизвикателството. Но колко от тях имат тръпката! Класиранията биха били репрезентативни, ако всички се явяваха на тези олимпиади, а те са малък процент!
Ако на матурата не може да се вярва, тогава не знам кое може да е критерий!
При всички случаи, ако имаше класация на топ училищата, нямаше толкова хора да се чудим и маем! Затова всеки споделя тук, кое, какво, как, защото няма издадено ръководство, как да изучим децата най-добре, ами си е тъмна Индия!

Татко Мецане, не се отказвай от руския за малкото! На мен ми се струва, че ще има възраждане този език! То никога не се е спирал да се търси, само в БГ тук сме болезнено обидени и го отхвърляме! От всички, три випуска НЕГ, които заминахме, най-добре се реализираха (на най-високи позиции са) тези, които бяха с руска гимназия до 7 клас! Имам наблюдение върху 3 поредни випуска, не е представителна извадка, но е достатъчно! На Запад се търси руски, чешки, полски и т.н., български по-малко, защото сме много малък пазар!
Виж целия пост
# 733
Хубава работа, ама българска - заатова няма класации, няма нищо. А и да имаше класация, едва ли щях да й повярвам.
Виж целия пост
# 734
Боже, колко нещо сте изписали днес в другата тема!

Изписали сме я, а темата много загуби от това, че ти не писа в нея. Щеше да е много интересно да участваш в дискусията и за олимпиадите, и за езиците, и по всички теми, по които стана спор. То и сега не е късно, а хубаво ще е, разбира се, и Русалката да се върне в темата. Вие просто имате много какво да кажете, стига да поискате, разбира се.
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия