Въпрос за фамилията на детето

  • 4 392
  • 26
Здравейте, предварително се извинявам, ако темата не е за тук.
Очакваме бебе скоро, аз и бащата не сме женени, но той ще припознае бебето. Обаче искаме да го запишем не с неговата фамилия, а да образуваме фамилно име от личното име на неговия баща, т.е дядото на детето. Моята фамилия е точно такава- от името на дядо ми. Но тъй като не сме женени, дали ще има някакъв проблем? Знам, че се припознава с декларация при нотариус, нужно ли ще е и дядото да дава съгласие?
Благодаря предварително Crazy
Виж целия пост
# 1
Хм... мислих, че това е било остаряло правило за кръщаване от преди много години в България, бабите и дядовците ми имат фамилии, образувани от имената на дядовците си. За мен е малко странно желание, освен ако фамилията на таткото не е твърде необичайна, но за съжаление не съм запозната възможно ли е такова кръщаване, ще ми е интересно някой, който е наясно да каже. А за самото припознаване, зависи от болницата, на някои места не искат декларация от нотариус, само да бъде представена личната карта на бащата.
Виж целия пост
# 2
Децата на приятелката (8г и 3г) ми имат фамилни имена образувани от името на дядото,но родителите им имат сключен брак.Все пак си мисля,че дори и да не сте женени, не би трябвало да има проблем и да удовлетворят желанието ви! Peace
Иначе и за мен това е странно...ето при тези мои приятели се получава така,че не само майката и бащата имат различни фамилии (тя не прие неговата),ами и децата са със съвсем различна от техните две. Rolling Eyes И като казвам "странно" нямам предвид "лошо или тъпо"... Peace
Успех! Simple Smile
Виж целия пост
# 3
 Grinning ПО принцип не бих се занимавала, но с бащата не харесваме неговата фамилия, по-добре звучи име, образувано от това на дядото. Не съм го решила на базза традиции. Освен това моята фамилия също е образувана по този начин, защото баща ми решил да затрие неговата. Само ме притеснява дали ще има пробле поради липсата на брак. Благодаря за отговорите:)
Виж целия пост
# 4
Не знам какво значение би имало това дали има брак или не. Племенниците ми (на 4 и 6 год.) са с такава фамилия, но родителите им имат брак. Между другото, сега живеят в чужда държава и имаха доста проблеми с институциите там относно децата, караха ги да вадят някакви допълнителни документи от България, заради това, че са с различни от родителите имена, нещо май не им вярваха, че са техни деца, мислеха си, че лъжат пред социалните служби, спомням си, че имаше някакви разправии.
И на мен не ми харесва идеята всички членове на семейството да са с различни фамилии.
Виж целия пост
# 5
Те и по границите се хващат за това - деца с различни имена от родителите... Не, че еднаквите имена гарантират нещо - Иванови колкото щеш..., но много хора са имали проблеми, носят си допълнителни документи и така.
Виж целия пост
# 6
Ние с ММ сме без брак, в болницата ме попитаха Аспарухов Аспарухов ли да го запишат, предположих че за повторението става въпрос, исках да е същата и не се замислих. Щом са ме попитали сигурно може и в другия вариант.

П.П. От Гуги:
Цитат
Фамилното име е бащиното име на бащата или неговото фамилно име.
Виж целия пост
# 7
Не би трябвало да има проблем. Девер ми и етърва ми нямат брак, детето им е с фамилия, образувана от името на дядото.
Виж целия пост
# 8
Когато аз съм раждана, доколкото знам, е било задължително фамилията да е формирана от името на дядото.Ако таткото е Георги Димитров Тодоров, детето не може да е Тодорово, а става Георгиев Димитров. Било е по-трудно да бъде с фамилията на рода. 
Моите бащино и фамилно са еднакви, но не са формирани така.Баща ми е бивш полицай и явно са направили компромис  Laughing А и бащиното ми не е точно формирано от неговото име. Изменил го е, за да бъде същото с фамилията. 
Та щом 87-а е можело да правиш врътки, предполагам, че и сега може.
Виж целия пост
# 9
За 87-ма ли говориш? Не е било задължително, аз съм 85-та, имам безброй приятели 86-ми и 87-ми набор, повечето са с фамилията на бащата, вкл. аз, много по-малко са с името на дядото. Знам и за много случаи братя и сестри с различни фамилии, голяма глупост, но май на места е било "както те запишат в Съвета" - мъжът ми и братята му родени през 80-те (но в различни градове) и майка ми и вуйчо ми през 50-те - всички с различни фамилии. Simple Smile
Някой ми беше казал, че имало и такъв обичай, да се уважи дядото - първото дете ли, първия син ли, ако не носи първото име на дядото, да е във фамилията, може би оттам идват разликите във фамилиите на децата в едно семейство.
Виж целия пост
# 10
Преди няколко месеца една преподавателка ни го каза, че тогава нарочно затруднявали даването на родова фамилия. За да може през поколения да се сменя и да няма големи, силни родове. Причината, лично аз, не я разбирам, но явно управниците са си имали определени подбуди.   
Вече колко се е прилагало на практика...
Баща ми също ми е казвал, че не са искали да ме запишат с неговата фамилия, настоявали да съм Петкова, на името на дядо ми.Но той се побутал, говорил и позволили.
Виж целия пост
# 11
Така може, но чак пък задължително. И предполагам, че пак е регионално обусловено, някъде по-разпространено, някъде не, аз наистина до скоро въобще не знаех, че има такъв вариант, докато на другия край на България, откъдето е родом мъжът ми, там е практика и сега да се дава дядовото име за фамилия. Не им стига, че и първото име там винаги е или на дядо или на светец...  Rolling Eyes Ти да не си от македонскио край?  Simple Smile
Виж целия пост
# 12
Ц...от Северозапад  Laughing  Но съм потомка на един от най-явните борци на национално-освободителното движение в Македония Joy И всъщност заради него баща ми толкова е драпал да ми сложи фамилията ни, а да не ме записва на дядо ми. 
 
Моят мъж пък, иска някой ден децата му да носят друга фамилия, не иска да продължава своята  Rolling Eyes Но не иска и да ползва бащиното си, та не знам тогава вече какви са опциите.
Виж целия пост
# 13
87-ма силно ме съмнява да е било задължително, аз съм 82-ра и даже не се сещам за нито един такъв случай на мои познати, и по-големи и по-малко от мен, чиято фамилия да е образувана така, но все пак едва ли знам историите на всички. Но за една огромна част съм сигурна, че са с фамилията на рода, а не името на дядото. Не знам дали е било задължително или просто традиция, фамилиите на бабите ми и дядовците ми са образувани от имената на дядовците им(хора родени прз 20-те и 30-те години миналия век). Баща ми и леля ми са родени през 50-те години и тогава баба ми решава, че иска децата й да носят фамилията на рода. И те я носят. Та щом през 50-те години не е било задължително и е можело да си върнеш старата родова фамилия, за края на 80-те още по-силно ме съмнява.
Виж целия пост
# 14
 Peace Не е било задължително никъде - за македонския край и бургаския (откъдето са ми корените) имам много познати и наблюдения, ставало е, но не е било задължително. Аз съм 87 и съм на името на дядо ми по лични причини -желание да се "елиминира" фамилията на рода Crazy, а братовчедка ми е 82 и си носи фамилията на рода на баща й. Въпросът беше дали сега ще ми дадат да запиша бебето на името на дядо му, като нямам брак с бащата. Много благодаря на всички, които дават отношение по темата  bouquet  bouquet  bouquet
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия