За бебета и деца от 0+ месеца, съвети; За бързи въпроси и отговори - 38

  • 22 018
  • 769
# 750
Здравейте мами : )) И аз да споделя "болката си"  сутринта,когато преобличах малкия забелязах гънките на крачетата му, симетрични си са,но най-долната към коляното на едното краче е по-слабо изразена отколкото другата,много се притесних Sad ... Нашата ЛЛ ни е дала направление за ортопед,защото му се полага на тази възраст,но каза да изчакам да стане на 4 месеца и половина,значи другата седмица не знам как ще дочакам до тогава.
Виж целия пост
# 751
-=Деси=- на тази възраст детето трябва да прави просто изречение т.е. две думи свързани - дай сок, мамо ела и т.н. така, че погледнато само от тази гледна точка вече е притеснително, че няма поне думички. Моят син е къснопроговарящ и въпреки това на 2г и 6м имаше речник от 10-15 осъзнати думи. Другото притеснително е, че има регрес т.е. можело е нещо и е спряло Rolling Eyes. Моят съвет е непременно консултация с логопед, невролог или детски психолог. Пак казвам една консултация никога не е излишна, времето си минава и после става късно за някои неща Rolling Eyes
Виж целия пост
# 752
-=Деси=- на тази възраст детето трябва да прави просто изречение т.е. две думи свързани - дай сок, мамо ела и т.н. така, че погледнато само от тази гледна точка вече е притеснително, че няма поне думички. Моят син е къснопроговарящ и въпреки това на 2г и 6м имаше речник от 10-15 осъзнати думи. Другото притеснително е, че има регрес т.е. можело е нещо и е спряло Rolling Eyes. Моят съвет е непременно консултация с логопед, невролог или детски психолог. Пак казвам една консултация никога не е излишна, времето си минава и после става късно за някои неща Rolling Eyes

Много ти благодаря!  Hug Аз се притеснявам още откакто ми каза, че изобщо е спрял, но тя не му отдава голямо значение, чака да проговори пак. Ще й намекна тактично, още повече, че голямата й дъщеря проговори рано и с изречения. Той сега тръгна и на ясла, може би и там ще обърнат внимание.

Šunšhine, ние като ходихме на ортопед и го питах за гънките (които според мен също бяха доста различни), той каза, че това не е толкова важно, важното е, че са там. Така че не се притеснявай излишно  Peace А на преглед може да отидете и сега, ние ходихме доста по-рано.
Виж целия пост
# 753
От консултация с логопед глава не боли.Говоренето се наваксва трудно ако има проблем.Ако няма нещата много бързо влизат в релси.Но родителя няма как да го разбере това нещо.В нашата група има трудно проговарящо дете.Още преди първа група е работило с логопед.Но още не е настигнало останалите деца.Ако обаче притеснението на майката са били излишни детето досега щеше да е наваксало  и нямаше да има нужда да се работи с него.
Виж целия пост
# 754
Подкрепям казаното от Мибобо за логопеда. И аз съжалявам, че не заведох детето си по-рано на логопед, и се успокоявах от думите на прехваления ни педиатър, че детето ще проговори (на 2 г. имаше 4-5 думи в речника). Ако бях чакала още, щях да загубя още ценно време. Понякога има и физиологични причини за късното проговаряне, които не могат да се видят от майката, нито от педиатъра при рутинните прегледи.  Peace
Виж целия пост
# 755
И аз подкрепям за логопеда, дори всичко да е ОК поне заключението на специалиста ще е успокоение. По -добре да му няма нищо на детето и да се направи прегледа, отколкото обратното. В близкото ми обкръжение има детенце, което също на тази възраст не говореше, майката се успокояваше, че може би по-късно ще започне да говори, но проблема се оказа доста по-задълбочен. Няма да изпадам в подробности, за да не стряскам мамите с този проблем, но колкото по -рано се потърси логопед, толкова по-добре.
Виж целия пост
# 756
Момичета имам една молба към вас : ) Може ли да ми предложите линк на някоя таблица за захранване на бебето по месеци,защото аз нищо не откривам!
Виж целия пост
# 757
Има си цяла тема за захранването: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=737419.0
Виж целия пост
# 758
Може би тази тема ще й е по-полезна, всеки е писал точно по месеци как е захранил, остава да си хареса някаква схема или да си състави своя http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=192347.0
Виж целия пост
# 759
Правилно. Но и другата е полезна, веднага ще получи отговор на въпросите си.
Виж целия пост
# 760
Момичета имам една молба към вас : ) Може ли да ми предложите линк на някоя таблица за захранване на бебето по месеци,защото аз нищо не откривам!

Аз мога да ти пусна моите записки. Прецених, че това е правилната схема за моето дете и карах по нея  Peace

Скрит текст:
Захранване по схемата зеленчук-каша-плод-месо-риба

Основни неща:
Новата храна се дава преди кърмене/ хранене с АМ.
Всяка следваща храна се въвежда по следния начин: 1-ва седмица – постепенно увеличаване на обема до препоръчания; 2-ра седмица – привикване; 3-та седмица – нова храна.
Препоръчан обем храна: ½-1 ч.л. пюре на ден до 50 грама (за 5-6-месечно дете) в рамките на 1-1,5 седмици, окончателна доза – 50-200 гр в зависимост от вида пюре.
Най-удачно е новата храна да се дава на второто хранене. Не се дава една и съща нова храна 2 пъти на ден.
Никога не се въвежда нова храна, ако детето е болно, а също така 3 дни преди и 3 дни след всяка профилактична ваксина. В случай на захранване след 4-ти месец се изчаква поне 1 седмица след последната петкомпонентна ваксина.
Детето се захранва с един продукт. Нов продукт се добавя веднъж седмично.
Първи се въвеждат бели и зелени зеленчуци и зелени (като цвят) плодове.
3 седмици след захранването със зеленчуци се дава каша, още 2-3 седмици по-късно се започват плодовите пюрета.
Каша се дава сутрин/ следобяд.
Зеленчуково пюре се дава преди обедното хранене.
Ако детето вече е опитало и зеленчуци, и плодове, то зеленчуковото пюре се дава на обяд, а плодовото – след обяд.

Зеленчуци
Дават се преди обедното хранене.
Ред на въвеждане на зеленчуци:
1. Слаби алергени: светла тиква, бели тиквички (ако детето е предразположено към диария, този зеленчук се включва по-късно), зелена тиквичка, карфиол, морков (*спорен продукт заради възможни алергии), пащърнак.   
2. Средни алергени: грах, зелена чушка, царевица, зелен фасул.
3. Силни алергени: домати, цвекло, целина, морков (*спорен продукт).
Към пюретата, за по-добро усвояване от организма, след първия месец се добавя съответното количество олио/ масло. Препоръчва се студено пресован зехтин - "Extra Virgin".             
* В купешките пюрета олио/ масло не се добавя, защото те по принцип вече съдържат такова. Количество олио/ зехтин/ разтопено краве масло при домашно приготвяне на пюрета:
1-ви ден – 1 капка     
2-ри ден – 2 капки
3-ти ден – 5 капки
4-ти ден – ¼ ч.л.
5-ти ден – ½ ч.л. (3 гр)
6-и ден и следващи дни – 1 ч.л. (5-6 гр).
Препоръчително е спанакът и магданозът да се изключат от менюто. 
За картофите: препоръчва се включването на картофено пюре след 7-ия месец. Хубаво е картофите предварително да се накиснат за 1 час в студена вода.

Примерна схема на захранване със зеленчуци: тиква, карфиол, броколи

1-ва седмица – тиква
1 ден – ½ ч.л. тиква
2 ден – 1 ч.л. тиква
За седмицата, добавяйки всеки ден по 1 лъжичка, се стига до 50 гр (или 8 ч.л.)

2-ра седмица – карфиол
1 ден – ½ ч.л. карфиол + 7 ч.л. тиква 
2 ден – 1 ч.л. карфиол + 6 ч.л. тиква и т.н., докато тиквата изцяло не се замени с карфиол. 

3-та седмица – броколи
1 ден – ½ ч.л. броколи + 7 ч.л. карфиол
2 ден – 1 ч.л. броколи + 6 ч.л. карфиол и т.н., докато постепенно пюрето от броколи не стигне до 8 ч.л.

4-та седмица — тиквичка 
5-та седмица – морков 

Каша
Въвежда се не по-рано от 3 седмици след започването на зеленчуковото пюре.
Ред на въвеждане:
1. Без глутен: оризова (ако детето не е склонно към запичане), елда, царевична (6-7 месец)
2. С глутен: пшеничена, овесена и др. (7-8 месец)
3. Грис (над 1 годинка).

Кашата се прави с кърма/ АМ или вода. Над 1 година – с краве мляко (ако детето не е алергично към него) или вода. Преди хранене или два пъти на ден се дава на болно дете или в случай на загуба на тегло.

Начин на въвеждане:
Първа седмица: 5% каша (5 гр каша на 100 мл вода) – 1 ч.л. на ден. До 7 дни количеството се увеличава до 150 гр. Втора седмица: 10% каша (10 гр каша на 100 мл вода) – 20-30 гр на ден (1 седмица). Трета седмица: 10% каша в количество 150 гр на ден. Четвърта седмица: следващ вид каша (10%) или нова храна.

Кашата се дава с лъжичка сутрин преди кърмене/ АМ. Дози (условни): 7-8 месеца – 160-170 мл, 8-9 месеца – 170-180 мл, над 9 месеца – до 200 мл и замяна на едно хранене изцяло с каша.
Първо захранване с каша:
•   1-ви ден — 1 чаена лъжичка (5 гр);
•   2-ри ден — 2 чаени лъжички (10 гр);
•   3-ти ден — 3 чаени лъжички (15 гр);
•   4-ти ден — 4 чаени лъжички (20 гр);
•   5-ти ден — 50 мл (50 гр);
•   6-ти ден — 100 мл (100 гр);
•   7-ми ден — 150 мл (150 гр).
Последващо захранване с каша:

Към избраната първоначално каша се добавя:
1-ви ден – 1-2 ч.л. от новата каша
2-ри ден и нататък се намалява първата за сметка на втората.

Плодове и плодови пюрета
Ред на въвеждане на плодове:
1. Слаби алергени: зелена ябълка, круша, слива, банан.
2. Смесени пюрета
3. Ягоди
4. Плодово пюре с млечни продукти и бисквити/ сухари
Плодовете е по-удачно да се изпекат или обработят на пара. Въвеждането в менюто е както при зеленчуците.

Месо
Месо, във вид на пюре се въвежда в 7-8 месец при ранно захранване и не по-рано от 9-ти месец при захранване от 6 месеца. Започва се с ½ чаена лъжичка. Желателно е веднага да се смесва със зеленчуково пюре, което вече е въведено за по-добро усвояване от организма. Дозата е до 30 гр, към 1 година – до 70 гр.
Месо, което се въвежда преди 1 годинка: говеждо (неалергични деца), заек, пуйка.
Месо, което се въвежда след 1 годинка: пилешко, свинско, телешко.
Със спорните пилешко и телешко се внимава заради възможните алергии към белтъка, който се съдържа в тях. При доказана липса на алергия, захранването по желание на родителя може да започне и с бяло пилешко месо.
Телешки дроб се допуска само в храната на деца с анемия – не по-често от веднъж седмично от 50 гр. Здравите деца могат да консумират дроб след навършване на 1 годинка не по-често от 1-2 пъти месечно.
Между първите 2 вида месо е добре да се направи пауза от около 20 дни или 2 седмици. Веднъж включено в менюто, месото се счита за въведено.

Седмична доза месо – три пъти седмично (в останалите дни се дава жълтък или зеленчуково пюре).

Риба
Въвежда се след 9-месечна възраст, след месото. Започва се с ½ ч.л., при липса на алергична реакция – 1 ч.л. и т.н. Доза: 30-40 гр рибно пюре на 1 хранене. Седмична доза – 100 гр. След 1 годинка 1-2 пъти в седмицата месното пюре може да се замества с рибно.
Ред за въвеждане на риба:
1. Морска: хек, писия, треска, мерлуза, калкан, пангасиус. 
2. Речна: пастърва, щука.
3. (след 1 година): бяла риба, шаран, сьомга, скумрия, херинга, тон, сом.
4. Консерви е желателно да не се дават изобщо.

Жълтък
Въвежда се на 7-8 месеца. Започва се от 1/8, след 48 часа се дава ¼, след това ½. Дава се 2 пъти седмично. Вари се най-малко 15 минути. Жълтъкът се намачква, добавя се АМ или кърма. Може да се слага директно в каша или зеленчуково пюре. На алергични деца се дава жълтък от пъдпъдъче яйце (започва се с ¼ жълтък).

Белтък
Въвежда се към 1 годинка.

Сок
Въвежда се на 6-7 месеца. Започва се с няколко капки. 1-ви ден - не повече от 10-15 капки, 2-ри ден (при нормална реакция) – ½ ч.л., с всеки следващ ден количеството се увеличава с ½ ч.л., докато стигне до 50 мл. Количеството се дава на 2 пъти, желателно през първата половина от деня, 10-15 минути след хранене. Препоръчително първият сок да е от зелена ябълка. Най-удачно е да се разрежда с преварена вода. 


Детски бисквити и сухари:
От 7-8 месец.

Млечни каши и млечни продукти:
Млечни каши: след 9 месец.
Бебешки йогурт: след 9 месец
Извара: 9-12 месец
Кашкавал: 10-12 месец
Краве мляко: след 1 годинка (оптимално – 2-3 години)

Мерни единици:
5 гр = 1 кубче масло 1 х 1 х 1 см = колкото лешник
7 гр = 1 кубче масло 1.5 х 1.5 х 1.5 см
10 гр = масло колкото орех
5 мл = 1 к.л. олио
10 мл = 1 с.л. олио
2 к.л месо (пасирано или ситно скълцано) = 10 гр месо
2 с.л. месо (пасирано или ситно скълцано) = 25 гр месо
3 с.л. месо (пасирано или ситно скълцано) = 40 гр месо
1 с.л. месо = 1 парченце 2х1 см = 10-15 гр месо
1/8 чаша = 30 гр
1/4 чаша = 60 гр

Момичета, благодаря още веднъж за отговорите  Hug И аз съм твърдо убедена, че моята приятелка трябва да направи консултация с логопед, пак ще й го намекна тактично. Ако беше моето дете, досега да сме отишли 100 пъти, но тя явно кара малко по-лежерно.


Виж целия пост
# 761
Здравейте, вчера въведох прясното мляко- имаше малко в супата. Днес сутринта се изака нормално, а преди малко- диария. Възможно ли е да е алергия към млякото? Няма никакви други проблеми, нито кожни обриви, нито нищо. Благодаря предварително  Hug Hug
Виж целия пост
# 762
Едва ли е реакция от прясното мляко, но имай предвид, че често действието му е разхлабващо.
Просто следи детето..
Виж целия пост
# 763
Има ли значение дали ще давам "Деавит" или "Вигантол".
Виж целия пост
# 764
Деавит е и с вит. А
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия