Счетоводител в нужда се познава 5

  • 39 942
  • 712
# 645
ai_vi, в годината на обратно проявление:
Ако счетоводната печалба е същата: - 50 000
 временни разлики - 8 000

1. За начисляване на корпоративния данък като задължение към бюджета за годината
123/452 - 4200    (10% х 42 000)

2. за отсрочените активи по възникнали за периода намаляеми временни разлики
123/4971 - 800              (10% х 8000)

В ОПР
Разход за данък 5000 лева
в т.ч. текущ данък 4200 лв
изменение в отсрочени данъци "+800" /плюс 800лв/.

Аз такива временни разлики съм имала само при обезценка на материални запаси, а в последваши години ако сме продали нещо от тях има обратно проявление.
Аз друго да попитам: Защо правиш временни разлики за неизплатени към 31.12. заплати и осигуровки? Нали става въпрос за   възнаграждения по трудов договор? Аз мисля, че чл.42 (1) ЗКПО се прилага само за неизплатени lвъзнаграждения по граждански договори.  Неизплатените заплати не се ли признават за текущ разход за годината, в която са начислени чл.42 ал.(2) т.1. Дано някой друг се включи, че сега малко се притесних с тези неизплатени заплати и осигуровки. Ако не съм права докато е време да се коригирам (само декемврийските заплати и осигуровки  не са ми платени към 31.12.)
Виж целия пост
# 646
спондж боб, мерси много   bouquet Колебая се къде да питам по мейл, за да не се разхождам напразно? Но ако не намеря онлайн решение, ще ида до ТР и дано ми отговорят на всички тъпи въпроси   newsm78
Виж целия пост
# 647
Възнагр. и осиг. са по ДУ и навсякъде прочетох, че за ДУ се прилага чл.42, тъй като чл.42 ал.2е изкл. и казва, че чл.42 не се прилага за основно и допълнително възнаграждание и т.н. След справка в няколко справочника тъй като и аз се колебаех къде да отиде, навсякъде беше подчертано, че ДУ не влиза в изключението от чл.42, ал.2, при окето се увеличава СФР.
Виж целия пост
# 648
Така, че по моето разбиране, ти правилно си си свършила работата.
Виж целия пост
# 649
Допълнителните възнаграждения, премии и други от този род по ТД, както и осигуровките за тях, които не са платени през текущата година също са непризнати разходи, както и всичко неплатено по ДУК.  Peace
Виж целия пост
# 650

Аз друго да попитам: Защо правиш временни разлики за неизплатени към 31.12. заплати и осигуровки? Нали става въпрос за   възнаграждения по трудов договор? Аз мисля, че чл.42 (1) ЗКПО се прилага само за неизплатени lвъзнаграждения по граждански договори.  Неизплатените заплати не се ли признават за текущ разход за годината, в която са начислени чл.42 ал.(2) т.1.

така е!
Виж целия пост
# 651
Допълнителните възнаграждения, премии и други от този род по ТД, както и осигуровките за тях, които не са платени през текущата година също са непризнати разходи, както и всичко неплатено по ДУК.  Peace

 Sad Тоест? Абсолютно се омотах, правилно ли съм изписала ГДД или не. От казаното от теб, да разбирам, че със сумата за неизпл.заплата и осигуровки по ДУ, увеличавам СФР?
Виж целия пост
# 652
Не искам да те обърквам... Аз съм по скоро ТРЗ и тези справки давам на гл. счетоводител за приключването - като непризнати разходи. Признават се в  годината на плащане.
Виж целия пост
# 653
Възнаграждение по ДУК

ai_vi, Според становището на този експерт правилно си формирала временна разлика за неизплатени възнагр. и осигуровки по ДУК.

Виж целия пост
# 654
Благодаря Ви, дами!  thumbsup
Виж целия пост
# 655
Здравейте, пратиха ме при вас.
Следният случай - преди 1-2 години приятел-инвалид прави фиктивен договор с едно момиче да му чисти и готви със заплата ХХ лв, като обаче тя не е работила на заплата, а е ходила веднъж седмично и е получавала някаква надница.
Сега това момиче си търси работа и иска копие от въпросния договор, защото някакви кандидат-работодатели й го искали като доказателство, че има трудов стаж. Приятелят ми смята, че й е дал нейното копие, тя твърди, че не го е получила.
Въпросът ми е - ако се даде това копие, т.е. да се направи наново, дали приятеля ми могат да го погнат за нещо?

Какво разбирате под фиктивен?
 Дори и реално да не е получавала нищо договора ако е трудов трябва да е регистриран в НАП, да са подавани Д1 и Д6, евентуално да са внасяни осигуровките.Тогава може да се признае стаж и в НАП и НОИ ще има данни и доказателство за осигурявнето.Ако е трудов договор стажа трябва да е нанесен в трудовата книжка, но и да не е ако са декларирани осигуровките от НОИ може да се извади справка.

Ако само са си подписали някакъв лист хартия без да е регистриран договора, то няма как да се докаже този стаж, освен на думи и доверие.

Иначе предполагам не пречи ако има реален и  регистриран договор и всичко е коректно да се направи заверено копие от работодателя.Предполагам, че не е нужно да е нотариално заверено.
Виж целия пост
# 656
Ако майката има само два дни работни в дадена фирма, има ли право на болничен за гледане на малко дете и като са близнаци, колко дни годишно се полагат?

А за периода 18 м. назад, за времето когато не е работила, 310 лв. ли се вземат за база?
Виж целия пост
# 657
Ако майката има само два дни работни в дадена фирма, има ли право на болничен за гледане на малко дете и като са близнаци, колко дни годишно се полагат?Да, има право на болничен лист. НОИ изплаща общо до 60 календарни дни за 1 година.

А за периода 18 м. назад, за времето когато не е работила, 310 лв. ли се вземат за база?Да, в 18-месечната база участва МРЗ-то за съответния период, ако лицето не е било осигурено по трудов договор или като самоосигуряващо се.
Виж целия пост
# 658
Да ви попитам, на наш служител не му дадоха болничен за гледане на детето му , защото няма 6 месеца работни.Стажа й е около месец? Защо е така?
Виж целия пост
# 659
Не бяха ли 40 календарни дни?
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия