За правата на децата ни! седма тема!

  • 111 706
  • 730
# 300
     Някой знае ли дали  имаме право да не плащаме данък на колата? Води се  автомобилът на мое име , а детето ми е с 50 %   според ТЕЛКово решение. От Общината ми казаха, че колата трябва да е на името на детето, а  то е непълнолетно - на 10 години.
Виж целия пост
# 301
Only, мисля, че в предната тема имаше доста писано по този въпрос - трябва да прехвърлите колата на детето, чрез нотариус. След това, до 18-тата годишнина на детето, ако продадете колата, паричките се внасят в сметка, с която то може да се разпорежда след пълнолетие. Не си спомням, но и за самата продажба (евентуална), мисля, че имаше някакви бюрократични занимавки  Thinking.
Беше направен изводът, че си заслужава при коли с висок данък (сравнително нови или направо нови), които няма изгледи да се продават скоро. Дано съм ти била полезна   bouquet
Виж целия пост
# 302
Не е вярно!
Приемат молби за безплатни винетки за инвалиди
Цитат
"Ако в семейство има човек с увреждане и автомобилът е на негово име - подава молба за винетка, ако не е на негово име, с удостоверение за семейно положение от името на съпруга/съпругата се подава тази молба", уточни г-жа Хорозова.

НАРЕДБА № Н-19 ОТ 2 ДЕКЕМВРИ 2008 Г. ЗА УСЛОВИЯТА И РЕДА ЗА ОСВО … ЛИКАНСКИТЕ ПЪТИЩА
Цитат
Чл. 2. (1) (Доп. - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 56 от 2011 г., в сила от 22.07.2011 г.) Лицето с 50 и над 50 на сто намалена работоспособност или вид и степен на увреждане подава заявление-декларация по образец (приложение № 1) за получаване на безплатна едногодишна винетка за собствения си или съпружеска имуществена общност лек автомобил в дирекция "Социално подпомагане" на Агенцията за социално подпомагане по постоянния си адрес.

(2) (Нова - ДВ, бр. 6 от 2010 г., в сила от 01.01.2010 г., изм. - ДВ, бр. 56 от 2011 г., в сила от 22.07.2011 г.) По реда на ал. 1 заявление-декларация подават и лицата или семействата, отглеждащи деца с трайни увреждания до 18-годишна възраст и до завършване на средно образование, но не по-късно от 20-годишна възраст.
Виж целия пост
# 303
Кое не е вярно  newsm78
Виж целия пост
# 304
Винетките са едно, данакът друго. Не може да се ползва облекчение данъчно, ако колата не е на името на детето! Може да се ползва винетка, ако колата е семейна Wink
И да, питах днес, няма значение, че е организирано мероприятие, ако във фактурата ми бише комплексно балнеолечение -  може Wink догодина живот и здраве ще сме на лагер Simple Smile
Виж целия пост
# 305
Искам да ви попитам за талоните за синя зона. Колата, която ползваме, не е на името на член на семейството, а на името на по-далечен роднина. Детето ми е с 80% с ч. п., талон при това положение дали ще ни дадат? Аз мислех, че нямаме право, след като нямаме кола, но една приятелка твърди, че дават такъв талон, независимо на кого е колата, ако в нея пътува детето.
Виж целия пост
# 306
Искам да ви попитам за талоните за синя зона. Колата, която ползваме, не е на името на член на семейството, а на името на по-далечен роднина. Детето ми е с 80% с ч. п., талон при това положение дали ще ни дадат? Аз мислех, че нямаме право, след като нямаме кола, но една приятелка твърди, че дават такъв талон, независимо на кого е колата, ако в нея пътува детето.
Права е по принцип. Не са ми искали документ за собственост, както за винетките Wink Новите важат за целия ЕС Simple Smile
Виж целия пост
# 307
Благодаря, Раличка:)
Винетка имаме , данъка ще си го плащаме... да не забравяме какво пише най - отгоре в личните ни карти - Република България.
Виж целия пост
# 308
Винетките са едно, данакът друго. Не може да се ползва облекчение данъчно, ако колата не е на името на детето! Може да се ползва винетка, ако колата е семейна Wink
И да, питах днес, няма значение, че е организирано мероприятие, ако във фактурата ми бише комплексно балнеолечение -  може Wink догодина живот и здраве ще сме на лагер Simple Smile
Ох, защо съм помислила за винетки? То запитването си е за данъка.Embarassed
Виж целия пост
# 309
Ох, видях, че престоят е пакети от 6 - 10 дни... те много сложни били нещата там... ще го мислим.. благодаря ви за отговорите  Hug
Виж целия пост
# 310
Здравейте, тъй като водя дело в административен съд относно решенията на ТЕЛК и НЕЛК за 2год.ми син, което съм на път да загубя за съжаление, нукой който е запознат с нормативната база по-добре, би ли ми казал къде точно да търся относно правата на детето до достъп до здравни-лечебни заведения, рехабилитации и подобни или държавата няма такива задължения, това си е мисия единствено на родителите, защото явно съда това се опитва да ми вмени - че видите ли мое задължение единствено е ние като родители да осиуряваме средства за лечение на детето си, което е с % инвалидност и държавата няма такива задължения - защото във всички епикризи се казва, че е нужна задължителна рехабилитация, а се дават 20% с чужда помощ, което автоматично изхвърля детето ми от правата за ползване на безплатно лечение и рехабилитация...или аз някъде бъркам в разсъжденията си?
Предварително благодаря!   bouquet
Виж целия пост
# 311
Здравей, Дарина. Съжалявам за случващото се при вас. По Клинична пътека, доколкото научих вчера, може да използвате престой в санаториум - тоест, с направление от личния лекар поради заболяването на детето, независимо, че няма ТЕЛК. То, безплатно лечение и престой, дефакто като разгледах, няма - все се доплаща нещо (ако е по ЗК) или пък се заплаща всичко, а после социалните връщат само около 200 лв., независимо колко всъщност е коствал изцяло престоя и лечебните процедури (при деца с ТЕЛК)... Така, че - безплатен обяд - няма - има само облекчение в цената, което и вие може да използвате по клинична пътека.  Hug
Виж целия пост
# 312
Здравей, Дарина. Съжалявам за случващото се при вас. По Клинична пътека, доколкото научих вчера, може да използвате престой в санаториум - тоест, с направление от личния лекар поради заболяването на детето, независимо, че няма ТЕЛК. То, безплатно лечение и престой, дефакто като разгледах, няма - все се доплаща нещо (ако е по ЗК) или пък се заплаща всичко, а после социалните връщат само около 200 лв., независимо колко всъщност е коствал изцяло престоя и лечебните процедури (при деца с ТЕЛК)... Така, че - безплатен обяд - няма - има само облекчение в цената, което и вие може да използвате по клинична пътека.  Hug
Благодаря за бързия отговор, LifeIsBeautiful!   bouquet
Не съм се и надявала за безлатен обяд, имайки предвид къде живеем, нашият случай е такъв, че престой в лечебно заведение или балнеолечение не са ни от полза, колкото рехабилитации и закупуване на специални ортопедични обувки, които за съжаление не фигурират в списъците за технически помощни средства и съответно Социалните не изплащат пари за тях - единственият ни вариант да си помогнем частично финансово е т.нар. ТЕЛК преосвидетелстване, което както всички знаем дава помощи само за лица с над 50%. Чудя се, как за лица с доказани нужди от рехабилитации и носене на техн.помощни средства задължително до определена възраст, Наредбата определя, че до 1г. дава 100%, а след навършване на 1г. на лицето се дава макс.20%, при доказано становище от всички лекари и международни организации, че лечението има задължителен характер мин. до 4г. възраст... По клинична пътека може и да ни дадат наравление за известен период за рехабилитация, но се съмнявам 2 год.напред да ни осигуряват направления, а специализираните обувки и закупуваме от Америка и то за не малко пари - сменят се в период между 3-6мес., знаейки колко бързо израстват крачетата на мъниците, независимо, че вземаме с 1-2номера напред.
Виж целия пост
# 313
Дари, ето тук ми казаха, че човек може да се възползва от въпросните технически средства:
http://www.mlsp.government.bg/fsp/

Също така, може да пробваш и чрез Ц"ФЛД" - http://www.cfld-bg.com/
или БгКоледа - http://www.bgkoleda.bg/

Но за Бг-Коледа трябва да си изчерпал всички останали възможности. Аз имам една висяща молба при тях...  Confused

Момичета, по-нагоре сте засегнали въпоса с данък и винетка за МПС. Някой знае ли дали има давност за дължимите суми за данък при нерегистриран автомобил, и колко е тя?
Дали обясних правилно?  newsm78 Купих си колата в 9-тия месец на бремеността. След раждането нямах време да го направя. А малко по-късно започна тичането по болници.... Изобщо не ми е било до данъци и кола! И така вече 4 години и малко! Някой знае ли какво се случва от тук натам? 
Виж целия пост
# 314
Ние една служебна кола бяхме забравили да регистриараме в данъчното - и ни казаха да минат две години от покупката и след това да я регистрираме, ако е по-рано има глоба. При теб са четири така че ще си платиш само текущия данък. Но попитай все пак на място

Сори за спама
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия