Православието като начин на живот 2

  • 28 816
  • 744
# 90
Благодаря, Серафима Simple Smile
Прочетох темата, ще прочета и предната.
По някои от зададените въпроси имам мнение, с което не ангажирам никого. Simple Smile
Смятам, че основна пречка за съществуването на хармонични отношения в обществото, е липсата на смирение и наличието на криворазбраната гордост, също така и суетата. Това в чисто човешки план. Материалният свят категорично спомага за това. Но пък човек вероятно трябва да приема живота си, като поредица от изпитания и чрез тях да израства.... 
Това го казвам от опит, общо взето аз стигам до изводи от опит.
Виж целия пост
# 91
Еластина, добре дошла!
общо взето аз стигам до изводи от опит.
Щеше да е много по-лесно, ако не беше така, но и при мен опита е водещ.


Успешна и благословена седмица на всички желая Hug!

Понеже вече си имаме изобилие от теми за обсъждане, Ви предлагам тази седмица да си поговорим (основно) по темата на liese за

Глобализацията, новите технологии, науката и въобще светът, в който живеем днес, като християни

Мисля, тя се явява продължение на предната.

За мен глобализация до голяма степен се явява "синоним" на унифициране, смиване, сливане, пазар и разни други търговски думички. Как възприемате агресията на днешните "търговци"? Науката на къде тече, управляван ли е от финикийски знаци умът на учените? Нашият личен свят не изпада ли в много тежка колизия на ценности с този на съседа ни?

Виж целия пост
# 92
Ще започна с разсъждения на тама глобализация.

Глобализацията възниква, от една страна, поради наличието на нова техника и нови технологии (средства за транспорт и комуникация), които позволяват тя да се осъществи, и, от друга, поради желанието на корпорациите да максимизират печалбите си.
По-изгодно е да се произведе нещо в Китай, примерно, поради евтината работна ръка. Освен това не се налага да се харчат пари за съобразяване с едно по-стриктно законодателство, от гледна точка на социални придобивки за персонала (отпуски, работно време, болнични и пр.), мерки за предпазване на екологията и т.н.
Какво следва в страните на произход - там се затяга пазарът на труда и падат възнагражденията за положен труд.
От друга страна пазарът е залят от евтини китайски стоки.
В самия Китай също има последствия - пренасяне на ноу-хау, увеличаване на заплащането, повече работни места, но и силно замърсяване на околната среда (това е най-мръсната държава в света към момента).
В личен план глобализацията предполага допир с чужди култури. Задължително е да се усвоят чужди езици, има и пряк допир - понякога лично, друг път чрез средства до комуникация. Днес пътуваме много повече. Този контакт засяга човешкия живот съдбовно, появяват се смесени бракове с партньори от коренно различни култури, те имат деца, които растат в тази среда. Самите тези хора се движат в едно между- или мулти- културно пространство. Това поставя под въпрос традиционните ценности.
Глобализацията вероятно започва още по времето на колониализма, когато гражданите на завладените територии усвояват езика на завоевателите. Така, те или потомците им могат да потърсят по-охолен живот в колонията или бившата колония. Ето че западът е залят от хора от Африка, Индия, Пакистан, някои азиатски държави. Оказва се обаче, че усвояването на езика съвсем не предполага възприемане на културата на оригиналните носители на езика. Поради което се получават сблъсъци на ниво религия. Възникват и проблеми на ниво раса.
Дестабилизират се традиционните култури. Може да се каже че им е нанесена неизлечима рана.
Виж целия пост
# 93
Глобализацията, новите технологии, науката и въобще светът, в който живеем днес, не ни пречи да сме християни. Трудно е, но не е невъзможно. Аз съм далече, но имам примери пред себе си. Жената ползва всички новости на 21 век, но спазва и християнски норми.
Нямаме как да спрем развитието на технологиите. Науката и научната дейност в днешно време са много пари, особено генното инженерство. Дали вървим по вече съществуващ път newsm78м, по скоро смятам - ДА. За съжаление хората от 2 000години насам, не сме се променили, макар, че имаме пример който да следваме. Дали русалки, кентавъра и други същества не са плод на генното инженерство? ooooh!

http://pravoslaven-sviat.org/2013/09/23/na-pyt-za-damask/?utm_so … =na-pyt-za-damask
Виж целия пост
# 94
Много актуална тема Laughing

Според мен, ако анализираме плюсовете и минусите на глобализацията, ще стигнем до извода, че тя не е зло сама по себе си. Тя просто дава възможности и на злото и на доброто да се развиват при най-благоприятни условия. Решаващи, както винаги се оказват трайните тенденции на човечеството да се развива по посока на злото. Затова и ние чувстваме, че злото има превес. А може би и в самите нас то е в повече newsm78?

Като факт ще отбележа само, че първото Пришествие на Христос е било в условията на един сравнително глобализиран свят - Римската империя. Възцаряването на антихрист (все си мисля, че думата "антихрист" трябва да се пише с главна буква, защото е конкретна личност, но някак не смея - може би от страх с това да не му отдам прекалено голяма чест, каквато не заслужава Laughing) и Второто Пришествие също ще се случат в атмосфера на глобализация, само дето не знаем точно до каква степен ще напредне тя (моята фантазия по принцип работи добре, но технологиите със сигурност ще напреднат много повече, отколкото можем да предположим).

С една дума глобализацията доказва, че е подходяща почва за големите световни събития. Антихристът и неговите предтечи я ползват за свои цели като се трудят неуморно, така трябва да преследват своите цели и християните, вместо да заклеймяват високите технологии и да се държат подчертано сепаратистки.
Може би е по-редно да си зададем въпроса: С какво точно ни пречи глобализацията? newsm78


Интересно ми е какво мислите и върху един друг въпрос:
Ако Христос и апостолите проповядваха днес, какви форми и начини за проповед щяха да ползват?
Виж целия пост
# 95
Сетих се сега за филма Виртуална агресия. Разглежда влиянието на телевизора и компютрите върху децата.
"Тази агресия е невидима за погледа на непросветения от светлината на вярата човек. За тази агресия средствата за масова информация не правят репортажи.

Тя, като че ли е невидима. Но в този филм тя е посочена и показана в целия ѝ „блясък”.

Защо децата, прекарващи времето си пред телевизора, след това рисуват не красотата на природата или пък ангели, а всакаква нечистота? Що е това 25-и кадър и какво е изобразено на него? Как влияе на развитието на детето пристрастеността към компютъра? Какво се случва с детската душа под влиянието на страстите и възбудата от компютърните игри? В този филм са представени най-новите материали на православните изследователи на тази тема."
http://www.budiveren.com/index.php?option=com_content&view=a … -16&Itemid=81
Виж целия пост
# 96
http://pravoslaven-sviat.org/2013/09/24/ot-zle-kym-po-zle/?utm_s … ot-zle-kym-po-zle
Виж целия пост
# 97
Глобализацията в частност с абсолютно нищо не ми пречи.
Пречи ми това, че изнесено извън контекста си определението за добро е много разтегливо. Ето тук идва и ролята на така наречената глобализация (налагане на норми на големи групи хора). Налага ти се да приемеш, че нещо, което ти не оценяваш като добро Е добро. Ето това ми пречи.

Ще дам пример, за да съм по-ясна. Шуми се много около ромските групи у нас. На ромите (като етническа група) се дават, да не кажа по тежка дума, груби определения. Не се цени човека, не се цени личността. Дава се етикет на общността от хора. Тези етикети се лепят не само на тях, вярвайте ми. Така се стига до предварително оценяване (осъждане) на една личност на база (в случая) на етнически произход. Не че не го е имало преди да речем 200 години. Но само преди 30 години нещата не стояха така. Отношенията с точно тази група не бяха такива. И аз ясно помня как сме се отнасяли у дома с тях. Майка ми никога не се е срамувала да говори с ромите на улицата, да подаде ръка на някой от тях, да го покани на масата ни и да го нахрани. Не зная къде има още такива отношения.
И ми се струва, че стигаме до онова, за което petiasd писа по-рано - не се познаваме със собствените си съседи. Имаме очи да твърдим, че живеем в "глобалното село", но фактически живеем в самота, защото не желаем да опознаем съседите си. Предпочитаме да вярваме да дадените от "общността" етикети. Другото - опознаването на човеците ще ни отнеме твърде много време, пък то (както казват много хора) Е пари ...
Виж целия пост
# 98
Това много ми хареса! Прилагат се фройдистки методи в рекламата, да не кажа бесовски.
Виж целия пост
# 99
Злото на либерализма и социализма (Солженицин): https://www.youtube.com/watch?v=xvbeyAC6ilY
Солженицин: Хората забравиха за Бога, оттам иде всичко: http://bg-patriarshia.bg/reflections.php?id=406

Преди време четох "Quo vadis" на Сенкевич и някак цялата атмосфера на живота в римската империя, представена в романа, много ми напомни на постмодернистичната среда, в която живеем.
И по този повод се сещам и за филма на Тарковски - "Рубльов", един от монасите там казваше: "Всички глупости и подлости човешкият род вече е извършил, сега само ги повтаря. Ако Господ сега отново дойде на земята, отново ще Го разпнем".

Все повече смятам, че времената, в които живеем, не са последните, но са времена на прага на някаква огромна промяна, която предстои да се случи; нещо, което наистина ще разтърси тоя свят, нещо сякаш се подготвя. Абсолютно съм склонна да вярвам, че това усещане в лъжливо и някаква заблуда, но ме учудва, че доста хора усещат същото.
Виж целия пост
# 100
не са последните време Simple Smile, все още не отговаряме на всички точки посочени в Матей, гл.24. => не е забранено четенето на Евангелието. Мен ме е страх от тези времена, като се знам каква крива сопа съм  Praynig
Рекламите са пари и съответно няма норми.
Върху глобализацията можем и да погледнем от друг поглед, че разрастването на империята Александър Македонски спомага за по-бързото разпространение на християнството. Може и сега да е така. Колко наши деца са навън?!?!

Хубави филми сте постнали, но ще ги видя в събота и неделя.

liese, извън темата: дъщеря ми, има да пише реферат за Римската империя, 10 печатни страници. Книгата на Сенкевич можели да се ползва за тази цел. Детенце не иска инфо от нета, защото всички щели да вземат от там материали, иска да прочета и да напише Simple Smile
Виж целия пост
# 101
Интересно ми е какво мислите и върху един друг въпрос:
Ако Христос и апостолите проповядваха днес, какви форми и начини за проповед щяха да ползват?

Може да е тривиално, но отговора се налага от само себе си Rolling Eyes Едва ли има по - лесен и достъпен начин от Интернет? Въпреки, че може за часове да се стигне от единия край на света до другия, няма друг начин!
Все повече смятам, че времената, в които живеем, не са последните, но са времена на прага на някаква огромна промяна, която предстои да се случи; нещо, което наистина ще разтърси тоя свят, нещо сякаш се подготвя. Абсолютно съм склонна да вярвам, че това усещане в лъжливо и някаква заблуда, но ме учудва, че доста хора усещат същото.
Имам същото усещане и то не защото търся белези, а защото напрежението м/у човеците е толкова усилено, че може да се реже с нож...А където има напрежение, рано или късно има и ....бум Rolling EyesПросто не може да продължи така - мутираме емоционално с всеки изминал ден...
Що се отнася до глобализацията, тя е неизбежна и на мен не ми пречи..Вярно е, че малко се размиват границите, малко се обезличаваме, но пък има и своите удобства..А, бе неминуемо е:)))
Единственото страшно , което произлиза от нея /а то е свързано и с Интеренет/,е, че някоя безумна идея може да събере съмишленици и да стигне невиждани размери за дни... По рано съм се чудила, как ли, пък този антихрист ще проповядва на народите newsm78 newsm78 newsm78 Е, сега не се питам ooooh!
Виж целия пост
# 102
Освен сега да поразсъждавам за друга част от темата - агресията на търговците.

Спомням си още през социализма, как се чудех защо на запад слагат толкова големи и лъскави опаковки. Едно че тогава шаренията ме дразнеше, но в условията на капитализъм опаковките са огромни, за да изглежда, че вътре има повече продукт. Още тогава имах усещането за голямо разхищение. Като се замисля само какви огромни количества хартия отиват за реклама. Всеки ден пъхат в ръцете ми рекламни листовки, а пощенската ми кутия се пълни с рекламни брошури.
Доколкото си спомням модерната реклама я измисля роднина на Фройд. Мисля, че беше негов племенник, но определено повлиян от психоанализата.
Има и друг феномен - този на търговските вериги. Постепенно те се налагат на пазара и изместват дребната търговия. Купуваме там заради удобството и заради по-ниските цени. Но пестейки по този начин, май се заробваме, защото тези вериги после диктуват пазара. Например селскостопанските производители трябва да се съобразяват с техните условия, както и производителите на всякакви други стоки. Хората губят финансовата си независимост на производители и фалират. После трябва да се цанят някъде на работа. Дали във верига или друга корпорация.
Нашите дребни търговци също си имат кусури. Например продажбата на некачествени хранителни стоки, които се оказва че са негодни за консумация.
Определено се наблюдава едно изземване на земята и производството на храни от хората и то преминава в ръцете на едрите фермери и веригите. А в крайна сметка, човек като не може сам да си произведе храната се заробва.

Дано не съм ви досадила, но по принцип така разсъждавам. Нека и темата да се придвижи.
Виж целия пост
# 103
 Здравейте! Simple Smile Изпуснах цяла тема, която ме вълнува. Тези дни ми минаха толкова бързо в работа и грижи и  не успях да се включа. Много интересна дискусия се е развила. Радвам се, че тази тема е продължение на предишната.
 Днес бяхме с мъжа ми в "Св. Александър Невски" и там срещнахме дядо Добри. Толкова пъти съм се оглеждала да го видя и го е нямало, а днес, без да очаквам, той беше там, вътре, до вратата ... Целунах му ръката, говорихме си, доколкото той успя да ме чуе, а аз в еуфорията си, да го разбера  Embarassed Едно от нещата, които ми каза беше :"Пази се от дявола! Той е тук." Пожела ми да си спася душата. Прегърнах го. Милият дядо Добри! Щом има хора като него, надежда има. Добрите души са много, слава Богу! Не трябва да ни е страх дори от последните дни, те са само път към Бога, макар и труден и пълен с капани. А глобализацията и новите технологии достигат до там, до където ги допуснем. Дали дядо Добри знае нещо за глобализацията? Дали тя го заплашва? Трябва да се боим от дявола, който дебне навсякъде, както от съвременните изкушения, така и в самите нас. Съвременните технологии, в частност интернет, могат да се използват и за доброто. Колко много свещеници, богослови и просто хора вярващи, пишат в мрежата. Днешните хора черпят информацията си именно от там- от Фейсбук, от форумите, от блоговете... Защо да не противопоставим на виртуалната мръсотия, заливаща ни от всякъде, чистотата на нашата вяра?
 Извинете ме за разхвърляните мисли. Повечето от нещата, които написах, видях и във вашите мисли.
 Благодаря за хубавите статии и филми.  Grinning
Виж целия пост
# 104
Серафима, всеки от нас има горчив опит с участия в подобни теми ...
Аудиторията е разнообразна, хората -  своеволни, твърде свободомислещи, а понякога и твърде малко-мислещи. Малко са тези, които се вслушват в разумните доводи и уважават традицията. Особено пък що се касае до живота след смъртта - там възможностите за дискусия върху нечии фантазии са големи.

Когато в подобни дискусии компанията се окаже предимно от духовно "всеядни" хора, цинични и груби в отношението си към Бога, Църквата и другите хора, винаги е по добре да напуснеш събранието. Освен да се окаляш, друго не би могла да постигнеш.

Наскоро писах в подобна тема - "Покривате ли си главата, когато сте в църква?" Намирах смисъл да пиша, докато срещах разумни въпроси и отговори, но в един момент нещата излязоха извън контрол. Появиха се потребителки, които би трябвало вече да са добре познати във форума с наглото си държане и конфликтност, които успяха да предизвикат с намесата си заключване на темата. И познайте какво се случи, темата беше заключена веднага, вместо съответните потребителки да бъдат санкционирани от модератор. Тяхната наглост и агресия останаха безнаказани, а тези, които по някакъв начин им опонираха, бяха квалифицирани като "религиозни фанатици". И така се намери повод темата да бъде затворена, каквато вероятно им беше и целта.

Ако някой се интересува от конкретния случай, нека прегледа последните 10-тина страници от въпросната тема (тя е заключена, но е достъпна за четене... пък и за поука Simple Smile).
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия