ПрЪвУписТен едноГРинолог Узадачи оТРопед с ОТГАНИЗКЮМА и Ореолите на гърдите- 86

  • 28 668
  • 737
# 120
Цитат
Всъщтност
Виж целия пост
# 121
Не е от форума, но искам да ви попитам...
...само аз ли виждам ужасно избождаща очите пунктуационна грешка още на корицата на тази книга  newsm78 ooooh! Crazy

Само тук да беше  ooooh! Същата грешка я има и в заглавието "Следвай ме бабо", което е абсолютно недопустимо за корицата на детска книжка. Интересното е, че сайтовете я анонсират абсолютно правилно, със запетайка.
http://books.janet45.com/books/180
Виж целия пост
# 122
Здравейте, когато „моля“ изпълнява роля на служебна дума за израз на учтива молба или покана, в съчетание със следваща повелителна глаголна форма, запетаята не е задължителна. Случаят тук е такъв.
Това ми отговориха от издателството  Rolling Eyes

Пълни глупости.
Виж целия пост
# 123
Здравейте, когато „моля“ изпълнява роля на служебна дума за израз на учтива молба или покана, в съчетание със следваща повелителна глаголна форма, запетаята не е задължителна. Случаят тук е такъв.
Това ми отговориха от издателството  Rolling Eyes

От издателството са прави, доколкото са се позовали на увода на 'Правописен речник на българския език' от 2005 г. Дори са го цитирали дословно. Simple Smile Ето увода тук, за 'моля' пише в последната, 14-а точка, от синята част.

http://zapetaia-teoriia.ezikova-kultura.tutmanik.com/

Въпросният правописен речник не е официален, но след като в официалните не е уточнено изрично, че в посочения случай винаги се пише запетая, вероятно пропускането на запетаята може да се приеме като правилен вариант.


Само тук да беше  ooooh! Същата грешка я има и в заглавието "Следвай ме бабо", което е абсолютно недопустимо за корицата на детска книжка. Интересното е, че сайтовете я анонсират абсолютно правилно, със запетайка.
http://books.janet45.com/books/180

Тук е малко по-различно, защото става дума за обръщение, което задължително се отделя със запетая, независимо дали глаголът е в повелителна, или някаква друга форма. Но напълно споделям мнението ти, че е недопустимо.  Peace
Виж целия пост
# 124
Кратък урок по прЪвописТ:

Цитат
За "нощта" съм съгласна ,че не може да се сети пълен или кратък член трябва да сложи
  Mr. Green

И друга потребителка отговаря:

Цитат
Да, ако не е членувана е 'ноща'






Виж целия пост
# 125
 smile3532 smile3532 smile3532
Виж целия пост
# 126
Муахаххахахахах.  hahaha

Скромен улов:

Цитат
каточели

Цитат
по- между другото

Виж целия пост
# 127
Желанието да споделя с вас новата, току-що научена дума, се оказа много силно:

Цитат
Лаорят си
Виж целия пост
# 128
Цитат
Искам да кажа че синът ми е на 5 г и за една годиан вече има сумати бели косми от стрес това нее нормално
ай стига бе  Laughing Бели коси от стрес? На пет години?  Shocked ooooh! Laughing
Виж целия пост
# 129
Моето мнение за правилното изписване на заглавието на книгата е следното:

- ако заглавието е например: "Моля те да се погрижиш за...", то тогава няма запетая,

- ако заглавието е обаче така, както е - "Моля те, погрижи се за..." - смятам, че трябва да има запетая, и няма сила, която да ме убеди в противното, независимо в колко речници, писани от знайни и незнайни филолози и прочие, е позволено.

 И една "находка" от мен:

Цитат
еденица
Виж целия пост
# 130
Цитат
моментъшното си положение
Виж целия пост
# 131
Цитат
да маршерувате с оръжие
Виж целия пост
# 132
Кратък урок по прЪвописТ:

Цитат
За "нощта" съм съгласна ,че не може да се сети пълен или кратък член трябва да сложи
  Mr. Green

И друга потребителка отговаря:

Цитат
Да, ако не е членувана е 'ноща'


Явно не схващате иронията. Thinking
Виж целия пост
# 133
Цитат
моментъшното си положение
Това ми е абсолютен фаворит в темата до момента!
Виж целия пост
# 134
Ммммда, наясно сме с тънките разлики, Ели, пък и не възнамеряваме да пестим от коректори, нещо повече - относно това заглавие коректорът се консултира с експерти от Института за български език на БАН. Навярно знаете, че през 2011 г. издадоха справочникс модификации на някои пунктуационни правила, а след това излезе и Официален правописен речник. Дискусионни теми има в изобилие, разбира се, както винаги. А книгата е великолепна, не се съмнявайте;-)))

Това е следващият отговор от издателството, въз основа на моята забележка да не пестят от коректори, независимо от икономическата криза  Crazy Joy
И аз ги разконспирирах, че копи-пействат директно от "тутманик" и си им го казах, де  Mr. Green
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия