Бихте ли си купили жилище в сграда, до която има трафопост?

  • 12 260
  • 26
Харесах си много едно жилище, според мен е идеално, но на 2-3 метра от сградата има огромен трафопост. Макар че жилището е от срещуположната страна на сградата, взе да ме гложди нещо. Прочетох, че излъчванията от тях причинявали доста вреди, вкл и рак. Чудя се в тази държава само интересите ли са водещи. Защо разрешават строеж на сгради до такива съоражения, ако са толкова вредни за здравето?!!!!! Някой живее ли до такова нещо да сподели опит.
Виж целия пост
# 1
11 години съм живяла в блок на 5 метра от трафопост, но пък бяхме на 7 етаж... За вредни излъчвания не съм чувала, но и да има, мисля си, че ще са в пъти по-малко в сравнение с тези от антените за обхват по покривите, мръсния въздух в големите градове и какво ли още не  Simple Smile Аз бих се притеснявала повече за друго - в моя случай една зима точно около празниците имаше пожар (мисля че беше станало някакво късо съединение в трафопоста), чуден дим до небесата, добре, че го овладяха и нямаше разни избухвания или каквото там... После 2 седмици живяхме без ток, кой да ти ремонтира на връх нова година  Grinning Мисля си, че просто много го бяха претоварили трафопостът ни, защото все пак е строен за един панелен блок и половина плюс няколко къщи, а после точно като се случи бума в строителството, всички нови кооперацийки ги закачиха за него. Както и да е - оправиха го и построиха още един до него, нямало е повече проблеми.

Но това е частен случай, все едно да те е страх ако наблизо има бензиностанция или да не стане някое природно бедствие... Щом смяташ, че апартаментът е идеален, ако си представяш животът си в него - то значи това е твоето жилище и те чака да го превърнеш в свой дом  Peace
Виж целия пост
# 2
Харесах си много едно жилище, според мен е идеално, но на 2-3 метра от сградата има огромен трафопост. Макар че жилището е от срещуположната страна на сградата, взе да ме гложди нещо. Прочетох, че излъчванията от тях причинявали доста вреди, вкл и рак. Чудя се в тази държава само интересите ли са водещи. Защо разрешават строеж на сгради до такива съоражения, ако са толкова вредни за здравето?!!!!! Някой живее ли до такова нещо да сподели опит.
Аз лично опит нямам, но една приятелка си купи апартамент в близост до подобен застрашителен трафопост. Няколко месеца по-късно случайно се видяхме  и аз забелязах, че едното и ухо е по-голямо от другото. Каза, че не знаела от какво е , но го намира за странно защото когато спи същото ухо било към трафопоста, но според мен няма нищо страшно, защото видях една котка да спи на трафопоста, пък си беше нормална, но за всеки случай можеш да пишеш до общината.
Виж целия пост
# 3
за излъчвания не знам, но ако има хлабави ламели на някой трансфоматор, ако бръмчи, ще усещате вибрациите и през възглавница
Виж целия пост
# 4
за излъчвания не знам, но ако има хлабави ламели на някой трансфоматор, ако бръмчи, ще усещате вибрациите и през възглавница

Точно.

Енергията на излъчване не е голяма, защото честотата е само 50херца. Ако беше MHz или KHz, тогава щеше да има основание за притеснение. Стигнахме до фундаменталния въпрос защо за радиопредаване и комуникации се използват високи честоти.

Никой не стои пред антените на мобилните оператори, нали? А ако сме под тях в някой апартамент няма проблем.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BB%D0%B5%D0%BA%D1%82%D1%8 … D0%B0%D0%BD%D0%B5


Електромагнитните полета са комбинация от невидими електрически и магнитни полета с различна сила,преминаващи едно в друго . Генерират се от природни явления, както и от човешки дейности, главно употребата на електричество.
Повечето електромагнитни полета, създадени от човека, са със специфична честота, варираща от високи радиочестоти – като тези, използвани от мобилните телефони, през средни честоти  – като тези, генерирани от компютърните екрани до изключително ниски честоти  – като тези, генерирани от електрическите проводници.
Според теорията променливото електрическо поле поражда магнитно поле и обратно. Така осцилиращото електрическо поле създава осцилиращо магнитно поле, което от своя страна създава осцилиращо електрическо поле и т.н. По този начин се създава ЕМ вълна, която се разпространява през пространството.

 Електромагнитните вълни с ниски честоти се наричат “електромагнитни полета”, а тези с много високи честоти - “електромагнитни лъчения”. Според честотата и енергията си, електромагнитните вълни могат да се класифицират като “йонизиращи лъчения” и “нейонизиращи лъчения” (НЙЛ).
Йонизиращите лъчения са супервисокочестотни електромагнитни вълни (рентгенови и гама лъчи), които имат достатъчна енергия на фотона, за да предизвикат йонизиране (създаване на положително и отрицателно заредени атоми или части от молекули) чрез разкъсване на атомните връзки, които свързват молекулите заедно в клетките.
"Нейонизиращи лъчения” е общ термин за тази част от електромагнитния спектър, чиито енергии на фотона са много малки, за да разкъсат атомните връзки. Тези лъчения включват ултравиолетовите лъчения (УВ), видимата светлина, инфрачервените лъчения, радиочестотните и микровълнови полета, свръхнискочестотните полета (СНЧ), както и статичните електрически и магнитни полета.

Електромагнитните вълни могат да предизвикат биологични ефекти, които, понякога, но не винаги, могат да доведат до неблагоприятни здравни ефекти. Важно е да се разбере разликата между двете:
o       Биологичен ефект настъпва, когато облъчването с електромагнитни вълни причинява значими или едва забележими физиологични промени в биологичната система.
o       Неблагоприятен здравен ефект настъпва, когато биологичният ефект е извън нормалните граници, които организмът може да компенсира, и това води до някакво неблагоприятно здравно състояние.
      Някои биологични ефекти могат да бъдат безвредни, например реакцията на организма с увеличаване на кръвния поток в кожата, в отговор на по-силно затопляне от слънцето. Някои ефекти могат да бъдат благоприятни, такива като чувството за топлина от директното слънчево греене в студен ден и дори могат да доведат до положително здравно въздействие, например ролята на слънцето при подпомагане на организма да произвежда витамин D. Някои биологични ефекти, обаче, водят до неблагоприятни последици за здравето, например болката от слънчево изгаряне или рак на кожата.

Изключително ниските честоти са тези под 300 Hz. Тези полета се генерират от променлив ток - вида електричество, използван при повечето електропроводници и уреди. Други значителни източници на свръхнискочестотни полета са електрическите централи, заваръчните машини, индукционните нагреватели, влаковете, трамваите и подземните транспортни системи.

Свръхнискочестотните  полета имат електрически и магнитни компоненти.  Свръхнискочестотните електрически полета са особено силни в близост до електропроводи за високо напрежение, а свръхнискочестотните магнитни полета са по-силни близо до индукционни пещи и заваръчни машини.
В общодостъпните зони, експозицията на свръхнискочестотни  полета е под определените норми за безопасност. Когато хората преминават точно под проводник за високо напрежение, нивото на излагане на такива полета е сравнително високо, макар и все още под допустимите норми. Проводниците на ниско напрежение предизвикват много по-ниско ниво на излагане, а вкопаните в земята кабели, практически никакво. В дома, полетата са най-силни в близост до електрически уреди (прахосмукачки и др.).

Първичното действие в биологични системи на СНЧ полета е индукцията на електрически заряди и токове. Този механизъм на действие не обяснява здравните ефекти, като рак у деца, за който се съобщава, че е настъпил вследствие на експозиция на съществуващите в околната среда нива на СНЧ полета.
СНЧ електрически полета съществуват, когато има заряд (волтаж), независимо дали протича ток. Почти никаква част от електрическото поле не прониква в човешкото тяло. При много висок интензитет на полето те могат да бъдат усетени по движението на космите по кожата. Някои изследвания, обаче, предполагат, че експозицията на ниски нива от тези полета е свързана с увеличена честота на случаите на рак у деца или други последици за здравето.
СНЧ магнитни полета съществуват там, където има електрически ток. Те лесно проникват в човешкото тяло без значително отслабване. Някои епидемиологични проучвания съобщават за връзки между СНЧ полета и рак, по-специално у деца, но други го отхвърлят. Непрекъснато се провеждат изследвания върху ефектите на ниските нива (в околната среда) на СНЧ полета.

Радиочестотните полета имат множество приложения в модерните комуникации. Най-разпространените източници са мобилните телефони, безжичните  телефони, локалните безжични мрежи и радиопредавателните кули. Медицинските скенери, радарните системи и микровълновите печки също използват радиочестотни полета.  Радиочестотите варират от 100 kHz до 300 GHz.

Когато човешкото тяло е изложено на радиочестотни полета, то натрупва енергия с течение на времето. Колко радиочестотна енергия натрупва човек всекидневно не е известно, тъй като излагането зависи от много фактори, особено разстоянието на източниците.  Силата на полето бързо намалява с увеличаване на разстоянието, което означава, че човек натрупва повече енергия от устройство, което използва отблизо - мобилен телефон в ръката, например, отколкото от по-силен източник, като радиопредавателна кула, която обаче е доста по-отдалечена.

Известно е, че радиочестотните полета (RF) предизвикват затопляне и индукция на електрически токове. Съобщавани са и други, по-малко изявени биологични ефекти.
     Радиочестотните полета с честоти над около 1 MHz първоначално предизвикват затопляне чрез движението на йоните и водните молекули в средата, в която се намират. Даже много ниски нива на радиочестотна енергия произвеждат малки количества топлина, но тази топлина остава незабелязана за човека, благодарение на действието на нормалните терморегулаторни процеси на тялото.
     Някои изследвания върху тези честоти предполагат, че експозицията на радиочестотни полета, достатъчно слаба, за да предизвика затопляне, може да има неблагоприятни последици за здравето, включително рак и загуба на паметта.
     Радиочестотните полета с честоти под около 1 MHz първоначално индуцират електрически заряди и токове, които могат да стимулират клетките в тъканите, такива като нерви и мускули. Електрическите токове вече съществуват в тялото като нормална част от химичните реакции, необходими за жизнените функции. Ако радиочестотните полета индуцират токове, значително надвишаващи това фоново ниво в организма, съществува възможност от неблагоприятни здравни последици.

Европейският съюз е определил норми за безопасност на излагане на радиочестотни полета. При мобилните телефони, използвани без устройство „свободни ръце”, нормите се отнасят за енергията, абсорбирана от главата - частта от тялото, която най-много е експонирана по време на употреба. Останалите безжични устройства, използвани в затворени помещения, като безжични телефони и компютърни мрежи също генерират радио вълни, но излагането на вълните от такива източници като цяло е по-слабо от това на мобилните телефони.
Базовите станции на мобилните оператори и радиопредавателните кули са съоръжения, проектирани за предаване на радиосигнали. Тъй като полевата сила бързо отслабва с разстоянието, повечето хора са изложени само на малка част от препоръчителния максимум. Хората, които живеят или работят в близост до предавателни кули са експонирани в най-голяма степен, защото там полетата са най-силни.

В медицината, силните радиочестотни полета се използват за затопляне на телесните тъкани, като така се успокоява болка или се унищожават ракови клетки. Подобни полета се използват и за снемане на изображения от мозъка и други части на тялото чрез магнитен резонанс. Възможно е експозицията на пациенти или медицински персонал да надвиши обичайните допустими норми.

Всяка държава определя свои хигиенни норми за нейонизиращо лъчение по различни критерии и достоверно определени механизми на въздействие, поради което се среща голямо разнообразие от стойности.Има хигиенни норми за плътност на потока на мощността S (респ. Е, H) (както е в България), но и за SAR (напр.в САЩ, в Европейски съюз). Освен това има хигиенно-защитни норми за населението (safety standards), но и за персонал, който по принцип работи с подобно лъчение (в радио и tv-кули, радарни установки и др.). Отделно има и военновременни норми. Хигиенните норми в дадена страна се определят: 1) в зависимост от честотата; 2)за плътност на потока на мощността в W/m2 (над 300 MHz), или поотделно за електрично (V/m) и за магнитнополе (A/m) (под 300 MHz), както и за SAR във W/kg; 3) поотделно за население и за персонал (в последния случай се определя и максимално време за облъчване).

Стойностите на хигиенно-защитните дози за населението в България при облъчване с нейонизиращо лъчение, съгласно Наредба No. 9 от 1991 г. на МЗ и МОС (Държавен вестник, бр. 35 от май 1991 г.) и същите сравнени за няколко държави.

Другите норми, за SAR (Табл. 5), са изключително важни за безжичните комуникации, при които има два типа облъчватели – от една страна, близко разположеният до главата мобилен телефон MS, а от друга страна, базовите станции BTS, които въздействат на живеещи или работещи в близост хора. В първият случай значение има локалната SARL (в главата, очите, по-слабо в шията, крайниците, за която се препоръчват различни стойности ). При по-големи облъчватели (от BTS) по-информативна е SARWB за цялото тяло, за която има по-ниски хигиенни нива. В Табл. 5 са дадени данни от Health Canada’s Safety Code 6, но те са подобни в много други страни – САЩ, ЕС и др. (за съжаление, в България норми за SAR не са въведени официално).
Виж целия пост
# 5
Не се бях замисляла по въпроса, докато при нас в Бургас, един трафопост не взриви цял блок!
Не знам що за идея е, да се прави трафопост в мазето на блок!Като по чудо нямаше жертви, а от първите етажи нищо не беше останало. Мои близки живеят в блока, страхотни неприятности имаха. Общината и EVN си прехвърляха вината, дори не можеха да се разбират за това, кой да плати хотела на хората, в първите дни след взрива. Сега, гледам, възстановен е блока, но виновни май пак няма...
Виж целия пост
# 6
Ние се поболяхме да мислим какво да правим и накрая решихме - по - добре да загубим капарото сега и да забравим, отколкото цял живот да се съмняваме дали болестите са ни от трафопоста!
Това за по-голямото ухо е смешно, но в държава като нашата, наистина трябва много да внимаваш. Тук всеки трябва да се спасява сам, защото държава няма. Това че трафопоста е законен, не значи че е безопасен.
Виж целия пост
# 7
Защо ли се хабя да пиша и да копирам учебници??? Време напълно загубено за мен......

И за антените на мобилните оператори се получи същото.
Виж целия пост
# 8
Защо ли се хабя да пиша и да копирам учебници??? Време напълно загубено за мен......

И за антените на мобилните оператори се получи същото.

Мммда, форума си е форум. Тук всичко се знае и никакви учебници не могат да го оспорят...  Naughty
Виж целия пост
# 9
За какво ми трябваше да я чета тая тема?
Виж целия пост
# 10
За антените на мобилните оператори плащат доста добри пари на живущите във входовете, на които са поставени.
Виж целия пост
# 11
Плащат определено. А на нас от съседният блок ни оставаше само зависта и шоуто от скандалите им по събрания за разпределение на парите.
Относно трафопостът, значи старият ни апартамент в момента се ремонтира, но, о, не съм се замислила, от 2 години до него има трафопост! Непременно трябва да го продадем!
Човек винаги може да си намери поводи за нова параноя, докато си пие кафето и чете форума!  Mr. Green
Виж целия пост
# 12
Цял живот живея до трафопост. Ако харесам жилище, трафопостът няма да ме спре. Не съм чувала за вредни излъчвания точно от трафопост.
Виж целия пост
# 13
За антените на мобилните оператори плащат доста добри пари на живущите във входовете, на които са поставени.
И има защо.
Виж целия пост
# 14
До сега не бях забелязала колко много трансформаторни постове има наоколо. Сега вървя по улиците и ги разглеждам Simple Smile колко са големи, на какво разстояние са от най-близката сграда. Изводът ми е, че няма никаква логика в изграждането им. Общо взето са където им падне. А какво жужене е откъм входа на трафопоста..........интересно е че откъм бетонните стени не се чува нищо!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия