СЕДМИ КЛАС - ще бъдем ли през зимната ваканция пас? - тема № 40

  • 51 519
  • 745
# 645
На 15.02 е извънредното състезание Иван Рилски.Кога започва записването ?
Виж целия пост
# 646
На контролното по биология детето има единствената шестица в класа. Е, много съм доволна  Grinning. Няма точица червена. Той се радва, че били свършили с бонатиката.
Форумът готин, а?

 hahaha бонатиката е много интересна нова думичка... newsm78 ...
Виж целия пост
# 647
При нас днес е въпросното контролно, а иначе вчера върнаха класното по математика. Доволна съм.
Виж целия пост
# 648
Браво на децата, Инди, Маями. А при нас масово мероприятие ще е участието на Европейско кенгуру в началото на февруари. Дори и само заради тренировката, подкрепям.
Виж целия пост
# 649
Мога ли да помоля, ако някой има отговорите на ПИ по БЕЛ на междучасие да ги качи, или да ми ги пусне на лс. Моя момък беше на курс в неделя, проверявали са тестовете, но....той не си го носил и блял вместо да си ги пише на лист..
Виж целия пост
# 650
Започнахте ли с "Ооооооооо... Щиииипкаааа..." ?
Виж целия пост
# 651
Започнахте ли с "Ооооооооо... Щиииипкаааа..." ?

Да. Трябва да го учат наизуст, но кога ще започне да изпитва госпожата, моят синковец не е чул ooooh!.
Виж целия пост
# 652
На 15.02 е извънредното състезание Иван Рилски.Кога започва записването ?

от 03 ,02 започва записването, но е до изчерпване на местата, така че трябва да побързаме
Виж целия пост
# 653
Ние още се борим с Една българка
По български обаче взеха вид на глагола и ми причиниха тотален дистрес. Нищо не разбирам и не мога да го схвана. Как един път погледна е свършен вид, а друг път е несвършен? Ако някой знае просто разбираемо правило за определяне вида на гл. и има благородството да го сподели с мен, ще съм му вечно благодарна!  Laughing
Виж целия пост
# 654
На 15.02 е извънредното състезание Иван Рилски.Кога започва записването ?

от 03 ,02 започва записването, но е до изчерпване на местата, така че трябва да побързаме

Само кажете, веднага ви записва моята госпожица  Peace
Виж целия пост
# 655
Ние още се борим с Една българка
По български обаче взеха вид на глагола и ми причиниха тотален дистрес. Нищо не разбирам и не мога да го схвана. Как един път погледна е свършен вид, а друг път е несвършен? Ако някой знае просто разбираемо правило за определяне вида на гл. и има благородството да го сподели с мен, ще съм му вечно благодарна!  Laughing

Няма такъв филм веднъж свършен, веднъж несвършен. Има два глагола - погледна и поглеждам, т.е. имат еднакво значение, но се различават по вид и по спрежение. 
Виж целия пост
# 656
Ние още се борим с Една българка
По български обаче взеха вид на глагола и ми причиниха тотален дистрес. Нищо не разбирам и не мога да го схвана. Как един път погледна е свършен вид, а друг път е несвършен? Ако някой знае просто разбираемо правило за определяне вида на гл. и има благородството да го сподели с мен, ще съм му вечно благодарна!  Laughing

Няма такъв филм веднъж свършен, веднъж несвършен. Има два глагола - погледна и поглеждам, т.е. имат еднакво значение, но се различават по вид и по спрежение.  

Това са два различни вида глаголи-погледна и поглеждам. Различават се като се спрегнат. например- поглеждам
1. Аз поглеждам
2. Ти поглеждаш
 и т.н.
Обаче ако вземем другия гл- погледна и го спрягаме, не може да бъде аз погледна, ти погледнеш, защото е безсмислено. За да бъде правилен изказът, ще бъде
1. Аз да погледна
2. Ти да погледнеш.
Ето ти двата различни вида-св и несв.
Виж целия пост
# 657
Ние още се борим с Една българка
По български обаче взеха вид на глагола и ми причиниха тотален дистрес. Нищо не разбирам и не мога да го схвана. Как един път погледна е свършен вид, а друг път е несвършен? Ако някой знае просто разбираемо правило за определяне вида на гл. и има благородството да го сподели с мен, ще съм му вечно благодарна!  Laughing

Няма такъв филм веднъж свършен, веднъж несвършен. Има два глагола - погледна и поглеждам, т.е. имат еднакво значение, но се различават по вид и по спрежение. 

Много лесно се разпознават двата вида. Спрягаш ги в 1 лице , единствено число, тоест с местоимението АЗ. Ако получилото се има смисъл,  глаголът е от несвършен вид. Ако ли не - от свършен. Ще ползвам за пример  погледна и поглеждам.
Аз поглеждам - съвсем смислено е такова изречение , затова и глаголът е от НЕсвършен вид.
Аз  погледна... Тук обаче  се вижда, че изречението е неправилно в този вид. За да стане смислено ни трябва  помощ  от частичка като "да" или "ще", тоест да стане  "аз да погледна, аз ще погледна".  Затова и тук глаголът е от свършен вид.

Още примери:
дам - давам,  простя - прощавам, видя-виждам..
Има и друг начин за разпознаването им.  С помощен глагол за проверка - започвам, преставам, продължавам...
Започнах да давам, започнах да прощавам, започнах да виждам..Такива глаголи са от несвършен вид. Такава комбинация обаче е невъзможна с глагол от свършен вид. Няма вариант "започнах  да простя, започнах да видя" и т.н.
Виж целия пост
# 658
Русалке, много благодаря   bouquet. Изключително полезно.
Виж целия пост
# 659
Момичета, от утре обявават грипната епидемия в София-инфо БТВ. Споменават и за спиране на занятията.
То у нас епидемията започна още от неделя де...
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия