Трапезата на Бъдни вечер

  • 7 338
  • 23
# 15
Публикувайте рецептата за содена питка тук,че и моята винаги става твърда.
Виж целия пост
# 16
Аз направо да визуализирам:



Вместо кисели краставички - туршия, правим и бобена салата, питката ни е повече украсена, ошав.
Една баница е достатъчна.



Виж целия пост
# 17
Повечето от стандартните ястия за Бъдни вечерр сте ги изброили.
Когато сме при майка ми, на нейната трапеза има и червени чушки пълнени с праз и орехи.
Виж целия пост
# 18
За Бъдни вечер правя фасул на фурна / свареният фасул, в който има глава кромид и 2-3 моркова  на дребно, се  залива със запръжка от олио, главичка  кромид и 3-4 скилидки чесън, 2-3 печени червени чушки всичко на дребно,  червен пипер, чаша домати от консерва, чубрица, джоджен, сол/. Слагам в тава и запичам във фурната. Другите ястия са зелник и тиквеник, питка с паричка, туршия, компот, орехи и други плодове-общо 7 ястия най-малко. В последните години не правя сърми и пълнени чушки, защото  харесваме повече фасула.
За Нова година традиционно правя нещо като капама- пълня пиле с плънка от кромид лук, кайма смес, ориз, сол, чер пипер, може и гъби, ама аз не слагам. Със същата смес завивам зелеви сърми. На дъното на гювеч поставям лист от киселото зеле, отгоре пилето, а около него сърмите и между тях късчета телешко, свинско и резенчета кървавица /който няма на разположение,може и без тях/. Добавям 1-2 с. л. прясно топена мас /може и с олио/отгоре завивам със зелев лист, затискам с чиния алпака , доливам топла водичка и слагам във фурната на 200 градуса за около 2,5 - 3 часа
Виж целия пост
# 19
Освен изброеното правя една разядка с чесън - орехи, чесън, малко олио, вода , сол , разбито с пасатор е няма такава вкусотия , става гъсто като майонеза , ами много е вкусно. На масата трябва задължително да има чесън , гони злите духове Joy, уж. Тази година ще сложа и салата от сушени домати, подправки, зехтин, те са си в зехтин де . Само ще ги залея да поомекнат малко с топла вода. Аз правя сармички от зеле и чушки заедно варени Peace
Виж целия пост
# 20
Точно тази разядка с орехи и чесън е много вкусна. Ядем я заедно с постната питка. Друго дори не ми трябва.
Виж целия пост
# 21
Точно тази разядка с орехи и чесън е много вкусна. Ядем я заедно с постната питка. Друго дори не ми трябва.
и у нас така смятат Wink
Виж целия пост
# 22
Интересното на Бъдни вечер са точно обичаите, които се спазват. Веднъж годишно е, чакаме го с нетърпение заради миризмата на елха, свещи и вкусни домашни ястия. Дори не ми е хрумвало нещо да променя, всеки друг ден мога да готвя каквото си искам.
Правим боб в гърне, сарми с ориз, пълнени чушки с боб, грах, гъби и стафиди, мълчана содена питка, тиквеник, баница с праз, ошав, салата кисело зеле, зелева чорба с праз и червен пипер.
Виж целия пост
# 23
Публикувайте рецептата за содена питка тук,че и моята винаги става твърда.

Много ли ще ви е късно да я публикувам след около час? Пустата рецепта изгубих, точните количества имам предвид. Да я изровя и веднага я слагам!
Виж целия пост

Започнете да пишете...

Страница 1 от 1

Общи условия